Astmul si alergiile la copii si adulti

Options Astmul si alergiile la copii si adulti
Subiectul anterior · Subiectul urmator
fdianamaria
Postat: Sunday, July 9, 2006 11:45 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Eu am astm de cand eram copil. Credeam ca s-a stopat si am ramas doar cu o alegie la polen, igrasie, praf. Totusi, dupa nastere, de vreo luna-doua de fapt mi-a reaparut...Se spune ca apare la copii sau adulti pe baza unui soc psihic si pe baza unei oboseli amestecata cu nervi.

Voi ce stiti de astm? De alergii?
Mai e cineva in situatia mea???
Miri
Postat: Sunday, July 9, 2006 10:09 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Alergiile

Cum recunosti o alergie? Alergiile se pot manifesta in multe feluri. Cea mai cunoscuta forma de manifestare este urticaria, cu mancarici si mixtura mentolata, dar pentru alergenii aerogeni rinita este specifica. Stranut dupa stranut, nasul incepe sa picure ca un robinet caruia tocmai i-a cedat garnitura, ochii lacrimeaza abundent. Daca vrei sa experimentezi, inspira putin piper macinat si vei reproduce aproape exact simptomatologia. (Copii, nu incercati asta acasa!) Astmul bronsic este forma grava a alergiilor, pentru astmatici primavara fiind mai frumoasa din spatele geamului. O forma speciala de alergii sunt alergiile de contact. Contactul cu anumite ierburi - la o plimbare prin parc, sa zicem - determina aparitia pe zonele de contact a unor pete rosii, pruriginoase. Tegumentul se poate irita si de la folosirea unui produs cosmetic - este cunoscuta recomandarea de a nu folosi parfum direct pe pielea ce apoi va fi expusa la soare, datorita riscului de aparitie a dermatitei de contact. Nichelul este un metal frecvent incriminat in aparitia unor astfel de leziuni, cei care au aceasta problema fiind sfatuiti sa evite nichelul - ceas, gablonturi - sau sa-l acopere cu un strat subtire de lac de unghii. Printre ciudatenii se poate numara urticaria la caldura, pentru cei cu aceasta suferinta o baie fierbinte insotindu-se de iritarea pielii, ameteli, senzatie de moleseala pana la manifestari mai severe. Exista si manifestari extrem de grave ale alergiilor, care in lipsa unor masuri energice de resuscitare pot fi fatale. Aceste manifestari includ scaderea rapida a tensiunii arteriale, vasodilatatie generalizata si soc. Ele apar de obicei prin contactul cu veninul diverselor specii, inclusiv al unor insecte - viespi, paianjeni. Persoanele ce au predispozitie genetica pentru alergii sunt sfatuite sa evite plimbarile pe camp in picioarele goale, manevrarea plantelor sau animalelor cu potential alergen.

Ce se poate face intr-o alergie? Cel mai important este sa se evite agentul declansator. Dupa posibilitati si zona geografica, poti petrece primavara la aer conditionat, in fata televizorului, sau poti infrunta cu stoicism alergenii, cu medicamentele in geanta si gandul la ajutorul de sus. O alta etapa a tratamentului este folosirea de medicamente impotriva alergiilor, cum sunt antihistaminicele - rude cu peritolul, cu cat mai bogate, cu atat mai lipsite de efecte secundare, si incercarea de tratamente de desensibilizare, strict sub supravegherea medicului alergolog.
stele_pe_cer
Postat: Monday, July 10, 2006 2:26 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
fdianamaria wrote:
Eu am astm de cand eram copil. Credeam ca s-a stopat si am ramas doar cu o alegie la polen, igrasie, praf. Totusi, dupa nastere, de vreo luna-doua de fapt mi-a reaparut...Se spune ca apare la copii sau adulti pe baza unui soc psihic si pe baza unei oboseli amestecata cu nervi.

Voi ce stiti de astm? De alergii?
Mai e cineva in situatia mea???

Formele de alergii se transmit cu precadere pe linia bunic(a)/nepot (oata).Deci, linia mama-copil este mai rara.Trebuie avut grija pt.ca daca membrii familiei au alegii de natura respiratorie, nepotii cel mai probabil pot capata forma cutanata (in cel mai fericit caz).Forma respiratorie poate fi extrem de periculoasa, daca apare socul anafilactic.

Spui ca dupa nastere a "reaparut" alergia, ori, daca nu ai tratat cauza, si nu numai efectul, nu avea cum sa "reapara", ci numai sa o resimti tu in forma mai acuta, alergia mentinanadu-se in organism in forma latenta si/sau fara simptome.

In unele cazuri, se pare ca homeopatia ar trata efectiv alergiile.In cazul nostru, prima oara a tratat-o, iar a doua oara a aparut o forma mult mai grava, caz in care homeopatia nu a mai gasit leac.

Poate totusi Glad nu te va mosteni, mai ales ca, daca ar fi fost un copil alergic, s-ar fi manifestat pana cum alergia intr-un fel sau altul, indif.de natura ei (cutanata sau respiratorie).
Lilly of the valley
Postat: Monday, July 14, 2008 4:47 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Azi am mai facut un rand de teste. Am fost la alt medic, alt laborator. Asteptam rezultatele analizelor la sange. Pana acum niciun test n-a scos la iveala existenta vreunei alergii, desi s-au manifestat din plin sub forma cutanata, in special, mai nou respirator.
ANA MARIA STROE
Postat: Saturday, February 7, 2009 6:31 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/16/2008
Postari: 531
Locatia: printre voi
De cateva saptamani copilul meu are o respiratie foarte grea cu suieraraturi, apare cel mai adesea dupa efort. Am crezut ca se joaca dar am fost la medic si ne-a dat de facut analize la sange.
Acum asteptam rezultatele, eu sunt foarte ingrijorata pt ca eu am avut mari probleme cu respiratia cand eram copil. Nici acum pe vreme rece sau cand dau de praf nu scap de problemele cu respiratiapale

Este posibil ca alergiile mele sa se fii transmis lui?sorry1
fdianamaria
Postat: Saturday, February 7, 2009 8:14 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Nu e o regula generala, mie asa mi s-a spus. Pana acum vad ca nu am probleme cu micutii. Oricum conteaza enorm mediul si sa-l feresti de factorii alergici. Eu, de exemplu, nu am in casa nimic din fulgi, pene, pufi. Toate pernele si plapuma sunt din materiale anti-alergice. Plus curatenia e fundamentala in cazul in care sunt in casa oameni cu antecedente in acesta boala.
oanamaria
Postat: Friday, September 16, 2011 12:44 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Eu am o iritatie in gat care-mi reapare cam desa in ultima perioada ,fara se beau rece ,fara sa fac ceva ma racaie tare in gat ,am dificultati la respiratie in sensul ca ma ustura in gat cand respir si tusesc asa sec .
Doctorita mea a zis ca la simptomele astea sigur este o alergie si trebuie sa fac niste analize mai amanuntite ,dar cum azi este vineri ,iar ea nu este in oras mi-a zis sa iau Aerius,Paracetamol si Tantum .
Offf!M-am saturat de asta mai ales ca nu stiu exact ce este .
A mai patit cineva la fel?Aveti idee ce poate sa fie ?uff
aurishta
Postat: Friday, September 16, 2011 4:05 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Este posibil sa faci alergie la ceva, praf, acarieni, polen ,puf de pasare, ceva animale de companie, daca ai asa ceva....mai sunt multe altele, dar astea sunt cele mai frecvente... Eu am patit asa cu fiul meu cel mare. Cand era bb facea des bronsite astmatiforme si se pare ca de la acarieni. I-am schimbat salteluta, am indepartat pernele si pilota din preajma lui, am scos covorul de sub patut si am dat cu mopul pe dedesubt de cateva ori pe ziras N-a mai facut atunci bronsite, dar si acum, la 17 ani, are tendinta sa le faca atunci cand este intr-un mediu cu praf sau perne de puf.
geanyna32
Postat: Sunday, September 18, 2011 4:03 PM

Intrat: 2/16/2010
Postari: 534
Locatia: giurgiu
oanamaria wrote:
Eu am o iritatie in gat care-mi reapare cam desa in ultima perioada ,fara se beau rece ,fara sa fac ceva ma racaie tare in gat ,am dificultati la respiratie in sensul ca ma ustura in gat cand respir si tusesc asa sec .
Doctorita mea a zis ca la simptomele astea sigur este o alergie si trebuie sa fac niste analize mai amanuntite ,dar cum azi este vineri ,iar ea nu este in oras mi-a zis sa iau Aerius,Paracetamol si Tantum .
Offf!M-am saturat de asta mai ales ca nu stiu exact ce este .
A mai patit cineva la fel?Aveti idee ce poate sa fie ?uff

Oana,ceea ce descrii tu are si baietelul meu (vali),tuseste sec de vreo doua saptamani.nu i-a trecut cu paxeladine ,eurespal ....dr ne-a dat acum humex petru tuse iritativa si picaturi de xyzal(antialergic) si am facut vreo 2 zile aerosoli cu dexa.
rezultate nu pot spune ca sunt,tuseste in continuare mai ales cand oboseste. sanatate!!!!
oanamaria
Postat: Sunday, September 18, 2011 4:25 PM

Offf!Ce groaznic este !plans
Eu am fost la ORL astazi ca starea mea nu mai suporta amnare si sa tot iau antibiotic asa pe ghicite nu mai merge.
Am o lista lunga de analize de facut si apoi se va pronunta si medicul si ce-i mai rau mi-a interzis pana fac analizele sa mai iau vreun medicament asa ca miere si ceai in rest nimic.
Sunt foarte ingrijorata ca este a 7oara pe anul asta de cand am probleme foarte mari cu gatul.plans sorry1
giulia_mamik
Postat: Sunday, September 18, 2011 4:26 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Oana,sanatate multa.Acum am inteles de ce ai pomenit de ORL la "Stare de spirit".Cred ca analizele vor elucida cauza acestei iritatii.Asteptam vesti bune!pupici

Geanyna,sanatate puiului.Un set de analize si un tratament corect va rezolva problemacomputerlove
oanamaria
Postat: Sunday, September 18, 2011 4:37 PM

Giulia iti multumesc .Va tin la curent !pupici
kali
Postat: Sunday, September 18, 2011 6:21 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Poate nu ar strica sa faci si un exudat... cine stie?
Sanatate!!
ingerash
Postat: Sunday, September 18, 2011 6:49 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Oanamaria,multa sanatate!computerlove pupici Incearca si sirop din muguri de pin sau brad.
geanyna32
Postat: Thursday, September 22, 2011 4:08 PM

Intrat: 2/16/2010
Postari: 534
Locatia: giurgiu
Astazi am fost la I.O.M.C (Institutul de ocrotire al mamaei si copilului) la d-nul dr.Ioan Cernatescu cu baietelul meu si in urma spirometriei i s-a pus diagnosticul de ASTM. Dupa mai bine de un an aflu si eu in sfarsit un diagnostic. Dr.este in varsta si este foarte de treaba,m-a intrebat tot.tot,i-am povestit amanuntit cum au inceput problemele. I s-a dat tratament cu singulair,xyzal,ventolin si flixotide.peste o luna mergem la control.

stiti cumva acest astm descoperit la varsta frageda se trateaza cu succes???
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed