Autoritatea "la joaca" si acasa

Options Autoritatea "la joaca" si acasa
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Roxanel
Postat: Tuesday, August 19, 2008 1:50 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Fetelor am si eu o problema legata de comportamentul Antoniei si as vrea un sfat daca ati trecut prin asa ceva sau lucrati cu copiii si ati mai vazut astfel de manifestari.

Antonia este in grupa mijlocie la gradinita. Fetita cea mai in varsta, prietena cu Antonia, a fost mutata la grupa mare. Nu se pot vedea decat in pauzele de joaca in curtea gradinitei.

Acum Antonia este cea mai in varsta fetita din grupa ei si incearca sa-si impuna autoritatea in fata celorlalti copii. Cel putin asa cred. Ii trage de par daca nu vor sa faca ce vrea ea, a devenit obraznica cu invatatoarele, scoate limba, etc. Stie ca este rusine daca se stramba si scoata limba, ca asa ceva nu se face dar reiese clar din comportamentul ei ca o face intentionat sa vada cum reactionezi.

Acasa cand ne jucam impreuna cu ea ne da tot felul de comenzi de genul: Stai aici, Nu atinge!, Nu muta cartea!, etc.

Daca te muti sau nu asculti ce zice ea vine la noi cu degetul aratator intins si zice "Nu mama, am zis sa nu te mist!i" sau "Nu, am zis sa stai aici!" si tot asa. Am incercat sa-i explic ca asta nu e joaca sa comanzi cuiva dar nu cred ca m-am facut inteleasa.

Cateodata o las in pace si ii fac pe plac dar cateodata ma scoate din sarite cu acest comportament.

As vrea sa mentionez ca nu a vazut in familie astfel de atitudini si nu a fost incurajata sa aiba astfel de comportamente.

Tind sa cred ca aceste "jocuri" nevinovate de acasa plus faptul ca a devenit cea mai in varsta la grupa ei, ii intaresc ideea ca este sefa.

Cred ca ar trebui sa incetez imediat cu aceste jocuri de acasa si sa nu-i mai dau apa la moara.

Ce altceva ar trebui sa fac?

Sunt un pic derutata pentru ca nu ma asteptam la asa ceva din partea ei si inca nu realizez daca este o joaca sau chiar incearca sa-si impuna autoritatea, desi incet, incet tind sa cred ca este corecta a doua varianta.

Please help. Saru-mana pupici
t-mihaela
Postat: Tuesday, August 19, 2008 5:18 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5128
Diana facea asa, eu n-am lasat-o sa faca pe "doamna" cu mine asa ca incepuse sa fie doamna la jucarii.avea o gramada de animaluri de plus le punea in rand pe pat si ea cu batul in mana se desfasura in voie.daca vedeam ca-i loveste intervenea daca nu o lasan in pace .Le punea bulina rosiesi neagra ...of ca m-au napadit amintirile plans Parerea mea e ca nu tre sa accepti autoritatea asta chiar daca e nevinovata pt ca ea tre sa faca pana la urma diferenta intre joc si realitate ,intre casa si gradi....asa zic eu ...poate acum s-or mai fi schimbat treburile ,o sa vad si eu la daria cand o incepe si ea sa fie "doamna"angry
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, August 19, 2008 5:33 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Hmmm ... am si eu un mic sef acasa, motiv pt. care trebuie mereu sa arbitrez reprizele de ciondaneli. Noroc ca Andrei isi da seama de diferentele de varsta si nu actioneaza in consecinta.

In alta ordine de idei, intr-un grup exista intotdeauna un lider, indiferent de varsta membrilor grupului. Daca nu va fi Antonia liderul va fi alt copil, prin urmare ar trebui lasata sa-si exprime "autoritatea" in fata copiilor, doar ca trebuie sa asculte de invatatoare.

Sper ca m-am facut inteleasa, inca dorm, pe picioare.
Roxanel
Postat: Friday, August 22, 2008 6:10 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Fetelor saru-mana. Am decis sa o las in pace o vreme sa vad cum evolueaza. De vreo 2 zile a incetat cu jocurile astea, cel putin acasa.
Maria & Mario
Postat: Friday, August 22, 2008 7:58 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
hohot hohot Sa le vedem impreuna ! Oare ies scantei ? Ca am si eu o sefa acasa ! INSA , am vorbit la camin cu doamnele si mi-au spus ca ea copie comportamentul educatoarelor, care se impun in fata copiilor tupeisti hohot, sau noi, sau neascultatori !

Si Maria e sefa la papusi, dar totodata ne da ordine si noua ! Nu , I sed NO ! Si arata cu degetul aratator ! hohot Si ne cere tot felul de chestii : Stay here ! Don't move ! Listen , Listen to me ! Hey etc etc !

Cred ca e doar o etapa ! Se dezvolta normal ! toti fac asa ! important e sa nu ii lasi sa se impuna ! Ori ignori, ori explici la infinit ca NU e frumos, ca nu e decent etc etc !

Oricum, eu reconosc ! Maria ma expoateaza si cam face ce vrea cu mine ! Doamnelor de la camin in schimb, le stie si de rusine si de ton ! Cu ele nu face ce vrea ea ! Deci se poate ! Dar daca eu o vad maxim 3 ore pe zi, atunci o dragalesc si ii cam permit orice ! :018: Imi recunosc vina ! iloveyou
bereea
Postat: Sunday, August 24, 2008 4:22 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22570
Parca ati descris-o pe fiica-mea.Autoritara cu toata lumea.cateodata o intreb :cine-i mamica eu sau tu? si atunci ma roaga

sa nejucam de-a mama si fata, eu siint fetita si ea mama.Si ma "comanda" imitandu-ma intocmai.Cat timp nu sare calul , eu

sunt de acord sa se manifeste liber.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed