Biserica si religia

Options Biserica si religia
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tzepii
Postat: Wednesday, February 1, 2012 8:23 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1820
Locatia: Romania-Bucuresti
Mai au ceva in comun Biserica romaneasca (ca institutie) si credinta in Dumnezeu ?
Pentru cei care nu au vazut, aveti aici un reportaj despre averea Bisericii Romane. Aste apropo de sutele de cazuri de degeraturi si deces din cauza frigului ma face sa consider ca Biserica Romana este doar o firma ca oricare alta, interesata doar de profit.

bereea
Postat: Wednesday, February 1, 2012 8:40 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22608
Tzepii wrote:
Mai au ceva in comun Biserica romaneasca (ca institutie) si credinta in Dumnezeu ?

Dar au avut vreodata ceva in comun?
monica irimia
Postat: Wednesday, February 1, 2012 9:42 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1939
bereea wrote:

Buna intrebare! :(
aurishta
Postat: Wednesday, February 1, 2012 2:19 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
bereea wrote:

Mie imi par diametral opuse! Opulenta inaltilor prelati vizavi de simplitatea Domnului Hristos este doar una dintre dovezile care vin in sprijinul acestei afirmatii!
zaza_
Postat: Thursday, August 2, 2012 4:14 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Eu inteleg ca e bine sa faci ce zice popa, nu ce face popa, dar ce face popa in cazul asta... Distruge pur si simplu sufletele oamenilor. Cum te mai poti apropia de Dumnezeu cand intermediarii sunt niste intunecati!?!

Arhiepiscopia Timisoarei a furat banii si hrana copiilor nevoiasi
Cele mai înalte fete bisericesti din Timis au demonstrat cu vârf si îndesat ca Dumnezeu ramâne pentru ei un simplu cuvânt de dictionar. Au ajuns sa se bucure de mâncarea si de banii celor mai amarâti dintre noi. ZIUA de Vest a facut o descoperire macabra la cele cinci centre educational-sociale din Timis, facute pe bani europeni si gestionate execrabil de Arhiepiscopia Timisoarei.

Banii europeni au fost oficial blocati la cele cinci centre din Timis si alte 11 din întrega tara. Activitatea centrelor a fost suspendata dupa ce s-a descoperit ca cei 22 de angajati ai centrelor din Timis erau siliti de Arhiepiscopia Timisoarei sa faca “donatii” lunare de câte 500 de lei. Banii erau trasi din salariile platite angajatilor din bani europeni. Înaltele fete bisericesti de la Mitropolia Banatului au jecmanit nu numai banii europeni. Ei au tras bani grei si de pe spatele minorilor amarâti, angrenati în aceste centre. Au ajuns sa le ia pâna si pâinea de la gura…

sursa: http://www.ziuadevest.ro/actualitate/32205-dumnezeul-lor-e-banul.html
mariana71
Postat: Thursday, August 2, 2012 4:28 PM

Intrat: 10/14/2009
Postari: 5442
Locatia: italia
Se stie ca biserica, fie ea ortodoxa,catolica sau oricare alta ,e cea mai puternica institutie la nivel mondial si cea mai bogata.Cel putin biserica aici in Italia conduce mai peste tot:spitale, scoli si multe altele.Dar e pt ei ,nu pt popor.Cand s-a auzit ca au facut donatii s-au au trimis ajutoare in urma calamitatilor .Da ,au organizat sa se stranga ajutoare ,dar tot cu ce au donat oamenii de rand.
mikaela
Postat: Friday, August 3, 2012 3:46 AM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
In anii de dupa Revolutie, Romania a primit tot felul de ajutoare, conserve, medicamente, haine etc. care ar fi trebuit distribuite oamenilor, cu ajutorul bisericilor. Biserica Catolica le-a vandut efectiv, cu nerusinare si au bagat banii in buzunar. Ce sa mai zic de toate pomenile si mancarea care o da la porcii crescuti in beciuri sau in curtile din apropierea bisericilor? Cand omu' e atat de plin de datorii, tre' sa plateasca bisericii taxa, ca altfel il face popa de rusine in sat in timpul liturghiei. Nici cu cea Ortodoxa nu mi-e rusine...nu exista preot care sa te ingroape fara sa-i platesti cat cere, nu mai zic de botezuri sau casatorii ca acolo te arde la buzunar. La fiecare vizita acasa ii dai ciubuc, la cate case colinda cu sfintirea tot primeste iar in unele locuri te noteaza si trece si a doua oara daca nu-i dai drumul la usa, isi face programare alcool Pt mine e pur si simplu o afacere, o institutie care acum e implicata si in politica, iar preotia e doar un job, la fel ca altul, ies preotei pe banda rulanta ca apoi sa se bata de la parohii. Sunt si manastiri cu peretii crapati unde se munceste pt tot ce au, da' asta pt ca au primit pamantul ori in munti ori intr-un sat unde omu' nu-si permite sa ajute mai mult. Relatia cu Dumnezeu trebuie sa existe in sufletul tau, biserica e plina de babutze dragutze care se duc la o gura de barfa si fala
bereea
Postat: Friday, August 3, 2012 7:56 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22608
Si dau chitanta pentru tot ce castiga, nu? Platesc impozit pe banii castigati?
aurishta
Postat: Friday, August 3, 2012 8:34 AM

zaza_ wrote:
Eu inteleg ca e bine sa faci ce zice popa, nu ce face popa, dar ce face popa in cazul asta... Distruge pur si simplu sufletele oamenilor. Cum te mai poti apropia de Dumnezeu cand intermediarii sunt niste intunecati!?!
Te debarasezi de intermediari,daca sunt ticalosi.
Si hai sa spun si aici o vorba de duhras
Un important reprezentant al bisericii era intr-o zi in vistierie si, plimbandu-si incantat mainile prin comorile adunate acolo, spuse insotitorului sau:
-Vezi tu, in ziua de azi nu mai putem spune, ca Petru, "argint si aur n-am"...
La care acela raspunse trist:
-....dar nici "ridica-te si umbla!"....
mamiemi
Postat: Friday, August 3, 2012 11:43 PM

Intrat: 2/3/2008
Postari: 1467
Locatia: Craiova
mikaela wrote:
In anii de dupa Revolutie, Romania a primit tot felul de ajutoare, conserve, medicamente, haine etc. care ar fi trebuit distribuite oamenilor, cu ajutorul bisericilor. Biserica Catolica le-a vandut efectiv, cu nerusinare si au bagat banii in buzunar. Ce sa mai zic de toate pomenile si mancarea care o da la porcii crescuti in beciuri sau in curtile din apropierea bisericilor? Cand omu' e atat de plin de datorii, tre' sa plateasca bisericii taxa, ca altfel il face popa de rusine in sat in timpul liturghiei. Nici cu cea Ortodoxa nu mi-e rusine...nu exista preot care sa te ingroape fara sa-i platesti cat cere, nu mai zic de botezuri sau casatorii ca acolo te arde la buzunar. La fiecare vizita acasa ii dai ciubuc, la cate case colinda cu sfintirea tot primeste iar in unele locuri te noteaza si trece si a doua oara daca nu-i dai drumul la usa, isi face programare alcool Pt mine e pur si simplu o afacere, o institutie care acum e implicata si in politica, iar preotia e doar un job, la fel ca altul, ies preotei pe banda rulanta ca apoi sa se bata de la parohii. Sunt si manastiri cu peretii crapati unde se munceste pt tot ce au, da' asta pt ca au primit pamantul ori in munti ori intr-un sat unde omu' nu-si permite sa ajute mai mult. Relatia cu Dumnezeu trebuie sa existe in sufletul tau, biserica e plina de babutze dragutze care se duc la o gura de barfa si fala

Atatea generalizari par vorbe spuse la necaz. E suficient ca presa sa mediatizeze o abatere ca imediat generalizam. Sunt situatii precum cele pe care le descrii, dar sunt si situatii pozitive.
Sunt atatea episcopii care au facut filantropie si au dezvoltat servicii sociale, sunt foarte multi preoti cu frica de Dumnezeu.
Parerea mea este ca fiecare ar trebui sa se uite in ograda proprie, sa ia aminte la sufletul sau si sa ia si atitudine acolo unde sesizeaza personal astfel de lucruri. Aruncarea cu noroi la gramada nu ne face cinste, ne stropeste in primul rand pe noi, cei care aruncam...
mikaela
Postat: Saturday, August 4, 2012 12:43 AM

Iti inteleg indignarea si cu siguranta tu stii mult mai multe fiind sotie de preot decat o pacatoasa ca mine care a avut cateva experiente/ exemple negative. Eu ca eu, zic ce stiu cum stiu pe un forum de gospodine, dar ce te faci cu filmele expuse la inceputul subiectului, de interes national? Sau cu acest caz din Timis?? Sau cu restul populatiei care generalizeaza la fel ca mine? SI ca astea sunt multe alte cazuri care nici macar nu au ajuns in media spre cunostinta pacatosilor si enoriasilor, unele trec nevazute, altele probabil "iertate" ca asa cere religia. Cazurile astea arata si analizeaza doar partea materiala, dar exista si o alta fata a lucrurilor...Uite, gandul ma duce acum la copiii abuzati sexual de preoti indiferent de religie sau locatie, cazuri care au fost trecute cu vederea si musamalizate ani de zile pt a nu distruge imaginea unei parohii sau religii. Si nu neg ca exista preoti cu har, cu dragoste de om insa in opinia mea sunt putini in comparatie cu ce se crede sau se asteapta de la religie, la fel cum exista profesori dedicati meseriei sau altii dedicati domeniului lor de activitate. Ma intreb cate cazuri din astea sunt pe la penticostali, metodisti si alte religii minoritare in Romania dar majoritare in alte parti ale globului. Macar dintr-un punct de vedere se pare ca suntem relativ aproape, mai mult sau mai putin..."sa ia aminte la sufletul sau " ..."Relatia cu Dumnezeu trebuie sa existe in sufletul tau".

A-ti spune parerea nu inseamna a arunca cu noroi...ori altfel am fi toti redusi la tacere.
ingerash
Postat: Saturday, August 4, 2012 9:46 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa tip tare ca sunt romanca!!!Nu suntem de admirat cu atatea negativisme!Poporul roman a uitat sa-si valorifice si prezinte partea frumoasa,a uitat pentru ce au varsat strabunii nostri sange,a uitat sa creada in Dumnezeu!!!PACAT!
Lilly of the valley
Postat: Saturday, August 4, 2012 9:53 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
mamiemi wrote:

Atatea generalizari par vorbe spuse la necaz. E suficient ca presa sa mediatizeze o abatere ca imediat generalizam. Sunt situatii precum cele pe care le descrii, dar sunt si situatii pozitive.
Sunt atatea episcopii care au facut filantropie si au dezvoltat servicii sociale, sunt foarte multi preoti cu frica de Dumnezeu.
Parerea mea este ca fiecare ar trebui sa se uite in ograda proprie, sa ia aminte la sufletul sau si sa ia si atitudine acolo unde sesizeaza personal astfel de lucruri. Aruncarea cu noroi la gramada nu ne face cinste, ne stropeste in primul rand pe noi, cei care aruncam...

daca ar fi cazuri izolate ... dar din pacate sunt multi cei care au experiente nefericite.
prin definitie, biserica nu ar trebui sa aiba profit. ("excedent"-cum il numeste parintele Constantin Stoica, purtatorul de cuvant al Patriarhiei.) Aici
Rolul social al bisericii a disparut cu desavarsire, e mai degraba o institutie cu rol de manipulare a maselor. S-au construit in ultimii ani mai multe biserici decat scoli si gradinite. Biserica nu a cheltuit mai nimic in spitale, dincolo de capele. Si asta ar putea spune multe.
Si ca sa nu fiu acuzata de partizanat ... am la cunostinta si cazuri pozitive, unde preotul e un exemplu printre mireni.bravo bravo bravo
aurishta
Postat: Saturday, August 4, 2012 11:32 AM

Insasi zicala :"fa ce spune popa, nu ce face el" vorbeste mult despre perceptia generala.
mikaela
Postat: Saturday, August 4, 2012 8:02 PM

ingerash wrote:
Am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa tip tare ca sunt romanca!!!Nu suntem de admirat cu atatea negativisme!Poporul roman a uitat sa-si valorifice si prezinte partea frumoasa,a uitat pentru ce au varsat strabunii nostri sange,a uitat sa creada in Dumnezeu!!!PACAT!

Parerea mea umila e ca lumea crede in Dumnezeu dar nu in Biserica, iar despre religie...fiecare cu religia lui. Nu e vorba doar de Romania, peste tot se intampla cate ceva iar daca nu ar fi mediatizat, lumea de rand nu ar sti. Nu e ca si cum noi romanii ne facem singuri de cacao, doar pt ca se dezbat/mediatizeaza cazuri din astea sau altele. Si alte tari isi mediatizeaza cazurile, acum intreaba tu un irlandez sau intreb eu un american, sa vezi cat stiu ei despre averea bisericii ortodoxe din ROmania...ZERO, nu stiu nik, daca sunt cativa interesati din cine stie ce motive, dar majoritatea au interes in ce se intampla in tara lor, de cazurile lor. Lumea ne stie de saraci nu de bogati

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed