bebe 4 luni.

Options bebe 4 luni.
Subiectul anterior · Subiectul urmator
anna92
Postat: Wednesday, May 29, 2013 11:23 AM

Nivel: Membru

Intrat: 4/11/2013
Postari: 10
buna fetelor...bebelusu meu are 4 luni si 3 sapt...de la 4 luni am inceput cu cereale..prima saot iam dat de la nestle orez cu roscove in a 2a de la humana piersici cu maracuja...lea mancat ft bn..acum am zis sa incep cu supita....iam fiert cartofel cu morcov leam pasat...nu prea le mananca..mai mult in scarba...ce ma sfatuiti cu ce sa incerc?
AdrianaC
Postat: Wednesday, May 29, 2013 11:41 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
Buna si bine ai venit !!!

Aici gasesti cateva informatii despre alimentatia bebelusului la 4 luni.

In functie de cum este hranit (daca il alaptezi sau nu), diversificarea se incepe mai devreme sau mai tarziu si este recomandat sa fie la sfatul medicului pediatru.

De exemplu, la mine la Andrei, la 4 luni si ceva, desi era alaptat natural, din cauza ca parea ca nu ia bine in greutate ni s-a recomandat sa incepem diversificarea, in prima jumatate de luna cu suc de morcovi si din a 2-a jumatate si cu suc de mar si de lamaie. Dar nu mai mult...

Recomandarea mea este sa mergi la un medic pediatru si sa vezi ce iti spune, in functie si de cum este hranit (natural sau artificial) si de greutatea pe care o are si modul in care s-a dezvoltat pana acum.

Sa ne tii la curent !
Giorgiana7
Postat: Wednesday, October 30, 2013 10:28 PM

Intrat: 10/30/2013
Postari: 2
Buna ziua baietelui meu de 4 luni,cantareste abia 6,200gr si are 66 de cm. La nastere a avut 3.350gr si 50 de cm. Mi se pare ca mananca foarte putin 110 ml la o masa,e hranit cu formula. Am trecut si pe alimente solide,cereale, piureuri de fructe,iaurt dar se constipa foarte tare. Ce as putea sa fac sa nu se mai constipe? a crescut suficient? Mananca prea putin? Va rog sa imi raspundeti. Multumesc!
shirel
Postat: Wednesday, October 30, 2013 11:24 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11773
Locatia: israel
Giorgiana7 wrote:
Buna ziua baietelui meu de 4 luni,cantareste abia 6,200gr si are 66 de cm. La nastere a avut 3.350gr si 50 de cm. Mi se pare ca mananca foarte putin 110 ml la o masa,e hranit cu formula. Am trecut si pe alimente solide,cereale, piureuri de fructe,iaurt dar se constipa foarte tare. Ce as putea sa fac sa nu se mai constipe? a crescut suficient? Mananca prea putin? Va rog sa imi raspundeti. Multumesc!

Parerea mea este ca trebuie in primul rand sa consulti un medic pediatru si sa-i faci ceva analize asta nu ca doamne fereste ar fi bolnav ci ptr a te linisti ca totul este in regula.
Sa fiu sincera si-ti spun asta direct eu una nu am prea auzit ca un bebelus de 4 luni sa manance iaurt ,piureu de fructe asa deodata si nici sa nu creasca in greutate.Totul trebuie facut intr-un mod foarte treptat ,fiecare fruct trebuie gustat mai intai separat deci putin mar intr-o zi continua cateva zile asa pe urma incearca alteceva si asa incetul cu incetul combinale si obisnuieste-l sa le manance.Iaurt nu prea are voie la asa o varsta de mica.Eu am si eu o fetitza de 4 luni jumatate dar care imi mananca intre 180-240 la varsta asta ...deci cred ca baietelul tau mananca prea putin 110.Ptr constipatie poti sa-i dai sa bea si putina apa zilnic i-ar ajuta la stomacel.Nu vreau sa te aglomerez cu informatii ,dupa ce vei colsulta un medic cred totusi ca vei sti mai bine ce va trebui sa faci.Sanatate multa si sa-ti traiasca baietelul!
aurishta
Postat: Thursday, October 31, 2013 8:46 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Giorgiana7 wrote:
Trei kg in patru luni nu este putin....mi se pare acceptabil.Nu face greseala sa il compari cu alti bebelusi de varsta lui, atata vreme cat se incadreaza in limite normale. Apoi, si mie mi se pare ca ii dai prea multe chestii solide pentru varsta lui dar, ma rog, daca asa ti-a zis pediatrul.....Pentru constipatie ajuta foarte mult o lingurita de miere data pe stomacul gol, dimineata, de preferinta.
Aaaa, si mai voiam sa zic ceva...primul meu bebelus manca foarte mult iar prietena mea, care avea o fetita de aceeasi varsta, era disperata fiindca ea manca fix 20ml de lapte la o masaalcool In mana cealalta, copilul arata foarte bine, nu era gras dar nici subnutrit....pur si simplu atat avea nevoie. Asta este un lucru mare la mama, sa invete sa distinga nevoile specifice ale copilului ei, care nu se incadreaza neaparat in cartile de specialitate.
Cata vreme copilul este vesel, doarme normal, ia in greutate in limite acceptabile si nu da semne de boala, nu trebuie sa te impacientezi Cheek Kiss
shirel
Postat: Thursday, October 31, 2013 11:07 AM

aurishta wrote:
Trei kg in patru luni nu este putin....mi se pare acceptabil.Nu face greseala sa il compari cu alti bebelusi de varsta lui, atata vreme cat se incadreaza in limite normale. Apoi, si mie mi se pare ca ii dai prea multe chestii solide pentru varsta lui dar, ma rog, daca asa ti-a zis pediatrul.....Pentru constipatie ajuta foarte mult o lingurita de miere data pe stomacul gol, dimineata, de preferinta.
Aaaa, si mai voiam sa zic ceva...primul meu bebelus manca foarte mult iar prietena mea, care avea o fetita de aceeasi varsta, era disperata fiindca ea manca fix 20ml de lapte la o masaalcool In mana cealalta, copilul arata foarte bine, nu era gras dar nici subnutrit....pur si simplu atat avea nevoie. Asta este un lucru mare la mama, sa invete sa distinga nevoile specifice ale copilului ei, care nu se incadreaza neaparat in cartile de specialitate.
Cata vreme copilul este vesel, doarme normal, ia in greutate in limite acceptabile si nu da semne de boala, nu trebuie sa te impacientezi Cheek Kiss

Se poate da miere de albine la un bebelus de 4 luni?Intreb fiindca la noi este indicata mierea dupa varsta de un an.
Giorgiana7
Postat: Thursday, October 31, 2013 11:08 AM

Intrat: 10/30/2013
Postari: 2
Am inceput diversificarea de la 3 luni putin cate putin,la recomandarea medicului e hranit cu formula NAN1. Am verificat daca e alergic sau nu la vre-un aliment nu i le-am dat toate o data. Mananca la 2 ore maxim trei si mancare solida ii dau de 2 ori pe zi dar mananca si lapte dupa ea.El e vesel si zambaret,dar inainte de a avea scaun cu cateva ore incepe sa planga si se agita...De dormit doarme de la 20;30 pana dmineata la 8 se trezeste de doua ori si mananca eu cred ca e bine. Am sa-i dau mai putine lucruri solide,aveti dreptate sunt destul de multe... la cate ore mancau bebelusii vostri la 4 luni?poate ca daca i-as da mai rar ar manca mai mult dar nu vreau nici sa-l flamanzesc.Ce parere aveti de probiotice?ati incercat? multumesc de raspunsuripupici
shirel
Postat: Thursday, October 31, 2013 11:57 AM

Giorgiana7 wrote:
Am inceput diversificarea de la 3 luni putin cate putin,la recomandarea medicului e hranit cu formula NAN1. Am verificat daca e alergic sau nu la vre-un aliment nu i le-am dat toate o data. Mananca la 2 ore maxim trei si mancare solida ii dau de 2 ori pe zi dar mananca si lapte dupa ea.El e vesel si zambaret,dar inainte de a avea scaun cu cateva ore incepe sa planga si se agita...De dormit doarme de la 20;30 pana dmineata la 8 se trezeste de doua ori si mananca eu cred ca e bine. Am sa-i dau mai putine lucruri solide,aveti dreptate sunt destul de multe... la cate ore mancau bebelusii vostri la 4 luni?poate ca daca i-as da mai rar ar manca mai mult dar nu vreau nici sa-l flamanzesc.Ce parere aveti de probiotice?ati incercat? multumesc de raspunsuripupici

Hai sa-ti povestesc cum este la noi fetitza mea are 4 luni si jumatate dar fiindca alaptez mai tot timpul nici nu am inceput inca cu alimente solide in afara de cereale cornflour pe care il adaug la sticla de biberon si asta seara ca sa nu-mi fie flamanda si sa se trezeasca seara.Mananca c-am o data la 4-5 ore 240 dar asta depinde deobicei si de starea ei are zile cand este mai flamanda si mananca mai des.Dupa ce mananca pe la 10 seara se trezeste la 5-6 dimineatza si papa san dar as spune ca asta-i programul pe care l-am facut ca sa-mi fie mie usor si sa ma pot ocupa de ceilalti 3 copii.Drept sa-ti spun si din experintza mea cu copii eu una nu prea ma grabesc cu diversificarea am vazut ca ,cu cat mai tarziu este mai bine parca dar repet totul este la mod personal ptr fiecare copil.Probiotice eu le-am dat la ceilalti copii dar la o varsta mai mare si in functie de cand era nevoie .eu fetitzei mele in afara de fier 3 picaturi si vitamina D nu-i dau absolut nimic .Este sanatoasa grasusta si cantareste cred ca aproape 8 kg avea 7.400 la ultima cantarire.
kali
Postat: Thursday, October 31, 2013 11:58 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14297
shirel wrote:

Se poate da miere de albine la un bebelus de 4 luni?Intreb fiindca la noi este indicata mierea dupa varsta de un an.

Aici la fel.
aurishta
Postat: Thursday, October 31, 2013 7:41 PM

shirel wrote:

Mie mi-a recomandat medicul pediatru tot la aceasta varsta. Cand am inceput diversificarea , bb s-a constipat grav si asta a fost remediul recomandat. L-am folosit apoi si la ceilalti bebelusi fara probleme. Cred ca depinde de parerea fiecarui medic, in parte.
aurishta
Postat: Thursday, October 31, 2013 7:44 PM

Giorgiana7 wrote:
Eu mi-am hranit mereu bebelusii la cerere, nu am stabilit program. Foamea naturala a copilului imi pare a fi cel mai bun indicator pentru nr de mese. Probiotice nu am folosit niciodata, asa ca nu stiu ce sa spun.
giulia_mamik
Postat: Friday, November 1, 2013 2:26 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Giorgiana7 wrote:

Eu cred ca te stresezi prea mult.Fetita mea avea 6,600 kg la 6 luni,in conditiile in care la nastere cantarea 3,800 kg si 54 cm.La varsta de un an avea fix 9 kg.Pediatrul m a indrumat sa i fac niste analize la sange si au iesit excelente.Niciodata nu mi am facut probleme daca manca mai putin atat timp cat era activa si vesela.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed