Bebelusi 2007

Options Bebelusi 2007
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 29, 2007 3:28 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
georgy_adinutza wrote:
..

pupici pupici pupici multumesc mult codru!!! voi incerca bineinteles sa am grija de mine , cat despre statul la servici .....va trebui sa stau , ca vreau sa tin de CO , ca dupa ce nasc sa intru intai in CO , apoi in medicale vreo 6 luni , eventual mai intrerup medicalele cu CO ca sa nu intru in comisie :)) ....si sa trag cat pot ca sa nu intru repede in cIC ..dar o sa vad eu ....

Felicitari, georgypupici !

Dar...cum iti vei lua tu 6 luni medical, fara a intra in comisie?Eu stiu ca din a 91 zi de medical intri automatla comsie, comisie care este blanda doar daca esti in timpul sarcinii, dar altfel, nu stiu daca vor fi ingaduitori sau nu.S-a mai skimbat ceva in lege si s-a prelungit medicalul per an?Sau te gandesti sa cumulezi cu tot cu zilele aferente copilului (cele 45 pt copil, plus 90 ale mamei)?
Miri
Postat: Tuesday, May 29, 2007 9:49 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
stele_pe_cer wrote:

Dar...cum iti vei lua tu 6 luni medical, fara a intra in comisie?Eu stiu ca din a 91 zi de medical intri automatla comsie,....S-a mai skimbat ceva in lege si s-a prelungit medicalul per an?

Asa stiu si eu, ca dupa 90 de zile de concedu medical, in ultimile 12 luni, se intra automat in comisie, pentru prelungirea concediului cu numarul de zile solictate de catre medicul care a intocmit cererea....

Georgy,o sarcina usoara iti doresc !
Cum te mai simti?Esti bine?angel
Kiki
Postat: Tuesday, May 29, 2007 9:59 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu stiam ca CM pentru sarcina nu intra in cele 90 de zile pe care ti le permite legea...scratch Esti doar insarcinata nu incapabila de munca...uff

Am cautat si legea:

Art. 131.
Durata concediilor medicale pentru tuberculoza, sarcina, lauzie si ingrijirea copilului bolnav nu diminueaza numarul zilelor de concediu medical acordate unui asigurat pentru celelalte afectiuni.

(Lege nr. 19 din 17-03-2000
sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale
Publicatie: Monitorul Oficial nr. 140 din 01-04-2000)
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 29, 2007 11:27 PM

Kiki wrote:
Eu stiam ca CM pentru sarcina nu intra in cele 90 de zile pe care ti le permite legea...scratch Esti doar insarcinata nu incapabila de munca...uff

Eu ma refeream strict la concediul medical pe care ti-l poti lua pe perioada sarcinii, dar inainte de a putea intra in prenatal sau in concediu de risc maternal.Este vorba de acel concediu medical pe care si-l poate lua orice alt angajat negravidras !

Adica mai pe romaneste sunt gravida in cateva saptamani (Doamne ferestemaseluta ) si eu am kef sa imi relaxez gretzurile la munte 2 saptamani, timp in care eu figurez in medical pe "nashpa".Si tot asa pana termin 90 de zile.Apoi medicul meu gineco trimite o scrisorica medicului meu de familie care, cu medicul de la medicina muncii (cred) te trimit la comisie unde, daca ai un diagnostic "impresionant" pe laga burtica aferenta, ti se tot prelungeste concediul medical pana intri in prenatal.Asta povestesc mamicile care au facut asa.
Kiki
Postat: Tuesday, May 29, 2007 11:33 PM

stele_pe_cer wrote:

Eu ma refeream strict la concediul medical pe care ti-l poti lua pe perioada sarcinii, dar inainte de a putea intra in prenatal sau in concediu de risc maternal.Este vorba de acel concediu medical pe care si-l poate lua orice alt angajat negravidras !
...

Aaaa, buna dimineata. Acum m-am trezit si eu! banghead banghead
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 29, 2007 11:40 PM

Kiki wrote:

Aaaa, buna dimineata. Acum m-am trezit si eu! banghead banghead

hohot hohot hohot !Cred ca mai degraba "hai la nani, mami"pupici !Da' nu-i baisic !
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, May 30, 2007 8:50 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
stele_pe_cer wrote:

Felicitari, georgypupici !

Dar...cum iti vei lua tu 6 luni medical, fara a intra in comisie?Eu stiu ca din a 91 zi de medical intri automatla comsie, comisie care este blanda doar daca esti in timpul sarcinii, dar altfel, nu stiu daca vor fi ingaduitori sau nu.S-a mai skimbat ceva in lege si s-a prelungit medicalul per an?Sau te gandesti sa cumulezi cu tot cu zilele aferente copilului (cele 45 pt copil, plus 90 ale mamei)?

imi iau intai 2 luni de CM apoi imi bag vreo cateva zile de CO si apoi intru in cele 126 de zile sarcina si lehuzie ......bounce
oana_nicole
Postat: Wednesday, May 30, 2007 9:41 AM

Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Georgy, felicitari! yes yes yes WOW! Sa ai o sarcina usoara si... de-abia asteptam sa vina bebe! pupici pupici pupici
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, May 30, 2007 9:44 AM

oana_nicole wrote:
Georgy, felicitari! yes yes yes WOW! Sa ai o sarcina usoara si... de-abia asteptam sa vina bebe! pupici pupici pupici

multumesc ,pupici pupici pupici
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, May 30, 2007 11:55 AM

georgy_adinutza wrote:

imi iau intai 2 luni de CM apoi imi bag vreo cateva zile de CO si apoi intru in cele 126 de zile sarcina si lehuzie ......bounce

Aha...tu te refereai la toate concediile ca fiind medicale, adica si cele 90 de zile si cele 126 de zile.Credeam ca totusi se poate lua mai mult de 90 de zile CM fara a intra in comisie...

Sarcina usoara si o nastere pe masurapupici !
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, May 30, 2007 12:29 PM

stele_pe_cer wrote:

Aha...tu te refereai la toate concediile ca fiind medicale, adica si cele 90 de zile si cele 126 de zile.Credeam ca totusi se poate lua mai mult de 90 de zile CM fara a intra in comisie...

Sarcina usoara si o nastere pe masurapupici !

msss pupici pupici pupici ...e totul calculat sic sic ..doar BB sa fie cuminte sa ma ajute sa vin muuuult la munca .....ras
Miri
Postat: Wednesday, May 30, 2007 12:31 PM

Georgy, cum te simti?oare
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, May 30, 2007 12:40 PM

Miri wrote:
Georgy, cum te simti?oare

Multumesc , bine !!! Ma simt bine , maine ma duc la Medlife sa imi fac analizele , (ca imi iau o zi libera ) ..si apoi vreau sa ii fac o vizita unei mamici din apropiere (ptr ca nu am ajuns la posta sa pun cadoul de 1 iunie ) ........sper doar sa o gasesc acasa .....ca nu vreau sa o sun inainte , vreau sa ii fac o surpiza .............si echo mai fac la 12-13 saptamani ptr depistarea a nu stiu ce cromozomi a zis dr .....iar BB are 7 sapt , are lungimea cranio-creudala 0.79 cm , colul este inchis , ovarul drept cica prezinta sacul galben de sarcina , BB e fixat in dreapta ......e bine , imi este doar somn ...ras pupici pupici pupici pupici
Kiki
Postat: Wednesday, May 30, 2007 12:44 PM

Sarcina usoara, Georgy! Sa iti iasa analizele bune!pupici
Miri
Postat: Wednesday, May 30, 2007 12:46 PM

Sarcina usoara in continuare, Georgy!pupici
Si succes cu "surpriza" de maine!thumright
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed