Baia copilului

Options Baia copilului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, February 8, 2007 9:11 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
La aceasta varsta, se pot descurca singuri sau trebuie sa ii supraveghem ? Ii lasam sa se spele singurei?

Eu ii pregatesc baia lui Alice, ii dau jucarelele (ca inca se mai joaca cu jucarele la baie) si o las acolo vreo 15-20 de minute singurica, sa faca ce vrea ea. Dupa aceea ma duc si o spal pe cap si pe corp, o limpezesc, o scot din baita si o ajut sa se imbrace, ca sa se imbrace repede sa nu raceasca (ca altfel ei i-ar lua vreo 5 min sa se imbrace).

O usuc la par, ii tai unghiutele si ii curat urechiusele.

Voi ce faceti? Ii lasati sa se descurce singurei?

Si inca ceva. Noi de ceva timp incoace, de pe la vreo 4 ani si jumatate, nu il mai lasam pe tati la baita lui Alice, ca am zis sa o obisnuim de pe acum sa nu mai stea in funduletul gol in fata lui tati. O fi bine? Voi cum faceti?
Fluturas
Postat: Thursday, February 8, 2007 11:25 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
eu nu am copii de gradinita dar imi permit sa scriu si eu...la darius ii pun sampon pe mana si se spala singur pe cap(asa cum stie)dar sa vedeti numa cum isi freaca capul
baia,la noi tati o face.intra in vana cu amandoi copii si el ii spala.eu ii scot si ii culc.pana tati sau copii nu o sa mai vrea asa,pana atunci tot el e cu baia
AdrianaC
Postat: Thursday, February 8, 2007 12:19 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Eu am intrat o singura data cu Alice in cada, cand era mai micuta, dar mi s-a parut asa de complicat totul, incat am renuntat. La Andrei la fel, o singura data am intrat cu el, pe la 3-4 luni parca, dar am renuntat ca nu ne puteam organiza dupa iesirea din baie, plus ca nu stiu nici cat de bine e sa faca baie impreuna cu un adult, din mai multe puncte de vedere. Asta e parerea mea pupici
Fluturas
Postat: Thursday, February 8, 2007 12:41 PM

nici mie nu imi place sa intru cu ei,dar nu am nimic impotriva daca la tatal lor le place si vrea sa intre cu ei
Cristy
Postat: Thursday, February 8, 2007 1:06 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Si sotul facea cateodata baie cu fetele pana acum un an, ce se mai distrau, balaceala si hohote de ras ce mai erau pe acolo.

Acum nu mai, ele se imbaie impreuna, nu se mai joaca cu jucarele, nici Shahar o imita in tot pe Eden...., le dau sticluta cu baloane de spuma ( nu le permit sa se joace in casa cu baloanele se spuna )

Eden se spala singura, iese singura din baie si se imbraca singura.
Shahar deocamdata nu, eu o spal si o sapunesc.....

Iarna prefer sa le fac dus, la noi apa calda este la boiler solar, dar iarna trebuieste incalzit cu curent si le scot repede sa nu ramana fara apa calda in timpul baii.....
Vara stau si cate o ora in cada....

flowers flowers flowers flowers flowers
Alina
Postat: Thursday, February 8, 2007 2:34 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Eu o las pe Catinca singura in baie, adica ea se spala, de clatit pe par o mai clatesc eu, iese singura, se imbraca sigura, eu o usuc pe par.
Si la noi e aceeasi chestiune cu tata, nu prea intra in baie peste Catinca.
bereea
Postat: Tuesday, April 8, 2008 8:56 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
Alessandra se spala singura pe corp, dar parul i-l spal eu.De asemenea, ii tai unghiile, ii curat urechiusele, o dau cu crema pe spate , ea pe restul corpului.
Cand face baie in cada - in general face dus - nu stau langa ea , dar las usa deschisa ca sa o aud .
Fluturas
Postat: Tuesday, April 8, 2008 11:29 PM

cat ne-am schimbat de anul trecut....acum facem mai mult dus,cand cum...cand ii spal eu si tati ii imbraca,cand ii spala el si eu ii imbrac,sau eu cu unul,el cu celalalt.cand facem baie,intram toti 4(doar de-aia avem cada mare)si iesim pe randras ras
ingerash
Postat: Wednesday, April 9, 2008 5:46 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
La noi Ionut se balaceste cu masinutele,15 minute,apoi sotul il spala pe cap si corp si il clateste.Eu il sterg si ii usuc parul,tai unghiile,curat urechiusele.
Madalina face baie in scaunel special pentru cada.Cu papusele,ratusca .Le spala si pe ele.Loveste apa cu palma si face numai apa.O las putin sa se joace si apoi o spal.Dupa baie procedez ca si la Ionut.
Pe Ionut il spala sotul ,pe Madalina eu.
roxinthya
Postat: Monday, May 14, 2012 11:41 AM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Si noi preferam dusul ca e mai rapid si nu facem atata lacaraie in baie. Dimineata si seara,
Mai cere ea din cand in cand " baie cu spuma " si 200 de jucarii - ratzuste , piticii si Alba ca Zapada dar ii merge mai mult cu buni de la Ploiesti cafre vazand-o mai rar ii face toate poftele.ras
Tati ii face de obicei dus dar la pasa se spala singura ca lui tatai ii e frica. iNtre timp eu ii pregatesc schimburile si dupa aceea o usuc, tai unghiile , tot tacamul
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed