ATENTIE!!! Capusele pot fi foarte periculoase!!!!

Options ATENTIE!!! Capusele pot fi foarte periculoase!!!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, May 2, 2007 4:27 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
am dat, din intamplare, pe niste site-uri despre informatii legate de capuse si nenorocirile pe care le pot aduce...

se pare ca sunt niste animale f periculoase si pot duce la boli deosebit de grave precum borelioza, boala Lyme.

va pun un link in care sa cititi cate ceva: http://www.boala-lyme.evonet.ro/ce_este_lyme.html

eu una m-am infiorat groaznic cand am vazut ce consecinte oribile poate avea o muscatura de capusa!!!!plans plans

fetelor, mare grija la copii! se pare ca pot fi si ei usor expusi acestor animale!

evitati padurile, mediile umede, tufisurile si boschetii, iarba cu roua etc. pale
kali
Postat: Wednesday, May 2, 2007 4:43 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14332
Stiu de toate astea, dar incerc sa nu fiu paranoica. Asta ar insemna sa nu-mi duc puiul la padure sau sa nu-l las sa alerge niciodata cu picioarele goale prin iarba... sa speram ca nu avem noi ghinionul asta.
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, May 2, 2007 4:45 PM

uite ca eu habar nu aveam. am gasit site-uri cu povestirile unor oameni care au trecut asa ceva si zau ca nu mi s-a parut de gluma!pale uff

normal ca nu putem trai in "turnul de fildes" dar ma gandeam ca e bine sa stim de aceasta problema.
Kiki
Postat: Wednesday, May 2, 2007 4:53 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
E bine de stiut, multumim Anca! pupici pupici pupici
kali
Postat: Wednesday, May 2, 2007 4:59 PM

Andismom wrote:

normal ca nu putem trai in "turnul de fildes" dar ma gandeam ca e bine sa stim de aceasta problema.

Sigur ca da!
... eu m-am documentat despre toate astea cand mi-am luat caine...
Acum, fara gluma, cand am fost la munte acum vreo 2 ani, am cules una, pe haine, dar am depistat-o repede... am cam stat cu frica-n san dar uite ca nu s-a intamplat nimic.uff
TatyKS
Postat: Wednesday, May 2, 2007 5:31 PM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Multumim Anca!pupici

Am avut ocazia sa vad live capuse d-abia smulse de pe niste oitze draguteuff carora le sugeau sangeleecry pale .... iar tata odata a luat una de nu stie unde si statea pe burta lui nesinchisita si muncearas
delfinasa
Postat: Wednesday, May 2, 2007 7:12 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Fetelor, vedeti ca exista sprayuri speciale contra tantarilor, capuselor, insectelor care se dau direct pe piele, pe haine si n-ai treaba, copilul se poate juca in siguranta oriunde, iar noi putem sta linistite...eu am un asemenea spray si-l folosim cu succes atat in curte, ca avem padure-n spate si umbla mici vietuitoare pe-aici, cat si la munte, cand mergem in drumetii...si catelusa mea lua mereu capuse la inceputul verii, inainte sa-i dam cu frontline, dar de cand am venit aici ii trimit regulat zgarde contra puricilor si capuselor si sunt foarte eficiente, ai mei zic ca nu mai ia deloc.
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, May 2, 2007 8:10 PM

si eu am vazut capuse si sunt naspa rau!plans i-am scos catelului meu una mai demult si chiar sunt oribile!!!puker

Delfinasa, am auzit si eu de Autan impotriva capuselor! cica e un spray cu care se pot da incaltarile (de ce numai alea nu am priceput scratch ) si e ok. e drept ca am vazut pe un site din Germania. oare la noi s-or gasi?oare

se recomanda de asemenea ca hainele pe care le purtam in zone "potential periculoase" sa fie lungi (bluza si pantaloni lungi), de culoare deschisa ca sa nu le atraga!

cateii mei au deparazitarea la zi (ai mamei de fapt) si nu mi-am facut pana acum probleme ca ar putea sa fie periculosi. cred insa ca ii voi atrage mamei atentia sa vb cu medicul veterinar care se ocupa de ei sa ne dea ceva special impotriva capuselor pt ca lui Andi ii place f mult sa se joace cu ei. eu stiu ca si ei tot Frontline primesc pt pureci si capuse si adevarul este ca nu au nici una nici alta, dar mai stii?pale
kali
Postat: Wednesday, May 2, 2007 8:20 PM

Frontline e cel mai bun, asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji; numai ca trebuie aplicat mai repede de 3 luni, pentru ca efectul lui nu tine cat scrie pe prospect (am constatat pe pielea propriului catzel). Eu o dau pe Kali la 1 luna- 1 luna jumate in lunile calde.
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, May 2, 2007 8:23 PM

kali wrote:
Frontline e cel mai bun, asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji; numai ca trebuie aplicat mai repede de 3 luni, pentru ca efectul lui nu tine cat scrie pe prospect (am constatat pe pielea propriului catzel). Eu o dau pe Kali la 1 luna- 1 luna jumate in lunile calde.

mersi de pont! pana sa raman gravi eu ma ocupam de catei si de deparazitarea lor. acum mama si sor-mea nu prea mai au timp si o fac cand isi amintesc insa o sa ma tin de capul lor!pupici
Miri
Postat: Wednesday, May 2, 2007 9:15 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Eu am o colega ce a fost diagnosticata cu boala Lyme, iar asta la ceva timp dupa ce o muscas o capusa....uff Doar in urma testelor specifice de laborator, care i-au iesit pozitive, si-a amintit ca fusese la iarba verde si "colectase" o capusa, cu ceva vreme in urma!what
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, May 3, 2007 8:17 AM

Miri wrote:
Eu am o colega ce a fost diagnosticata cu boala Lyme, iar asta la ceva timp dupa ce o muscas o capusa....uff Doar in urma testelor specifice de laborator, care i-au iesit pozitive, si-a amintit ca fusese la iarba verde si "colectase" o capusa, cu ceva vreme in urma!what

Doamne fereste Miri!what si ce face acum colega ta? cum a evoluat boala?pale

am inteles pe unde am mai citit eu ca, daca se descopera la timp muscatura si este indepartata capusa si persoana muscata se prezinta in cel mai scurt timp la doctor, exista f mari sanse de vindecare.
Darria
Postat: Thursday, May 3, 2007 9:43 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Referitor la frontline spray(fiolele sunt mai slabe): med. veterniar mi-a rec. sa-l folosim lunar primavara - toamna iar iarna la 2 luni.
Explicatie: capusele dezvolta rezistenta si este necesara deparazitarea lunara ca sa fie eficient acest spray.
Miri
Postat: Thursday, May 3, 2007 1:00 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Anca, colega mea nu s-a prezentat deloc la medic, si-a scos capusa, a dezinfectat locul si basta...
Dupa ceva timp au inceput sa-i apara tot felul de simptome: ameteli, tahicardie, scaderea fortei musculare, insotite de atacuri de panica...S-au exclus cauzele de natura cardiaca, neurologica si s-a dus pentru investigatii suplimentare intr-o Clinica Universitara.Acolo au depistat-o cu boala Lyme!uff
Acum e bine, dar a avut o perioada destul de lunga de recuperare si tratament...
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, May 3, 2007 3:14 PM

wow! ce noroc a avut colega ta! am citit ca pot sa apara complicatii nasoale!

totusi, medicii recomanda sa scoti capusa repede, cu atentie, tinuta de cap si nu luata de burta, cu o penseta astfel incat sa nu i se rupa intestinele care contin toxina aia sau ce-o fi. si dezinfectat locul, exact asa cum a facut prietena ta.

ma bucur ca a reusit sa treaca cu bine de aceast incercare.

cat despre boala Lyme, am auzit ca i se mai spune si "boala cu 1000 de fete" tocmai pt ca este f greu diagnosticabila, in special daca medicul la care se prezinta pacientul nu stie mare lucru despre ea. cei mai multi medici confunda simptomele ei cu scleroza in placi sau alte afectiuni similare. se pare ca are o multitudine de manifestari clinice care o fac sa fie atat de inselatoare.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed