Bolile alergice

Options Bolile alergice
Subiectul anterior · Subiectul urmator
koko2008
Postat: Monday, March 16, 2009 7:58 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5442
Locatia: romania
Lapte Zymil
Descriere produs

Lapte UHT partial degresat, cu continut redus de lactoza.

Deci nu e fara proteina.Voi mai consulta un alt alergolog..pentru asta trebuie sa merg in Bucuresti ..in Pitesti fiind doar 1.
I am dat lapte de soia dar am tot citit ca n ar fi bun pt copiii sub 3 ani.

vanina
Postat: Friday, April 10, 2009 8:54 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Si baiatul meu este alergic plans . Are o eczema destul de mare pe torace, gat si acum pe barbie pale Am fost la dermatolog cu el si ne-a dat un tratament cu Advantan crema si Aerius, dar la sfarsitul tratamentului iar i-a aparut... si acum parca mai agresiv!As vrea sa ii fac teste alergologice, dar cred ca este prea micut pt ele, adica nu va sta cuminte. Un tratament naturist pt eczema stie cineva? Mi-e frica sa il mai dau cu glucocorticoizi, ca sa nu ii afecteze cresterea banghead . Inca il mai alaptez, si am redus pe cat posibil alimentele alergogene din alimentatia lui din ultimele zile, dar degeaba... Poate e alergic la praf, ca i-a aparut prima iritatie (micuta) dupa ce am schimbat patutul si salteaua(cea de acum e din durflex, probabil atrage praful cry ), cea veche era din burete(nu stiu denumirea). Cand iesim afara eczema nu prea se cunoaste, e mai pala, in schimb acum cand a adormit era in plina formare banghead .
Chiar nu-mi doream sa ajung la topicul asta plans sorry tunete
Lilly of the valley
Postat: Thursday, April 23, 2009 8:06 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
ce diagnostic i-a pus? sa nu fie o dermatita de contact (alergenul fiind detergentul de rufe sau sapunul/samponul lui)
vanina
Postat: Thursday, April 23, 2009 9:28 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
mariuta wrote:
ce diagnostic i-a pus? sa nu fie o dermatita de contact (alergenul fiind detergentul de rufe sau sapunul/samponul lui)

Diagnosticul e eczema, dar i-a trecut acum fara tratament, mai are o zona ff mica dar e spre trecere si asta... ras Si cred ca era vorba de o alergie alimentara(ori de la ciocolata- pt ca ii dadeam Cavit cu ciocolata, ori/si de la citrice), dar bine ca nu e de la praf (care e imposibil de evitat) ras
Ma bucur tare mult ca i-a trecut fara tratamente cu glucocorticoizi, nici antihistaminice nu am apucat sa ii dau ras asa ca noi suntem ok, deocamdatafirstprize cool multumim pt raspuns pupici
Lilly of the valley
Postat: Thursday, April 23, 2009 10:03 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
eczema e de mai multe tipuri. iar daca e de origine alimentara (alergia) poate fi si de la excipientii cavitului (contine e-uri multicele).
aerius e un antihistaminic.
pana la intarzierea in crestere, corticosteroizii au si efectul de a subtia pielea, de a o face mai sensibila decat e.
sanatate multa si sa nu aveti de a face cu alergiile!angel
Ellena78
Postat: Wednesday, April 7, 2010 5:53 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/7/2010
Postari: 26
Alergiile mi-au dat si mie emoti mari cu cel mic ..e alergic la intepaturi nici nu vreau sa ma gandesc ca vine vara si apar tantari care de la intepaturile lor am ajuns de foarte multe ori la urgente unde imediat i se facea dextametazona ...se unfla foarte tare si de multe ori cele mai multe intepaturi erau pe fata.....mie nu-mi lipseste Aerius si Claritin ..am urmat un tratament si sper ca anul acesta sa nu mai avem astfel de probleme.
shirel
Postat: Wednesday, April 7, 2010 8:06 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Vanina draga ,ceva la fel ca si ce ai povestit tu avem si noi adica Oshry,binenteles ca la inceput nu avea nimic incetul cu incetul am prins ca incepe sa se scarpine pe picior sub genunchi si iata-ne acuma cu o ditamai exema si in cateva locuri.Binenteles ca la indicatia medicului nostru (iubitul meu amic alcool alcool banghead banghead )si al doctoritei de familie am dat comanda de o alifie foarte scumpa cu ulei de masline si am inceput sa-l ung de vreo trei zile.cu toate ca cunosc foarte bine tratamentele si minunile uleiului de masline nu prea vad nici un rezultat inca de la aceasta crema ba din contra plans plans eczeema s-a inrosit si mai tare si s-a si intins.
Orcum diagnosticul dat lui Oshry este ca sufera de astma pielii deci tot alergie este si asta !banghead banghead Asta este insa nu ne vom da batuti ,vom invinge pana la urma.
eu incerc sa spal hainele lui separat si cu detergenti organici,sapun tot special si ibncerc sa-l las cat mai mult dezbracat intradevar ziua aproape ca dispar dar seara .....ma sperie si ingrozeste cum arata!plans plans
ingerash
Postat: Wednesday, April 7, 2010 8:27 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Shirel,incearca si un unguent pe baza de cortizon.Pupici lui Oshripupici pupici pupici si multa sanatate.
madanuta
Postat: Wednesday, April 7, 2010 8:38 PM

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
Of, alergiile astea...Shirel imi pare rau pentru Oshry, cu timpul unele alergii dispar.pupici pupici pupici
Va vine sau nu va vine sa credeti Cristina mea e alergica la soare. Eu, una pana la ea nu am mai auzit.
Cand era micuta a avut o forma usoara de ihtioza, pe ea nu am spalat-o cu burete de cand a fost diagnosticata si doar cu cele mai usoare sapunuri si geluri de dus. Are o piele foarte sensibila.
Acum vreo 5 ani am descoperit ca e alergica la soare, dupa o zi de plimbare in soare cu capul neacoperit (pentru care imi vine si acum sa-mi dau pumnibanghead banghead banghead ), i s-a umflat fata , atat de rau ca ne-am speriat rau. Spre seara am zis ca se mai dezumfla, dar nimic, ne-am dus la urgente ca avea si buze umflate si ne-a fost teama ca se va umfla si limba. I-au facut hemisuccinat si a inceput sa se dezumfle. De atunci, avem grija mai multa.

Dar cine s-a gandit ca in aprilie ii va dauna soarele. Dumnica a fost si soare si vant si s-a umflat putin la fatza si a facut niste bubite mici, mici care au mancat-o de nu mai putea. Of...acum cautam palarii cu borul foarte mare pentru vara...

madanuta attached the following image(s):
picture 2385.jpg

ingerash
Postat: Wednesday, April 7, 2010 9:02 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Of printesapupici ia dat medicatie?Aveti grija de eacomputerlove
madanuta
Postat: Wednesday, April 7, 2010 9:13 PM

Ingerash, i-am dat Areius si Fenistil Gel.
Dupa 20 aprilie vom merge la dermatolog sa ne vada si pe mine si pe ea.
zaza_
Postat: Wednesday, April 7, 2010 9:37 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Shirel, sanatate multa lui Oshry!computerlove
Madanuta, sanatate fetitei tale! computerlove

shirel
Postat: Wednesday, April 7, 2010 9:41 PM

Ingeras,voi merge la un control mai intai si pe urma voi incerca cred ca si cu ceva pe baza de cortizon.pupici pupici

Zaza,madanutza,computerlove computerlove computerlove pupici pupici
shirel
Postat: Wednesday, April 7, 2010 9:45 PM

madanutza,sunt creme foarte bune proctectoare de soare si trebuie numaidecat folosite chiar si in cazul ei ,soarele devine pe an ce trece mult mai puternic si mult mai canceros asta ,doamne fereste cred ca este pericolul urmator al omenirii .Un pupic dintr-o tara cu soare ca sa treaca repede!pupici pupici
madanuta
Postat: Wednesday, April 7, 2010 9:54 PM

Shirel, multumesc pentru sfaturi! Intoarcem pupicii! pupici pupici pupici
O sa-i cumpar crema cea mai scumpa cu cea mai mare protectie, ca tare mi-e teama cand vad cat e de sensibila.
Aaaaaaaa, si ce e mai important pentru cocheta mea, trebuie sa-i cumpar cele mai fitzoase palarii si sepci.
Stiti de unde e moda palariilor cu borul mare la mexicani? Ca sa protejeze inclusiv buzele de soare. Un factor important care favorizeaza cancerul la buze este soarele.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed