Bebe care doarme putin

Options Bebe care doarme putin
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Jasmine
Postat: Thursday, November 1, 2007 9:04 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/24/2007
Postari: 208
Locatia: Bucuresti
Alise, de cand s-a nascut, nu a dormit mai mult de 11-12h din 24. Este foarte putin raportat la graficele care indica orele de somn pentru bebelusi. Acum avem probleme cu somnul ziua pentru ca nu reuseste sa adoarma singura si nici eu nu reusesc sa o adorm, incercat toate metodele posibile si de cele mai multe ori refuza suzeta. Normal ca atunci cand e moarta de oboseala e si foarte maraita dar greu de tot reusesc sa o adorm. De aia nici nu am timp de alcool
Aveti solutii minune? In afara de bouncer, leganat, plimbat, singura, langa mine si toate variantele pe care le-am incercat pana acum...
In rest, ea e un bebelus extrem de activ, curios si vesel....
cute_babies_of_mine
Postat: Thursday, November 1, 2007 9:33 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Si eu am avut aceeasi problema cu Tudor cand am venit din maternitate. Avea o saptamana si ceva si ar fi stat treaz 24 din 24, in timp ce eu cadeam din picioare. Am incercat 1000 de solutii si remedii; singurul lucru care a functionat a fost infasatul. Ziua statea treaz, iar noaptea, cum il infasam, cum adormea. Asta, pentru ca in toata perioada in care a stat la Terapie Intensiva, s-a obisnuit asa; probabil ii conferea un sentiment de siguranta, sau mai multa caldura... Nu stiu. Cert e ca adormea. Pana la 4 luni nu mi-a dormit noaptea neinfasat. Am incercat sa-l dezvat si plangea de mama focului. Cum il infasa, pana cand legam fasa, era adormit.
Asa am intrat eu pe forum prima data: incercand sa vad daca mai exista si alti copii infasati, ca imi era si rusine!
Jasmine
Postat: Thursday, November 1, 2007 10:41 AM

Cred ca ar fi o tragedie sa o infas, ea este extrem de foita si oricum trebuie sa isi bage mainile in gura ca altfel....cred ca s-ar enerva si mai rau infasata.
Ea de-abia suporta sa o imbrac cu geaca pentru ca nu ii mai ofera aceeasi libertate de miscare.
S-a nascut si a stat la calduri de 40 de grade, in pampers si eventual un body f subtire fara maneci....

E bine totusi ca ai gasit solutie in cazul lui Tudor dar ma tem ca nu se poate aplica si in cazul nostru dar iti multumesc foarte multpupici
brienuka
Postat: Saturday, November 3, 2007 9:11 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
buna ,
si noi avem probleme cu somnul de cand ne-am nascut. acum avem 9 luni si dormim 7 ore noaptea si 2 ziua ,(nici mai mult ,nici mai putin) si numai leganata pe picioare.seara ne culcam pe la 10 si n-e trezim la 5banghead(in timpul nopti se trezeste de 3 ori sa pape titi,din obijnuinta) iar ziua dormim 4 reprize a cate 30 minute(cu ceas).in prima luna a ajuns la performanta de a nu dormi 18 ore,fapt care m-a dus la depresiebanghead.
la inceput am sperat ca se va schimba, (asa zicea lumea) dar acum m-am resemnat,e in zadar desi recunosc ca sufar de OBOSEALA CRONICA .
asa ca sfaturi nu am pt tine jasmina insa ma alatur cu brio clubului "micilor teroristi"
pupici si sanatate la bebei
Fluturas
Postat: Saturday, November 3, 2007 9:28 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
brienuka wrote:
buna ,
si noi avem probleme cu somnul de cand ne-am nascut. acum avem 9 luni si dormim 7 ore noaptea si 2 ziua ,(nici mai mult ,nici mai putin) si numai leganata pe picioare.seara ne culcam pe la 10 si n-e trezim la 5banghead(in timpul nopti se trezeste de 3 ori sa pape titi,din obijnuinta) iar ziua dormim 4 reprize a cate 30 minute(cu ceas).in prima luna a ajuns la performanta de a nu dormi 18 ore,fapt care m-a dus la depresiebanghead.
la inceput am sperat ca se va schimba, (asa zicea lumea) dar acum m-am resemnat,e in zadar desi recunosc ca sufar de OBOSEALA CRONICA .
asa ca sfaturi nu am pt tine jasmina insa ma alatur cu brio clubului "micilor teroristi"

vai,saraca de tine,cred si eu ca suferi de "oboseala cronica".si eu ma simt obosita,desi karina adoarme pe la 22-22:30 pana la 9-10 dimineata cu 3-4-5 treziri noaptea plus inca 1-2 trezire la darius pentru pisu.inseamna ca ai mei dorm binee de tot
sousourel
Postat: Saturday, November 3, 2007 9:40 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Daca doarme in patut...poate e spatiul prea mare...noi il tineam pe V (pana pe la 3 luni), intr-un cosulet unde putea atinge cu usurinta marginea....ceea ce in conferea siguranta.
S.ELENA
Postat: Saturday, November 3, 2007 9:43 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
brienuka wrote:
buna ,

Parca ai vorbi despre Denis al meu!!!!!alcool alcool alcool
Numai ca eu stau ziua langa el cand doarme si, mai molfaie la tzitzi din cand in cand, si mai dorm(atipescsic)si eu cate 20-30 minute(el doarme 1,5-2 ore), dar oboseala cronica s-a instalat si la mine de muuuuult!!!! nervi nervi nervi
Cat despre trezitul noaptea ca sa suga...........am incercat toate metodele posibile si imposibile si nimic nu a dat rezultat!!!!!!
Deci, NE-AM RESEMNAT si asteptam sa vedem ce s-o intampla pe parcus!!!!! pupici
Lilly of the valley
Postat: Sunday, November 4, 2007 9:00 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
sousourel wrote:
Daca doarme in patut...poate e spatiul prea mare...noi il tineam pe V (pana pe la 3 luni), intr-un cosulet unde putea atinge cu usurinta marginea....ceea ce in conferea siguranta.

citisem undeva cand era Andrei mic despre o clinica din Germania ... imediat dupa nastere copii sunt introdusi in galeti, in pozitia in care stau in uter, pentru a conferi siguranta, ulterior, in mod gradual in fiecare seara, dupa baita mai stateau in galeti in medie 5 min. aceeasi clinica sfatuia mamicile sa tine bb in cosuri si nu in patuturi in primele luni de viata tot pentru sentimentul de siguranta.
caut revistele de cand era Andrei mic, scanez si va arat, rabdare numai ca habar nu am pe unde le-am bagat. am o colectie intreaga.fool

somn dulce puiutilor!
Alina
Postat: Sunday, November 4, 2007 10:15 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Jasmine wrote:
In rest, ea e un bebelus extrem de activ, curios si vesel....

Eu zic sa o lasi in pace, nu vrea sa doarma, nu vrea, tu te chinui sa o adormi, apar nervii, iritatia mamei, implicit si a copilului, deci planul tau e sortit esecului. Daca fata e bine, activa, energica, vesela, asta e ritmul ei, nu-i trebuie somn. Sunt convinsa ca noaptea doarme foarte bine. Acest lucru ar trebui sa te bucure.
Iti spun toate astea din propria mea experienta. Exact la fel era si Catinca bebelus, eu aveam de invatat, ma chinuiam sa o adorm, etc,etc,etc, pana mi-am dat seama ca ma chinui inutil. Statea fie in patut, fie in carut, gangurea langa mine si eu invatam linistita, fara a mai avea problema sa o adorm.
Jasmine
Postat: Monday, November 5, 2007 9:19 AM

Multumesc pentru idei, in special pentru cea cu cosul!

La ce citesc aici incep sa cred ca nu stam chiar asa de raualcool

Alina
, as lasa-o in pace dar nu ma lasa ea pe minesic ca oboseste si ea, ii e somn si incepe sa maraie dar nu poate adormi singura si eu reusesc f f greu, ca daca doar ar ganguri langa mine crezi ca n-as lasa-o sa-si vada de-ale ei?cyclops

Alise se trezeste acum doar o data pe noapte pentru supt deci eu sunt foarte multumita. In timpul zilei e problema ca o apuca nervii si somnul si nu reuseste sa adoarma.

Elena si brienuka, voi sunteti martirealcool
ioanaa
Postat: Wednesday, January 30, 2008 11:02 PM

cine a patit ca mine sa ma ajute sa stiu daca e normal sau e cazul sa imi fac griji.baietelul meu care a facut o luna de viata are cateva zile de cand nu mai doarme ziua mai deloc decat chitcaie 15-20 de min apoi sta treaz si se uita pe pereti se cearta in felul lui fara sa planga mie nu mi se pare nrmal pentru ca pana acum a avut un program normal dormea 3-4 ore dupa care manca il alintam un pic dupa care il lasam sa doarma iar.e normal ce face acum?oare
Lilly of the valley
Postat: Thursday, January 31, 2008 6:54 AM

in timpul zilei doarme cate 15-20 min apoi sta treaz cat e ziua de lunga sau peste o perioada mai adoarme?
ioanaa
Postat: Thursday, January 31, 2008 12:52 PM

pesteo perioada iar adoarme de exemplu doarme 15-20 min sta treaz o ora si apoi iar 15-20 si tot asa dar astazi vad ca sia mai revenit cred ca are si el zile care nu vrea sa doarma la programras
Lilly of the valley
Postat: Thursday, January 31, 2008 12:53 PM

copilul doarme in general cat are nevoie, de acum creste si va dormi din ce in ce mai putin, va fi activ, se va juca. e normal.
Kiki
Postat: Thursday, January 31, 2008 12:54 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
ioanaa wrote:
pesteo perioada iar adoarme de exemplu doarme 15-20 min sta treaz o ora si apoi iar 15-20 si tot asa dar astazi vad ca sia mai revenit cred ca are si el zile care nu vrea sa doarma la programras

Acum a crescut, nu mai e nou nascut si te vei confrunta cu schimbari de program. Si Dav al meu de la o luna a inceput sa nu mai doarma non-stop. Atipea, se trezea, statea in patut, gangurea pe acolo, manca...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed