Bebe adoarme f greu si doarme prost - mamica incepatoare si cu moralul la pamant

Options Bebe adoarme f greu si doarme prost - mamica incepatoare si cu moralul la pamant
Subiectul anterior · Subiectul urmator
LiliMe
Postat: Saturday, December 26, 2015 7:44 PM

Nivel: Membru

Intrat: 12/26/2015
Postari: 24
Locatia: Bucuresti
S-au scurs 7 luni de cand s-a nascut minunea mea si, in loc sa fie mai bine cu somnul, parca am intepenit in timp. Copil cu colici, reflux si intoleranta la proteina laptelui de vaca pana acum 2 saptamani (cand i-am facut analizele si intoleranta a fost rezolvata). Refluxul insa a ramas (s-a diminuat, dar a ramas). Copil care in primele 7 saptamani a urlat non stop de am ajuns cu el la urgenta la Grigore Alexandrescu (in ziua aceea a urlat 8 ore non stop). Am fost trimisa acasa (dupa verificari) - are colici, doamna, aveti rabdare pana la 3 luni. E drept situatia s-a imbunatatit cu timpul. E un copil vesel, se joaca (adica baga in gura mai mult, deh), rade, vb pe limba lui, ia bine in greutate, etc. Pb e insa cu somnul. Am crezut mult timp ca e de la dinti. Dar nu. Inca nu are dinti. Minim 30-40 de minute dureaza sa il adorm. Cat a fost mic dormea numai in miscare (in carut - unde era pus DOAR adormit ca altfel nu statea sau pe picioare). L-am dezvatat de picioare. O perioada reuseam in brate, apoi in pat. Cu greu, cu cantat, miscare scenica, in fine. Apoi am ajuns iar la brate. Doar ca are 10 kg si eu am un disc deplasat (la coloana). Trebuie sa ii cant, in timp ce dansez cu el sau ma plimb energic prin camera. Pana adoarme zdravan cat sa il pot pune in pat fara sa se trezeasca in primele 3 min. Daca incerc sa il adorm in pat, plange pana se ineaca, chit ca il pup, il dragalesc, ii distrag atentia,etc. Dupa ce reusesc sa il adorm, se intampla sa se scoale in maxim 20 de min. Uneori mai reusesc sa il readorm, dar de cele mai multe ori nu. Devine marait ca nu si-a facut somnul si si mai greu de adormit. Am incercat tot ce am citit si auzit (in afara de metoda de a-l lasa sa planga; pt ca nu am toleranta la acest zgomot si pt ca nu pot psihic. Pt mine, un bebe care plange inseamna ca sufera ingrozitor - f pb nu e asa, dar mie asta imi transmite plansul). Si ziua si noaptea e la fel. Daca prinde o metoda si rasuflu usurata, in 4 zile nu mai merge.Am avut nopti la rand in care se trezea la maxim 50 de min si apoi dura iarasi 20-30-40 de min sa il readormim. Nu stiu ce sa mai fac si as vrea sa intreb daca exista cineva care s-a confruntat cu situatia asta sau sunt unicat (asa cum am ajuns sa cred). Si cum ati scos-o la capat? Eu credeam ca e mai bine cu timpul, dar vad ca e mai nasol. Si, daca pana acum speram si asteptam sa treaca timpul (de ma uitam de 4 ori pe zi in calendar numarand zilele), acum traiesc cu groaza ca si la 2 ani va tb sa cant si sa dansez cu Dumnezeu stie cate kg in brate si deja am o parte din coloana care ma doare numai cand pun degetul.Are cineva vreun sfat?
Si inca ceva. NU ii place in carut, nu il place in masina. Am ajuns sa il plimb in jurul casei in brate. Nu pot pleca nicaieri cu el si sunt blocata in casa. In masina plange si plange de am ajuns sa plec doar la medic cu el. A mai patit cineva asta?

t-mihaela
Postat: Saturday, December 26, 2015 8:14 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5123
Eu nu m-as gandi ce se intampla la 2 ani,copiii se skimba.Al meu baiat a fost painea lui d-zeu pana la un an , unde il puneam acolo statea ,dormea toata noaptea,se trezea zambind .Dupa un an a skimbat makazul si a devenit un monstrulet.Acum esti in prezent, bebele are doar 7 luni si unde ii e mai bine deacat in brate la mami.Insa si tu esti om si mai ales daca ai spatele pe butuci cum majoritatea il avem dupa nastere e bine sa ceri ajutoare ,si sa nu te simti vinovata ca nu esti Superman sa le faci pe toate.Ai grija de tine si de starea ta psihica.
Se pare ca ai un bebe care te solicita, asa au fost amandoua fetele mele ,mi-au mancat zilele ...una inca mi le mananca acum la 17 ani hohot
Cere ajutoare,iesi afara cu o prietena, accepta ajutorul soacrei chiar daca o urasti ras nu esti in masura acum sa faci pe eroina .parerea mea, un bebe cum ai tu si cum au fost fetele mele , se creste in grup,toti membrii familiei trebuie implicati.Nu accepta scuzele sotului ca "vin de la munca obosit",si tu muncesti si esti de o mie de ori mai obosita.Pune-i bebele in brate si iesi la aer,pur si simplu.
LiliMe
Postat: Saturday, December 26, 2015 9:01 PM

Am ajutor si il accept ca altfel as ajunge la nebuni. Chiar si asa, mi se pare ingrozitor sa nu pot iesi cu el nicaieri, sa fac atac de panica cand trebuie sa raman singura cu el in casa. Probabil ca nu ma credeti, dar am ajuns sa ma chinuiesc si 2 ore sa il adorm, fara rezultat. Plange, vrea numai in brate. Suntem 2 parinti si 2 bunici (care stau in aceeasi curte cu noi) si cu toate acestea suntem 4 oameni rupti de oboseala. Unii stau noaptea, unii ziua si unii fac aprovizionare, mancare, curat. O sg persoana nu ii poate face decat 2-3 zile, apoi cedeaza. Eu nu mai pot dormi cu el in casa pt ca stau cu frica. Oricum se trezeste si pb ca exact atunci adorm, deci o sa fiu extrem de frustrata si mai bine stau treaza. Nu pot adormi cu el oricat de obosita sunt. I-am prins frica si nu pot trece peste asta. As iesi cu el, m-as plimba si eu, dar dupa 50 de m in carut urla. In masina nu mai zic. Cand aveam inca nervi si curaj sa ies in parc, il plimbam in brate. Carutul era cu bagaje. Toata lumea statea pe banca, isi bea cafeaua, copiii dormeau in carut, numai noi cu el in brate ca sa nu urle. A avut o perioada de 2 saptamani cand a inceput sa stea in carut si apoi gata. Oare chiar am nimerit cel mai dificil "model"? Sunt atat de stresata, ca am zile cand nu ma mai pot bucura de nimic si doar ma rog sa treaca timpul mai repede. Cray Si ma simt vinovata ca nu ma pot bucura pe deplin de perioada asta. Ma gandesc sa aplic acea metoda cu lasatul sa urle pana adoarme (desi sunt impotriva ei si copilul doarme mereu cu unul dintre noi in pat - nu de alta, dar in patut e jale. Trebuie sa faci ture nonstop intre pat si patut). Dintr-o persoana vesela m-am transformat intr-una mereu nemultumita, mereu pusa pe cearta Argue (ma descarc in special pe sot, desi el e genul acela care ajuta cu tot ce poate). Copilul sta sa se joace sau in scaunelul lui, dar pt 20-25 de min. Asta daca e odihnit. Si ca sa fie odihnit, trebuie sa reusesc sa il adorm. Nu am crezut in veci ca un copil poate adormi atat de greu. Ca eu, dupa 7 luni sunt o incompetenta care nu poate citi semnele de oboseala (am incercat si prima data cand a dus mainile la ochi, cand a inceput maraiala, cand casca....niciodata nu am nimeri ACEL moment).
t-mihaela
Postat: Saturday, December 26, 2015 10:41 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5123
Nu stiu ce sa zic decat sa te incurajez.Eu sunt inca in viata cu doua exmplare la activ .Ai mare grija de tine ,fa-ti mici placeri din cand in cand ca sa treci cu mintea intreaga prin toate astea.
shirel
Postat: Sunday, December 27, 2015 9:40 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11702
Locatia: israel
LiliMe draga te tine imi dau seama cat iti este de greu.As putea sa te ajut dar mai intai vreau sa-ti spun ca ,conteaza foarte mult sa ai un ritual zilnic foarte stabil cu care sa-l obisnuiesti..timp de papa ,timp de dormit ,timp de jucat ,ritual de baie.Ceea ce iti voi povesti acuma poti sa il numesti noroc sau copii cuminti dar nu este adevarat da?Sunt mamica de 4 copii poti sa citesti cand vrei desprea asta la mine toti copii mi-au dormit noapte .toooooti da si fiecare are caracterul lui sunt total diferiti unul fatza de alta dar am mers cu ei pe aceeasi tehnica care pur si simplu lucreaza bine..si aceasta este ritualul zilei foarte bine stabilit atat ptr tine cat si ptr copilas.As fi vrut sa te ajut si sa te intreb mai multe dar vad ca esti noua pe aici si nu ai cum sa imi raspunzi in particular.Ceea ce te-as ruga sa ne povesesti ritualul zilei tale..totul da si pe ore.Ma trezesc la ...,alaptez la...plimbare...si pe urma vedem c-am ce schimbari trebuie sa faci .Ina ceva ce vreau sa te anuntz aceste schimbari in bine ptr a ajunge la rezultatul dorit i-a foarte mult timp sa spunem o saptamana doua de munca intensiva si rabdare si nervi de otel in care trebuie sa itroduci toata familia care se ocupa sau are grija de copilas.Esti pregatita?Hai sa incercam!computerlove computerlove
moa
Postat: Sunday, December 27, 2015 10:51 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 4/6/2015
Postari: 515
Locatia: bucuresti
Interesant subiect!

Shirel multumim ca ne impartasesti experienta ta!computerlove
shirel
Postat: Sunday, December 27, 2015 11:31 AM

moa wrote:
Interesant subiect!

Shirel multumim ca ne impartasesti experienta ta!computerlove

Multumesc.Incerc sa ajut totusi ce am uitat sa intreb este daca i-au facut toate analizele si daca totul este ok.De multe ori si doamne fereste daca este o problema medicala care il dreranjeaza pe copil atunci trebuie luate alte decizii.computerlove
LiliMe
Postat: Sunday, December 27, 2015 11:59 AM

Draga Shirel, ce frumos-4 copii.Sa iti traiasca, sa fiti sanatosi si sa aveti parte numai de bucurii.Imi plac tare mult familiile cu multi copii.Puiul meu e facut cam tarzior si ma tot uit cu jind la familiile cu 3 copii.Si imi zic ca oricum nu cred ca mai am timp, dar mai ales nu cred ca voi mai putea trece prin asa ceva.As face orice, numai sa reusesc sa il fac sa adoarma fara plansete si cat de cat repede si sa stea adormit.De 2 saptamani si ceva doarme cu bunica seara.Dupa o zi intreaga cu el, seara cedez de oboseala si il preia ea. Imi spune ca doarme noaptea, cu 2-3 treziri de maraiala, dar il readoarme repede.Cu mine asta nu se intampla niciodata.La bunica de multe ori adoarme in pat, dar tot greu. La mine niciodata.Numai in brate.
Am incercat sa ii fac program de la 4 luni. Totul se invarte cam in jurul acelorasi ore. Nu mai alaptez de la 4 luni. Am pierdut laptele din cauza stresului.De la 4 luni jumate a intrat pe diversificare onform recomandarii medicului lui. Programul lui e urmatorul. In jur de 8 dimineata se scoala. Mananca un biberon cu lapte (nu maimentionez schimbatul pampersului, se subintelege.E schimbat la fiecare masa plus de cate ori e nevoie in afara de asta).Apoi joaca. Cu jucarii, cu mine, cu ceilalti.Undeva in jur de 9.30-10 i se face somn siincepe procesul de adormire.Daca toate sunt bune, adoarme in 20 de min si doarme cam o ora.Sau ne chinuim 40 de min pt 20-30 de min de somn.Se scoala, mananca piureul de fructe apoi iar dragaleala si joaca. In jur de ora 13.30-14 iar i se face somn (adica se freaca la ochu, devine marait si plangacios si vrea in brate). Iar incepe lungul proces de adormire. Cu aceleasi rezultate. Daca nu reusesc si nu reusesc sa il adorm il pun intr-un leagan improvizat dintr-o scoica de masina dar nici asa nu reusesc mereu. Dupa ce se scoala, mananca lapte si iar la joaca sau la aer.Depinde de zile. Pe la 16 asa iar vrea la somn.Eh, de aici...devine nasol.Daca nu reusesc sa il adorm nu mai am sanse pana la 10 noaptea.Daca reusesc, doarme pana la pe la 17.30 (cu treziri si readormiri-asa cum e la fiecare somn) apoi mananca piureul de legume si apoi afara cam o ora. Daca am noroc, mai trage si afara un pui de somn de 30-40de min. Apoi ne mai jucam un pic, facem baita, bea lapticul si e preluat de bunica la somn. Mentiuni: de la 8 saptamani nu mai mananca noaptea.Pana la 4 luni dormea ok noaptea,ss trezea de 3-4 ori, il readormeam si asta era. De la 4 luni pana l-am luat in pat cu noi (adica bunica), se trezea si din jumatate in jumatate de ora. Readormirile durau tot min 20-30 demin. De 2 sapt si ceva spune bunica cum ca se trezeste de 2-3 ori noaptea. Dar uuneori dureaza si 2 ore sa il readoarma. Afara daca il scot in timpul zilei plange in carut dupa primii 50 de metrii. Pana nu intru inapoi in curte cu el, nu se lasa. Ne stie toata strada. In masina urla in scoica cat poate. Ca sa merg la medic, ii dau de mancare (adica biberon cu lapte) ca sa taca macar cat mananca. Nu mai am chef sa ies nicaieri cu el din cauza asta. La piureuri maraie cat mananca. Unul trebuie mereu sa ii distraga atentia. Ca sa merg la baie cand sunt sg cu el, e nevoie mereu de strategii. Daca am uitat ceva, revin. Shirel, sunt atat speriata ca nu ma voi intelege niciodata cu el, ca nici peste un an nu voi putea iesi nicaieri pt ca va fi show, ca as manca pietre cu chilli. A incoltit si o mica depresie si ma simt incompetenta. Uneori am impresia ca am stricat si stric copilul.
Eu fac niste cursuri de germana de 2 ori pe saptamana, dar momentan sunt in vacanta pana la sf lui ianuarie.Deci potavea consecventa pt un program. Daca vrei sa imi scrii pe mail, spune-mi.Iti voi da adresa.
LiliMe
Postat: Sunday, December 27, 2015 12:00 PM

Analizele au fost facute. Conform pediatrului, este clinic sanatos.Slava Domnului.
shirel
Postat: Sunday, December 27, 2015 1:20 PM

Daaa am inteles in mare care este problema ras si ce pot sa-ti spun ca bebele tau este un bebe destept deja a invatzat ca plansul si scandalul lui te face sa faci orice pentru el :"sa-l iei in bratze,sa-l leganesti sa stai langa el tot timpul ,sa faci totul ca la comanda numai numai sa se linisteasca.Nu este fericire mai mare ptr el cand stie ca cineva face exact ceea ce el vrea si asta 24 de ore fara oprire.Asta inseamna pentru el si mai mult de atat il face sa se simpte ca el este acela care decide orice se intampla cu el.Crede-ma dar iei descopera asta mai devreme de 3 luni chiar .Bebelusul tau nu stie sa gandeasca ca si tu existi (nu spune ca este prea mic fiindca nu asta este motivul ras ),el nu stie sa aiba rabdare si mai mult de atat el nu stie cum sa se adoarma singur si toate astea trebuie sa il inveti tu ...ca mama .
Drumul este lung si complicat dar sperantze si rezolvarea exista.
In primul rand am impresia din ce ai povestit ca baietelul doarme mult si ziua de trei ori cate o ora si jumatate .la varsta asta 2-3 ore pe zi este destul impartind ritualul la o data pe zi sau cel putin 2 ori.Acuma din ce am inteles copilul doarme in patul tau sau in patul bunicii si asta este foarte greu fiindca voi sunteti mereu prin jurul lui.Nu stiu care este situatia dar de ce nu are patutul lui sau camera lui singur .Acest lucru face ca ,copilul sa inveteze sa fie mai independent ,stie locul lui,camera lui ,jucariile lui ...mai ales cand este singur la parinti.Comoditatea noastra de al avea in pat la noi permanent nu este favorabila copilului si spun asta ca va fi foarte greu sa-l dezobisnuiesti de asta.
Voi reveni si cu sfaturi cum putem sa-l invatzam sa doarma singur dar deocamdata te intreb nu ai putea cumva sa aiba camera lui ,cu patului lui?

Multumesc ptr urarii voi incerca sa te conving ca se merita sa ai mai multi copii si sa poti sa fi si linistita ..fiindca asta conteaza cel mai mult mai ales la asa o varsta frageda a copilului.cineva mi-a spus mama linistita,fericita ..copil linistit acuma nu stiu daca chiar asta este adevarul dar la mine a functionat perfect.
LiliMe
Postat: Sunday, December 27, 2015 1:33 PM

Avem 2 camere asa ca patutul este pus la noi in camera.Are loc de joaca stil Montessori in living. Nu il culc in livong pt ca am mwi vrea si noi la Tv sau citit. Din pacate nu e timp pt asa ceva de 7 luni. In patul mare a fost luzt din disperare pt ca nu mai puteam sa facem naveta la patut toata noaptea.Practic nu mai dormeam niciodata.In acest moment incearca sa il adoarma bunica.Mereu cu urlete, cu proteste.L-a mine nu functioneaza nimic decat bratele.Stam lq casa, dar mansarda nu e terminata.Nu e timp, stam prost si cu banii.Momentan nu ne putem descurca decat cu 2 camereCray .
LiliMe
Postat: Sunday, December 27, 2015 1:43 PM

Ziua doarme adunat maxim 3 ore jumate.Cu readormiri.Cere la somn, caci la maxim 2 ore de cand e treaz, se freaca la ochi si devinedin ce in ce mai marait si plangacios de nu te mai intelegi cu el decat daca te plimbi in brate cu el si nici asa mereu.Si mai are o chestie de cand era mic. Cand e de somn isi *canta* singur.Dar mereu urla pana adoarme, orice faci. Nu tace decat cand il iau in brate. Si din pacate cel mai mult am rezistat30 de min.Am stat langa el, l-am mangaiat, pupat, degeaba. Plange si urla de imi sta mie inima.Sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac.Ma agat de orice si nimic nu merge.Ma gandesc cu groaza ca ilimbolnavesc asa.Mi se perinda prin fata copii f bolnavi de diverse pe care poate parintii i-ar tine in brate nonstop si eu ma plang ca o nerecunoscatoare.
shirel
Postat: Sunday, December 27, 2015 7:42 PM

LiliMe wrote:
Ziua doarme adunat maxim 3 ore jumate.Cu readormiri.Cere la somn, caci la maxim 2 ore de cand e treaz, se freaca la ochi si devinedin ce in ce mai marait si plangacios de nu te mai intelegi cu el decat daca te plimbi in brate cu el si nici asa mereu.Si mai are o chestie de cand era mic. Cand e de somn isi *canta* singur.Dar mereu urla pana adoarme, orice faci. Nu tace decat cand il iau in brate. Si din pacate cel mai mult am rezistat30 de min.Am stat langa el, l-am mangaiat, pupat, degeaba. Plange si urla de imi sta mie inima.Sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac.Ma agat de orice si nimic nu merge.Ma gandesc cu groaza ca ilimbolnavesc asa.Mi se perinda prin fata copii f bolnavi de diverse pe care poate parintii i-ar tine in brate nonstop si eu ma plang ca o nerecunoscatoare.

Nu draga mea nu trebuie sa gandesti negativ ,copilul este venit pe lume sa ne bucure si este o minune ptr noi dar asta nu inseamna trebuie sa fim victimele lui.Gandeste-te la faptul ca totul depinde numai si numai de tine c-am la orice varsta .Tu esti asta care trebuie sa-l educi si sa-l inveti un ritm anume problema este ca tu cedezi usor il iei in bratze si cu asta ai terminat totul.Ac uma este micutz dar ce vei face pe la 3-4 ani daca tot va vrea asa in bratze ...ce va face copilul la gradi ...vei veni in fiecare zi sa-l linistesti sa stai cu el ...trebuie sa-i dai putina independentza si daaa este tare dureros atat cat ptr tine cat si ptr el.incearca sa-l iei in bratze sa-l adormi leganandu-l cat mai putin.Stii ceva incepe din seara si vorbeste-i chiar daca urla "Iubitul meu mami te pune in patuul tau si sta aici langa tine ,te tin de mana pana adormi "vor fi urlete ore intregi dar rezista please rezista muscati limba nu stiu pune-ti vata in urechi si fii acolo langa el pana adoarme dar nu il lua in bratze ....va adormi intr-un tarziu mai ales ca este obosit ...a doua zi la fel langa patutul lui mangaiat si vorbindu-i "mami este aici incearca sa adormi .Iubita crede-ma iti va lua o luna cel mult dar se merita pana la urma nu vei fi nevoita decat sa il pui in pat sa-l mangai cel putin 5 minute si va adormi.La mine a tinut doua saptamani cu baiatul meu in fiecare zi plangea 20 de minute dar crede-ma dupa aceea numai il puneam in patutz ,noapte buna si eram libera sa ies.citeste parca am scris pe undeva .Problema este la noi rabdarea si problema ta lite este ca si bunica trebuie sa invetze acest ritual fiindca daca nu va va juca mereu pe una dintre voi la maxim.Trebuie putere si vointza ...incearca sunt cu tine gandeste-te ca este in primul rand spre binele copilului tau si tu esti o mama care vrea numai bine la copilul sau.
Acuma in camera poti sa pui o muzica linistita seara vorbesc, ziua nu este nevoie dar nu facea liniste totala este bine si ptr tine dar si pe ptr el.Mi-a placut ca el se adoarme cantand ...este un semn bun ca totusi cauta ceva care sa il linisteasca si are dorintza de a invatza sa adoarma singur.Si fiica mea Tahel isi cana singura pana adoarme.Acuma incearca seara sa aiba un ritual baitza ,papa de la sticla poti sa-i pui si cereale ca sa nu fie cumva flamand noaptea ...cerealele satura si linistesc .Draga mea sunt aici oricand sa te sustin.
Poti sa-mi dai pe privat nr tau te sun si sunt cu tine fiindca tu ai nevoie de o persoana sa te sustina pozitiv.Si cum spunea Mihaela incearca sa iesi cu o prietena cateodata afara la o cafea fa si ceva ptr sufletelul tau.computerlove computerlove
sousourel
Postat: Sunday, December 27, 2015 10:24 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Aveam dubii daca sa intru si eu in discutie sau nu dat fiind faptul ca nu sunt doi copii la fel.
Si eu am trei copii si toti au dormit (pana la urma)toata noaptea, desi povestea a fost diferita la fiecare: cel mare a fost in program ca al tau pana pe la 4 luni si jumatate, a doua dormea singura, a treia mai plange si acum uneori,, la 1 an si jumatate. Insa un lucru a fost cert: orice decizie adopti, sa fii consecventa. Anume, daca il lasi sa planga, atunci o tii asa pana cedeaza, daca stai langa el, doar stai si nu-l mai ridici. Curaj, pana la urma e copil care se supune regulilor atunci cand sunt clare.

Si inca ceva, programul e foarte important mai ales spre seara. Incearca sa fie constant, cam la aceeasi ora si in aceeasi ordine. Dupa un timp copilul prevede ceea ce va urma si astfel va simti ca are un fel de control asupra vietii lui, care sa inlocuiasca controlul asupra ta, de acum.

De asemenea, doua somnuri sunt suficiente peste zi. In rest, chiar nu-l lasa sa adoarma, pana in jurul orei fixate pentru somn.
LiliMe
Postat: Sunday, December 27, 2015 10:50 PM

Asta cu plansul nu stiu daca imi va iesi.Azi a fost prima data cand am incercat.20 de minute.Am stat langa el, vb bland si mangaindu-l.Plangea cu sughituri.Dupa 20 de minute am izbucnit eu in plans.Sotul mi-a spus sa merg afara ca ramane el.N-am putut.L-am luat in brate si m-am simtit ca un monstru ca l-am lasat sa se chinuiasca.Dar bunica a reusit.In 20 de min era adormit si nici nu a mai plans in halul ala.Eu daca il pun in sling si ies cu el, e minunat.Dupa ce se uita in jur, isi canta un pic si adoarme.Si ma plimb incet cat doarme.Asta de 2 zile de cand am descoperit slingul din disperare.Daca nu as avea pb mari cu spatele, asa l-as tine pana se mai mareste si intelege.Eu tot sper ca se mareste si intelege.Pana acum degeaba.Nu visez sa il pun in pat si sa adoarma.Mi se pare o chestie pt cei norocosi.Pb voi avea parte de asta peste 4 ani. Dar macar sa adoarma in 10 min si fara urlete.Hands Pana si speranta mi-a murit.Am incercat cu carusel cu melodii diverse, lumini, umbre, povesti, zgomot alb, nimic nu are efect.Doar in brate, plimbat si cu cantec.Si da-i si topaie cu 10 kg in brate 20-30-40 de min de cate ori e nevoie.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed