Boli sau infectii ce pot aparea in timpul sarcinii

Options Boli sau infectii ce pot aparea in timpul sarcinii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, July 8, 2018 9:12 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17669
Locatia: Bucuresti
In timpul sarcinii ar fi bine sa reusiti sa stati deoparte de toate bolile / infectiile / virusii. Unele infectii / boli pot fi prevenite daca se iau unele masuri inca dinainte de a ramane insarcinata Daca totusi, aveti ghinionul sa contactati vreo boala / infectie / virus, trebuie sa stiti ca:
Boala Ce puteti face Care sunt riscurile pentru fat
Rubeola (pojarul) Verificati-va imunizarile inainte de a ramane insarcinata. Daca ati facut rubeola in primul trimestru de sarcina, infectia poate provoca mai multe defecte fatului
Varicela Evitati expunerea, iar daca totusi ati fost expusa la varicela, intrebati medicul despre administrarea imunoglobulinelor in maxim 3 zile de la expunere Malformatii fetale, boli severe ale nou-nascutului daca infectia a avut loc in perioada finala a sarcinii
Toxoplasmoza Verificati-va imunizarile inainte de sarcina, evitati contactul cu excrementele de pisica, nu consumati carne insuficient preparata termic Boala care poate provoca malformatii sau chiar moarte fetala
Hepatita B Faceti un test screening in timpul sarcinii pentru hepatita B, cu tratament al nou-nascutului la nastere Infectie
Parvovirus B19 Evitati contactul cu copiii care prezinta simptome Edem generalizat la nou nascut
Herpes Discutati cu medicul vis-a-vis de medicatie in timpul sarcinii Infectie genitala care poate duce la o infectie a creierului la nou-nascut
HIV Faceti un test de HIV in timpul sarcinii cu tratament potrivit pentru mama si copil Infectie ce duce la SIDA
kali
Postat: Monday, July 9, 2018 10:42 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14306
OMG, mi se pare ca am fost insarcinata intr-o alta viata... parca atat de mult timp a trecut!!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed