Bebe adoarme f greu si doarme prost - mamica incepatoare si cu moralul la pamant

Options Bebe adoarme f greu si doarme prost - mamica incepatoare si cu moralul la pamant
Subiectul anterior · Subiectul urmator
shirel
Postat: Monday, December 28, 2015 1:33 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11702
Locatia: israel
LiliMe wrote:
Shirel, inteleg f bine bunele intentii, dar nu am putut mai mult.Nu inca.Vom mai incerca, dar usor usor.Deocamdata eu sunt pb aici si stiu ca nu pot fi ferma din prima 40-50-70 de min cat va urla el.Dar cumva trebuie sa gasesc o solutie.

Eu nu te-am obligat sa-l lasi sa planga fara incetare ,tu trebuie sa incerci totul si sa vezi unde reusesti cel mai bine ,dar sa nu te lasi batuta din prima ,sa mai incerci sa nu te lasi batuta.
Ideea lui Kali este foarte buna si as adauga ca poti sa te intinzi si tu langa el cand il pui jos ..atingerea trebuie sa fie permanenta ...eu am stat cu mana pe el asa pe spate ca un fel de Ok uite mama este aici tu poti sa dormi linistit ...abia dupa o saptamana am reusit numai sa stau si sa-l privesc fiindca deschidea ochiii sa vada daca sunt acolo ...sigurantza ca tu esti acolo il linisteste.Succes
kali
Postat: Monday, December 28, 2015 2:22 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14137
Vezi si tu, Lili, si te adaptezi in timp. Repet, trebuie sa ai sustinerea familiei si sa actionati toti la fel. Ca idee, nu incerca sa explici sau sa iei atitudine cat copilul plange; atunci nu e receptiv si nu te vei putea face inteleasa. Trebuie sa ajungi la faza in care el intelege ca degeaba plange si ca tu nu vei mai reactiona la manipularile lui. Asta faci dupa ce plange, cat il consolezi si in timp, daca la inceput il iei imediat in brate si-l linistesti, poti amana cu 1-2-3 minute si tot asa...

Incearca si cu suzeta... nu se stie... ar fi un surogat la indemana, care l-ar putea calma.
LiliMe
Postat: Monday, December 28, 2015 2:44 PM

Nivel: Membru

Intrat: 12/26/2015
Postari: 24
Locatia: Bucuresti
Cu suzeta am tot incercat periodic, tot de disperare, dar nu vrea.O scuipa mereu.Azi am incercat sa il tin in brate pe pat, oarecum in brate.Adica strans langa mine.Rezultat dezastruos.Dupa 40 de min de urlat (nu s-a calmat deloc in aceste 40 de min, desi ii vb, il mangaiam), nici in brate nu a mai mers si l- a preluat bunica caci eu devenisem f agitata.Evident ca mi s-a spus ca imbolnavesc copilul, ca nu asa se procedeaza, etc.Pb ca sunt cea mai varza mama ever si asa imi trebuie.Deja ma descurajeaza orice.

bereea
Postat: Monday, December 28, 2015 2:54 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22464
LiliMe wrote:
.Evident ca mi s-a spus ca imbolnavesc copilul, ca nu asa se procedeaza, etc.Pb ca sunt cea mai varza mama ever si asa imi trebuie.Deja ma descurajeaza orice.

I trimite-o tu pe bunica de acolo ca n-are ce cauta!Buniciic strica nepotii, fara suparare!N-ai reusit azi vei reusi maine! Punct!
shirel
Postat: Monday, December 28, 2015 3:02 PM

Stii ceva fiindca vad ca la bunica adoarme cum trebuie si mult mai linistit ...lasa-l sa-l adoarma numai ea...este un mare ajutor si mai ales ca locuiti cu ea deci este o persoana care zilnic este acolo si este ok.Nu este o lege fixa ca numai mama trebuie sa-si adoarma copilul daca aveai o bona 24 de ore ce nu ea il adormea.Asa vei fi si tu mai linistita si vei avea putin timp si ptr tine.
bereea
Postat: Monday, December 28, 2015 3:09 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22464
Eu nu sunt de acord cu bunica, chiar daca pare ca gestioneaza ceva mai bine situatia.Probabil de acolo pleca mare parte a problemei.Copilul o sa ajunga sa asculte de bunica si din mama sa faca orice vrea.La 7 luni ii ajunge un somn pe zi, in rest activitate, iesi afara cu el, plimba-l , cand doarme dormi si tu, iar bunica, daca vrea sa fie de ajutor sa faca curatenie, mancare, etc.In acest sens sa te ajute, nu cu vorbe arunacte.
misha
Postat: Monday, December 28, 2015 3:47 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Lili, rabdare de fier si asa cum spunea si Kali, educatie mai intai pentru adulti.

In alta ordine de idei, noi am avut un mic succes astazi. A durat vreo 30-40 min sa adoarma, timp in care a plans, a tipat, a marait, m-a privit suparata...iar eu i-am vorbit, i-am cantat, am mangaiat-o, am iesit din camera pentru cateva minute de vreo 2 ori, apoi am revenit...a adormit in cele din urma! S-a trezit peste jumatate de ora, am mangaiat-o si a adormit iar pentru 10 min. Apoi n-a mai vrut. Am luat-o in brate si i-am desfundat nasucul ( cred ca si nasucul infundat ne impiedica deocamdata) si apoi am pus-o iar jos, laganand-o usor. Cu pasi mici, sper sa ajungem unde trebuie!

Ca sa raspund la intrebarile voastre:
-da, e alaptata la cerere
-adoarme in jur de 8-9 seara si se trezeste de 2 ori, maxim 3 pana a doua zi la 7 dimineata ca sa manance. Exemplu: aseara a adormit mai tarziu pentru ca am fost plecati si a apucat sa atipeasca in masina, apoi s-a culcat in jur de ora 11. Am pus-o in patut dupa ce a adormit la san ( de obicei asa adoarme) si s-a trezit la ora 3 sa manance. Din pacate, desi eram determinata sa o pun inapoi in patut dupa ce suge,am adormit langa ea...asa, s-a mai trezit in jur de 6 iar pentru mancare, iar la 7 ne-a dat trezirea fratiorul, care e ceas desteptator.
- sincer, mi-e greu sa cred ca la 6 luni ar putea dormi 10-12 ore fara sa se trezeasca pentru mancare!
LiliMe
Postat: Monday, December 28, 2015 5:53 PM

Of, bereea.Ea este sg care reuseste sa il adoarma mai repede si sa il tina adormit.Inclusiv noaptea.Metoda ei la mine nu merge.Si ea nu il adoarme in brate.De asta cred ca pb e la mine.
LiliMe
Postat: Monday, December 28, 2015 6:38 PM

Bravo Misha.Ma bucur.Esti pb mai ferma, mai calma si mai dura decat mine.
Solutia nu e sa psez copilul bunicii.L-am facut pt ca vreau sa il cresc eu.De aia ma zbat.Dar poate bereea are dreptate.Nu ar fi tb sa apelez la ajutor ci sa ma descurc.Poate ca am fost prea comoda.Acum tre sa gasesc o solutie sa rezolv pb.
misha
Postat: Tuesday, December 29, 2015 12:52 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Lili, dupa ceea ce descrii mie imi pari o mama extraordinar de buna si plina de dragoste pentru puiul tau! Numai ca uneori din dragoste facem multe greseli...si eu le fac inca, desi e al treilea copil! Astazi ma durea inima vazand-o cum ma ruga cu ochisorii ei mici sa o iau in brate si parca ma intreba De ce? Insa iata ca in seara aceasta a fost mai cooperanta. La inceput a dat sa planga, apoi vazand ca nu plec, ca o mangai si ii cant, ca sunt acolo langa ea, s-a intors cu spatele la mine si cu fata la iconita si a adormit in cele din urma. Slava Domnului! Poate puiului tau ii trebuie mai mult timp, dar vei reusi! Tocmai vorbeam in seara aceasta cu parintii finutei mele. Mama e o sensibila si nu a reusit sa se impuna in fata copilului, insa tatal a fost ferm. In concluzie, cand e cu el fetita se duce singura in patutul ei, isi aseaza papuselele si adoarme linistita ( patul e inca in camera parintilor, din lipsa de spatiu), iar cu mama ii trebuie ore intregi pana se linisteste. Fetita are acum 3 ani si jumatate!

...sa continui spunand despre faptul ca nu am procedat asa la primii doi copii si am sfarsit prin a ma chinui destul de mult. Daca fetita a fost mai ok dupa ce am intarcat-o, la 1 an si 2 luni, in sensul ca o adormeam langa mine dupa ce ii cantam si o mangaiam incet, cu baietelul a fost mai greu. Nu adormea decat pe picioare dupa ce l-am intarcat, simtea imediat ca ma dau jos din pat si de-abia dupa 1 an si jumatate am reusit sa-l fac sa adoarma pe perna caci ma saturasem. Asa ca am spus gata,poti plange cat vrei! Si a plans de cateva ori, eu ramaneam in pat langa el,dar cu spatele si pana la urma a inteles...sotul inca ii mai legana perna si el se astepta si de la mine la acelasi lucru. I-am spus ca mami nu face asa,l-am instruit bine si pe sot sa inceteze cu obiceiurile proaste ca ma chinui degeaba altfel si apoi adormea linistit langa noi. Baietii sunt oricum un pic mai mamosi si se desprind mai greu,dar se desprind pana la urma!
Asa ca draga Lili, ai incredere in tine si in instinctele tale si veti fi bine!
t-mihaela
Postat: Tuesday, December 29, 2015 6:27 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5123
Eu cand devin bunica nu ma bag.Eu mi-am crescut plozii ,mi-am pierdut noptile ,salut,fug cu Kaze in lume sa nu ne prinda niciunulalcool
aurishta
Postat: Tuesday, December 29, 2015 8:51 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5524
LiliMe wrote:
....Acum tre sa gasesc o solutie sa rezolv pb....
Parerea mea este urmatoarea: reusita bunicii si nereusita ta au aceasta cauza: in timp ce ea este relaxata, ii transmite copilului starea ei. Tu, probabil ca esti prea aglomerata, stresata si nerabdatoare sa il culci...agitatia ta i se transmite. Ma insel, cumva?
vanina
Postat: Tuesday, December 29, 2015 11:22 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Vin si eu cu parerea meaAngelNot cu toate ca nu prea mai tin minte multe detalii din acea perioada. In orice caz, nici eu nu am reusit sa il las sa planga si nici nu am intentionat. Baietelul meu, daca plangea mai mult, se ineca si chiar vomita... si mie imi era frica. Apoi a inceput sa isi bage degetele in gat daca il lasam, de exemplu, singur in carut sau scaunel in fata baii(cu usa deschisa) in timp ce eu faceam un dus, si o data nu am reusit sa clatesc nici gelul de dus de pe mine ca a vomitat si a doua oara alcool . Am si poze cu el cu degetele in gat la marginea patutului. Acum mi se par amuzante fazele astea, dar in acea perioada nu mai auzisem de nici un copil sa fi facut asa ceva.

Imi amintesc ca dupa ce am citit aici pe forum despre adormitul copiilor pe picioare, am fost hotarata sa urmez sfaturile si sa nu il mai legan in nici un fel ca sa adoarma, asa ca adormea doar la san si in felul acesta nu a mai dormit in patutul lui decat foarte putine ore pe noapte, pana am renuntat de tot la patut. De la 3 ani nu a mai dormit la pranz niciodata, pentru ca nu am avut nici o metoda de adormit care sa functioneze si nici nu am cautat.

Copilul meu a fost genul de copil care s-a trantit si pe jos in mijlocul strazii pentru ca nu am vrut eu sa-mi pierd autoritateaHilar si sa-l las sa se dea in masinutele alea cu fise de mai multe ori, si mergeam cu el spre casa inecat de plansalcool si eu terminata psihic (asta s-a intamplat doar o data sau de 2 ori). Multa lume mi-a spus ca nu-l educ cum trebuie, ca va face ce vrea din mine etc. Eu nu am aplicat niciodata bataia de nici un fel, si nici pedepse, interdictii sau program de tv sau pc. A avut si perioade de agresivitate, si in care l-a luat doar pe nu in brate. As putea spune mai multe, dar ma opresc aici.

Toate au trecut si acum e pur si simplu un copil extraordinar, care ma uimeste pe zi ce trece, iar relatia noastra este minunata si sper sa nu se schimbe niciodata. E cuminte, frumos si desteptsic , matur si copilaros in acelasi timp, iubitor de natura, atent si grijuliu cu cei din jur, generos, intelegator, face mai mult decat i se cere, la scoala se descurca foarte bine, e mereu atent la ore, si lista ar putea continua coeur .

Am povestit toate aceste lucruri pentru ca am trecut si eu prin acea frica atunci cand imi spunea lumea ca ma va manipula copilul si ca voi vedea eu cum va fi cand va mai creste, ca mamele cu experienta stiu mai bine etc. Pana si mama mea recunoaste ca se poate creste frumos un copil si altfel decat stia ea.

Daca as putea da timpul inapoi, m-as bucura de bebelime fara sa ma mai stresez aiurea din cauza celor din jur care nu isi dau seama cat de mult rau pot face doua vorbe spuse fara rost.

In cazul somnului copilului, nu cred ca ar trebui sa fie asta grija principala (stiu ca ar fi perfect fara grijiDistanceKiss ), adoarme el pana la urma, nu ramane treaz cu zilele, ca nu are cum ras. Eu l-as adormi in brate stand in pat/canapea/fotoliu. Mai stiu mamici care au adormit asa copiii, si nu au ajunsi manipulatori sau altfel ;)

LiliMe
Postat: Tuesday, December 29, 2015 12:43 PM

Vanina, multumesc. Si copilul meu isi baga mainile pe gat atunci cand plange f tare, dar inca nu a ajuns sa vomite. Pana acum 2 zile, nu l-am lasat niciodata sa planga neconsolat. L-am lasat de 2 ori cate 20 de min sau 30 (nu am cronometrat exact) in timp ce stateam langa el si il mangaiam. A doua oara mi-am dat seama ca nu am sa pot face asta inca o data. Nu pot si pace. Sunt ferma cu multe lucruri (fara bataie, fara tipete, fara nervi ca nu cred in asa ceva si nu vreau sa le aplic), dar nu cu plansul. Pur si simplu nu pot. Nu stiu daca ma manipuleaza sau nu...eu totusi credeam ca un copilas de cateva luni nu stie sa manipuleze, are doar nevoi...dar eu nu detin adevarul absolut.Imi doresc sa doarme in primul rand pt ca devine ff marait si plangacios daca este obosit si nu doarme. Ar fi frumos sa mai am si timp un pic pt mine dar m-am resemnat ca nu se poate o perioada...Dumnezeu stie pana cand.
Aurishta, perfect adevarat. Acum incerc sa ma calmez sa prind si eu incredere in mine si in el si el in mine. Dar eram si sunt terorizata ca se trezeste prea repede, de enspe mii de ori, plange si da, abia asteptam sa adoarma sa pot sta si eu un pic linistitauff
shirel
Postat: Tuesday, December 29, 2015 1:13 PM

La urma urmei fiecare mama stie ce trebuie sa faca cel mai bine ptr copilul lui si pentru ea in general si daca nu stie invatza pe parcurs !!Cel mai important este daca copilul este sanatos si binenteles si mama la fel!!Am mai spus si repet o mama linistita si calma care nu intra in panica are un copil la fel si orice ajutor din partea familiei este bine venit cine il are binenteles.
Cum a fost astazi,cum te-ai descurcat LiliMe?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed