Atentie la energizantul Red Bull

Options Atentie la energizantul Red Bull
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ingerash
Postat: Saturday, July 17, 2010 12:17 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
ATENTIE LA ENERGIZANTUL RED BULL !!!!

Mai bine sa prevenim...
´´Creierul nu este un vas pe care-l umpli, ci o lampa ce trebuie aprinsa´´

Se vinde in toate magazinele din tara . Se gaseste oriunde este la moda , oricine poate sa-l cumpere, sa-l guste, fie si numai din curiozitate. ... dar poate fi mortal .

RED BULL a fost creat pentru a stimula creierul si nu pentru a fi consumat ca bautura inofensiva sau racoritoare.

RED BULL se comercializeaza la nivel mondial cu sloganul: '' Mareste rezistenta fízica, imbunatateste capacitatea de concentrare si viteza de reactie, da energi­e si o stare de spirit mai buna. Toate acestea se presupune ca exista intr-o cutiuta de RED BULL, bautura energizanta a mileniului, ( dupa cum spun propietarii) .

RED BULL se vinde in aproape o suta de tari.
Marca Taurului Rosu are ca principali consumatori tineri si sportivi, doua segmente atractive care au fost captivate de stimulent.

ISTORIA:

Bautura a fost creata de Dietrich Mateschitz, un producator austri­ac , care a descoperit-o in timpul unei calatorii de afaceri la HONG KONG , unde se intalnea cu un fabricant de periute de dinti .
Lichidul - bazat pe o formula ce contine cafei­na si taurina - facea furori in orasul respectiv; atunci s-a gandit ca ar putea aduce produsul in Europa, unde nu era inca nici cunoscut, nici inregistrat, si se putea astfel erija in producator.

ADEVARUL DESPRE BAUTURA ESTE ALTUL!

IN FRANTA SI DANEMARCA a fost interzisa bautura mortala, datorita componentelor sale de vitamine amestecate cu GLUCURONOLACTONA.

GLUCURONOLACTONA este un produs chimic de inalta periculozitate, folosit de catre Departamentul de Aparare din Statele Unite in anii 60 pentru stimularea moralului trupelor cantonate in VIETNAM, si actiona ca un drog halucinogen care calma stressul de razboi. Totusi efectele sale in organism au fost devastatoare si a fost intrerupt datorita numarului mare de cazuri de migrene ,tumori cerebrale si boli ale ficatului manifestate la soldatii care au consumat asa ceva.

In plus, pe cutia de RED BULL se poate citi continutul:
GLUCURONOLACTONA, catalogata intre madicamente ca un stimulent.

Ce NU SPUNE cutia de RED BULL, sunt consecintele consumului, care ar obliga la o serie de AVERTIZARI:

1. ESTE PERICULOS SA-L BEI CHIAR DACA DUPA ACEEA NU FACI EXERCITII FIZICE, pentru ca prin functia sa energizanta accelereaza ritmul cardíac si iti poate provoca un INFARCT FULGERATOR.

2. Esti in pericol de a suferi o HEMORAGIE CEREBRALA, pentru ca RED BULL contine compusi care diluati in sange fac inima sa pompeze mai putin, si faci efort fizic simtindu-te mai putin epuizat.

3. Este interzisa combinarea RED BULL cu alcool, pentru ca amestecul se transforma intr-o 'bomba mortala' care ATACA DIRECT FICATUL, distrugand anumite zone care nu se mai refac niciodata.

4. Una dintre componentele principale ale RED BULL-ului este vitamina B12, utilizata in medicina pentru recuperarea pacientilor intrati in coma alcoolica. Astefel consumul energizantului produce hipertensiune si o stare de excitabilitate, ca si cum ai fi in stare de ebrietate, fara a fi baut alcool .

5. Consumul frecvent de RED BULL duce la aparitia unei serii de afectiuni nervoase si neuronale ireversibile (nu se pot recupera).

CONCLUZIE: Este o bautura ce ar trebui interzisa in toata lumea. Venezuela , Republica Dominicana, Puerto Rico si alte tari din Caribe avertizeaza celelalte natiuni ca, amestecul acestui lichid cu alcool creaza o bomba cu ceas pentru corpul omenesc.

Fiind o problema de SANATATE PUBLICA, ar fi bine sa va avertizati prietenii si cunostintele.

Mesaj primit pe email.Sincer nici nu am gustat asa ceva,dar pe aici beau si gravidele si mamicile care alapteazauff
Ana
Postat: Saturday, July 17, 2010 1:24 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Uite ca de asta nu stiam,Ingeras multumim,eu nu folosesc doar sotul a baut acuma 2 ani cand am fost in Ro si a condus atata drum,sper ca anul acesta sa nu repete,in rest nu bea.
sweet angel
Postat: Saturday, July 17, 2010 2:31 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
noi beam tot timpul cand plecam la drum. nu stiam ca ar fi periculos.
raly
Postat: Saturday, July 17, 2010 2:58 PM

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25881
Locatia: M e d i a s
Si eu am baut de vreo 2-3 ori ,cand mergeam la un drum lung si aveam de condus si chiar mi s-a parut bun ca imi alunga oboseala.Nu cred c-oi pati eu ceva de la atat!Patesc probabil aia ce-or bea zilnic!Daca te iei dupa tot ce se scrie nu mai bei si nu mai mananci nimik ca mori:margarina nu,unu nu,ca sunt cancerigene,untura,slanina produce colesterol,zahar,dulciuri ,sare dauneaza grav sanatatii,alcool nu,fructe nu ca au nustiu ce prin ele si uite asa ajungem sa nu mai mancam si sa mai bem nimik.....si murim calcati de masina,sau de tren sau se prabuseste avionul(sau ne sinucidemras sic ca nu ne convine ca nu suntem frumoase)Hai sa fim seriosi acum!sic
Katrina
Postat: Sunday, July 18, 2010 1:57 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3451
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Intr-adevar RED-BULL este o bautura periculoasa.Multi o beau pentru ca stiu ca le ofera mai multa energie si-i tine mai mult timp in forma,altii o beau din prostie,aud ca ,contine taurina si fac asocierea cu extract din lichid seminal de taur si au impresia ca le ofera mai multa potenta.Cert e ca eu cunosc o persoana care a consumat(ca energizant) aproape zilnic cate 1-3 cutii si la 38 ani are la activ 3 Preinfarcte cardiace si un infarct, Fibrilatie atriala,Cardiopatie ischemica.Partea proasta e ca se pare ca da dependenta deoarece nu poate sa se lase de baut aceasta bautura,o consuma mai rar sau in cantitati mai mici dar o consuma cu toate ca e constient ca-i face rau.
bulinutza
Postat: Sunday, July 18, 2010 3:29 PM

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
Tocmai i-am cumparat lui alin 4 cutii sa guste sa-mi spuna care ii place mai mult sa-i mai cumpar...El e intr-o perioada in care invata si se "energizeaza". Nu i-am luat Red Bull dar tot energizante sunt...ma duc sa ma uit pe cutie sa vad ce contine...

Chiar nu m-am gandit...a mai baut el si acum 5 ani in timp ce invata pt rezi...Hmmm...m-ati pus pe ganduri...uff
ingerash
Postat: Sunday, July 18, 2010 4:31 PM

bulinutza,mare grija!computerlove
Ana
Postat: Sunday, July 18, 2010 4:45 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
I-am spus si sotului si a zis sa nu cred in asa ceva ,pentru ca inainte sa fi scos pe piata acest Redd Bull,anumiti medici au analizat ca doar nu au scos un produs care sa ne dauneze noua,vorba lui Raly daca am sta sa citim dupa toate cate apar,oare am mai putea manca sau bea ceva?
asa si despre Coca-Cola sa scris ca iti spala ficatul,stomacul ,inima sau ce mai ziceau ei si sunt oameni care consuma Cola de ani de zile si nu au mai patit nimica,nu stii ce sa mai crezifool
oanamaria
Postat: Sunday, July 18, 2010 5:48 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Anabela bine ca nu ne spala creierul!sic
Eu sucuri sau energizant consum foarte foarte rar in cantitati mici!
miriam
Postat: Sunday, July 18, 2010 5:59 PM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4984
Locatia: bh
vorba romanului: ce-i prea mult , nu-i sanatos !
cam asa este si cu energizantele, de obicei despre oamenii care consuma mai mereu asa ceva, auzi ca dintr-odata s-au imbolnavit, din oameni sanatosi ce erau.
in ziua de azi ajungi sa te imbolnavesti de bine ce iti este,cateodata ...
Mela
Postat: Sunday, July 18, 2010 10:40 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
al meu bea energizante de 2,maxim 3 ori pe an,cand mergem la drum lung,consuma 4 in aproximativ 18 ore.bea tocmai pentru ca sa reziste atator ore de condus,cand ne stim plecati la drum nu ne place sa oprim,abia asteptam sa ajungem la destinatie.

aici merg oamenii dimineata pe strada cu energizantul in mana,in loc de cafea,se consuma foarte mult.alcool

mie nu-mi place deloc gustul puker
ingerash
Postat: Sunday, July 18, 2010 10:46 PM

Mela si aici la fel,parca ar bea apaalcool
shirel
Postat: Monday, July 19, 2010 10:37 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11777
Locatia: israel
la noi nu as spune ca se exagereaza ,nu prea vad oamenii cu red-bull in mana pe strada .Eu recunosc il servesc cu placere cu coniac (dar nu folosesc Red-bull ci doar XXL ceva de genul asta )la un pub si la nunti ....este superb asa simplu nu l-as bea nici sa mor nu imi place deloc.Ei si beau si eu odata la doua luni!!sic ras
bulibuli
Postat: Monday, July 19, 2010 12:41 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
n-o fi el prea sanatos (ca si pepsi, fanta, prigat, bla bla, toate-s "sanatate curata") dar se mai si exagereaza, daca stau si analizez fiecare fraza observ niste ineptii spuse cu cuvinte care sa impresioneze, ca daca nu stii ce inseamna parca iti vine sa crezi... are multe efecte nocive, consumat in cantitati mari sau in fiecare zi, dar daca bei odata pe luna la o petrecere nu ajungi in coma la spital, promit eu!

si eu am baut mult cand invatam pt rezi si m-am temut ca nu o sa ma pot lasa dupa, sa nu devina un obicei nesanatos, dar m-am lasat fara probleme... i-am simtit si efectele negative pe pielea mea in perioada aia, asociat cu stresul (care produce el singur hiperexcitabilitate) e jale, in ultimele 3 zile inainte de examen nu am mai putut inchide un ochi si nici manca nimic, imi era greata, nu puteam nici sa stau intinsa in pat, tremuram din tot corpul si nu-mi puteam stapani ideile in cap, bagam informatia in mine cu o viteza ametitoare si nu ma puteam opri, de parca trebuia sa imi tin creierul ocupat continuu, dar asta era 80% vina stresului, tin minte ca plangeam de ciuda ca nu pot sa dorm, eram epuizata fizic si psihic... in masina, in drum spre bucuresti am dormit lemn!
KRYS85
Postat: Wednesday, July 21, 2010 1:12 AM

Nivel: Senior

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Tocmai ieri am servit o dozaras dar nu am probleme!!!sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed