Avortul

Options Avortul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
zaza_
Postat: Thursday, March 14, 2013 8:16 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
bereea wrote:
Zaza, ce mi-ai facut? Chiar ma simt rau, am o stare de greata de ce suntem noi in stare...

Bereea, si eu am plans. Iarta-ma daca te-am suparat.uff
aurishta
Postat: Friday, March 15, 2013 7:53 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5526
Locatia: Bucuresti
Zaza, asta a fost filmul pe care sotul meu l-a vazut cu multi ani in urma, pe cand nu aveam copii, si l-a impresionat atat de mult incat mi-a zis ca nu vom face niciodata asta, indiferent ce implica. A fost primul pas spre a intelege ce act abominabil este ca o mama sa ia viata propriului sau copil, folosindu-se de paravanul unei clinici frumoase si al unor asa-zise justificari sociale sau personale.
Citeam , nu de mult, pe la o rubrica asemenatoare, cazul cuiva care facea afirmatii de genul: "acest copil NU trebuia sa se nasca....stiu ca este pacat, dar n-am alternativa....voi cere lui Dumnezeu iertare pentru asta...." Mi s-au parut atat de dureroase aceste afirmatii.... sa iti ucizi pruncul cu sange rece si nici macar sa nu-ti asumi responsabilitatea si urmarile...Nu condamn persoana in cauza, ci mentalitatea care duce la asa o atrocitate, facand din ea un fenomen de masa. Femei dragute, elegante, placute, cu copii de mana uneori....comit acest lucru cu usurinta cu care se duc la coafor, copilul fiind doar un "impediment" care trebuie inlaturat.
Apreciez mult atat pe realizatorii filmului, cat si pe cei care incearca sa salveze vietile acestor prunci!
bereea
Postat: Friday, March 15, 2013 8:06 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22476
zaza_ wrote:

Bereea, si eu am plans. Iarta-ma daca te-am suparat.uff

Nu, Zaza, nu m-ai suparat tu, Doamne fereste, ci de ceea ce suntem in stare noi, femeile, care ar trebui sa dam viata
TatyKS
Postat: Friday, March 15, 2013 8:22 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Cred ca am vazut si eu filmuletul, dar acum nu ma mai uit . Stiu ca m-a impresionat profundpale .
sweet angel
Postat: Friday, March 15, 2013 8:57 AM

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
http://www.culturavietii.ro/2013/03/11/urma-sa-fim-parinti-de-tripleti-dupa-fertilizarea-in-vitro-dar-sotia-mea-a-vrut-sa-avorteze-doi-din-cei-trei-bebelusi/#.UULSSFeNAgc

cat am putut sa plang cand am citit articolul gasit azi intamplator.nici nu mai stiam unde l-am gasit. koko l-a postat pe facebook.

cunosc si eu o pers care de vreo 15 ani incearca sa aibe copii si de fiecare data a avut extrauterina , apoi a facut fertilizare in vitro si urma sa aibe tripleti , nu cunosc cauzele dar la unul a renuntat,nu stiu daca a vrut ea sau dr .... cand a ajuns putin dupa 20 de sapt a pierdut si ceilalti doi.
denisuk1985
Postat: Thursday, April 25, 2013 3:44 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/24/2013
Postari: 39
Locatia: bucuresti
am 3 copii minunati si sunt insarcinata.am fost pusa in situatia de a decide intre avort si viata.nu am putut sa fac un avort.de fapt nu am facut asta niciodata.sincer nu am putut sa ma uit peste video.nu judec pe nimeni pentru ca nu imi place nici mie sa fiu judecata.dar in viziunea mea avortul este o crima.acel embrion pe care il vedem ca un punctulet la eco si caruia inca nu ii auzim inima batand,acolo este viata din prima zi.daca dzeu a decis sa dea viata noi de ce sa i-o luam???
Nanny
Postat: Wednesday, July 10, 2013 7:36 PM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Fetelor...ma poate ajuta si pe mine cineva?? Acum 3 luni am fost nevoita sa fac un chiuretaj in urma opririi in evolutie a sarcinii! Prima menstruatie dupa chiuretaj a venit la 29 de zile. De atunci au trecut 3 menstruatii toare reduse cantitativ ( fara dureri, fara cheaguri) aproape jumateate din cantitatea pe care o aveam inainte, poate chiar si mai putin de jumatate. M-am bucurat ca pot avea si eu zile frumoase chiar in timpul menstruatie, insa situatia asta mi-a cam dat de gandit!
La doua saptamani dupa chiuretaj am fost la control, DR a zis ca sunt bine,totul e in regula, ca nu am facut sinechie! Totusi azi am fost din nou la dr cu rezultatul analizelor pe care le-am facut si i-am spus despre cantitatea redusa a menstruatiei. A zis ca nu e bine si ca trebuie sa ma vada din nou dupa a 20 zi a ciclului, sa masoare endometrul!
S-a mai confruntat cineva cu asemenea situatie? Din cate am citit sinechia apare ca o consecinta a chiuretajului si insemana de cele mai multe ori lipsa menstruatie, ori la mine nu e vorba de asa ceva, ci doar de cantitatea redusa!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed