Back to the future

Options Back to the future
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, September 2, 2008 3:09 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Cine nu a vazut seria de filme Back to the Future?

Oare va fi posibila o calatorie prin spatiu si timp? Si daca da, cam pe cand oare?

Daca v-ati putea intoarce in trecut, ati schimba ceva?
Dar daca ati putea sa va cunoasteti viitorul, ati dori sa o faceti?
ingerash
Postat: Tuesday, September 2, 2008 4:34 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Am inceput sa cunosc prezentul si viitorulangel In trecut nu as vrea sa schimb nimic,ma bucur ca il am pe Ionut,probabil m-as teme sa nu-l pierduff
Calatoria in trecut sau in viitor considerata mult timp o tema de science fiction, este acum un subiect de serioase cercetari. Calatoria in timp a fost facuta ,teoretic posibila odata cu teoria relativitatii a lui Einstein.Aceasta se bazeaza pe faptul ca spatiul si timpul nu sunt doua entitati distincte ci se unesc pentru a forma o a patra dimensiune :spatiu-timp.In aceasta dimensiune orice corp calatoreste cu o viteza constanta, viteza luminii.
TeosOf
Postat: Tuesday, September 2, 2008 9:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Am vazut vreo doua filme din seria aceea, nu stiu cate au fost si mi s-au parut amuzante, doar atat.

Daca m-as intoarce "real" in trecut, poate ca as schimba ceva. Cand ma intorc in trecut, prin meditatie, de multe ori mai schimb trairile, sentimentele.
Tot prin meditatie poate fi cunoscut si viitorul, dar nu e bine, ca pierzi prezentul, uiti sa-l mai traiesti.
Roxanel
Postat: Wednesday, September 3, 2008 1:24 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
AdrianaC wrote:
Cine nu a vazut seria de filme Back to the Future?

Oare va fi posibila o calatorie prin spatiu si timp? Si daca da, cam pe cand oare?

Daca v-ati putea intoarce in trecut, ati schimba ceva?
Dar daca ati putea sa va cunoasteti viitorul, ati dori sa o faceti?

Da, le-am vazut pe toate de cate 2-3 ori caci sotul e mare fan.ras

Singurul lucru pe care l-as schimba este de a urma o alta facultate. Nu, nu as vrea sa-mi cunosc viitorul.
carla
Postat: Monday, September 8, 2008 10:26 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Daca m-as intoarce in timp,probabil,in aceleasi conditii as face aceleasi lucruri.
roxinthya
Postat: Friday, May 7, 2010 11:32 AM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Si Asimov a scris o carte legata de calatoriile in timp - probabil filmul este inspirat de ea - nu stiu ca nu l-am vazut.
In carte era vorba de o institutie cu angajati care se ocupa de calatoriile in timp. Scopul acestora era de a modifica evenimente din trecut pentru a preveni razboaiele din viitor. Mai pe scurt unul din personajele principale se urca in vehicul, mergea cu x ani inapoi in timp si ii strica masina lui x-ulescu ca respectivul sa nu mai ajunga la cursul de fizica atunci cand s-a predat nu stiu ce si respectivului i-a venit ideea sa inventeze de bomba atomica. Si in felul asta ameliorau din razboaie.
Darrrr, la un moment dat vine cinva din viitorul mult mai indepartat (unde astia nu puteau sa ajunga ca nu aveau inca o tehnologie prea dezvoltata) si le spun sa termine cu prostiile astea pentru ca asa nu o sa mai evoluam deloc ca vezi doamne din razboaie sau alte evenimente sociale invatam lectii care ne ajutau sa evoluam si spiritual si industrial si astfel se puneau chiar ei in pericol de disparitie.
Misto idee nu?
roxinthya
Postat: Friday, May 7, 2010 3:36 PM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Si tot Asimov mai are o gramada de carti despre calatoria in timp
Si HG Wells a scris o carte care a fost si ecranizata - despre ace subiect
bereea
Postat: Thursday, August 25, 2011 4:06 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
carla wrote:
Daca m-as intoarce in timp,probabil,in aceleasi conditii as face aceleasi lucruri.

Mi se pare corect.

Intorcandu-ne in timp oare am fi constienti de lucrul acesta?
kimmi
Postat: Friday, January 13, 2012 9:06 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/6/2011
Postari: 398
Locatia: Iasi
nu cred ca am fi constienti ca ne-am intors in timp. Cred ca vom persista in aceleasi greseli
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed