Bebe nascut prematur

Options Bebe nascut prematur
Subiectul anterior · Subiectul urmator
LucianaN
Postat: Wednesday, September 30, 2009 6:28 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Recent am devenit cea mai fericita femeie de pe planeta, am devenit mama. Insa micutzul a dorit sa vina pe lume inainte de vreme, s-a nascut prematur. Venind vremea rece, am decis sa ma interesez de ce pericole este amenintat bebelusul meu. Documentandu-ma, o prietena mi-a pomenit de existenta unui virus,mult mai periculos decat cel gripal, virusul sincitial respirator. Pana in acest moment nu am auzit de existenta acestui virus, ma poate ajuta cineva, sa imi spuna cum pot proteja bebelusul impotriva acestui virus? Multumesc!
Roxie
Postat: Thursday, October 1, 2009 9:10 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
"Virusul sincitial respirator este un virus care determina infectii ale plamanilor si tractului respirator. Este atat de frecvent incat majoritatea copiilor se infecteaza inainte de implinirea varstei de 2 ani. Acest virus poate infecta si adultii.
La adulti, la varstnici si la copiii sanatosi simptomele infectiei cu virus sincitial respirator sunt usoare si mimeaza simptomele racelii. Masurile de autoingrijire sunt de obicei suficiente pentru ameliorarea simptomelor.
Infectia cu virus sincitial respirator poate fi severa in unele cazuri mai ales la bebelusii prematuri si la copiii care au si alte afectiuni. VSR poate fi de asemeni periculos la persoanele varstnice si la adultii cu afectiuni pulmonare si cardiace.
Precautiile de bun simt pot preveni raspandirea infectiei cu virus sincitial respirator."
Preluat de pe http://www.sfatulmedicului.ro/Afectiuni-respiratorii-la-copii/virusul-sincitial-respirator_276 Tot aici gasesti simptome, cauze, tratament si alte informatii.

OrasanuN
Postat: Thursday, October 8, 2009 5:54 PM

Stiu de la o prietena care a nascut la fel, inainte de termen, ca in perioada de iarna trebuie vaccinat. Sincer nu mai stiu exact cum se numea vaccinul, parca ceva de genu sinagis sau avea pe undeva y, synagis, sinagys. Probabil daca va duceti la un medic de specialitatea stie. Sper sa va fi fost de ajutor.

bebic bottle
Mihaela cu bebe
Postat: Sunday, October 11, 2009 7:16 PM

Am intrebat-o si eu pe o prietena de-a mea ,care este medic, de boala asta. Intr-adevar, apare frecvent la bebelusii nascuti prematur si mi-a sugerat un vaccin numit Synagis. Il intepi o data pe pitic si ai scapat de o grija. Al meu are 4 luni acum, l-am nascut cu 2 saptamani mai devreme. Nu e riscu' mare, dar prefer sa il pazesc.

Sanatate!
delfinasa
Postat: Wednesday, October 21, 2009 9:28 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Mai invat si eu ceva...nu stiam de existenta virusului sincitial respirator, cu atat mai putin a unui vaccin contra lui...pe-aici nu se administreaza copiilor, nu face parte din schema de imunizari infantile obligatorii...neavand probleme cauzate de el, nu m-a interesat administrarea unui vaccin preventiv. Probabil ca nici in tara nu e obligatoriu, din moment ce se recomanda a fi injectat bebelusilor prematuri, care prezinta risc crescut la aceasta infectie.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed