Bromhexin sirop

Options Bromhexin sirop
Subiectul anterior · Subiectul urmator
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, January 29, 2008 8:10 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Tudor imi tuseste expectorant, fara febra, fara stare de moleseala. Numai ca tusea aceasta e foarte deranjanta noaptea, ca mi-l trezeste din somn. Am sunat pediatrul si mi-a recomandat Bromhexin 10BC sirop. Intru pe net si vad ca siropul cu pricina este destinat copiilor peste 14 ani.
Ce fel de sirop sa-i dau acum? Exista si Bromhexin 8 (Stodal). Heeeelp!
Roxanel
Postat: Tuesday, January 29, 2008 9:04 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
cute_baby_of_mine wrote:
Tudor imi tuseste expectorant, fara febra, fara stare de moleseala. Numai ca tusea aceasta e foarte deranjanta noaptea, ca mi-l trezeste din somn. Am sunat pediatrul si mi-a recomandat Bromhexin 10BC sirop. Intru pe net si vad ca siropul cu pricina este destinat copiilor peste 14 ani.

Cute, noi am dat Ambroxol (10 picaturi de 3 ori pe zi). Lichefiaza mucozitatile si sunt expectorate cu usurinta. Recomandam, foarte eficient. Ar mai exista Mucosolvan care este tot pe baza de Ambroxol dar este sirop si cam aiurea la gust.

Ambroxol picaturi se poate pune in lapte, apa, cu lingurita si este dulceag si super usor de luat. Cel putin de Antonia.

Sanatate lui Tudor.
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, January 29, 2008 9:39 AM

Multumesc pentru sfat, Roxanel. Cred ca o sa iau Ambroxol. Ii pun picaturile in ceai si gata!pupici pupici
Fluturas
Postat: Tuesday, January 29, 2008 10:07 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
cute,trebuie sa fie bromhexin si pentru copii,ca noua ni s-a prescris cand au fost raciti,doar ca demuulltt.chiar am intrebat-o pe oanalaurisa despre siropul asta(nu mai stiu pe unde)si mi-a spus ca ii pot da.
in toamna asta am folosit si noi ambroxol,care a facut minuni
MNiko
Postat: Tuesday, January 29, 2008 12:54 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
L-am aruncat ca il aveam deschis de 2 ani aproape, dar si noua ni s-a recomandat doar ca in varianta picaturi. Imi amintesc ca la 2 luni ii dadeam 6 picaturi, dar nu mai stiu daca 1 data sau de 2 ori pe zi.
oanalaurisa
Postat: Tuesday, January 29, 2008 12:59 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Exista si bromhexin picaturi pentru copii mai mici,dar eu zic sa mergi pe Ambroxol picaturi,ca e mai ok.
ingerash
Postat: Tuesday, January 29, 2008 1:46 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Baietelul meu are febra ! cry si nu poate manca , am sunat pediatrul si a zis sa ii dau antitermice si sirop expectorant Humex . Asa m-am speriat ! a venit la mine in brate si cand l-am atins ardea 39, 6 temperatura . am trimis o vecina sa cumpere medicamentele , i-am dat Nurofen sirop , acum doarme pale
ingerash
Postat: Tuesday, January 29, 2008 3:55 PM

toanerele fiumiu a mancat creta sic , a zis sa-i mai cumpar acadea si ma gandeam ; cand am luat acadele ?what si mi-a aratat creta , mancase 2 buc puker banghead
oanalaurisa
Postat: Tuesday, January 29, 2008 7:23 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
inger7 wrote:
toanerele fiumiu a mancat creta sic , a zis sa-i mai cumpar acadea si ma gandeam ; cand am luat acadele ?what si mi-a aratat creta , mancase 2 buc puker banghead

De la creta a facut febra...mancatul de creta era un truc mai demult ca sa poata unii sa lipseasca de la scoala...ma refer la copii mari care stiau care-i miscarea...am aflat de trucul asta de la profesorul de fizica din scoala generala,dar nimeni din clasa n-a avut curajul sa incerce pentru ca s-ar fi prins de faza , ca doar el ne-a dat idei hohot

Daca nu tuseste nu-i da Humex aiurea,tine-l in casa , ca nu strica...
ingerash
Postat: Wednesday, January 30, 2008 7:32 AM

nu i-am dat , dar am ajuns la urgenta ca vomita azi noapte puker what
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, January 30, 2008 4:15 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
cute_baby_of_mine wrote:

STODAL, gran.
Substanta activa: preparate homeopate
Producator: Laboratoire Boiron

Indicatii:
Tuse de orice origine, laringite, traheite, bronsite.

Compozitie:
Anemone pulsatilla 6 CH 0,95 g, Rumex crispus 6 CH 0,95 g, Bryonia dioica 3 CH 0,95 g, Ipecacuahna 3 CH 0,95 g, Spongia tosta 3 CH 0,95 g, Sticta pulmonaria 3 CH 0,95 g, Antimonium tartaricum 6 CH 0,95 g, Myocarde 6 CH 0,95 g, Coccus cacti 3 CH 0,95 g, Drosera TM 0,95 g, Sirop de Tolu 19 g, Sirop de Polygala 19 g. Excipienti q.s.p. 100 g.

Administrare:
Stodal comporta o asociere de compusi homeopatici care sunt utilizati în tratamentul simptomatic al tusei productive si/sau neproductive. Nu contine codeina, nu da stare de somnolenta sau de oboseala, putând fi utilizat si de persoanele care conduc autovehicule sau opereaza masini-unelte. Nu are efecte secundare sau contraindicatii. Nu are interactiuni medicamentoase. Poate fi administrat tuturor: adulti, copii, femei însarcinate, sugari, vârstnici. Adulti: 1 lingura de 3 pâna la 5 ori pe zi. Copii: 1 lingurita de 3 pâna la 5 ori pe zi.
sursa
Noi l-am administrat, dar nu functioneaza la noi decat in fazele incipiente ale tusei, eu zic sa-i dai nu are ce sa-i faca rau.
Multa sanatate!pupici
Darria
Postat: Wednesday, January 30, 2008 4:42 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
cute_baby_of_mine wrote:
Exista si Bromhexin 8 (Stodal).

Noi am folosit cu succes Stodal. Pediatra ne-a spus ca este mai bun Eurespal. Tot ea ne-a rec. Ambroxol pt. expectoratie.

cute_babies_of_mine
Postat: Wednesday, January 30, 2008 5:57 PM

Eurespal este pentru tuse seaca! pentru tuse expectoranta este Bromhexin si Ambroxol.
cute_babies_of_mine
Postat: Wednesday, January 30, 2008 8:35 PM

banghead banghead banghead banghead Dor e alergic la Ambroxol (adica dezvolta eruptii, fapt mentionat la efecte secundare). Asa ca, pe langa tuse si raceala, acum ma confrunt cu blande micute pe tot corpul, inclusiv pe fata.
Kiki
Postat: Wednesday, January 30, 2008 8:42 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
cute_baby_of_mine wrote:
banghead banghead banghead banghead Dor e alergic la Ambroxol (adica dezvolta eruptii, fapt mentionat la efecte secundare). Asa ca, pe langa tuse si raceala, acum ma confrunt cu blande micute pe tot corpul, inclusiv pe fata.

Noi am folosit pentru astfel de bubite Fucidin (unguent) si au trecut in maxim 2 zile. Sanatate lui Tudor!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed