bebelus la 7 sapt si 4 zile tuseste, are mucisori in nasuc si ii fornaie nasucul...

Chestionar intrebare: ar putea cineva sa imi dea un sfat? Va rog.
Alegere Voturi Statistici
poate fi vorba de un virus? 0 0%
sau de o raceala? 0 0%

Options bebelus la 7 sapt si 4 zile tuseste, are mucisori in nasuc si ii fornaie nasucul...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bebe2013
Postat: Saturday, February 8, 2014 12:32 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/8/2014
Postari: 3
Locatia: far away
buna.
Sunt noua pe acest site, am mai citit intrebarile si raspunsurile multor mamici din aceasta comunitate si mi-au parut ft utile si mamicile ft dragute...!
Acum vin si eu cu o problema pe care o are bebelusa mea.
Sunt proaspata mamica,tanara, fara experienta si departe de Romania...!

Cum sa incep...?! Cam de 4 zile a inceput sa tuseasca, cam de vreo 4/5 ori pe zi , pana ieri cand a inceput sa isi faca greata cand casca gurita mare inainte de somnic...! Se poate sa aiba rosu in gat? Cum as putea sa vad?
de ieri a inceput sa ii fornaie tare rau nasucul, am inceput sa ii pun picaturi de apa de mare in nasuc si sa ii aspir mucisorii cu batista bebelusului. Ieri erau transparenti, acuma de dimineata parca dadeau spre galbui...! Sa inceapa sa imi faca infectie??? Temperatura la sub brat a avut 37.7 azinoapte cel mai mult si rectal 38.3,dar in rest are tot 36,6 sau 37,2 cand in camera sunt 22 de grade. Azinoapte sotul meu a dat caldura pe 23 de grade jumate , probabil a fost mai cald in camera si a avut temp mai ridicata...!
Acum intrebarea mea e: de unde ar fi putut lua minunea asta de raceala???; de la sotul meu care si el de miercuri il doare gatul ft tare si de ieri e si el ft ragusit!? Dar mentionez ca a incercat sa evite sa o ia in brate si sa o pupe...! Sau sa fi luat tusea de la o fetita care a pus duminica mana ei pe manuta bebelusei mele, dupa care dupa cteva minute am observat ca acea fetita avea o tuse de toata frumusetea si punea si ea mana la gura cand tusea...! Poate exagerez, dar s-ar fi putut transmite virusul de la acea fetita la fetita mea? Vreau sa mentionez ca bebelusa mea mai baga pumnii in gurita si din cauza asta ma gandesc...!
Ce sa continuui sa fac cu ea ? Si daca are rosu in gat , o ajuta laptele matern? Ea papa doar laptic de la san...!

Va multumesc frumos pt raspunsuri. Si va doresc multa sanatate. !!!Angel Hands Cray
dana_h
Postat: Saturday, February 8, 2014 12:37 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/14/2014
Postari: 1737
Locatia: craiova
fiecare copil reactioneaza in felul lui la boli si la tratamente de aceea eu consider ca nu ii poti da un medicament pe care X sau Y l-a dat copilului sau,mai ales ca e vb despre un bebelusi.mergi cu bebele la medicul de familie,sau la un pediatru si el va sti cel mai bine ce ii poti da.multa sanatate fetitei tele.
aurishta
Postat: Saturday, February 8, 2014 1:16 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
bebe2013 wrote:

Acum intrebarea mea e: de unde ar fi putut lua minunea asta de raceala???; de la sotul meu care si el de miercuri il doare gatul ft tare si de ieri e si el ft ragusit!? Dar mentionez ca a incercat sa evite sa o ia in brate si sa o pupe...! Sau sa fi luat tusea de la o fetita care a pus duminica mana ei pe manuta bebelusei mele, dupa care dupa cteva minute am observat ca acea fetita avea o tuse de toata frumusetea si punea si ea mana la gura cand tusea...! Poate exagerez, dar s-ar fi putut transmite virusul de la acea fetita la fetita mea? Vreau sa mentionez ca bebelusa mea mai baga pumnii in gurita si din cauza asta ma gandesc...!
Ce sa continuui sa fac cu ea ? Si daca are rosu in gat , o ajuta laptele matern? Ea papa doar laptic de la san...!

Parerea mea ar fi asta : este posibil ca bb sa tuseasca din cauza aerului uscat din camera...este o cauza frecventa de tuse la copiii mici si nu numai! Se mai poate sa fie din cauza secretiilor nazale, bebelusii se "ineaca" cu ele si tusesc. Daca nu face febra, asta insemnand peste 38, si daca nu i se altereaza foarte vizibil starea, nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi....pui picuri in nasuc (lapte matern sau picaturi speciale pentru bb asa mic), aspiri secretiile si atat! In caz de temperatura mai mare, trebuie sa ai in casa ceva care se preteaza la varsta ei mica....noi folosim aici Nurofen sau supozitoare cu algocalmin....nu stiu ce poti gasi in tara in care locuiesti. Chiar daca face rosu in gata, continua sa o alaptezi, o sa aiba o jena, dar foamea isi va spune cuvantul. Nu ii mai masura temperatura sub brat, este irelevant! Rectal este mai bine! Chiar daca a "luat" tusea de alt copil, lucrul asta este aproape inevitabil.....si nu este ceva grav! Din ceea ce spui, pare o problema obisnuita in sezonul rece si nu numai! Curaj, in cateva zile bebita o sa fie ok!Cheek Kiss
bebe2013
Postat: Saturday, February 8, 2014 1:38 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/8/2014
Postari: 3
Locatia: far away
ok.va multumesc dragelor. Sper sa isi revina Adelina mea...! Ceea ce e neobijnuit la ea e faptul ca doarme mai mult ca de obicei. Gasesc nurofen sirop si aici...! In caz ca face febra weekend-ul acesta o sa ii dau putin...dar sper sa nu imi faca. O sa incerc sa ii fac programare pe sapt viitoare la un pediatru..!pupici
aurishta
Postat: Saturday, February 8, 2014 2:13 PM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Chiar daca doarme mai mult, nu este o problema...posibil sa nu o lase in pace nasucul infundat si sa nu poata dormi cum trebuie....
TatyKS
Postat: Monday, February 10, 2014 9:35 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Eu le-am luat copiilor mei temperatura, numai la subrat , rectal mi se pare irrelevant. Parerea mea ! Eu asa fac si la mine. Deci, de ce copiilor le-as introdu-ce cateva secunde termometrul in funduletnono .

Bebe, chiar voi puteti fi puratorii, nu trebuie sa vina altcineva din exterior. Pana ajungeam la Dr., eu foloseam supozitoare cu paracetamol pentru bebei si asteptam sa vad daca mai face iar temperatura si la ce interval. Nu dadeam nimic pe gurita pana nu mergeam la Dr.. Plus ca e prea micuta . Sanatate multa micutei.

AdrianaC
Postat: Monday, February 10, 2014 11:19 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
La nou-nascuti si bebelusi si chiar la copii pana in 3-4 ani se recomanda sa se masoare temperatura rectal.
Daca are peste 38 rectal, se considera febra. Daca ii masori temperatura la subrat (desi nu este recomandat pentru ca timpul de asteptare e mai mare cu un termometru clasic cu mercur, cca 5 min, iar bebelusul sigur nu sta locului 5 minute), se considera febra daca are peste 37.5.

Totodata NU este bine sa ii iei temperatura bebelusului imediat dupa alaptat, dupa biberon sau dupa o baie calda, pentru ca temperatura nu va reflecta realitatea, ea va fi putin mai ridicata. Trebuie lasat un interval de 20-30 de minute pana i se ia febra.

Daca secretiile nazale s-au modificat din apos in galbui, este posibil sa fie o viroza, mai ales ca spui ca a si venit in contact cu persoane bolnave. Sistemul lor imunitar nu este suficient de puternic si e bine sa nu ii lasi sa vina in contact cu persoane bolnave.

Urmareste-i inca 1-2 zile starea de sanatate, vezi daca se accentueaza tusea (si ce fel de tuse are - productiva sau seaca), daca se schimba consistenta secretiilor nazale, daca face febra si cand, daca are modificari ale scaunelor(consistenta si frecventa).

Daca observi modificari, mergi imediat la medic, pentru ca e micuta si pot aparea usor complicatii.

Sanatate multa si succes !

PS> Eu nu i-as da nimic inca, decat apa de mare in nasuc, si aspirarea secretiilor. Medicamentele la varsta asta ti le recomand numai dupa un consult pediatric.

alexandrabogdan
Postat: Monday, February 10, 2014 1:17 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
tocmai la subrat nu e relevant la bebelusi si la copii mici. se ia intrarectal
TatyKS
Postat: Monday, February 10, 2014 2:13 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Nu ma contrazic cu voi ... eu nu le-am luat astfel niciodata copiilor si nici nu o s-o facpale . Saracii copii mei ... ei d-abia suporta sa le bagi supozitoare , dar sa stea sa piuie termometrul Haha . Eu cu metoda mea nu am ajuns prin spitale ... era sufficient sa stiu ca are peste 38 si luam masuri . Plus ca imi dadeam seama cand are febra mare sau moderata , dupa frunte . Succes !

Mergi la doctor Bebe , e cel mai bine .
t-mihaela
Postat: Tuesday, February 11, 2014 4:36 AM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141

Un copil sub un an cu simptome de raceala merge automat la doctor.La copii asa mici temp corect se ia intrarectal dar sa ii scapi de discomfort foloseste term de ureke sau de frunte speciale pt bebelusi, se merita investitia
In ce tara esti?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed