Bine ai venit pe lume printesa mea!

Options Bine ai venit pe lume printesa mea!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delia.c.yaya
Postat: Wednesday, July 25, 2018 2:35 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/4/2017
Postari: 1377
Locatia: Italia (Botosani)
M-am decis sa imi las si eu povestea nasterii aici. Cine m-a urmarit la gravidute stie cat de mult am asteptat sa iasa printesa mea. Facusem 40s si nici un semn de ea. In Italia la 40+3 te programeaza pentru monitorizare si o eventuala inducere.
Vineri (23 martie, 40+1) m-am trezit cu durere de gat si o stare de parca ma lua o raceala zdravana; simteam ca ma umflu si imi aparusera si niste pete pe fata. Fetele imi spuneau ca e probabil semn ca vine Giulia, asa ca mai verific inca o data bagajul si fac curat in casa. Barbatumiu a doua zi lucra si parca aveam un presentiment ca si cum degeaba s-ar duce la munca. La 4:30 cand se trezeste el, ma trezeste si pe mine o durere de spate care radia si in fata. Pe la 6 iau un No-spa, ma culc. La 8 si ceva ma trezesc; totul normal. Mai stau in pat si dupa ma duc totusi la baie. Cand ma asez vad rosu. Il sun pe barbatumiu si repede fac un dus,ne imbracam si plecam. Incepusem sa pierd din dop defapt, asa ca doctorasul "tare dragut" vrea sa ma ajute si scoate din dop. Expresia lui Catalin "a tras de un mat lung"hohot La 10 intram la monitorizare, durerea incepea sa creasca, dar aparatul nu inregistra mare lucru. Am stat o ora acolo,dupa iar control. Concluzia: du-te acasa ca nu esti de nastere. Sa mor nu alta. Plus ca l-am mai asteptat o ora pe hol pentru o amarata de hartie. La 1 am plecat acasa, drumul a fost infernal, durerea crestea. Acasa am incercat sa mananc,nu intra nimic. Cu greu am reusit sa fac baie. Sa dormi intre contractii?Nici o sansa. Si ca sa fie si mai frumos ma luase si diareea. La 8 seara am zis gata,plecam inapoi la spital. Aceeasi concluzie: acasa inapoi. Dar eu nu, am facut ture;am facut dus si nimic. Doar 2 cm dilatatie. In drum spre casa urlam la propiu. De la 23 faceam ture prin bucatarie, imi pusem un prosop pe masa mai inalta din bucatarie iar cand contractia venea ma puneam cu capul acolo. Facusem si miscare pe minge. Durea din ce in ce mai tare, contractiile la 4-5min acuma. La 9 dimineata plecam la spital. Acelasi rezultat: dilatatie 2 iar fata statea intro parte, nu avea cum sa coboare.La monitorizare in sfarsit erau contractii reale. Asa ca ma interneaza in cele din urma. Fac iar un dus, dar de data asta nu stiam cum sa ies mai repede de acolo, ma ardea spatele ingrozitor. Am avut noroc de o obstretica care a stat non stop cu mine, ea ma punea in tot felul de pozitii. Si barbatumiu saracu, doar injurat nu a fost. Era si el la fel de terminat ca mine. La 4 aflu ca sunt dilatata 5 si in sfarsit imi rup apa. De Aici si mai greu, contractii la cateva secunde. Ma mutasera in sala de travaliu. Tot ceream Epidurala, iar la urma sa aflu ca ei nu fac asa ceva. Incepusem sa fac febra, iar fata tot nu cobora, asa ca au pregatit sala de cezariana pentru 6:30. Dar degeaba. La control aveam 7cm dilatatie,fata coborase iar eu incepeam sa imping. Nu mau oprit,au zis ca e bine, ca fata oricum astepta de prea mult. Ma muta in sala de nasteri. Am impins mai bine de o ora, iar la 20:30 (25 martie 2018) a iesit Giulia (3.510gr, 50cm). Eram in culmea fericirii, barbatumiu cel mai mandru, a taiat cordonul fetei. Dupa ce au scos placenta, doctorita si asistentele se uitau pierdute una la alta. Barbatumiu se ingalbenise si el. Dadusem in hemoragie. Noroc ca doctorul care imi rupse apa era inca in spital. Aveam ruptura de uter si plus epiziotomie. Noroc ca era jos si ca ma putut coase. Doctorul le injura pe toate de acolo. Una imi lua tensiunea,alta imi facea injectii in solduri. A durut mai tare decat tot travaliul. Barbatumiu curajos tare, a stat cu mine pana la final, el ma dus in salon. La 22 si ceva dupa ce mau mutat in salon miau adus si printesa. era tare obosita si ea. A dormit toata noaptea. Recuperarea a fost si mai dificila decat nasterea. Epiziotomia,hemoroizi...stateam cu gheata mereu,nu puteam sa ma ridic fara ajutor, ameteam ingrozitor ca pierdusem mult sange, nu puteam alapta normal, nu puteam sa duc eu fata la nido so schimb, tot trebuia sa le chem pe ele.
Dar pentru printesa asta as mai trece prin asa ceva inca o data. Durerea chiar se uita!

Alle.p
Postat: Wednesday, July 25, 2018 4:29 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/13/2018
Postari: 481
Locatia: Petrila
Sa va traiasca printesa si sa va aduca numai bucuriicoeur
delia.c.yaya
Postat: Wednesday, July 25, 2018 5:58 PM

Alle.p wrote:
Sa va traiasca printesa si sa va aduca numai bucuriicoeur

Multumim!!!grup iloveyou
MaryPoppins
Postat: Wednesday, July 25, 2018 6:43 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 1785
Locatia: Timisoara
Hihi, parca am retrait zilele alea, ce intens a fost totul inclusiv pe forum Lol
delia.c.yaya
Postat: Wednesday, July 25, 2018 7:30 PM

MaryPoppins wrote:
Hihi, parca am retrait zilele alea, ce intens a fost totul inclusiv pe forum Lol

Da chiar a fost intens aici. Am recitit mesajele se atunci. Nu-mi venea sa cred ce nerabdatoare erati...dar multumesc, ca v-ati gandit la mine.campfire
Mirunah
Postat: Wednesday, July 25, 2018 7:53 PM

Intrat: 10/23/2017
Postari: 1176
Locatia: Buzau
Merita orice chin cand iti vezi si tii puisorul in bratehearts
Cate kg are acum?
delia.c.yaya
Postat: Wednesday, July 25, 2018 9:15 PM

Mirunah wrote:
Merita orice chin cand iti vezi si tii puisorul in bratehearts
Cate kg are acum?

Acum o saptamana avea 6.240gr
MaryPoppins
Postat: Wednesday, July 25, 2018 9:20 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 1785
delia.c.yaya wrote:

Da chiar a fost intens aici. Am recitit mesajele se atunci. Nu-mi venea sa cred ce nerabdatoare erati...dar multumesc, ca v-ati gandit la mine.campfire

Mai un pic si treceam prin ecranul laptopului direct in Italia, sa-i strangem pe aia de la spital de gat hohot
delia.c.yaya
Postat: Wednesday, July 25, 2018 11:08 PM

MaryPoppins wrote:

Mai un pic si treceam prin ecranul laptopului direct in Italia, sa-i strangem pe aia de la spital de gat hohot

Chiar mare pacat ca nu ai reusit, macar poate ii convingeai sami faca epiduralapale
Eu nici in ziua de azi nu am inteles de ce nu mi-au facut ca doar optasem pentru asa ceva. Ah, chiar zilele trecute aflasem ca defapt spitalul la care am nascut avea doar recenzii rele. O alta romanca nascuse acolo de doua ori (a doua oara din greseala, ca atunci cannd o luase ambulanta ea deja impingea si au duso acolo fiind mai aproape). La prima nastere tot asa vreo cateva zile o lasase acasa cu dureri si copilul lau scos cu o mana langa cap si a avut multe probleme cu cel mic.
Inawar
Postat: Thursday, July 26, 2018 12:44 AM

Intrat: 11/14/2016
Postari: 1238
Ce emotionant, dar da merita tot efortul cand iti strangi puiul in brate. Mama a avut o nastere grea cu mine- primul copil, aici in Timisoara, nu eram pozitionata bine, s-au adunat multi medici la nastere si a reusit natural.
Eu nu am vrut sa trec prin asta.
Medicii aia la spitalul unde ai nascut risca destul de mult, dar bine ca sunteti sanatoase, tu si Giuli :)
La urmatorul bebe mergi la alt spital.
delia.c.yaya
Postat: Thursday, July 26, 2018 9:35 AM

Inawar wrote:
Ce emotionant, dar da merita tot efortul cand iti strangi puiul in brate. Mama a avut o nastere grea cu mine- primul copil, aici in Timisoara, nu eram pozitionata bine, s-au adunat multi medici la nastere si a reusit natural.
Eu nu am vrut sa trec prin asta.
Medicii aia la spitalul unde ai nascut risca destul de mult, dar bine ca sunteti sanatoase, tu si Giuli :)
La urmatorul bebe mergi la alt spital.

Da. Am inteles ca asa sunt unele spitale aici. Doar natural 100%. Oricum la urmatorul trebuie sa fac cezariana. Au zis sa nu ma.risc sa incerc natural, mai ales daca urmatorul va fi in urmatorii 5 ani. Au zis ceva de genu ca ruptura de uter e ca si cum as fi facut cezariana.
Cum o vrea Dumnezeu! Desi eu as avea curajul sa incerc natural.Crazy
Bella_Tm
Postat: Thursday, July 26, 2018 10:23 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/23/2018
Postari: 207
Ce emotionat Cheek Kiss bine ca intr-un final totul a iesit bine si tii in brate un pui de om care are toata nevoia de tine angel multa sanatate amandurora si de acum incolo pupici
delia.c.yaya
Postat: Thursday, July 26, 2018 10:24 AM

Bella_Tm wrote:
Ce emotionat Cheek Kiss bine ca intr-un final totul a iesit bine si tii in brate un pui de om care are toata nevoia de tine angel multa sanatate amandurora si de acum incolo pupici

Iti multumesc draguta!
In curand si tu!majoreta
AdrianaC
Postat: Saturday, July 28, 2018 10:45 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17634
Locatia: Bucuresti
Wow, ce poveste ! Acum am citit !
Sa va traiasca printesa si sa va aduca numai si numai bucurii !

Aveti grija de voi Cheek Kiss
delia.c.yaya
Postat: Monday, July 30, 2018 6:13 PM

AdrianaC wrote:
Wow, ce poveste ! Acum am citit !
Sa va traiasca printesa si sa va aduca numai si numai bucurii !

Aveti grija de voi Cheek Kiss

Multumim muuuuuult!!!!coeur iloveyou
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed