Babele

Options Babele
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anaida
Postat: Sunday, February 26, 2006 10:30 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Pe teritoriul intregului lant carpatic se afla numeroase coloane de piatra impozante care din departare seamana cu figuri omenesti. Despre acestea in popor se crede ca ar fi reprezentarea unor personalitati mitice. Aceste imagini primitive sunt numai pe varfurile muntilor, ale dealurilor, pe vai, in apropiere de drumuri, de unde se deschide o vasta perspectiva.

Pe platoul Muntilor Bucegi se inalta un grup de stanci cu forme bizare care au fost numite in traditia populara "Babele".

In geografie, aceste roci cu forme ciudate sunt numite "ciuperci", Babele rezultand din actiunea vantului, numita coroziune, care a erodat calcarele si gresiile din care acestea sunt alcatuite.

Istoricii spun ca "Babele", denumire traditionala ce atesta aceste monumente, au fost odata simulacrele unor divinitati montane numite de romani Deae veteres.

Alte stanci care poarta denumirea de "Babe":

Baba Dochia din Muntii Ceahlau, o stanca inalta inconjurata de circa 20 de stanci mai mici. Legendele spun ca o batrana a plecat, de 1 martie, pe munte cu oile la pascut. Ea a fost surprinsa de un ger puternic si a inghetat pe munte impreuna cu mioarele sale, gheata transformandu-se in piatra. O varianta a legendei, mai culta, este cea in care Dochia era preafrumoasa sora a regelui dac, Decebal, iar cand acesta a fost invins, imparatul Traian a vrut sa o ia cu el la Roma. Pentru ca nu dorea sa paraseasca pamantul scump al tarii, Dochia, care era pastorita, a rugat muntele Ceahlaul sa o transforme in stana de piatra. O data cu ea au fost impietrite si cele 20 de oi pe care le pastea.

In locul numit Valea Rea, de la obarsia raului Doamnei (judetul Arges) se vad niste figuri de piatra in forma de femei. Legenda spune ca erau noua batrane care au plecat cu caprele la munte, dar din cauza gerului s-au transformat in stane de piatra.

In apropiere de Vama Buzaului, in valea Urlatoarea, se afla chipul de piatra al unei femei, numite Baba Dochia, de unde izvoraste o apa foarte limpede.

O varianta a legendei despre zilele Babelor (1-9 martie): o femeie batrana a plecat cu oile pe munte. Fiind inca iarna, ea era imbracata gros. Inselata de vremea calda de la inceputul lunii martie, ea si-a scos in fiecare zi cate un cojoc. In ziua a zecea, a venit un ger puternic si a inghetat, mai apoi a fost transformata in stana de piatra.

In acest interval este obiceiul ca toata lumea sa isi aleaga o zi (alegerea zilei se face in functie de ziua de nastere), iar daca acea zi va fi insorita, se crede ca asa va fi viata persoanei respective in acel an.

Voi ce baba v-ati ales? Eu, de obicei, aleg baba care pica duminica, este ziua din saptamana in care m-am nascut! Deci baba mea va fi pe 5, anul acesta!...dar daca e dupa ziua nasterii...e 7...sa vad care e mai buna! :ras:
AdrianaC
Postat: Sunday, February 26, 2006 11:01 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Eu imi aleg baba pe 6, pentru ca sunt nascuta in luna a 6-a bounce .

Un sfat: Nu iesiti prea mult din casa pe 6 ca nu se stie ! :ras:
mama_Sonyei
Postat: Sunday, February 26, 2006 11:02 AM

Intrat: 2/24/2006
Postari: 1062
Locatia: Romania
Eu, de obicei, mi-o aleg pe 7, dar "babele" spun ca nu ti-o alegi singur ci baba este data de ziua nasterii. Pentru cei cu doua cifre in ziua nasterii se aduna si baba cade in ziua a carui cifra iese; de ex.: cine e nascuta pe 29 are baba pe: 2+9=11, 1+1=2 abia pe 2 martie. Conform acestei "pareri" ziua babei mele cade pe 5, dar, daca nu-mi place cum iese - ma duc la baba pe care mi-am ales-o :compress:

Aceeasi regula se aplica si in cazul "mosilor" doar ca cifra care iese se adauga dupa 1; de ex. cine e nascut pe 28 are mosul pe 2+8=10, 1+0=1 deci pe 11 martie...cheers
AdrianaC
Postat: Sunday, February 26, 2006 11:14 AM

Si daca sunt pe 27 ? Ca babele sunt numai pana pe 8 martie parca scratch

Eu tocmai din cauza asta imi aleg baba pe 6.
mama_Sonyei
Postat: Sunday, February 26, 2006 11:49 AM

AdrianaC wrote:

Sunt pana pe 9 martie inclusiv, apoi pana pe 19 sunt mosii... Tu esti pe 2+7=9 martie cheers
taki
Postat: Sunday, February 26, 2006 12:27 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Eu sunt nascuta pe 4, deci baba mea ba fi ziua a 4-a a lunii martie.
AdrianaC
Postat: Sunday, February 26, 2006 12:35 PM

mama_Sonyei wrote:
AdrianaC wrote:

Sunt pana pe 9 martie inclusiv, apoi pana pe 19 sunt mosii... Tu esti pe 2-7=9 martie cheers

OK, atunci pe 9 sa cam stati in casa :ras:
codruta
Postat: Sunday, February 26, 2006 4:55 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
de baba mea totdeauna era frumos. eu o alegeam pe 5 dar dupa regula ar fi ...6. Pe aproape. Si ca sa nu fie suparare va fi frumos si pe 5 si pe 6
Kiki
Postat: Sunday, February 26, 2006 6:29 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu imi aleg tot timpul 7, nu ca as fi nascuta in 25, ci asa, pur si simplu...
danadoditoiu
Postat: Tuesday, February 28, 2006 5:37 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/19/2006
Postari: 216
Locatia: Ramnicu Valcea
Imi aleg si eu 7,pt ca sunt nascuta intr-o zi de 7.
codruta
Postat: Wednesday, March 1, 2006 1:20 AM

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
ce tzeapa am luat cu babele astea, dupa cum ninge afarauff uff
mama_Sonyei
Postat: Wednesday, March 1, 2006 10:25 AM

Azi e baba Sonyei - ce soare si frumos e afara, sper sa tina asa pana seara yes
kry
Postat: Wednesday, March 1, 2006 11:11 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/13/2006
Postari: 504
eu in fiecare an o aleg pe 2 . sunt nascuta in 11, 1+1=2
e zapada mare, dar e soare, de ce n-ar fi asa si maine?pupici
Miri
Postat: Wednesday, March 1, 2006 1:08 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Eu imi aleg baba pe 3 pentru ca sint nascuta in luna a treia!
gugulet
Postat: Wednesday, March 1, 2006 4:17 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/23/2006
Postari: 81
Locatia: Tg-Mures
Eu de obicei fara sa stiu regula mi-o alegeam pe 7 si asa si este sunt nascuta pe 16 => 1+6=7 yes
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed