Blocaj

Options Blocaj
Subiectul anterior · Subiectul urmator
andrada74
Postat: Wednesday, July 8, 2009 8:00 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/25/2006
Postari: 137
Locatia: iasi
Suntem disperati cu olita, cu treaba mare. Are deja 2 ani si jumatate si refuza sa faca treaba mare. La 2 ani incepuse bine, facea, a durat o luna, nu stim ce s-a intamplat ca de atunci cind vede olita face urat. Pipi face, cind il punem (uneori se cere el), insa de treaba mare nici sa auda. Ne zice sa ii punem pampi. De citeva zile l-am convins, cu n promisiuni, sa stea pe olita si pt no.1 insa nu vrea sa ii dea drumul si pace. I-am luat si suport din acela pt. toaleta mare, la fel, parca e blocat. Cum il dam de acolo si ii punem pampi (sau daca ramine singur), face fara probleme. Faza e ca se apropie gradinita si trebuie sa rezolvam. Am incercat tot felul de strategii, ca il aplauda papusile, jucariile, ca ii arata tati ce ii place lui, mici filmulete la calculator (cau ca nu ii arata ca pedeapsa), ca il ducem cu masina, nu tine. I-am zis ca ii luam o olita smechera, care cinta, e in forma de masinuta etc... Culmea, ne-a zis ca o sa faca doar pipi in ea, nu si tr. mare, deci constientizeaza f. bine despre ce e vorba. De fapt stie si cind ii vine de treaba mare, ca vine sa ne zica de pampi (ca il tinem fara, cind nu doarme). Parca are un blocaj psihologic cind il asezam pe olita. Am mai citit pe forumuri, insa fara folos.
danab
Postat: Wednesday, July 8, 2009 8:49 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Renuntati la olita de tot di treceti la wc. Stimulati-l laudandu-l ca e baiat mare si de acum va face la wc-ul de oameni mari.
ingerash
Postat: Wednesday, July 8, 2009 9:47 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Copii la trei ani daca nu vor sa renunte la pampers si nu folosesc olita sau wc este un semnal de alarma.Am urmat un curs in domeniu.Fiecare copil o va face cand este pregatit,cand isi da singur pampersul jos,ori pantalonasul,cand este stimulat prin vorbe de lauda,stikere lipite in panoul lui ori pe piept si chiar daca se intampla "accidente"sa nu fie certat sa i se spuna ca data viitoare va reusiifirstprize sunt si cantecele pentru copilasi cand stau pe olitahohot o sa traducthumright
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, July 8, 2009 6:59 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Un subiect asemanator gasesti aici. Poate te ajuta cu ceva.
shirel
Postat: Wednesday, July 8, 2009 7:38 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
inger7 wrote:
Copii la trei ani daca nu vor sa renunte la pampers si nu folosesc olita sau wc este un semnal de alarma.Am urmat un curs in domeniu.Fiecare copil o va face cand este pregatit,cand isi da singur pampersul jos,ori pantalonasul,cand este stimulat prin vorbe de lauda,stikere lipite in panoul lui ori pe piept si chiar daca se intampla "accidente"sa nu fie certat sa i se spuna ca data viitoare va reusiifirstprize sunt si cantecele pentru copilasi cand stau pe olitahohot o sa traducthumright

Eu mai mult cred ca este un semnal de alarma pentru parinti adica ca ei fac ceva care nu se potriveste copilului lor .
t-mihaela
Postat: Wednesday, July 8, 2009 7:47 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
scratch Copilul vad ca nu are teama de oli ca face pipi deci nu are nevoie de potty trainning sau sa-i zic " invatate cu oli" .II e frica doar s afac kk la oli .TRe sa afli ce e in neregula cu kk poate ii e frica de el sa-l vada fool Daria se uita in oala si daca face mai multe bucatele le numara si le da nume : asta-i mama ,asta-i tata, asta-i bebele ,sau daca face un carnat zice ,uite am facut o banana ...citeste in kk fata mea , are imaginatie.Cred ca copilul Andradei nu are problema cu folosirea olitei ci cu kk in sine ,arata-i-l in pampers sa vezi reactia ,daca fuge, daca-i e frica ...tre sa-l imprietenesti cu el ,stiu ca suna aberant dar asta imi trece mie prin cap scratch
shirel
Postat: Wednesday, July 8, 2009 7:54 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
t-mihaela wrote:
scratch Copilul vad ca nu are teama de oli ca face pipi deci nu are nevoie de potty trainning sau sa-i zic " invatate cu oli" .II e frica doar s afac kk la oli .TRe sa afli ce e in neregula cu kk poate ii e frica de el sa-l vada fool Daria se uita in oala si daca face mai multe bucatele le numara si le da nume : asta-i mama ,asta-i tata, asta-i bebele ,sau daca face un carnat zice ,uite am facut o banana ...citeste in kk fata mea , are imaginatie.Cred ca copilul Andradei nu are problema cu folosirea olitei ci cu kk in sine ,arata-i-l in pampers sa vezi reactia ,daca fuge, daca-i e frica ...tre sa-l imprietenesti cu el ,stiu ca suna aberant dar asta imi trece mie prin cap scratch

Exact ai mare dreptate sunt unii parinti si cand schimb pampersul fac o mutra se stramba :Vai ce kaka mare si ce pute ,ftiu ,fui.si copilul intelege ca este ceva nu prea placut si de asta se inchide in el si nu vrea sa faca kk la olitza.La noi hohot hohot kaka este o adevarata ceremonie vrea sa-l vada daca este mare si cand merg si eu la wc ma intreaba pipi sau kk .ai mare dreptate ,Mihaela.
t-mihaela
Postat: Wednesday, July 8, 2009 8:06 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
shirel wrote:

sunt unii parinti si cand schimb pampersul fac o mutra se stramba :Vai ce kaka mare si ce pute ,ftiu ,fui. ,

A, mi-ai luat vorba din gura...deci reactia asta trebuie definitiv controlata,si eu uneori mi-o controlez greu ca intr-adevar kk pute de-ti ia nasul hohot ,dar tac si inghit in sec...zic ca e parfum de flori alcool
vanina
Postat: Wednesday, July 8, 2009 8:08 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Sunt sigura ca am citit undeva despre asta, cand imi amintesc te anunt. E vorba de relatia dintre copil si parinti, se abtine pentru a va atrage atentia, ori a fost constipat si l-a durut, ori de placere.
ingerash
Postat: Wednesday, July 8, 2009 9:04 PM

shirel wrote:

Exact ai mare dreptate sunt unii parinti si cand schimb pampersul fac o mutra se stramba :Vai ce kaka mare si ce pute ,ftiu ,fui.si copilul intelege ca este ceva nu prea placut si de asta se inchide in el si nu vrea sa faca kk la olitza.La noi hohot hohot kaka este o adevarata ceremonie vrea sa-l vada daca este mare si cand merg si eu la wc ma intreaba pipi sau kk .ai mare dreptate ,Mihaela.

Da ai dreptate,multi parinti gresesc si creeaza traume copilului si apoi se intreaba de ce copilul nu coopereazauff

Si mai este importanta si mama daca este pregatita psihologic ca ,copilasul sa foloseasca olita,este o etapa brusca la care multe mamici sunt luate prin surprindere de catre copil,copilul cere olita si mama nu este pregatita;am auzit un caz ,o mamica povestea ca ea are copil de 3,5 luni si inca nu doreste,ea,sa dezvete copilul de pampers ca este mai usor de pastrat casa curatafool disputa uffsi copilasul am observat cum tragea de pampers,de pantaloniuff plans
andrada74
Postat: Saturday, July 11, 2009 4:55 PM

nu e cazul nostru, nu i-am dat de inteles ca "caca" ni s-ar parea a fi ceva oribil. Pur si simplu nu vrea sa asocieze olita cu caca, desi stie cind ii vine sa faca, ce ii vine sa faca, dar si ca la olita s-ar putea face asa ceva. Perseveram totusi.
ingerash
Postat: Saturday, July 11, 2009 5:16 PM

andrada74 wrote:
nu e cazul nostru, nu i-am dat de inteles ca "caca" ni s-ar parea a fi ceva oribil. Pur si simplu nu vrea sa asocieze olita cu caca, desi stie cind ii vine sa faca, ce ii vine sa faca, dar si ca la olita s-ar putea face asa ceva. Perseveram totusi.

Sa-i cumperi un colac special pentru copilasi si sa faca la toaleta{wc}hearts
andrada74
Postat: Sunday, July 12, 2009 3:53 PM

acu suntem la stadiul ca sta pe olita cind zice ca face caca, insa nu face. Ieri dupa 10 incercari, i-am zis sa faca in pantaloni si in 5 min. a facut.
Adaptor din acela pt WC i-am luat, la fel a stat pe el si a zis ca nu-i vine. In plus cel gasit (de la Carrefour) e prea ingust, sta ca pe oua pe el, nici cucu nu ii intra calumea acolo.
ingerash
Postat: Sunday, July 12, 2009 4:13 PM

andrada74,poate te ajuta aceste filmuletepupici cumparai chilotei frumos colorati,cu persaonaje care ii plac,va tine la ei si nu va dori sa-i murdareascathumright ;carticele,arata-i filmulete ca acestea,il incurajeaza sa incercemajoreta majoreta majoreta

KRYS85
Postat: Sunday, July 12, 2009 4:32 PM

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Copilasul meu cel mic are 1 an si 8 luni si nici nu vrea sa vada olita ,nu stiu ce sa-i mai fac.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed