Banci cu angajati cu atitudine neprofesionala

Options Banci cu angajati cu atitudine neprofesionala
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, July 1, 2008 8:09 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Va propun acest topic, intrucat am avut recent o surpriza de proportii cu o banca mare, cu pretentii, dar cu angajati total neprofesionali si cu o atitudine de toata jena.

Este vorba despre ING BANK - sucursala Stefan cel Mare, Bucuresti

Acum 1 saptamana am mers la ei pentru a deschide un cont pe firma. Am discutat cu doamna Mihaela Pasarin, managerul sucursalei. Dupa ce am pierdut vreo 3 ore pe acolo, ca atat a durat sa deschida un cont, dupa ce m-am dus cu toate actele firmei si i-am lasat sa isi aleaga singuri ce au nevoie si sa isi faca si copii, mi-au spus ca gata, contul este activ, deschis, OK, urmeaza sa primesc pinul si apoi sa vin sa ridic si cardul.

Toate bune si frumoase pana aici, incantati nevoie mare de alegerea facuta, am plecat acasa.

Am inceput sa trec contul nou si banca pe facturi, iar lunea trecuta, am sunat sa le spun ca am primit pinul si o sa ma duc sa ridic cardul. Mi s-a spus ca am contul blocat !

Stupoare ! Cum sa am contul blocat, de ce si mai ales de ce fara sa fiu anuntata !?!??

M-am dus acolo miercurea trecuta, am mai completat nu stiu ce hotarare, am luat cardul si cica trebuie sa mai duc nu stiu ce act. De data aceasta am vorbit cu altcineva, pentru ca doamna mai sus mentionata era cica in concediu.

Actul respectiv nu sunt obligata sa il am prin lege, in plus nu ar fi trebuit sa deschida contul daca nu aveau tot ce le trebuia.

Sambata am mers iar la ei, am cerut un formular de reclamatii si mi s-a spus ca nu au, am cerut un numar de intrare si mi s-a spus ca nu au, mi s-a oferit o foaie de hartie si un pix ca sa fac reclamatia.

Am facut reclamatia, dupa care domnisoara de acolo cand sa o xeroxeze imi spune foarte senina si zambitoare ca nu iese la xerox. Enervata, i-am spus sa dea contrastul mai tare si o sa ii iasa. Bineinteles ca a iesit. Apoi mi-a lasat foile pe masa si a plecat la birou sa isi vada de treaba.

I-am spus sa vina sa imi stampileze reclamatia si sa noteze pe ea "Am primit", numele si semnatura, ca sa pot pleca. A venit cam cu sictir, dar nu a avut incotro.

In sesizare printre altele specificasem ca luni vreau sa imi dea drumul la cont, iar luni ma trezesc cu telefoane ca trebuie sa aduc actul respectiv altfel nu pot da drumul la cont.

La intrebarea mea "De ce ati deschis contul daca nu erau toate actele?" raspunsul ei a fost "Nu stiu sa va raspund". I-am spus sa inchida telefonul, sa afle raspunsul la intrebare si apoi sa instiinteze ING BANK ca astept un raspuns oficial, in scris, vis-a-vis de reclamatia mea.

Nici pana azi nu am rezolvat nimic, intre timp vreo 2-3 facturi pe care le-am emis cu contul de ING cred ca am pierdut banii de pe ele, pentru ca fiind blocat contul, banii probabil s-au intors de unde au venit, etc, etc.

Lilly of the valley
Postat: Tuesday, July 1, 2008 8:15 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Cam peste tot gasesti astfel de angajatibanghead banghead banghead mai ales ca mai nou bancile recruteaza personal cu studii superioare indiferent de domeniul studiat.
Succes in rezolvarea problemei si recuperarea banilor!floare3
katy_lumika
Postat: Tuesday, July 1, 2008 8:15 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Fa o reclamatie la BNR, si eu am avut o nemultumire cu BRD-ul si s-a rezolvat pana la urma.
Intr-adevar unii angajati nu au pic de diplomatie si nici interes sa solutioneze problemele clientului.guns
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, July 1, 2008 8:36 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Aaaa... cea mai tare faza cu functionari de banca. Ma duc si eu la banca la care avem contul personal, nu cel de firma, sa platesc ceva la masina. Banuti, sunt ceva acolo. Si ma duc imbracata in blugi si tricou, cu Tudor in brate... Gospodina scria pe mine.
Ii spun tipei ca vreau sa fac o plata si ea se uita luuung la mine, peste ochelari si ma intreaba daca am cont la banca lor. Ii spun ca evident ca da! Imi cere numele si i-l dau. Imi spune ca "nu, nu aveti!" Ii spun ca titular e Ovi si eu sunt imputernicit. Cauta iar si cand vede suma casca niste ochi... Imi intoarce monitorul si ma intreaba daca eu sunt constienta ca am atatia bani in cont. Daca sotul meu mi-a spus... Eu raman blocata. Ma gandeam ca pe fata mea scrie tampita cu litere mari.
Din momentul acela, Tudor a inceput sa fie servit cu Post-it-uri, pixuri, biscuiti... l-au lasat sa arunce cu hartii...
Maine iar am treaba la banca....:018:
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, July 1, 2008 8:42 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
cute_baby_of_mine wrote:
...

o trimit si pe Leea, se pricepe la "colectat" (a se citi corectat) hartoageras
leut
Postat: Tuesday, July 1, 2008 8:44 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
cute_baby_of_mine wrote:
Aaaa... cea mai tare faza cu functionari de banca. Ma duc si eu la banca la care avem contul personal, nu cel de firma, sa platesc ceva la masina. Banuti, sunt ceva acolo. Si ma duc imbracata in blugi si tricou, cu Tudor in brate... Gospodina scria pe mine.
Ii spun tipei ca vreau sa fac o plata si ea se uita luuung la mine, peste ochelari si ma intreaba daca am cont la banca lor. Ii spun ca evident ca da! Imi cere numele si i-l dau. Imi spune ca "nu, nu aveti!" Ii spun ca titular e Ovi si eu sunt imputernicit. Cauta iar si cand vede suma casca niste ochi... Imi intoarce monitorul si ma intreaba daca eu sunt constienta ca am atatia bani in cont. Daca sotul meu mi-a spus... Eu raman blocata. Ma gandeam ca pe fata mea scrie tampita cu litere mari.
Din momentul acela, Tudor a inceput sa fie servit cu Post-it-uri, pixuri, biscuiti... l-au lasat sa arunce cu hartii...

Super tare faza...hohot
Kiki
Postat: Tuesday, July 1, 2008 10:20 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Lenus, mama, in general se intampla asa. Te studiaza dupa cum esti imbracata.

Ne-am "furat-o" si noi azi de la ABN. ABN e o banca foarte selectiva. Te poate refuza la un credit de exemplu ca nu le place postul pe care esti angajat, nu conteaza ca ai un salariu de 50 de milioane net.
Mai nou au pus taxa pentru fiecare tranzactie facuta in sediul lor, nu mai putin de 50.000 lei vechi. Asta in speranta sa nu se mai duca lumea in slapi, pantaloni scurti si tricou la ei.

Azi s-a dus Luci sa faca niste plati si era cu Dav dupa el si il trateaza tanti cu sictir ca ea si-a terminat programul si sa vina maine. Atat i-a trebuit la al meu. S-a enervat. In sictir i-a dictat cucoana 2 conturi in care trebuia sa depuna niste bani si i le-a dictat gresit. Pe urma dadea din umeri ca sa taie si sa semneze pe OP ca a gresit. Data viitoare ma duc eu si sa vezi ce dau cu tanti de monitor. duel duel duel duel duel
fdianamaria
Postat: Wednesday, July 2, 2008 6:32 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Mi se face rau cand citesc prin ce treceti. Dar ce ma mai mir? Am "noroc" (nu cred ca asa se cheama, dar in fine...) ca lucrez in banca si stiu exact cum ar trebui sa fie peste tot. La noi nu ai voie sa vorbesti urat, sa spui ca nu stii sau sa te uiti la hainele omului. Eu, de exemplu, am "lipici" la muncitorii cei mai amarati si la colorati. As minti sa spun ca imi place, dar n-am facut niciodata diferenta in modul de tratare in functie de haine, colorit, miros etc.
In plus, am patit chestii asemenatoare cu ale voastre la mai multe banci. Dar totul s-a finalizat prin reclamatii in direct la sefii de agentii si la protectia consumatorului.
La noi in agentie (nu pot sa generalizez pentru ca doar pe colegele mele le stiu foarte bine) deschiderea de cont, cu toate verificarile necesare si copiat de acte nu dureaza niciodata peste jumatate de ora. Mie la o persoana fizica imi ia in jur de 10 minute sa deschid contul, sa fie operational iar la juridice in jur de 20-25 depinde de complexitate (si va rog sa tineti cont ca sunt mai inceata pentru ca sunt mai incepatoare in domeniu conturi bancare). Si...pana acum n-am reusit sa gresesc nici unul (si nici nu-mi doresc).
Plus ca sefa noastra se implica mereu daca sunt clienti mofturosi, suparati sau nerabdatori. Din punctul asta de vedere macar e o sefa de nota 10.
O chestie nasoala pe care am constatat-o de ceva timp: foarte multi clienti apar inca cu credite active in acea baza de date (Biroul de Credite) desi au achitat tot si de fapt sunt inchise. Asta de datoreaza in mare masura angajatilor bancari, care nu "sterg" sau pur si simplu "inchid" creditele respective, dar si clientilor care nu stiu ca trebuie sa-i bata la cap pentru asta. Si astfel, bietul om se trezeste cu un credit activ, desi are toate chitantele, tot si se vede silit, pentru a mai putea lua alt credit, sa plateasca minim cateva zeci de lei pentru eliberarea unei adeverinte in care sa se precizeze oficial acel lucru. Mie mi se pare aiurea de tot.
De program ce sa va zic? Avem mult de lucru dupa inchiderea usilor, dar de obicei am clienti in fata biroului si dupa ora 17 (chiar daca inchidem la 16.30). Cred ca asta depinde de bunavointa fiecaruia.
Cristy
Postat: Wednesday, July 2, 2008 7:37 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Cute :018: super faza!

Si eu am patit mai la fel cand am deschis contul in banca la SV.
Cu toate ca am rude acolo, la prima sedinta functionarul a fost OK nu mai mult de atat, in prima faza am deschis un cont minim si cam atat, bineinteles, dupa cateva zile cand am vent sa depun banii in cont, dintr-o data s-a schimbat atitudinea, am primit si cadou si cartea de vizita a functionarului care m-a rugat sa il contactez in orice problema am pe mail ...etc ras deci banul conteaza sic Si la fel o doamna de la ghiseu, cand am venit sa imi incaseza banii era cam plictisita si avea o mutra de parca m-ar fi dat afara insa cand i-am pus banutii pe ghiseu sa vedeti ce zambet mi-a tras :018:

Tin sa spun ca nu era vorba de foarte multi bani, insa era imbracata cu blugii mei rupti sic niciodata nu mi-am pus problema ca voi fi etichetata dupa ei ras

In Israel nu se pune accent foarte mare pe toalele imbracate, aici se poarta un stil mai lejer ca imbracaminte sic intotdeauna cand sunt in Ro am complexe dupa cum sunt imbracata maseluta
shirel
Postat: Wednesday, July 2, 2008 7:47 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Exact in Romania pun foarte mare accent pe cum esti imbracata,am intrat si eu la o banca
Banc post daca nu ma insel si cum am pus geanta mea (geamantanul meu m-ai bine zis)mi
s-au deschis toate usile,pina si directoarea
a venit sa-mi explice ce am nevoie sa-i deschid lui maica mea cont.

La noi dupa cum a spus si Cristy nu pun accent pe haine dar in schimb depinde de citi bani ai in cont.Daca ai ceva mai mult ai functionrul tau particular cu care stai de vorba la tele fon si el iti rezolva toate problemele.Sint in general draguti ,eu una nu
am probleme functionara de la banca imi este
prietena de familie.
alina_nicoleta
Postat: Sunday, January 18, 2009 6:45 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/9/2008
Postari: 229
Locatia: romania
[quote=shirel]Exact in Romania pun foarte mare accent pe cum esti imbracata.

Ai foarte mare dreptate,si nu numai cei de la banci pun accent pe cum esti imbracata.
t-mihaela
Postat: Sunday, January 18, 2009 7:17 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Stiu pe cineva care cand se duce la banca in Ro isi pune costum si cravata ca sa fie luat in serios si sa se uite cineva la el.Eu nu va zic ca am sarit o data din pat in banca ,exact,nici n-am avut timp sa ma pieptan , mi-am aruncat pufoaica peste pijamale, pus plozii in masina si zboara salut ...dar aici multi fac ca mine ,poate si mai rau ,banca e a clientului, clientul cu banii lui o tine pe ea in viata si nu invers bataus
ANA MARIA STROE
Postat: Monday, January 19, 2009 3:05 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/16/2008
Postari: 531
Locatia: printre voi
Sa va spun si eu povestea mea: m-am dus sa platesc rata la Bancpostguns, Alex era in masina singur, fericita ca nu era coada ma duc la ghiseu (era o singura angajata si vreo 3 ghisee)si spun ca am de platit o rata imi spune ff plictisita sa astept putin... dupa care am tot asteptat cand ma uit in spatele meu alte 10 persoane batand din picior. Cand sa intreb daca mai stau sau plectunete tanti pleaca frumusel guns guns guns guns noi toti ne-am razvratit, vine tanti inapoi si spune ca " e sefa si trebuie..."

angry angry angry dupa tot acest timp ma duc in masina il iau pe Alex in brate si ma postez din nou la ghiseu, in 3 min dupa ceas Alx a inceput sa oracaie nervi nervi nervi in secunda doi a venit cineva si mi-a incasat banii.

Foarte dragut! Daca aveti copii mici luati-i cu voi la banca se rezolva cat ai zice "banca" :018:
ingerash
Postat: Monday, January 19, 2009 3:34 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
ANA MARIA STROE wrote:

Foarte dragut! Daca aveti copii mici luati-i cu voi la banca se rezolva cat ai zice "banca" :018:

Eu mergeam cu copilasi sa platesc ratele si ce frumos se comportau.la CITI primeau si bomboanehohot hohot hohot hohot
raly
Postat: Tuesday, January 20, 2009 7:02 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Si eu merg cu Raul la banca,asa mai avem si noi umpic de prioritate!topai topai
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed