Asigurarea locuintei

Chestionar intrebare: Detineti o astfel de asigurare?
Alegere Voturi Statistici
Da, mi se pare o necesitate. 22 84%
Nu, dar ma gandesc sa inchei una. 4 15%
Nu, mi se pare o cheltuiala inutila. 0 0%
Alte optiuni. 0 0%

Options Asigurarea locuintei
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oana_nicole
Postat: Thursday, October 4, 2007 5:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Ely wrote:
Si noi am reasigurat locuinta la BCR si anul trecut tot aici am asigurat-o.Anul acesta a crescut valoarea asigurarii deoarece si valoarea locuintei a crescut cat si imbunatatirile facute fiind luate in calcul si le-am zis ca vrem si cu raspunderea civila asa cum a scris si Mniko mai jos.Mai ales cum suntem noi plecati trebuia neaparat sa o asiguram.thumright

Bravo! Ati procedat foarte bine! bravo
taki
Postat: Thursday, October 4, 2007 8:40 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
oana_nicole wrote:

Si chiriasul poate incheia o asigurare a locuintei, insa doar ca si Contractant al asigurarii (respectiv Platitor al primelor de asigurare). Asigurat este proprietarul locuintei respective. In calitate de chirias, interesul tau este mai ales asupra bunurilor proprii din locuinta, de aceea si mai important ar fi sa le cuprinzi pe acestea intr-o asigurare.

Mai mult de atat, exista o asigurare suplimentara care se refera la raspunderea chiriasului fata de proprietar. Aceasta mi se pare foarte utila. Se poate asigura orice persoana fizica care detine dreptul de folosinta temporara a unui imobil, in baza unui contract de inchiriere incheiat cu un proprietar, si pentru care plateste chirie/ redeventa. Se acopera urmatoarele riscuri: prejudiciile provocate de chirias proprietarului, ca urmare a unor fapte savarsite din culpa sa, din culpa altor persoane pentru care acesta este obligat sa raspunda in baza legii precum si de lucruri si animale aflate in paza sa juridica.

Multumesc mult pentru informatii! pupici flowers
taki
Postat: Thursday, October 4, 2007 8:40 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
oana_nicole wrote:

Si chiriasul poate incheia o asigurare a locuintei, insa doar ca si Contractant al asigurarii (respectiv Platitor al primelor de asigurare). Asigurat este proprietarul locuintei respective. In calitate de chirias, interesul tau este mai ales asupra bunurilor proprii din locuinta, de aceea si mai important ar fi sa le cuprinzi pe acestea intr-o asigurare.

Mai mult de atat, exista o asigurare suplimentara care se refera la raspunderea chiriasului fata de proprietar. Aceasta mi se pare foarte utila. Se poate asigura orice persoana fizica care detine dreptul de folosinta temporara a unui imobil, in baza unui contract de inchiriere incheiat cu un proprietar, si pentru care plateste chirie/ redeventa. Se acopera urmatoarele riscuri: prejudiciile provocate de chirias proprietarului, ca urmare a unor fapte savarsite din culpa sa, din culpa altor persoane pentru care acesta este obligat sa raspunda in baza legii precum si de lucruri si animale aflate in paza sa juridica.

Oops, am postat de doua ori!alcool
mommy
Postat: Thursday, October 4, 2007 8:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
oana_nicole wrote:

Cu multa placere, Miru. Sper ca te-ai lamurit. Se poate proceda si asa cum spunea Mihaela mai sus, insa nu stiu cat de mult le-ar conveni celor de la banca sa reziliezi polita (la societatea "agreata de ei") inainte de expirare. De aceea, cel mai elegant este sa astepti pana la incheierea anului si atunci sa anunti ca nu doresti reinnoirea tot la Garanta, ci la societatea aleasa de tine.

Asa m-am gandit si eu. Multumesc!pupici
oana_nicole
Postat: Thursday, October 11, 2007 4:16 PM

A venit momentul asigurarii obligatorii a locuintei

» Autoritatile incearca sa scape de efortul financiar de tip "ajutor la nevoie" pentru inlaturarea pagubelor provocate de dezastrele naturale.

» Proiectul asigurarii obligatorii a locuintei a fost aprobat de Guvern.

» Asigurarea obligatorie acopera doar pagubele provocate ca efect direct al calamitatilor naturale, nu si pe cele provocate ca efect indirect.

Recentele "rabufniri" ale naturii au readus in atentie o mai veche problema – protectia locuintelor impotriva dezastrelor naturale. Autoritatile incearca de cativa ani sa scape de efortul financiar de tip "ajutor la nevoie" pe care ar trebui sa-l dea persoanelor afectate de dezastrele naturale printr-o lege privind asigurarea obligatorie a locuintelor. Proiectul acestui act normativ a fost deja aprobat de Guvern la sfarsitul lunii august, fiind transmis Parlamentului pentru dezbatere in procedura de urgenta. Legea va intra in vigoare la data de intai a lunii urmatoare celei in care se publica in Monitorul Oficial, iar persoanele fizice si juridice vor fi obligate sa isi asigure locuintele impotriva dezastrelor naturale incepand cu data la care se implinesc 90 de zile de la publicarea in Monitor a deciziei Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor prin care se constata infiintarea sistemului de asigurare obligatorie a locuintelor.

Este de asteptat ca asiguratorii sa inceapa in scurt timp competitia privind atragerea de asigurati, folosindu-se de faptul ca nu peste foarte mult timp legea va fi obligatorie pentru toti posesorii de locuinte, promovand produse de asigurare in avanpremiera. Momentul poate fi speculat pentru ca ofertele vor fi atractive ca pret si acoperire. Ce trebuie insa sa urmareasca asiguratul pentru a-i fi recunoscuta polita in momentul in care legea va intra in vigoare?

Sumele asigurate nu vor fi mai mici de 20.000 de euro - in cazul locuintelor din beton-armat ori metal sau cu pereti exteriori din caramida arsa sau din orice alte materiale rezultate in urma unui tratament termic si/sau chimic, respectiv 10.000 de euro in cazul locuintelor cu pereti exteriori din carmida nearsa sau din orice alte materiale nesupuse unui tratament termic si/sau chimic.

Riscurile acoperite vor fi cele prevazute de lege - cutremur de pamant, inundatie, alunecare de teren. Dar, atentie, este necesar ca in conditiile de asigurare sa regasiti ca fiind despagubite atat daunele provocate ca efect direct al fenomenelor enumerate, cat si ca efect indirect! Cu alte cuvinte, trebuie despagubite, de exemplu, atat pagubele provocate de cutremur – prabusirea locuintei, cat si pagubele provocate de eventualul incendiu care ar izbucni ca urmare a fisurarii unei conducte de gaze din cauza cutremurului. Furtunile cu care ne confruntam pot provoca caderi de copaci sau pot fi insotite de trasnete.

Oricum, astfel de produse de asigurare exista deja. Oricine doreste sa-si protejeze locuinta gaseste pe piata o asigurare care acopera, la pachet, atat pagubele produse de dezastre naturale (ca si asigurarea obligatorie) – cutremur, alunecare de teren, inundatie, cat si pe cele provocate de incediu, trasnet, explozie, cadere de corpuri, fara costuri suplimentare.
Potrivit celor mai recente date estimative ale Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor, doar aproximativ 10% din totalul locuintelor sunt asigurate impotriva dezastrelor naturale. In Romania exista circa 8,5 milioane de unitati locative, inclusiv case de vacanta, locuinte de protocol, de serviciu si sociale.

SURSA
codruta
Postat: Tuesday, October 23, 2007 11:31 AM

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
oana, daca esti pe receptie ,iti dau tema de casa:

1.daca-mi fac o asigurare a locuintei atat pt "pagubele produse de dezastre naturale – cutremur, alunecare de teren, inundatie, cat si pe cele provocate de incediu, trasnet, explozie, cadere de corpuri" etc,mai trebuie s-o fac si pe cea obligatorie dar care se rezuma la dezastrele naturale?
2.ce acte sunt necesare pt asigurarea locuintei?

multumesc
oana_nicole
Postat: Tuesday, October 23, 2007 12:20 PM

codruta wrote:
oana, daca esti pe receptie ,iti dau tema de casa:

1.daca-mi fac o asigurare a locuintei atat pt "pagubele produse de dezastre naturale – cutremur, alunecare de teren, inundatie, cat si pe cele provocate de incediu, trasnet, explozie, cadere de corpuri" etc,mai trebuie s-o fac si pe cea obligatorie dar care se rezuma la dezastrele naturale?
2.ce acte sunt necesare pt asigurarea locuintei?

multumesc

Codruta, e de ajuns sa inchei o singura asigurare. Cea la care te-ai gandit tu include si riscurile pentru care se va introduce asigurarea obligatorie, deci e perfect valabila. thumright

In general, la incheirea asigurarii nu se solicita niciun fel de acte. Se completeaza o cerere chestionar care include informatii despre asigurat si locuinta/bunurile asigurate. E posibil (eu una cred ca si recomandabil) sa se faca niste poze in locuinta respectiva (mai ales daca e vorba de imbunatatiri costisitoare) sau poze ale anumitor bunuri (in special cele de mare valoare).
oana_nicole
Postat: Friday, November 2, 2007 2:25 PM

Doar 8% din locuinte sunt asigurate

Doar 8% din cele aproximativ 8,4 milioane de locuinte din Romania sunt asigurate, prin intermediul unei polite facultative de profil, a declarat, ieri, presedintele Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor (CSA), Angela Toncescu, la un seminar de specialitate.

"Procentul este unul redus comparativ cu alte state din Uniunea Europeana. Totusi, populatia a inceput sa constientizeze importanta unei polite de profil si sunt de acord cu introducerea obligativitatii asigurarii locuintelor, asa cum reiese din datele unui studiu Insomar realizat la solicitarea CSA in primavara acestui an", a afirmat Toncescu.

Conform rezultatelor sondajului, la intrebarea privind introducerea obligativitatii asigurarii locuintelor impotriva dezastrelor naturale, 60,2% dintre repondenti sunt de acord cu aceasta masura, in timp ce 30,1% au spus ca nu. Circa 9,7% dintre cei chestionati nu au dat nici un raspuns. O alta intrebare a fost: "Familia dumneavoastra are incheiata o asigurare facultativa de locuinta?", din totalul celor intervievati au raspuns afirmativ doar 12,8% dintre cei chestionati. Circa 83,5% dintre participantii la sondaj au afirmat ca nu si-au asigurat locuintele, iar 3,7% nu detin locuinta proprietate personala. Toncescu a afirmat ca adoptarea proiectului de lege privind asigurarea obligatorie a locuintelor s-a impus ca urmare a faptului ca Romania este unul dintre statele europene expuse in mod semnificativ la dezastre naturale, in special cutremure si inundatii. Proiectul de lege privind asigurarea obligatorie a locuintelor a fost adoptat de Senat si urmeaza sa fie dezbatut de Camera Deputatilor.

SURSA
MNiko
Postat: Friday, November 2, 2007 10:11 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Din 2008, asigurare obligatorie împotriva dezastrelor naturale
MNiko
Postat: Saturday, June 14, 2008 10:43 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Asigurari de boala pentru musafiri

Consuela Stegarescu
Sâmbata, 14 Iunie 2008

Politele de asigurare a locuintelor pot acoperi si riscurile de vatamare corporala a musafirilor în perioada în care se aflau în imobilul asigurat.

Aceste despagubiri pot fi acordate daca asigurarea locuintei include si riscul de raspundere civila fata de terti. „Pot beneficia de despagubiri musafirii care au mâncat alimente stricate sau cei care au fost muscati de un câine în locuinta asigurata“, explica Dragos Dogaru, manager de produs la Generali, companie de asigurari care are o astfel de polita în portofoliul de produse.

Despagubirea acordata de aceasta companie pentru daunele produse altor persoane ajunge pâna la echivalentul a 1.000 de euro. În plus, acoperirea este limitata: „Dauna trebuie sa se produca în locuinta“, explica Dogaru. Sumele platite de asigurator reprezinta cheltuielile persoanei vatamate, necesare pentru a-si recapata sanatatea. Acestea pot însuma costurile aferente spitalizarii, valoarea medicamentelor sau a vaccinului, în cazul în care un musafir este muscat de câine.

Si drumurile facute la spital pot fi acoperite, de exemplu, în baza bonurilor de taxi. Pe de alta parte, acoperirea riscului de raspundere civila fata de terti nu presupune numai despagubirea musafirilor care au avut de suferit în timpul unei vizite, ci si despagubirea vecinilor inundati de proprietarul asigurat. O polita pentru asigurarea unui apartament în valoare de 100.000 de euro situat în Bucuresti costa între 140 de euro si 280 de euro pe an, în functie de compania de la care este cumparata.

http://evz.ro/articole/detalii-articol/807825/Asigurari-de-boala-pentru-musafiri/
codruta
Postat: Friday, March 6, 2009 10:39 AM

deci, din 2007 ma preocupa problema si inca n-am rezolvat-obanghead
abia anul asta, in ianuarie am intabulat casa si am primit oficial adresa
zilele astea sper sa termin si cu asigurarea
Kiki
Postat: Friday, March 6, 2009 10:49 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Codruta, succes in alegerea unei asigurari cat mai bune! pupici
Anelise
Postat: Friday, March 6, 2009 5:24 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Codruta, dupa ce iti faci asigurare, poate imi zici si mie, pe PM, daca nu poti aici, ce oferta ai gasit. angel Noi am facut-o in graba, anul trecut, si e cam mare. A trebuit sa o fac de pe o zi pe alta ca asa a fost situatia. Te pup si sper sa gasesti o oferta cat mai buna! pupici pupici
codruta
Postat: Monday, March 16, 2009 7:05 PM

Liz azi am reusit sa inchei si eu asigurarea atat de necesara.
Am facut asigurarea complexa Casa Plus, de la bcr. Acoperirea e buna, inclusiv bunurile in limita a 10.000euro.
Am primit si 5%reducere pt ca e constructie noua si 5%pt plata integrala.In total am platit 612 ron.
Sa dea Dumnezeu sa fie degeaba!
teea09
Postat: Tuesday, March 17, 2009 7:22 AM

Intrat: 10/31/2008
Postari: 4262
Locatia: Gradina iubirii
m si eu rugaminte mare la voi, daca ma puteti ajuta si imi puteti spune vreo firma de asigurari cu care as putea sa inchei asigurarea la un ap de 2 camere situat la et 8 din 8. Problema noastra mare este ca un vecin are mari probleme cu terasa si ii ploua in casa de 2-3 ani. Si tot peticeste si incearca tot felul de silicoane pe carton. Ca sa ajunga la el pe ap trebuie sa treaca peste tot ap noastru. Sunt constienta ca nu ii pot interzice sa treaca pentru ca suntem oameni dar imi este teama pentru ca mai avem 20% si amterminat de renovat bucataria cu tavan fals, mobila noua, faianta, gresie, etc. Iar anul acesta vrem sa terminam si holul si sufrageria si gata tot ap. Va dati seama ce ar insemna pentru noi...
Va rog mult daca ma puteti sfatui pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed