AUSTRIA

Options AUSTRIA
Subiectul anterior · Subiectul urmator
TeosOf
Postat: Wednesday, September 16, 2009 1:45 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Bereea, Danab, foarte frumoase poze!newclap
danab
Postat: Friday, June 11, 2010 11:37 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Sper sa reusesc sa incarc pozele in photobucket, ca tocmai am revazut Viena, mai multe decat anul trecut. yes
dari
Postat: Friday, June 11, 2010 6:46 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 12/27/2009
Postari: 3468
Locatia: Arad
danab wrote:
Sper sa reusesc sa incarc pozele in photobucket, ca tocmai am revazut Viena, mai multe decat anul trecut. yes

Asteptam pozelemajoreta majoreta majoreta
danab
Postat: Tuesday, June 15, 2010 11:41 AM

Revin cu poze din Viena, un oras superb

O piata mica, Hoher Markt, unde am parcat noi, aproape de Catedrala Sf Stefan, avea un ceas cu figurine foarte frumos:

Catedrala Sf Stefan, foarte frumoasa, desi mai frumoasa mi se pare Sf Vitus din Praga 9pozele din interior nu mi-au iesit prea bine)

Intrarea in Hofburg
"Palatul Hofburg din Viena a fost resedinta oficiala între 1480 si 1580, respectiv 1620 - 1806, a suveranilor Sfântului Imperiu Roman, care au provenit, cu exceptia lui Carol al VII-lea de Wittelsbach, din dinastia de Habsburg. Din 1804 si pâna în 1918 a fost resedinta împaratilor nou-creatului Imperiu Austriac, care au provenit fara exceptie din Casa de Habsburg.
În prezent este resedinta Presedintiei Federale a Austriei." (wikipedia)

In curtea palatului

Sera muzeului fluturilor, unde era foarte cald si umezeala mare, asa ca primele poze sunt cu "efect" ceata

Crisalidele

Vederi de pe terasa Muzeului ALbertina, in piata Albertina

De pe terasa se vede si intrarea in Hofburg

Intrari in palatul Hofburg - prin piata Iosif II

Ruine ale unei canalizari vechi (din cate am inteles eu)

Intrarea prin piata principala, Michael Plaze

Intrarea in Muzeul Sissi si apartamentele imperiale (nu am mai avut vie sa pozam in interior, pentru a nu se distruge tesaturile). In muzeu pot fi vazute: toata vesela imperiala, apartamentele imparatesei Sissi cu rochii, obiecte, replica a unui vagon de tren folosit de ea, tot felul de detalii din viata ei.

In interiorul palatului, in curtile interioare mai sunt ansamble de admirat, dar a trebuit sa ne grabin din cauza unui protest al turcilor, parlamentul austriac fiind in imediata vecinatate a palatului

In parcul public erau trandafirii in floare, superbi

Protestatarii erau flancati de fortele de ordine si de cei de la salubritate, care mergeau in urma cu maturi si farase sa stranga orice hartie/mizerie

Parlamentul Republicii Austria

danab
Postat: Tuesday, June 15, 2010 12:12 PM

Prater (sau Wiener Prater) este un mare parc public aflat în Viena. Parcul este amenajat pe un vechi teren de vânatoare deschis publicului de împaratul austriac Iosif al II-lea. Vânatoarea s-a practicat în Prater pâna în 1920. (wikipedia)

Plimbarea cu calutul 3 minute costa cat doua ture de 50 m din Iasi (2,5 euro)

dari
Postat: Tuesday, June 15, 2010 12:39 PM

Intrat: 12/27/2009
Postari: 3468
Locatia: Arad
Ce frumoslove love love Noi am fost in decembrie cand orasul era "imbracat" de sarbatoare,a fost frumos dar parca mai frumos este in pozele tale plin de verdeata si flori
TeosOf
Postat: Tuesday, June 15, 2010 3:01 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Ce vacanta frumoasa ati avut!bravo bravo Felicitari!computerlove
Si eu sunt indragostita de Viena.hearts
danab
Postat: Tuesday, June 15, 2010 5:02 PM

Da, Teo, un oras de care ne-am indragostit si pe care sigur il vom revedea, dar de data asta si cu Miruna neaparat.pupici
alimami
Postat: Sunday, October 23, 2011 7:26 PM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Oare cum e Viena iarna?Eu o sa plec la Viena dupa 16decembrie vreo 3 zile cu totul.Ce ar fi oare de vizitat atunci prin Ungaria si Austria?
kali
Postat: Tuesday, August 2, 2016 1:24 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14333
Am revazut Viena si mi s-a parut la fel de frumoasa!!
Ceea ce va recomand sa faceti cu copiii - pe langa plimbari in zonele de interes, pentru luat pulsul orasului - e vizita la muzeul dedicat lor de la Schonbrunn ( si labirintul cu locul de joaca de acolo le-a placut ), plimbarea cu caleasca, vizita la Muzeul de Istorie Naturala. Zoo e frumos insa doar daca nu aveti termen de comparatie. Cel din Amsterdam e mai ok din punctul meu de vedere, mult mai interactiv si mai condensat... si atmosfera mai frumoasa! Si gradina zoo din Barcelona mi-a placut mai mult!! Partea buna e ca pentru cei mici ai mei au venit toate progresiv deci a fost perfect asa cum am gandit-o.

Apoi, discutand doar prin prisma adultului - ca cei mici oricum s-au bucurat - pot spune ca Prater-ul nu mi-a placut, Casa Marilor nu e grozava - bine, nu compar cu ceea ce se gaseste la noi... Casa Fluturilor nu merita de facut ( orice alta gradina zoologica are asa ceva fara a plati pret separat ).
AdrianaC
Postat: Sunday, May 12, 2019 7:12 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Ce hotel recomandati pentru Viena?

De asemenea, daca ar fi sa faceti un traseu prin Austria, ce ati alege?
kali
Postat: Monday, May 13, 2019 11:37 AM

Nu as putea face recomandari de cazare; hotelurile lor - ma rog... cele pe care le-am ales pana acum - mi s-au parut slabe, la un pret ridicat. Vom merge si noi in iulie - la concert Pink - iar de data asta am ales un apartament aproape de stadionul care ne intereseaza - si de Prater, din cate mi-am dat seama.

bereea
Postat: Monday, May 13, 2019 3:20 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22705
Am stat intr-o multime de hoteluri in Viena, dar nu-mi aduc aminte cum se numesc.
Atentie, daca mergi vara o sa ai surpriza ca nu au aer conditionat, iar la temperaturile neobisnuit de mari pentru ei din ultimul timp, era chiar nevoie.
kali
Postat: Monday, June 10, 2019 2:36 PM

kali wrote:
... am ales un apartament aproape de stadionul care ne intereseaza - si de Prater, din cate mi-am dat seama.

Mi-au anulat rezervarea desi era cu anulare gratuita.alcool Probabil ca mi-au verificat cardul si, cum in ultimul timp am tot facut rezervari cu el ( am unul special pt. asta ), e posibil sa nu fi avut toata suma si... asta e!

M-am sictirit, prin urmare nu mai merg tot acolo - desi apartamentul e disponibil -, asa ca am rezervat la Mercure Grand Hotel Biedermeier - aproape de zona de interes. Deci... vedem impresii dupa 25 iulie, daca nu e prea tarziu pt. voi.DistanceKiss
AdrianaC
Postat: Tuesday, June 18, 2019 8:29 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Noi am luat bilete pentru aniversarea a 18 ani a lui Alice, la Austria Trend Hotel Astoria, chiar de ziua ei.
O sa merg doar eu cu ea, cu avionul, pentru ca Tzepii nu are voie sa calatoreasca cu avionul, iar Andrei a ramas cu el ca cica nu ii place sa viziteze.

Acum facem planuri, vrea sa vada foarte multe... o sa stam 5 zile, dar nu stiu daca ne vor ajunge...
As vrea in una din zile sa facem si o excursie la lacuri... sa vedem ce gasim.

Voi ati luat vreodata Vienna Pass? Daca da, a meritat? De unde se cumpara?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed