Asigurarea OBLIGATORIE a locuintei

Options Asigurarea OBLIGATORIE a locuintei
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, July 21, 2010 9:14 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
ASIGURAREA OBLIGATORIE A LOCUINTEI

Legea 260 privind asigurarea obligatorie a locuintelor a fost adoptata în noiembrie 2008.

Conform legislatiei, proprietarii de imobile sunt obligati sa încheie o polita de asigurare, prima fiind diferentiata în functie de tipul de locuinta, între 10 si 20 de euro. Valoarea asigurata a unei locuinte nu va depasi 20.000 de euro, iar nivelul minim se va situa la 10.000 de euro.

Legea 260/2008 nu are nicio legatura cu asigurarile facultative de locuinte. Proprietarii care vor dori sa îsi asigure locuintele la valoarea reala pot încheia polite a caror suma asigurata depaseste suma de 10.000 sau 20.000 de euro, în functie de tipul constructiei.

Se pare ca cel tarziu de la 1 august aceasta asigurare obligatorie a locuintei va intra in vigoare.

Ce parere aveti de acest lucru?

ilioara
Postat: Thursday, July 22, 2010 9:22 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/5/2009
Postari: 1230
Locatia: craiova
Eu am locuinta asigurata ,acum casa dar si apartamentul il aveam pt ca ne era frica de inundatia vecinilor ,a noastra la altii ,incedii ca aveam si niste vecini ffff batrani,dar si de hoti.acum avem si asigurarea bunurilor .e un lucru bun cu aceasta asigurare dar asiguratorul sa fie serios si sa poata plati eventualele pagube,Doamne fereste de pagube!
bulibuli
Postat: Thursday, July 22, 2010 9:43 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
inca o asigurare obligatorie ca cea de sanatate.. platesti sa umpli buzunarul altora si nu beneficiezi de nimic, eu una nu-s de acord sa platesc nici una nici alta alcool
cute_babies_of_mine
Postat: Thursday, July 22, 2010 12:32 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Noi oricum avem asigurare. Dar... ma gandesc la cei pentru care aceasta noua obligatie financiara devine o povara.
Cat despre sistemul sanitar si asigurarea aferenta... prefer sa tac!closedtopic
abiand
Postat: Thursday, July 22, 2010 12:40 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/7/2008
Postari: 659
Locatia: cu capul in nori si cu picioarele pe pamant
Pentru mine asigurarea asta inseamna bani aruncati pt ca ma asigura pt niste riscuri care nu sunt posibile- ma refer la inundatii si alunecari de teren- pai cand o ajunge apa la mine la et 4, sau cand va aluneca orasul pana in centru nu mai exista nici compania de asigurari nici de reasigurari, offffffff, ma opresc ca zic ceva urat.
Ange blanc
Postat: Thursday, July 22, 2010 1:18 PM

Intrat: 4/11/2010
Postari: 4221
Locatia: Belgique
bulibuli wrote:
inca o asigurare obligatorie ca cea de sanatate.. platesti sa umpli buzunarul altora si nu beneficiezi de nimic, eu una nu-s de acord sa platesc nici una nici alta alcool

Ai perfecta dreptate. Sunt de aceeasi parere.
delfinasa
Postat: Thursday, July 22, 2010 6:45 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Exact asta le mai trebuie romanilor dupa taierea din salarii...alte biruri!
Ce sa zic, nimeni nu se bucura cand se anunta noi plati obligatorii din salarii mai mici sau la fel. Eu una sunt satula de cate platim aici, ca doar suntem in tara birurilor, la toate platim si pe gura, si pe... cum se zice.
mommy
Postat: Thursday, July 22, 2010 9:07 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Eu am asigurare pt apartament, pe valoare mai mare decat cea obligatorie. Eu sunt de parere ca asigurarea obligatorie este un lucru bun, atata vreme cat chiar se vor plati despagubirile in cazul celor trei evenimente acoperite: cutremur, alunecari de teren, inundatii. Romanul nu intelege necesitatea unei asigurari a locuintei, iar de buna voie prea putini isi asigura casele. 10 - 20 de euro pe an chiar nu mi se pare mult.
nikmiki
Postat: Friday, July 23, 2010 6:59 PM

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
mi se pare un lucru bun sa-ti asiguri locuinta,dar nu mi se pare normal sa obligi pe cineva sa plateasca.poate pentru unii 20 € nu-i mare lucru,dar pentru altii e painea de maine.si asta vine dupa taierea din salarii.toanerele si apoi se intreaba statul de ce emigreaza romanii,pai cu guvernul pe care-l avem.....banghead
lloryy25
Postat: Monday, August 16, 2010 9:10 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 7/15/2008
Postari: 119
Locatia: galati
Ilioara ,ai putea sa-mi spui si mie cam cat te ajunge asigurarea pe care tocmai ai spus ca o ai pentru locuinta?Aceleasi probleme am si eu cu vecinii si sunt obligata (pentru saatatea mea mintala!)sa-mi inchei asigurare pe locuinta extinsa (in speta pentru terti)si chiar sunt curioasa de costuri !Stiu ca sunt diferente la stabilirea ei ,dar cu aproximatie...................
alimami
Postat: Monday, August 16, 2010 9:46 PM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Si noi avem asigurare,din pacate a fost obligatorie cand am luat apartamentul cu credit din banca.A noastra mi se pare mult-50euro.
Nu-i vedem deloc rostul,pt ca locuim la et 4-deci nu ne inunda nimeni, alunecari de teren in mijlocul orasului..mai greu, iar cutremure nu au existat niciodata in zona. De hoti..eventual daca lasam usa deschisa si-i invitam sa urce 4etaje..ca altfel nu apare nici pasarea maiastra..deci vb voastra,dai un ban in plus,degeaba.
angry De ar creste banii pe garduri nu m-ar deranja deloc s-o platesc,dar asa sunt bani aruncati pe fereastra..
abiand
Postat: Tuesday, August 17, 2010 6:28 AM

Intrat: 2/7/2008
Postari: 659
Locatia: cu capul in nori si cu picioarele pe pamant
Miru wrote:
Eu am asigurare pt apartament, pe valoare mai mare decat cea obligatorie. Eu sunt de parere ca asigurarea obligatorie este un lucru bun, atata vreme cat chiar se vor plati despagubirile in cazul celor trei evenimente acoperite: cutremur, alunecari de teren, inundatii. Romanul nu intelege necesitatea unei asigurari a locuintei, iar de buna voie prea putini isi asigura casele. 10 - 20 de euro pe an chiar nu mi se pare mult.

Din cate am inteles, desi poate nu am inteles bine , va trebui sa faci si o asigurare obigatorie chiar daca te asigura pt aceleasi riscuri pt care ai deja asigurare. Eu inteleg necesitatea asigurarii numai ca in cazul meu sunt minime riscurile pt aceste evenimente.
KALE
Postat: Tuesday, August 17, 2010 7:08 AM

Intrat: 5/21/2010
Postari: 2870
Locatia: RO - BUCURESTI
Aceasta asigurare nu este decat un nou bir! Practic nu-ti ajuta cu nimik! Daca e sa se intample ceva, ceea ce se asigura, nu te ajuta.
Mela
Postat: Monday, September 12, 2011 2:24 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
fetele,ati facut asigurare obligatorie pentru locuinta?
daca da,de ce acte ati avut nevoie? trebuie si contractul pe casa sau doar CI/BI?
mariana71
Postat: Monday, September 12, 2011 3:19 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/14/2009
Postari: 5442
Locatia: italia
Noi am asigurat-o cand am fost in tara si e nevoie de titlul de proprietate.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed