Bebe care doarme putin

Options Bebe care doarme putin
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ingerash
Postat: Tuesday, August 17, 2010 4:15 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27670
Locatia: u.k.
raly wrote:
De ce ma gandesc eu ca suna a reclama?uff

Si bine gandesti!Pai toate postarile ei sunt despre adormit si leganatsic
mila
Postat: Wednesday, March 16, 2011 9:57 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
vad ca nu s-a mai scris de mult la acest subiect, sper sa mai fie cineva interesat de discutie nu doar eu...
va scriu despre bebele meu Patrick care si el doarme putin si des ziua,avem 3 luni si programului de somnic pe noapte incepe la 8 seara cam asa adoarme, pana la 12-1, azi noapte chiar 2, papa apoi iara somn pana la 4 , iara papa,mai o ora de somn, iara papa, iar somn pana la 6 cand se trezeste de tot.

mentionez (ce oficial sunasic ) ca de la 4 incep scrematurile si foielile, abia la 6 dupa ce papa face kaki si apoi voinicie si chef de joaca pana la 7.15, dupa care somn 30-40 min apoi joaca si unpic plimbare, acu iara somn de juma de ora , ca de aia pot sa scriu.

citisem ca se poate si mai rau, dar intru si eu in randul mamicilor suferinde de oboseala cronica!

cand isi schimba oare programul?

Irinuca
Postat: Wednesday, March 16, 2011 8:04 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/22/2010
Postari: 923
Locatia: Acasa
pana pe la 6 luni a durat la mine...trece cu timpul
boyeru
Postat: Friday, October 21, 2011 12:39 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
bebe al nostru de ceva timp a inceput sa doarma tot asa, cate o ora, cate doua. inainte dormea si cate 3-4 ore mereu, nu avea episoade de cate 1 ora. vad ca sunt multi pe aici care au problme cu somnul si m-am mai linistit :)
Dyeyne
Postat: Sunday, August 4, 2013 2:56 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/22/2012
Postari: 4
Locatia: Constanta
Stiu ca postarile sunt mai vechi, dar vreau sa fac cateva precizari pentru mamicile care vin si citesc (asa, ca mine):
1. nu mai dati sfaturi de genul "nu luati copiii in brate, pentru ca se invata" sau "lasa-l sa planga ca vede el ca nu ii merge". Cand va aud nu imi vine sa cred ca sunteti mame. Si mie mi se dadeau aceleasi sfaturi la inceput, dar eu nu am tinut cont de ele si in prima luna de viata a bebelusei mele am tinut-o non stop in brate, pentru ca de-asta sunt mama: ca sa am grija de puiul meu si sa ii ofer tot ce are nevoie, inclusiv alinare si brate, daca asta vrea. Si, vai, toate babele ma amenintau ca am invatat-o in brate si ca o "arde jos". Niste prostii mai mari decat capul lor. Lavi mic a trecut de 6 saptamani si s-a linistit brusc. Statea jos, statea in carut, nu mai plangea, totul era bine. Acum are 4 luni si ne jucam toata ziua (alt sfat de la toti nebunii: "nu o mai baga in seama toata ziua, ca se obisnuieste", dar eu de ce sunt mama, nu ca sa fiu prima piretena a copiilor mei? plus ca jocul inseamna invatare), dormim in carut afara si ne uitam la copacei, etc. Ideea e ca cere brate foarte rar acum, chiar daca am tinut-o non stop la inceput.
2. Fetita mea doarme toata noaptea si a dormit de la 1 luna toata noaptea, chiar daca era alimentata de la san. Asta pentru ca nu m-am sfiit sa o iau in brate si sa o mangai atunci cand are nevoie. Mai bine 5 minute de luat in brate, decat nopti intregi de urlete "Ca sa se invete".
3. Daca bebeii nu vor sa doarma ziua si nici nu plang, atunci nu va stresati. Fiecare bebel cu programul lui.

Un sfat de final: fiti mame! Ati facut un copil ca sa va sacrificati si sa il cresteti frumos si armonios, nu ca sa beneficiati de acelasi program linistit de dinaintea lui. Programul lui bebe este acum programul vostru, trebuie sa invatati asta.

Sanatate multa si pupici la toti prichindeii.
praslea_cel_voinic
Postat: Sunday, August 4, 2013 9:35 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2335
Locatia: Far, far away...
Dyeynefiecare are dreptul sa isi dea cu parerea...ceea ce a mers la tine poate sa nu mearga in alt caz...e total diferit de la copil la copil...si crede-ma, se invata in brate! asa am ajuns la hernie de disc...angel
shirel
Postat: Monday, August 5, 2013 12:14 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11685
Locatia: israel
Dyeyne wrote:
Stiu ca postarile sunt mai vechi, dar vreau sa fac cateva precizari pentru mamicile care vin si citesc (asa, ca mine):
1. nu mai dati sfaturi de genul "nu luati copiii in brate, pentru ca se invata" sau "lasa-l sa planga ca vede el ca nu ii merge". Cand va aud nu imi vine sa cred ca sunteti mame. Si mie mi se dadeau aceleasi sfaturi la inceput, dar eu nu am tinut cont de ele si in prima luna de viata a bebelusei mele am tinut-o non stop in brate, pentru ca de-asta sunt mama: ca sa am grija de puiul meu si sa ii ofer tot ce are nevoie, inclusiv alinare si brate, daca asta vrea. Si, vai, toate babele ma amenintau ca am invatat-o in brate si ca o "arde jos". Niste prostii mai mari decat capul lor. Lavi mic a trecut de 6 saptamani si s-a linistit brusc. Statea jos, statea in carut, nu mai plangea, totul era bine. Acum are 4 luni si ne jucam toata ziua (alt sfat de la toti nebunii: "nu o mai baga in seama toata ziua, ca se obisnuieste", dar eu de ce sunt mama, nu ca sa fiu prima piretena a copiilor mei? plus ca jocul inseamna invatare), dormim in carut afara si ne uitam la copacei, etc. Ideea e ca cere brate foarte rar acum, chiar daca am tinut-o non stop la inceput.
2. Fetita mea doarme toata noaptea si a dormit de la 1 luna toata noaptea, chiar daca era alimentata de la san. Asta pentru ca nu m-am sfiit sa o iau in brate si sa o mangai atunci cand are nevoie. Mai bine 5 minute de luat in brate, decat nopti intregi de urlete "Ca sa se invete".
3. Daca bebeii nu vor sa doarma ziua si nici nu plang, atunci nu va stresati. Fiecare bebel cu programul lui.

Un sfat de final: fiti mame! Ati facut un copil ca sa va sacrificati si sa il cresteti frumos si armonios, nu ca sa beneficiati de acelasi program linistit de dinaintea lui. Programul lui bebe este acum programul vostru, trebuie sa invatati asta.

Sanatate multa si pupici la toti prichindeii.

Nu prea vad pe cineva din postarile vechi sa se planga ca nu-i adoarme bebelusul de sub 3 luni si care sa primeasca sfaturi sa nu fie luat in bratze sau leganat.Stim cu toatele prea bine ca primele 3 luni bebelusul trebuie sa fie cat mai aproape de noi sa fie luat in bratze ,mangaiat si linistit.Fetele se refereau la bebelusi de 5-6-8 luni care nu dorm noaptea atunci cand ar fi trebuit deja sa aiba un program stabilit.
Eu una si spun asta numai personal nu sunt de acord cu "programul lui bebe este acuma si programul meu "mai ales in cazul cand mai am si alti 3 copii care au nevoie de mine si nu spun asta fiindca nu am grija de el sau nu-i dau atentia si dragostea necesara ci ptr ca eu sunt aceea care-i formez programul si nu el pe al meu si asta ma face pe mine sa ma consider o mama buna si raspunzatoare ptr totii copii mei .Eu nu ma consider si inca o data repet o spun in mod personal fiindca asta sunt eu ,nu mi-am facut copii ca sa ma sacrific ci i-am facut sa fiu fericita ,implinita si satisfacuta impreuna cu ei si sa ne bucuram impreuna de viatza asta atat de frumoasa si linistita de ce nu.ras
miriam
Postat: Tuesday, November 19, 2013 11:21 AM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4956
Locatia: bh
Am intrat aici sa ma consolez ca nu sant singura care pica de oboseala, Cristinutza nu imi adoarme seara doar dupa ora 1banghead azinoapte la 2:30 .
Cred ca este prea devreme sa ma gandesc la un program , doar 2 luni are.
Asa ca , somn usor in picioareBoredom
sousourel
Postat: Sunday, November 9, 2014 12:37 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Membru nou in clubul celor fara programHaha Hranita la cerere, Casiana mea vrea mereu sa pape, noapte-zi, si vrea numai in brate la mami. Nici macar tati nu mai e bun Crazy De frica sa nu dispar!

O structura (aproximativa) suna cam asa:
- 21.30-22 somn (in patut Crazy ) pana pe la 23.30 sau cam asa, apoi papa, si somn cu mami in pat. In functie de o gramada de chestii piticesti, mancam 1-2 ture/ noapte sau din 30 in 30 de minute, sau din 2 in 2 ore. Dimineata pe la 8-8.30 papam, ne schimbam la fund si eventual mai doarme 1-1.30, dar nu in mod cert si obligatoriu. Sau ne jucam, mai papam, dar asa de confort, si nani pe la 10.Daca o tin in brate, doarme si 2 ore, daca o pun in patut, o jumatate de oraNuStiu Apoi mai schimbam bratele, sa mai faca si mami ceva prin casa, mai stau copii cu ea sa-i tina de urat. Pe la 13-14, papa si somn, pe acelasi principiu. Fooooarte rar, adoarme in patut si doarme 3-4 ore. Ce cadou..e ca la Craciun (dar mai rarHilar )

Inca o tura de papa, alintare, joaca, pe la 17-17.30, mai doarme vreo jumatate de ora. Astfel ca, in 3 sau 4 reprize de somn, mai mult in brate decat in patut, insumama, maxim 3 ore, arar 4 de somn peste zi. Cand trag linia si fac suma, rezulta cam 14 ore de somn/ 24 de ore, extrem de discontinuu.
miriam
Postat: Sunday, November 9, 2014 1:22 PM

Sosourel, te inteleg , stii si tu ca o sa treaca si astacomputerlove

Cristinica mea pana la 6-7 luni nu mi s-a culcat decat la ora 1-2-3-4 noaptea(dimineata).Nu era rea, doar trebuia sa stam de vb , ca feteleras Am incercat sa o culc pe la 23-24 , dormea o ora si sus, la povesti cu mami.
Din aprilie am suplimentat masa de seara cu lapte praf si de atunci nu ne trezim deloc noaptea, doarme de la 22 pana la 8-9 dimineata.Din iulie nu am mai alaptat deloc ca nu mai era ce.Acum la 1 an si 2 luni are doar un somn de amiaza de la 13 la 16-17, depinde.
Multa rabdare iti doresc!

roxinthya
Postat: Sunday, November 9, 2014 11:10 PM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7158
Locatia: Bucuresti
Cunoastem si noi problema!!!!!
Trebuie mami drag doar sa ai rabdare!
Pupacim pui mic!Cheek Kiss angel
sousourel
Postat: Saturday, January 31, 2015 10:12 PM

Ah, cum mai stati cu somnul?ras
Noi am ajuns la "performanta" de a dormi de la 12-1 pana pe la 8 dimineata cu sa fara ignorarea urletelor de la ora 2.Crazy Iar ziua, ehei, dupa ceva antrenament, am reusit sa instauram un somnic de 1.30-2 ore la pranz. In rest, completari pe furate cand sugealcool
miriam
Postat: Sunday, February 1, 2015 9:02 AM

Eu cred ca de la tzitzi i se trage ”programul” asta de somn.
Acolo se alinta ea si se simte bine, nu primeste suzeta?
sousourel
Postat: Monday, February 2, 2015 5:11 PM

miriam wrote:

....nu primeste suzeta?
nu

ei da, asta e programul la cererecyclops Insa de acum facem program si de somnthumright
sousourel
Postat: Tuesday, February 24, 2015 6:00 PM

Si revinHaha

"Programul" de nani consta in dormit afara in carucior intre 2 si 4 oreHilar Altfel, nu vrea(pe parcursul zilei).

Seara, pe la 9.30 deja doarme dusa, pe la 12 mai vrea sa pape putin ai apoi doarme pana la 7.

In total - 12-14 ore de somn/ 24 de ore. Ce bine ca vine vara, ca noi si pe frig dormim afara si vara la umbra o sa fie si mai binedance
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed