Bebe ragusit

Options Bebe ragusit
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanamaria
Postat: Tuesday, October 25, 2011 11:48 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Da !Stau cu ochii pe el ,dar dr,nu mi-a zis nimic de o posibila evolutie in rau .Mi-a zis ca nu e nimic in gat de speriat si in 3 zile trebuie sa-i treca .
Mela
Postat: Tuesday, October 25, 2011 11:53 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Oana,sanatate lui Stefanel angel bine ca nu a coborat la plamani,de-asta mi-e frica mie mai mereu cand imi vad puii raciti...
kali
Postat: Tuesday, October 25, 2011 11:55 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
oanamaria wrote:
Da !Stau cu ochii pe el ,dar dr,nu mi-a zis nimic de o posibila evolutie in rau .Mi-a zis ca nu e nimic in gat de speriat si in 3 zile trebuie sa-i treca .

Evolutia laringitei la copiii mici e imprevizibila. Iti mai aduci aminte ce a patit Giulia - parca -cu fetita... de se sufoca intr-o noapte? Asta e riscul, insa nu e obligatoriu sa se intample. Mai bine sa fii constienta asa... in general.
Si eu am patit-o cu Ericutz, insa l-am tinut pe aerosoli si i-am dat Prednison, asa ca nu a mai fost nevoie de spitalizare, dar tot am petrecut o noapte de groaza. De atunci sunt in priza cand e vorba de boala asta. Si medicul copiilor imi spune mereu ca prefera sa interneze copiii in a caror mama nu are incredere - riscurile sunt destul de mari.
oanamaria
Postat: Tuesday, October 25, 2011 12:07 PM

Kali multumesc !
Am gasit si citit topicul ,,laringita''multe lucruri nu le stiam ca nu aveam de unde .
Cu bolile lui Stefi ma mai documentez si eu acum.
kali
Postat: Tuesday, October 25, 2011 12:14 PM

oanamaria wrote:
Kali multumesc !
Am gasit si citit topicul ,,laringita''multe lucruri nu le stiam ca nu aveam de unde .
Cu bolile lui Stefi ma mai documentez si eu acum.

Pentru putin.
Eu tot din cauza copiilor am invatat, ca, de altfel, nu ma pasiona domeniul asta...
Asa ajung mamicile sa le stie pe toateangel
mirela74chris
Postat: Tuesday, October 25, 2011 12:33 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Off,iar antibiotic.Oana sanatate multa si insanatosire grabnica puiului mic!computerlove pupici
misha
Postat: Tuesday, October 25, 2011 3:00 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Oana, asa e, laringita poate fi periculoasa. Am patit-o cu Maria cand avea vreo 2 ani, facea febra si in cateva ore aproape ca nu mai putea respira.Am scapat cu antibiotic atunci. M-am speriat cand am vazut acum vreo 2 saptamani ca Filip aproape ca si-a pierdut glasciorul si nu mai putea nici macar piui. Din fericire, el nu a facut febra desi era racit cu mucisori si tuse. Medicul nu mi-a dat absolut nimic si vreo 3 zile am stat cu frica in san, dar slava Domnului si-a revenit dupa aceea. Probabil ca depinde ce cauzeaza laringita si in functie de asta e recomandat antibioticul sau nu.
Sanatate multa si cat mai putine boli, caci vad ca nu-l ocolesc deloc!pupici
oanamaria
Postat: Tuesday, October 25, 2011 3:06 PM

Multumesc fete dragi.
El a luat-o din comunitate si a zis ca-i data de un virus si eu i-as da orice decat sa-l vad ca se chinuie si sufera -deci daca-mi zice sa-i dau antibiotic eu asa fac ca sa-i treca mai repede.
Acum doarme,dar l-am auzit tusind de cateva ori ,tuse productiva o sa-i dau pentru asta Plantusin de la Fare s ca Eurespalul niciodata nu si-a facut efectul la el oricat timp i-am dat.
Nu-l doare in gat ca mananca orice -a mancat un bol de cereale cu lapte ,apoi covrigei ,apoi mar deci nu cred ca are vreo problema cu inghititul sau sa-l doara gatul.
Pe seara are 3 minute de aerosoli sa vedem ce o sa fie dupa asta .

Febra nu a facut !
alexandrabogdan
Postat: Tuesday, October 25, 2011 3:17 PM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
ii dai ceva pt imunitate de cand e la gradi?
oanamaria
Postat: Tuesday, October 25, 2011 3:19 PM

Da !I-am dat Imunogrip Junior de la Ozone !
oanamaria
Postat: Wednesday, October 26, 2011 9:37 AM

Fetelor pentru ce se da Predinson in laringita?!
Azi-noapte pe la 2 mi-a tusit sa lesine ,eram disperat nu stiam ce sa-i mai dau din cutia de medicamente si i-am dat kETOF ,dar s-a linistit doar dupa ce a vomitat tot ce avea in stomacel si apoi a dormit ca un prunc pana azi la 10.
Am si Predison in casa dar nui stiu cat si cum sa-i dau ,nu mai tin minte pentru ce mi l-a recomandar dr.si vad ca e folosit aproape jumataete din el.
Va rog sa ma ajutati!

Zynatul la ce-i bun in laringita ca din prospect n-am inteles mare lucru?!
kali
Postat: Wednesday, October 26, 2011 10:05 AM

Zynat-ul e antibioticul pe care ti l-a dat medicul pentru a rezolva problema. Faza e ca, nestiind daca boala e virala sau nu, exista probabilitatea sa nu ajute foarte mult.
Prednison se da pentru... respiratie, ca sa fiu simplista in exprimare. Daca vezi ca se chinuie sa respire sau scoate zgomote ciudate cand expira/ inspira ( de aceea nu se da numai la laringita ci si la pneumonie, de ex. ) ...insa eu nu am dat niciodata fara sa discut cu medicul la telefon, dupa ce vazuse copilul in prealabil ( deci stia despre ce e vorba si el a stabilit doza si frecventa ).
Oricum, pe cat posibil, e bine de evitat administrarea.
oanamaria
Postat: Wednesday, October 26, 2011 10:22 AM

Se vede ca n-am dormit bine -sunt ametita .
Este vorba de Zyrtec ,nu Zynat.sorry
Ia si Augumentin.
Aha !Nu are probleme cu respiratia -e chiar ok,nu suiera sau altceva .Azi-noapte nu se auzea deloc respiratia lui de stateam cu urechea ciulita sa aud -numai tusea asta ma sperie .Iti multumesc ca m-ai lamurit cu Predisonul -ca i-am pierdut si prospectul -vad ca nu mai e in cutiuta.
kali
Postat: Wednesday, October 26, 2011 10:31 AM

oanamaria wrote:
Este vorba de Zyrtec ,nu Zynat.sorry

Aha, atunci nu stiu sa-ti dau un raspuns de care sa fiu sigura. Zyrtec-ul este administrat in alergii de tot felul, insa nu stiu legatura. Sa se fi gandit ca e pe fond alergic... sau poate pentru curatarea cailor respiratorii?sorry1 Poate te ajuta Buli.
Kmy
Postat: Wednesday, October 26, 2011 1:13 PM

Intrat: 9/13/2006
Postari: 1653
Locatia: SV
AEROSOLI cred ca e cea mai buna terapie. Alex a facut laringita acuta in primavara iar acum iarasi, e de o saptamana pe aerosoli si nu doar 3 min, ii pun 2 ml ACC, 2 ml dexametazona si 2 de ser fiziologic, de 3 ori pe zi. Sta cam 15 min, dar cred ca depide si de aparat.Daca in primavara am stat internati o noapte acum nu am mai ajuns acolo. Acum a luat-o de la gradicry (pentru imunitate incercati BROMCHOMUNAL PER BAMBINI sau broncho vaxom de la noi)
Multa sanatate puiutuluipupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed