BIBERONUL CU LAPTE

Chestionar intrebare: RENUNTAM DACA REFUZA SA BEA ALTFEL LAPTELE!
Alegere Voturi Statistici
DA 11 27%
NU 29 72%

Options BIBERONUL CU LAPTE
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Tuesday, April 17, 2007 3:10 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Hei, dar ce ziceti de copii care la 4-5 ani sunt tot in pampers, beau din biberon, sunt cu suzi in gura si nu-i comenteaza nimeni? Doctorii de aici nu sar repede cu sfaturi ca cei din tara "de la 5-6 luni copilul trebuie tinut sa stea in fundulet" si copilul nu e pregatit si il fortam aiurea ca asa a zis doctorul, sau "dati lapte de vaca de la 10-11 luni, nu stiu ce mancare introduceti acum" si copilul la fel, nu e pregatit, si poate face alergii, de innebunim si nu stim ce are, avem ideea ca la 1 an copilul trebuie sa mearga deja si-l fortam dinainte si ex. pot continua...Cand si copilul si mama sunt pregatiti sa renunte la ceva, atunci o fac, nu ca ii vorbeste lumea sau ca asa zice doctorul si trebuie sa execute. Romanii nostrii se grabesc repede cu (,) comentariile "ca nu s-a ocupat maica-sa de ei, lenesa!", "ce rusineeee, la varsta asta, stau cu suza, in pampers si cu bibele"...puker...ideile astea preconcepute ca de la o anumita varsta copilul TREBUIE sa nu mai bea din bibe, sa faca deja la wc/olita, sa nu suga la san sau suzi, sa vorbeasca sau mai stiu eu ce numai la noi romanii le-am auzit...daca nu se incadreaza in tipare, este ceva anormal, ceva negativ si numai mama e de vina ca nu s-a ocupat de copil sa-l invete sau dezvete cearta...mi se rupe undeva de ce comenteaza lumea, ca nu lumea imi creste copiii, nici doctorii...eu ca mama ma informez de toate aspectele problemelor si decid daca e bine sau nu ceea ce fac, in functie de cum simt copilul, asa ca pot sa barfeasca pana plesnesc angry...nimeni nu e perfect, dar intai lumea sa-si vada gunoaiele din ochii ei si apoi sa indrazneasca sa comenteze la adresa altora rambo.
mommy
Postat: Tuesday, April 17, 2007 3:16 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
delfinasa wrote:
Romanii nostrii se grabesc repede cu (,) comentariile "ca nu s-a ocupat maica-sa de ei, lenesa!", "ce rusineeee, la varsta asta, stau cu suza, in pampers si cu bibele"...puker...

Vai, cata dreptate ai, am citit si mi-au rasunat cuvintele in urechi... de atatea ori le-am auzit... nervi
delfinasa
Postat: Tuesday, April 17, 2007 3:20 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Ca raspuns la poll : DA, renunt o perioada daca vad ca nu accepta altceva si cand simt ca pot avea un oarecare succes incerc din nou.
sousourel
Postat: Tuesday, April 17, 2007 9:25 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Am raspuns NU pt ca asa am facut eu si V bea acum cu paiul din pahar, iar din cana nu vrea decat apa. Lapte cu fidea a primit si cu lingura...dupa muuuulte rugaminti si nervi..sa vedem cum facem trecerea la cana cu lapte.
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, April 18, 2007 6:12 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
va multumesc fetelor pentru idei
vom renunta la bibi atunci cand va vrea ea, la fel a fost si cu suzeta. a renuntat cand a vrut.
de dinti nu ma ingrijorez atat de tare, cred ca mai multe griji ar trebui sa-mi fac atunci cand nu ar bea lapte deloc, cazul lui frate-su, care nu a baut lapte de la 2 1/2 pana ce am nascut fata.
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, April 18, 2007 6:50 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Noi am scapat de biberon repede , avea cam 2 anisori si i-am luat din cora o canuta cu ursulet , iar cand am ajuns acasa i-am pus la biberon o tetina rupta care curgea ...mama -mama .....si i-am spus "uite ce cana frumoasa ti-am luat , nu vrei sa ii dam biberonul la tigan ? (stia ea ca vine tiganul la ghena sa ia gunoiul si dea aia am zis sail dam la tigan ) .....si prima data mi l-a dat , dra s-a razgandit si l-a luat inapoi , nu s-a uitat la cana si cand a vrut sa bea apa ..s-a udat toata , si atunci a inceput sa planga ....m-am dus la ea si i-am zis " uite vezi asta nu mai e bun , hai sa il ducem la ghena si sa luam ursuletul " si atunci s-a dus singurica la galeata de gunoi si a aruncat biberonul .....si de atunci a baut fata numai cu canuta ,...angel angel
AdrianaC
Postat: Wednesday, April 18, 2007 6:50 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17764
Locatia: Bucuresti
Mariuta, eu am fost exact ca fata ta. Dupa ce nu am mai baut din biberon, gata, s-a terminat si cu laptele.

De ce? Pentru ca mi se parea ca ... miroase fool

Nici acum nu beau lapte simplu, din acelasi motiv, in schimb mananc cereale cu lapte, sau beau cacao cu lapte.

Incearca sa ii inlocuiesti biberonul cu o canuta smechera, dar care sa fie acoperita, ca si biberonul, numai ca fara tetina, cu un orificiu prin care sa traga laptele.

Alice a renuntat de pe o zi pe alta la biberon pe la 2 ani si ceva, cand au inceput sa i se strice dintisorii, iar doctorita i-a spus ca de maine nu mai trebuie sa bea cu biberonul si nici sa tina suzeta. Nu mi-a venit sa cred cand a cerut laptic in pahar.what

Andrei bea acum dimineata si seara inainte de culcare lapte cu cereale cu biberonul. Nu este bine, mai ales ca pana sa il intarc noaptea nu a stiut ce e ala biberon, apa o bea dintr-o canuta. Lapte batut bea din pahar, deci as putea incerca si cu laptele cu cereale, dar din comoditate, ca sa termine repede si sa adoarma si mai repede, ii dau cu biberonul. O sa renunt la biberon la 1 an si 6 luni.
Lilly of the valley
Postat: Thursday, April 19, 2007 7:02 AM

pai canite nu am incercat?!!!
am incercat prima oara cu una de la Chicco cu supapa (nu e mare diferenta intre biberon si aia), mai avem si de la Farlin cu pai si de la Primii pasi cu cioculet, le-am incercat pe toate, dar ea vrea biberonul, asa ca o sa primeasca biberon. oricum spalam dintii dupa biberonul de seara si dupa aceea nani.
Andrei nu a mai baut un strop de lapte de cand i-am scos biberonul si pana am nascut fata. La gradi i-a mai spus si o fetita ca lapticul miroase a kk de vacuta si atat a fost ... nici cu cereale, nici cu cacao si nici lactate inafara de cate un iaurt cu fructe cand si cand.
acum nu se mai satura nici el de lapte, disper ca acum refuza carnea, dar asta e alt subiect.
succes celor care au curajul sa renunte de timpuriu la biberon.pupici
Maria & Mario
Postat: Thursday, April 19, 2007 2:43 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
delfinasa wrote:
Hei, dar ce ziceti de copii care la 4-5 ani sunt tot in pampers, beau din biberon, sunt cu suzi in gura si nu-i comenteaza nimeni? Doctorii de aici nu sar repede cu sfaturi ca cei din tara "de la 5-6 luni copilul trebuie tinut sa stea in fundulet" si copilul nu e pregatit si il fortam aiurea ca asa a zis doctorul, sau "dati lapte de vaca de la 10-11 luni, nu stiu ce mancare introduceti acum" si copilul la fel, nu e pregatit, si poate face alergii, de innebunim si nu stim ce are, avem ideea ca la 1 an copilul trebuie sa mearga deja si-l fortam dinainte si ex. pot continua...Cand si copilul si mama sunt pregatiti sa renunte la ceva, atunci o fac, nu ca ii vorbeste lumea sau ca asa zice doctorul si trebuie sa execute. Romanii nostrii se grabesc repede cu (,) comentariile "ca nu s-a ocupat maica-sa de ei, lenesa!", "ce rusineeee, la varsta asta, stau cu suza, in pampers si cu bibele"...puker...ideile astea preconcepute ca de la o anumita varsta copilul TREBUIE sa nu mai bea din bibe, sa faca deja la wc/olita, sa nu suga la san sau suzi, sa vorbeasca sau mai stiu eu ce numai la noi romanii le-am auzit...daca nu se incadreaza in tipare, este ceva anormal, ceva negativ si numai mama e de vina ca nu s-a ocupat de copil sa-l invete sau dezvete cearta...mi se rupe undeva de ce comenteaza lumea, ca nu lumea imi creste copiii, nici doctorii...eu ca mama ma informez de toate aspectele problemelor si decid daca e bine sau nu ceea ce fac, in functie de cum simt copilul, asa ca pot sa barfeasca pana plesnesc angry...nimeni nu e perfect, dar intai lumea sa-si vada gunoaiele din ochii ei si apoi sa indrazneasca sa comenteze la adresa altora rambo.

subscriu 100 %.

noi am renuntat la bibe, de la 1 an si 5 luni. Folosim canitze cu cioc ! pur si simplu am folosit intr-o seara, a functionat si gataaa !
Va dorim si voua trecere usoara !
Lilly of the valley
Postat: Saturday, April 28, 2007 12:05 PM

Am progresat, am inlocuit tetinele cu cioculete moi, apoi cu cioculete mai rigide.
Aseara i-am dat lapte cu lascute (paste fainoase mici) cu lingurita, la culcare a cerut biberonul cu lapte insa i-am dat sa bea apa cu canita cu pai, a renuntat sa bea pentru ca trebuia sa stea ridicata in fundulet.
sper sa mearga si in seara aceasta. mai nasol e dimineata la ora 6.00 ca bea laptele prin somn, dar am sa-i dau tot cu cioculet.yes

Lilly of the valley attached the following image(s):
dsc01494.jpg

Fluturas
Postat: Saturday, April 28, 2007 12:54 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
darius al meu,nu vrea sa adoarma fara sticla de lapte.aseara am incercat sa il las fara si s-a apucat de plans,asa ca am renuntat eu si i-am dat sticla.eu cred ca va renunta el singur cand va vrea
mihaela75
Postat: Sunday, April 29, 2007 5:07 AM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Nu ma grabesc sa scot biberonul chiar daca va face 2 ani.Sa si-l scoata ea singura cand are dispozitieoare
@ndreea
Postat: Sunday, April 29, 2007 8:35 AM

Nivel: Membru

Intrat: 3/3/2007
Postari: 39
Locatia: Ploiesti
Roberta bea si la ora actuala laptic si nu il scot pana nu renunta ea ,cred ca odata ce va renunta la bibe va renunta si la laptic si nu as vrea.
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, April 29, 2007 9:54 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
si eu m-am intrebat cum voi proceda cu laptele de seara, cu suzeta, cu oala?... pe care o foloseste pe post de jucarie si numai atat! fool suzi mai primeste numai la somn pt ca asta e! peste zi, afara sau in casa, oricat de nervos ar fi nu mai primeste suzi...desi, daca o gaseste in patut, o ia insa imediat i-o dau eu jos.sic

laptele cu cana nu am incercat niciodata sa ii dau...de ce? simplu: nu am gasit nici o cana atat de mare (ca volum - mi-ar trebui una de 350 ml) si nici una care sa aibe orificiile asa de mari incat sa treaca o pasta groasa de cereale cu lapte. si mai e o chestie: el adoarme cu bibi...este un soi de ritual. nu vad de ce l-as priva pe copil de ceva cu care ii e bine. mi-e tare teama de carii insa nu pot decat sa sper ca ma va mosteni la capitolul dantura... eu am dintii f buni si nu am avut probleme majore cu ei.

cat despre copiii mai mari (3-4 ani sau poate chiar peste) cu suzi in gurita...sincer, am fost socata cand am vazut pe strada, la plimbare, un astfel de copil. basca mai statea cocotzat si in catutz!what insa depinde de educatie si de mentalitate, cum bine ziceati si voi. acei parinti erau straini, cred ca francezi sau asa ceva. diferente de mentalitate: lor li se parea normal, eu ma uitam ca fool maseluta
desigur ca asta nu inseamana ca eu condamn pe cineva sau judec. noooo.nu
bereea
Postat: Wednesday, May 23, 2007 3:43 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22725
Desi domnisoara mea se apropie de 3 ani , isi bea lapticul din biberon.Nici macar nu am incercat sa i-l scot pentru ca ii place sa bea un biberon de lapte (150ml) in patut inainte de a adormi.De ce sa-i stric placerea.Il bea si din canita ziua daca i-l dau , dar placerea cea mare este sa suga un pic.
Nu am de gand sa i-l scot pana nu-l va lasa ea de bunavoie , pentru ca au fost cazuri cand copiii au renuntat la lapte cand nu li s-a mai dat voie sa-l bea cu biberonul ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed