Atentie, fereastra!!!

Options Atentie, fereastra!!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alina
Postat: Saturday, July 15, 2006 11:42 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Dragelor,
pe 1 iunie am avut o mica mare aventura cu Catinca.
Desi are 5 ani, trebuie sa fiu cu ochii pe ea, ca si pe Tudor.
Venise varul meu la mine, am mai stat afara in curte si apoi am intrat in casa. Eu mersesem sa o iau pe Catinca de la gradinita si mereu las geamul de la dormitor deschis, dar, tot mereu, in momentul in care intru in casa il inchid (evit sa-l las deschis de frica sa nu ajunga vreun curentel pe la Tudor, asa ca prefer sa il descid cand nu e nimeni acasa).
Ei bine, intru in casa, varul meu a inceput sa ma pupe, sa ma stranga in brate, ce mai faci, bla, bla, bla, toate astea se intamplau in fata usii, in casa; deodata vad ca domnisoara Catinca nu e langa mine, era si Alin acasa si spun: "Alin, unde e Catinca? Am geamul deschis la dormitor." si am tulit-o acolo. Catinca mea era pe geam, parca o vad si acum, oricum nu voi uita niciodata acea imagine, cu piciorul drept facandu-si vant sa se urce si mai bine; am patul destul de aproape de geam, dar tot trebuie sa te chinui ceva ca sa te poti urca.
Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi putut intampla daca mai stateam putin la sezatoare, nu am fost om vreo doua zile.
Nu stiu ce a fost in capul ei, doar veneam din curte, unde am mai stat la taclale si acel geam tot in curte da, chiar nu stiu ce a vrut sa faca.
Nu am strigat la ea, de frica sa nu se sperie, m-am dus si am luat-o in brate, ea era complet realaxata. I-am zis: "Puiul mamei, ce ai vrut sa faci? Tu nu vezi ce distanta e pana jos? Din curte vii acum! Ce ai vrut sa mai vezi? Daca cadeai?!" Doamne Dumnezeule, plans plans plans Ea mi-a zis foarte calma: "Mama, dar ce se putea intampla? Oare ma loveam tare?"
(Ca distanta stau cam la etajul 3)
Mi-a promis ca nu va mai face asa ceva, i-am explicat ce s-ar fi putut intampla.
Ea e genul de copil, caruia, daca ii zici sa nu faca ceva, cu siguranta va face acel lucru; din aceasta cauza nu i-am zis niciodata sa nu se urce pe geam; de aceea nu las niciodata geamurile deschise cand copiii sunt acasa, fiindca nu stii niciodata ce se poate intampla, o secunda nu esti atent si nenorocirea vine.
Cu greu am depasit acest moment, a fost ca o cumpana a vietii mele, parca m-a pus Dumnezeu la incercare. Oricum am un feeling ca Dumnezeu mereu ma trimite la timp, acolo si atunci cand copiii mei au nevoie de mine. Am mai avut mici aventuri cand m-a trimis la timp si exact acolo unde eram utila. (off topic: Tudor era urcat pe scara de la pod - e o scara obisnuita, cu trepte-, mai mult mama era in living cu el, cica, dar privea ecranul televizorului, na, banghead banghead , eu eram la calculator, pe forum, evident, cand deodata, fara motiv ma ridic si ma duc spre bucatarie, cand il vad pe Tudor sus pe scara, plans plans ; nu s-a intamplat nimic, spre bucuria mea).
Deci, grijile nu scad odata cu varsta, ci poate chiar cresc.
In acele momente imi venea sa bat ferestrele in cuie, dar Dumnezeu mi-a fost aproape si m-a ajutat.
Kiki
Postat: Saturday, July 15, 2006 11:47 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Offf, mai, mami! Bine ca a trecut! flowers
Si ma bine, ca au copilasii nostri ingerasi pazitori! angel
Miri
Postat: Saturday, July 15, 2006 1:59 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Bine ca ati trecut cu bine peste intimplare, Alina!uff
Tu ai o obsesie pentru gemul deschis cum are Manu, sotul meu, pentru balcon!sic De acum isi face griji ce o sa faca el, sa nu-i iasa printesa pe balcon, sa cada (noi stam la etajul 2)banghead
mihaela75
Postat: Saturday, July 15, 2006 3:35 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Alina wrote:
Dragelor,
"Puiul mamei, ce ai vrut sa faci? Tu nu vezi ce distanta e pana jos? Din curte vii acum! Ce ai vrut sa mai vezi? Daca cadeai?!" Doamne Dumnezeule, plans plans plans Ea mi-a zis foarte calma: "Mama, dar ce se putea intampla? Oare ma loveam tare?"
(Ca distanta stau cam la etajul 3)
Mi-a promis ca nu va mai face asa ceva, i-am explicat ce s-ar fi putut intampla.
Oricum am un feeling ca Dumnezeu mereu ma trimite la timp, acolo si atunci cand copiii mei au nevoie de mine. .

Am patit si eu cu Diana cam tot pe la varsta asta.Ei nu pot aprecia distantele corect si nu-si dau seama.Diana mea vroia sa sara cu parasuta( un batic legat la colturi) cum vazuse ea in Tom si Jerry.Venise la mine sa-i confectionez parasuta ca ea vrea sa zboare pe geam. what Trebuie avuta mare grija.Noi dupa ce am renovat casa am pus niste ferestre f. greu de deschis pt. copii si chiar si asa m-am trezit intr-o zi cu mandra mea vorbind cu fetele de afara pe geam.A invatat repede sa-l deschida.eu sunt convinsa ca D-zeu te-a trimis acolo ca si eu am avut acelasi sentiment de multe ori .Cum de am aparut exact cand aproape sa se produca nenorocirea?Si azinoapte m-am trezit asa din senin si m-am dus sa vad ce face bebica ca o culcasem in patul mare.Am gasit-o cu capul atarnat peste marginea patului.Dar asta e alta poveste.Deci, grija mare cu ferestrele,multi copii au "zburat" peste eleuff
stele_pe_cer
Postat: Sunday, July 16, 2006 12:52 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Si eu am dubla obsesie:geamurile si balconul, kiar daca ambele sunt acoperite cu plase, iar balconul este inkis.Numai ca Matei fiind inca mic abia ajunge sa atinga geamul, iar pe balcon nu are acces daca ramane singur, caci nu il las singur decat la el in camera.

In camera lui am luat toate jucariile pe care ar fi fost posibil sa se urce si sa ajunga la geam:olita-fotoliu, masuta de jucarie, mingile, cuburi mari, absolut orice obiect pe care Matei s-ar putea urca...Sa vedem mai tarziu ce va fi...
Alina
Postat: Sunday, July 16, 2006 3:46 PM

Cristina, Miri, aveti perfect dreptate: Bine ca a trecut, dar obsesia mea va ramane mereu.
De acum trebuie sa ma conectez la 380, ca la 240 vad ca nu e suficient, hohot hohot
Miri
Postat: Sunday, July 16, 2006 3:52 PM

Ma gindesc, cu groaza, prin cite spaime o sa mai trecembanghead
Alina
Postat: Sunday, July 16, 2006 3:58 PM

Miri wrote:
Ma gindesc, cu groaza, prin cite spaime o sa mai trecembanghead

Ma crezi ca eu de cand o am pe Catinca nu am liniste (si de cand e si Tudor e si mai si)? Oarecum mai relaxata sunt cand dorm copiii, dar nici atunci, am crezut ca-mi va fi mai usor cu trecerea anilor, dar vad ca nu; fiecare varsta are problemele ei; trebuie sa ne resemnam, asta-i treaba noastra, a mamelor, sa fim cu ochii in 4 non stop.
bereea
Postat: Wednesday, May 23, 2007 4:08 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22609
Fereastra si balconul sunt si obsesiile mele.uff Mai ale ca de curand a invatat sa care scaunelul dupa ea ca sa vada mai bine.Mi s-a facut rau cand am vazut-o prima data.I-am explicat ca nu este voie sa stea asa fara ca mami sau tati sa fie de fata.I-am explicat ca daca va cadea se va lovi foarte tare si mami va fi foarte trista .
Intr-o zi a vazut o pasarica cazuta pe asfalt si m-a intrebat de ce nu misca.I-am explicat ca nu a ascultat de mamica ei , a cazut si a murit.Cand m-a intrebat ce inseamna a murit , i-am explicat ca adoarme fara sa se mai trezeasca , ca mami ramane fara fetita si ca ea nu ma mai vedea niciodata.De atunci nu a mai dus scaunelul nici la fereastra , nici pe balcon .Asta nu inseamna ca nu stau cu ochii in patru .De obicei , inchid geamul in camera unde se joaca.
Miri
Postat: Wednesday, May 23, 2007 9:18 PM

Si eu am inceput sa am obsesia balconului, mai nou!banghead
Sara a inceput sa ajunga la clanta de la usa de la bucatarie, iar daca usa de la balcon e deschisa , e direct acolo.Si pericolul cel mai mare e scaunul pe care-l foloseste Cuki, pentru a se urca la locul lui de privit lumea de afara!
Of!Of!
Numai asta am in cap: sa nu o vad pe Sara cocotzata pe acolo!pale
Asa ca...acum inchid si eu usa la balcon, oricat de cald ar fi!ras
Kiki
Postat: Wednesday, May 23, 2007 9:24 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
bereea wrote:
Fereastra si balconul sunt si obsesiile mele.uff

Si ale mele pale Hai ca noi stam la parter, e cum e (tot stresata sunt oricum), dar mama, unde mai sta Dav in cate un week end, sta la 3...
La noi isi trage cate un scaun langa geam si se uita afara, fie geamul inchis sau deschis...Cateodata insa nu-i ajunge privitul pe geam si vrea sa se urce sus de tot, pe pervaz...La balcon nu-l las niciodata singur, ca e nazdravan tare. La mama...le-am interzis sa-l apropie de geam ca sa nu descopere cumva pasiunea asta si la ei...
MNiko
Postat: Wednesday, May 23, 2007 9:26 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Chiar binecuvantam zilele trecute pe ala de a inventat termopanele cu deschidere pe verticala. Numai geamurile alea stau deschise la mine cand e Cristina acasa ca mi-e frica rau ca nu cumva sa inceapa sa isi traga scaunul dupa ea si sa se urce la geam. Mai ales ca a fost invatata sa stea cocotata chiar pe pervaz si sa se uite afara. Sotul si bona sunt vinovati si le-as da eu cateva bataus bataus bataus
ira_tgr
Postat: Wednesday, May 23, 2007 9:48 PM

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
aoleu, nici nush daca sa zic sa nu uff

la noi ici in zona acu sa zicem in urma cu un an a cazut din geam o fetita de 4 ani, ma'sa s-a dus la baie, aia mica statea linistita si se juca, cand o iesit mama de la baie, nu mai zic restul, k era o mare tragedie uff .. de atunci m-a apucat si pe mine paranoia plans banghead
misha
Postat: Wednesday, May 23, 2007 11:49 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Sa va spun ca eu era sa o patesc cu printesa mea azi?uff Eram in balcon sa adun rufele, bineinteles ca printesa era pe langa mine. O clipa am lasat-o singura cat am dus rufele in camera si cand m-am intors era cocotzata pe un scaun (pe care eram sigura ca nu are cum sa urce ca era prea inalt pentru ea!) si statea pe varfuri incercand sa priveasca afara what Mi-a stat inima in loc cand am vazut-o! Daca asa cum a urcat pe scaun incerca sa se cocoatze si pe pervaz?!!!! Inca o data am ajuns la concluzia ca neatentia (chiar si pentru cateva clipe) poate costa mult si ca trebuie sa fim cu ochii in 4 cand vine vorba de nazdravanii astia mici!banghead
Miri
Postat: Thursday, May 24, 2007 6:45 AM

Pupam micutza nazdravana!pupici
Misha, cred ca ti-a stat inima in loc, cand ai vazut-o acolo!pale
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed