Au maseaua !

Options Au maseaua !
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, June 25, 2006 10:39 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17476
Locatia: Bucuresti
Ceva leacuri babesti pentru dureri de masea aveti? Algocalmin fiole si bitter am luat deja si tot ma doare plans
Kiki
Postat: Sunday, June 25, 2006 10:52 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Din categoria, medicamente: exista un anestezic local Dentocalmin, se pune direct pe masea, cu un betisor de urechi, dar mare grija sa nu atingi obrazul sau gingia ca imediat isi face efectul. Eu il cumparasem, cam la o luna dupa ce am nascut, inainte sa ma duc la dentist.
farmacistul, un prieten de familie, mi-a zis ca pot sa il folosesc dar sa nu alaptez vreo 4-5 ore.

Din categoria leacuri babesti: o gura de tuica sau palinca, pe care o tii la maseaua respectiva (nu o inghiti, ca nu e obligatoriu, decat daca vrei tu neaparat).
Miri
Postat: Sunday, June 25, 2006 10:55 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Un leac babescoare
-o gura de tuica pe care sa o tii la maseaua afectata.

Si o solutie"medicala":Dentocalmin

Compozitie: Xilina 2 g; Menthol 2 g; Fenol 2 g.

Actiune farmacoterapeutica: Este anestezic de contact analgezic si antiseptic.

Indicatii: Pulpite. Anestezie de compresiune.

Contraindicatii: Când se urmareste pastrarea vitalitatii pulpei.

Mod de administrare: Se descopera pulpa si se introduce o buleta din vata îmbibata cu solutie de dentocalmin, apoi se aplica deasupra un material de obturatie provizorie, fara presiune.

Forma de prezentare: Flacoane brune de 10 ml.

Conditii de pastrare: Ferit de caldura, lumina si umiditate. Termen de valabilitate: 3 ani.
AdrianaC
Postat: Sunday, June 25, 2006 11:34 PM

Miri wrote:
Un leac babescoare
-o gura de tuica pe care sa o tii la maseaua afectata.

Si o solutie"medicala":Dentocalmin

Compozitie: Xilina 2 g; Menthol 2 g; Fenol 2 g.

Actiune farmacoterapeutica: Este anestezic de contact analgezic si antiseptic.

Indicatii: Pulpite. Anestezie de compresiune.

Contraindicatii: Când se urmareste pastrarea vitalitatii pulpei.

Mod de administrare: Se descopera pulpa si se introduce o buleta din vata îmbibata cu solutie de dentocalmin, apoi se aplica deasupra un material de obturatie provizorie, fara presiune.

Forma de prezentare: Flacoane brune de 10 ml.

Conditii de pastrare: Ferit de caldura, lumina si umiditate. Termen de valabilitate: 3 ani.

Deci, cum nu stiu daca stomatologul vrea sa mai pastreze vitalitatea pulpei, nu imi ramane decat tuica, si, cum nici din aia nu am, imi ramane bitter-ul plans. Macar de as rezolva ceva maine uff
Miri
Postat: Sunday, June 25, 2006 11:37 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Sper sa ai o noapte linistita!
Daca nu ai tuica,poti folosi orice bautura alcoolica,importante sunt gradele pe care le are(mult mai multe decit ale bitter-ului)ras
taki
Postat: Monday, June 26, 2006 5:58 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
In timpul sarcinii, pentru ca nu aveam voie sa iau medicamente, cand ma durea maseaua si aveam dureri marrrrriii, puneam lapte cald la masea si il tineam pt cateva secunde acolo, dupa care-l inghiteam...de cate ori bune, pana cand adormeam. ras sic
georgy_adinutza
Postat: Monday, June 26, 2006 10:31 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Adriana , incearca un pic de Nurofen sirop de la BB..Are efect la masea !
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, June 27, 2006 12:10 AM

Nivel: Senior

Postari: 6678
Usturoi pisat, pus ca si o compresa la masea...poate fi amestecat cu putin ulei de masline sau cu miere.Indif cum l-ai pune, in ce combinatie, important este ca usturoiul sa fie in proportie majoritara si a fie tinut cateva zeci de minute.Este un analgezic natural, dar nu vindeca, ci doar amelioreaza pe moment.
georgy_adinutza
Postat: Tuesday, June 27, 2006 11:12 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Mai era o varianta cu un cornet de hartie caruia ii dai foc si bagat in urechea corespunzatoare partii cu durerea de masea . oare , alta sa tii fumul de tigara la masea ,
taki
Postat: Tuesday, June 27, 2006 11:31 AM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
georgy_adinutza wrote:
Mai era o varianta cu un cornet de hartie caruia ii dai foc si bagat in urechea corespunzatoare partii cu durerea de masea . oare , alta sa tii fumul de tigara la masea ,

Da, mi-am amintit ...tata mi-a facut cornet si i-a dat foc in timp ce mi-l bagase in ureche...dar, nu-mi mai aduc aminte daca durerea s-a oprit sau nu. uff
AdrianaC
Postat: Friday, August 4, 2006 2:30 PM

Iar ma doare maseaua de innebunesc, si de data asta am facut si febra, am 38.2. Parca s-a si umflat, nu pot sa o ating absolut deloc si am o stare de tot kk.

La 19:00 am programare la dentist. Sper sa tina anestezia in conditiile astea.plans plans plans
Anaida
Postat: Friday, August 4, 2006 2:54 PM

Postari: 1855
Adriana, eu incercam sa mai calmez durerea de masea cu putin usturoi bagat acolo (daca ai unde)...uneori avea efect, alteori nu...dar, avand in vedere ca vrei sa mergi la medic, poate nu e tocmai indicat...nu stiu ce sa zic, sper sa scapi repede de durere si de probleme!
AdrianaC
Postat: Friday, August 4, 2006 3:02 PM

Anaida wrote:
Adriana, eu incercam sa mai calmez durerea de masea cu putin usturoi bagat acolo (daca ai unde)...uneori avea efect, alteori nu...dar, avand in vedere ca vrei sa mergi la medic, poate nu e tocmai indicat...nu stiu ce sa zic, sper sa scapi repede de durere si de probleme!

N-am unde plans

Off, de ce mi se intampla toate numai mie?
Nu vreau sa renunt la alaptat pt o idioata de masea. Mai bine o scot de tot banghead
Alina
Postat: Friday, August 4, 2006 3:05 PM

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
AdrianaC wrote:
Nu vreau sa renunt la alaptat pt o idioata de masea. Mai bine o scot de tot banghead

Pai, daca nu se mai poate altfel, de ce sa induri atata durere? Sa mai si renunti la alaptat?nu nu nu
Eu asa as face.
kali
Postat: Friday, August 4, 2006 3:11 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14208
Adriana, trebuie s-o rezolvi, ca prea te chinuie.
Insanatosire grabnica!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed