Baby Box, cutiile unde mamele isi pot abandona legal copiii nedoriti

Options Baby Box, cutiile unde mamele isi pot abandona legal copiii nedoriti
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tzepii
Postat: Friday, October 18, 2013 3:09 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1814
Locatia: Romania-Bucuresti
Quote:
Ingrijorati de numarul mare de mame care isi lasa bebelusii pe strada sau chiar ii ucid, europenii au venit cu o idee pe care o considera salvatoare: Baby Box, cutii unde parintii isi pot abandona, sub protectia anonimatului daca doresc, bebelusii pe care nu vor sau nu au cum sa ii creasca.

Acest sistem, implementat in state precum Germania, Austria, Belgia, Cehia sau Ungaria, nu exista in tara noastra si este dur criticat de Comitetul ONU pentru Drepturile Copilului, a precizat Ramona Popa, purtator de cuvant al Oficiului Roman pentru Adoptii (ORA), pentru Ziare.com.

Sursa
zaza_
Postat: Friday, October 18, 2013 4:42 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Mai bine decat sa fii studenta la drept, sa nasti, sa arunci copilul la gunoi si sa te aperi spunand ca nu ai stiut ce ti s-a intamplat!!!guns guns guns guns guns
aurishta
Postat: Saturday, October 19, 2013 1:57 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Si mie mi se pare o idee buna...sunt mame in dificultate care ar trebui sa aiba o solutie civilizata pentru asta! Mi se pare oribil sa arunce un copil la gunoi, in WC, sa il abandoneze in parcuri sau pe campuri! Nu intotdeauna femeile aflate in aceasta situatie sunt destul de scolite ca sa stie ca exista posibilitatea legala de a da copilul la un centru sau spre adoptie, nu stiu sa se descurce in hatisul birocratiei si al functionarilor gretosi....asta pe langa problemele personale grave pe care le intampina, daca sunt in aceasta postura!
Deci, eu sunt pentru!
monica irimia
Postat: Sunday, October 20, 2013 10:33 AM

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1939
aurishta wrote:
Mi se pare oribil sa arunce un copil la gunoi, in WC, sa il abandoneze in parcuri sau pe campuri!

Mie mi se pare oribil sa treaca prin cele 9 luni de sarcina, sa simta chinurile nasterii, sa-si tina copilul in brate,sa-i vada ochisorii, dupa care sa-l paraseasca, nu are importanta unde, intr-o cutie sau la gunoi, chiar nu au importanta motivele.
zaza_
Postat: Sunday, October 20, 2013 10:56 AM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Este oribil, intradevar. Dar copilul are sanse mai mari de supravietuire daca este abandonat intr-un loc special. Despre asta e vorba. Una e sa recuperezi o viata, alta e sa recuperezi un bebelus mort.
aurishta
Postat: Sunday, October 20, 2013 11:07 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
monica irimia wrote:

Mie mi se pare oribil sa treaca prin cele 9 luni de sarcina, sa simta chinurile nasterii, sa-si tina copilul in brate,sa-i vada ochisorii, dupa care sa-l paraseasca, nu are importanta unde, intr-o cutie sau la gunoi, chiar nu au importanta motivele.
Unele persoane sunt abrutizate, nu simt nici o emotie....altele sunt in mare dificultate, izgonite de acasa, maltratate etc. Abandonul infantil si pruncuciderea sunt o realitate cu care societatea se confrunta si care trebuie rezolvata cat mai bine in interesul pruncilor.
Tzepii
Postat: Thursday, May 5, 2016 11:29 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1814
Locatia: Romania-Bucuresti
Se pare ca aceasta varianta e de preferat alternativei, iar ca dovada sta faptul ca de curand a fost introdus si in SUA:

Quote:
Indiana becomes first state to introduce baby drop-off boxes which allow mothers to leave their unwanted newborns in safety

Sursa.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed