Bebelusul si animalele de companie

Options Bebelusul si animalele de companie
Subiectul anterior · Subiectul urmator
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, April 4, 2006 2:48 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
In urma cu un an si ceva mi-am luat un catelus - un westie mic, alb si flocos. Ma simteam singura, sotul lucra mult peste program, iar copilul nu era inca in planurile noastre. Asa a ajuns Six in familia noastra. La cateva luni dupa ce l-am adus acasa, am ramas insarcinata. Toata lumea imi spunea sa renunt la el, dar nu am avut inima sa-l dau...
Acum 4 luni si un pic, a venit pe lume Tudor! Lumea din jur a inceput iar sa imi spuna sa dau catelul, ca nu se poate sa am un animalut in casa... Pediatrul mi-a spus ca nu e nici o problema! Mai mult, de la 6 luni, il va ajuta pe Tudor in problema socializarii. Asa ca Six e inca cu noi. Mai mult de atat, e topit dupa Tudor, iar bebe, cand il vede, e fascinat! Nu mai plange, rade la el...
Voi aveti animalute? Cum va descurcati? Credeti ca e rau pentru copil sa aiba o jucarie care se misca si-i arata afectiune?
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, April 4, 2006 3:08 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu cred ca un animal de casa in sarcina si in primii 2-3 ani de viata nu ar fi prea indicat, dar, in acelasi timp, pentru ca parintii mei au o pisica pe care eu ama dus-o in casa, stiu ca este aproape imposibil sa te derparti de un animalut de care te-ai atasat.

La noi este mai simplu, ca Matei merge doar in vizita la paritnii mei (care ne sunt si vecini), dar ei tot au par de pisica pe haine, peste tot...ceea ce ma dipsera, dar nu am incotro.Nu pot interzice vizitele parintilor mei, nu ii pot pune sa isi ia halate ca la spital cand intra la noi in casa....

Cred ca trebuie multa grija in privinta igienei, astfel incat bebe sa nu puna mana sau gurita pe animal (mai ales ca e caine si pune botul pe toate lcururile murdare afara), sa nu puna cainele botul pe jucariile copilului...lucruri de genul asta.....

In rest, cred ca mai tarziu un animal de companie este kiar benefic din punct de vedere emotional pentru copil.
Miri
Postat: Tuesday, April 4, 2006 6:37 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Noi aveam deja un catel-caniche pitic cu par imperial-de 5 ani,cind am ramas insarcinata!Bineninteles ca si la noi majoritatea sfaturilor venite de la rude si cunostinte au fost pro instrainarii catelului.Iar noi nici nu am vrut sa auzim:Cuki fusese primul nostru"copil",cum sa-l dam!
Apoi am vorbit cu dr.care mi-a supravegheat sarcina si mi-a spus sa nu-mi fac probleme!Atita timp cit este sanatos si vaccinat,va fi un real cistig in dezvoltarea si socializarea copilului!
Acum abia asteptam ca cei doi"copii" ai nostri sa interactioneze!

Miri attached the following image(s):
sara-kuky.jpg

mihaela75
Postat: Tuesday, April 4, 2006 6:40 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Si eu vreau catelcatel catel Da' nu avem voie in bloc cu animale.uff
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, April 4, 2006 8:08 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Eu sunt convinsa ca data fiind prezenta catelului in jurul lui, Tudor va incepe sa mearga mult mai repede din dorinta de a se juca cu Six.

Cat despre Six, dimineata plange sa-l las langa Tudor, pentru ca nu ajunge la patutul lui. Si cand in sfarsit il vede, ce mai, se decdlanseaza o intreaga nebunie! " /> Dar e ok, pentru ca am o casuta vesela, asa cum stiu ca si-o doreste si Tudor!
petro
Postat: Tuesday, March 25, 2008 10:16 AM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
si eu cand am ramas insarcinata il aveam pe Lucky, un tekel mic, negru. L-am primit cand avea 5 saptamani. Am trecut prin multe cu el, ca era purecos si plin de paraziti. Dar cu vointa multa din partea mea l-am scapat de toate in doua saptamani. cand a implinit 4 luni am aflat ca sunt insarcinata. Toata lumea imi zicea sa renunt la el. Ma atasasem prea mult de el, parca era copilul meu. Noroc cu sotul care ma sustinea in incapatanarea mea de-a-l tine. Eu nu am spus medicului care imi supraveghea sarcina ca am catel din teama de a nu-mi spune sa renunt la el. Pediatra stia ca toata ziua treceam cu el prin fata casei ei cand il scoteam la plimbare, dar nu mi-a spus niciodata nimic. Cand l-am adus acasa pe Darius si a venit sa-l vada erau doi catei in casa (si al sora-mii care venise de la Timisoara pentru cateva zile). Atunci am intrebat-o daca e vreo problema. Raspunsul a fost mai mult decat favorabil: "Nu, atat timp cat este vazut periodic de un veterinar." Lucky este vazut lunar de veterinar de cand l-am primit. Are ulcer si altfel nu se poate. Periat la doua zile, deparazitat extern lunar si intern la doua luni, veterinarul mi-a explicat cum trebuie ingrijit si cand am fost insarcinata (toaleta facuta de altcineva si nu de mine), si in primele luni de viata ale copilului. Iar acum la 7 luni Darius fuge tipand si gangurind prin casa in rotobil dupa catel. N-as renunta nici acum in ruptul capului la catel. E primul meu copil.
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, March 26, 2008 7:35 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
petro wrote:
. E primul meu copil.

Stim cum esteyes , suntem multe fete pentru care patrupezii au fost primii copii. bounce
vaduva_carmen2003
Postat: Thursday, May 7, 2009 10:17 PM

Nivel: Membru

Intrat: 1/28/2009
Postari: 55
Locatia: Bucuresti
Asa este si sustin cu tarie lucru asta. Fetelor pastrati primi copii si nu ii dati.sunt prieteni bebelusilor si paznicii lor cei mai destoinici.Sunt copii nosrii si de ce sa ii dam.
Deyu.
Postat: Friday, March 15, 2013 10:04 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 8/19/2012
Postari: 181
Locatia: U.K. si Romania
Si noi avem animalute (cum se vede la ticker Lol ). Lara a fost primul meu "copilas" si am luat-o cu mult inainte sa raman insarcinata. Cand prietenii si rudele deschideau subiectul le ziceam sa inchida gura, pentru ca nici nu vroiam sa auzim. Noi fiind amandoi medici veterinari...va dati seama!hohot
Oricum..Lara merge in fiecare luna la doctor pentru control, la vaccinuri cand trebuie, si are hainute din plin. Acum am doua fetite cochete! pupici love
Deyu.
Postat: Tuesday, April 9, 2013 11:28 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 8/19/2012
Postari: 181
Locatia: U.K. si Romania
Deyu. wrote:
Si noi avem animalute (cum se vede la ticker Lol ). Lara a fost primul meu "copilas" si am luat-o cu mult inainte sa raman insarcinata. Cand prietenii si rudele deschideau subiectul le ziceam sa inchida gura, pentru ca nici nu vroiam sa auzim. Noi fiind amandoi medici veterinari...va dati seama!hohot
Oricum..Lara merge in fiecare luna la doctor pentru control, la vaccinuri cand trebuie, si are hainute din plin. Acum am doua fetite cochete! pupici love

Vroiam sa spun "cu mult inainte sa nasc"...Off! Prostia asta hohot
Uite cateva pozici cu cealalta fetita nebunatica a mea :
-La plimbarica :

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed