Asigurarea de viata

Chestionar intrebare: Ati incheiat o astfel de asigurare?
Alegere Voturi Statistici
Da, este o alegere foarte buna. 14 63%
Nu, dar intentionez sa inchei una. 5 22%
Nu ma intereseaza un astfel de produs. 3 13%
Alte variante. 0 0%

Options Asigurarea de viata
Subiectul anterior · Subiectul urmator
TeosOf
Postat: Monday, January 12, 2009 3:19 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Carla, multumesc pt PMpupici
carla
Postat: Monday, January 12, 2009 7:33 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
TeosOf wrote:
Carla, multumesc pt PMpupici

Cu placerepupici
lori16ro
Postat: Tuesday, January 13, 2009 11:40 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
ca veni vorba nici eu nu am incredere ca am cotizat 2 ani si cand am intrerupt s-a ales praful..........si Carla ai zis bine in "germania e cu totul altceva"........

ultima experienta proastra am avut cu asigurarea la masina si garantia
kali
Postat: Tuesday, January 13, 2009 1:06 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Eu "mi-am luat-o" si cu asigurarea de viata si cu cea de sanatate... tot praful s-a ales.
oana_nicole
Postat: Monday, February 9, 2009 3:29 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
kali wrote:
Eu "mi-am luat-o" si cu asigurarea de viata si cu cea de sanatate... tot praful s-a ales.

Pai de ce? Nu mai exista societatea la care ai incheiat asigurarile? Sau la ce te referi?
oana_nicole
Postat: Monday, February 9, 2009 3:36 PM

In urma contractarii unui credit imobiliar de curand, incheierea unei asigurari a locuintei a fost obligatorie, cea de viata fiind optionala. Eu am ales sa o inchei si pe aceasta din urma si sunt convinsa ca nu am gresit. Nu este o societate la care as fi ales eu sa imi fac asigurare de viata, insa banca nu mi-a dat de ales. Ce mi se pare important este ca, in caz de deces, prin asigurarea de viata se acopera valoarea imprumutului de la banca. Adica, nu las copilului de plata rata la banca. Care rata, Dumnezeu cu mila, e de platit lunar timp de 35 de ani. ras
kali
Postat: Monday, February 9, 2009 4:05 PM

Mai exista, desigur.
Cu cea de sanatate... conform aigurarii trebuia sa primesc o suma de bani daca as fi fost internata sau as fi suferit o interventie chirurgicala. Dupa nasterea Alexiei (prin cezariana) am luat legatura cu ei. Dupa ce m-au purtat cu vorba luni bune nu am primit niciun ban; brusc agentul care se ocupa de mine nu mai era de gasit decat la telefon (si atunci foarte rar). Cica nu m-am incadrat. In ce? Nu stiu... pentru ca aveam mai mult de 1 an de cand imi facusem asigurarea, iar operatia fusese la indicatia medicului (deci nu la cerere).

Acum ce sa spun... poate am fost sfatuita prost din start, poate ca nu am inteles eu bine si ei mi-au promis mai multe ca sa ma castige de client...
Am citit si contractul si scria acolo negru pe alb ce grad de risc implica operatia de cezariana si cati bani aveam de primit.

Suparata pe chestia asta, am hotarat sa renunt si la asigurarea de viata. Ma dezamagisera si era clar ca nu primeam ce mi-au promis. Cand mi-am facut-o, am primit un fel de tabel cu sumele pe care le-as fi primit daca m-as fi retras mai devreme. Mi-am asumat pierderile... dar nu mi-am inchipuit ca aveau sa fie atat de mari.
Prin urmare, dupa 5 ani in care le virasem trimestrial o suma nu foarte mica, in momentul in care m-am retras am primit mai putin decat platisem eu intr-un an (si cu mai mult de jumatate mai putin decat era in desfasurator). Cand am intrebat de ce atat de putin... si ca e diferit fata de ce calculasera la inceput, mi-au spus ca sumele sunt aproximativealcool
Pai ce-ar fi fost sa platesc 25 de ani si sa aflu la sfarsit ca suma care mi-o "promiteau" era la fel de aproximativa?

Tin sa precizez ca nu mi s-a explicat calculul final in niciun fel, iar valoarea sumei am aflat-o cand am mers sa o scot de pe card (card care mi l-au facut ei, special pentru treaba asta si fara care- vezi Doamne- nu se putea).

Buuun, scot banii... ii injur printre dinti si plec acasa. Prostia mea a fost ca nu am cerut imediat inchidere de cont.
Dupa 1 an (!!!- oare de ce nu dupa o luna, hai doua) primesc o instiintare de la banca cum ca am la ei datorii. Suma era destul de mare; era vorba despre diferite comisioane de administrare... si ceva dobanzi. Fug val-vartej la ei, hotarata sa le dau cu cardul in cap... si aflu acolo ca de fapt avusesem si nu stiu ce descoperire de cont (pe care- atentie!!- nu am cerut-o si nici nu am stiut de ea) pentru care trebuie sa platesc dobanzi si mai nu-stiu-ce.
Deci iti dai seama ca suma pe care o primisem eu dupa renuntarea la asigurare era, de fapt, mult mai mica decat am crezut initial.
Nu am avut ce face si am platit tot si astfel m-am ales, dupa 5 ani de plata a asigurarii de viata, cu o ceapa degerata (sau nici macar).
Am inchis si cont si tot si nu vreau sa mai aud de asta. Mai degraba fac eu economii si mi le tin la banca pe o dobanda oarecare- dar sunt bani pe care-i "vad" nu care-mi sunt promisi.

Asigurarea respectiva a fost una facultativa si eram chiar incantata la inceput. Aveam impresia ca ajunsa la o anumita varsta voi primi o suma destul de mare de bani cu care imi voi putea ajuta copiii sa aiba un start usor in viata... ori daca as fi decedat intre timp- un ajutor pentru familia mea. Dupa cele intamplate, in schimb, sunt convinsa ca e o escrocherie... si doar citisem cu atentie contractul... si studiasem cu atentie ofertele diferitelor firme...
kali
Postat: Monday, February 9, 2009 4:09 PM

Oana, asigurarea fiind intermediata de banca, poate au stiut cum sa incheie contractul. Am o cunostinta care a decedat, iar asigurarea incheiata in momentul in care a facut un imprumut, i-a acoperit valoarea acestuia.
Asigurare avem si noi la apartament... dar nu e o suma mare.
codruta
Postat: Monday, February 9, 2009 4:26 PM

Nivel: Avansat

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
Kali, poate se considera reclama dar eu tare as fi curioasa care sunt nemernicii care ti-au tras teapa asta urata.Macar sa ne ferim si noi sau sa stim la ce sa ne asteptam
mommy
Postat: Monday, February 9, 2009 5:34 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
codruta wrote:
Kali, poate se considera reclama dar eu tare as fi curioasa care sunt nemernicii care ti-au tras teapa asta urata.Macar sa ne ferim si noi sau sa stim la ce sa ne asteptam

Banuiesc ca e vorba de ING (imi pare rau, Kali, de experienta), dar toti sunt la fel, nu platesc nimic de bunavoie (decat in relatiile cu persoane juridice care nu glumesc cand vine vorba de bani, cum sunt bancile, de exemplu). Eu am lucrat ca agent alcool o scurta perioada ca sa imi suplimentez veniturile, dar se pare ca sunt incapabila sa vand asa ceva. Dar macar m-am lamurit cam cum se lucreaza la noi. Cu parere de rau, trebuie sa o spun ca am intalnit foarte putini agenti de succes care sa fie si corecti, adica sa iti spuna adevarul si numai adevarul. Si asta pentru ca oamenii cumpara asigurari numai de la cei care mint frumos. Daca le spui ce sume nu sunt in realitate asigurate si care sunt riscurile, majoritatea te trimit la plimbare. TOATE formele de contracte de asigurare cu economisire sunt niste tzepe. Am si eu 2 bucati facute cu mana mea... nervi banghead si pe care daca le-as rascumpara acum, dupa 8 ani, nu cred ca as recupera jumatate din banii depusi. Cititi cu atentie conditiile contractuale, macar atunci se produce evenimentul asigurat, si notificati compania NUMAI IN SCRIS si daca se poate si pe mail si prin posta si la telefon si personal si PASTRATI dovada faptului ca i-ati notificat in termenul prevazut in contract si ca ati depus toate hartoagele solicitate. Cereti informatii numai in scris, si pastrati mailurile. Daca nu se rezolva, nu ezitati sa va adresati companiei mama (cel mai bine - daca exista si puteti intocmi o plangere in engleza) sau Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor. Ca o concluzie, tratati orice companie de asigurari ca un potential escroc si nu glumesc cand o spun.
Kiki
Postat: Monday, February 9, 2009 5:40 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Nu e vorba de reclama, va rog mult sa precizati in topic orice probleme aveti cu asigurarile, dar si numele asiguratorului.
Stiu ca nu va ajuta cu nimic, nu va recuperati banii de la ei, dar macar sa le "taiem" posibilitatea de a castiga si alti bani prin escrocherii!
t-mihaela
Postat: Monday, February 9, 2009 5:43 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
kali wrote:
Mai exista, desigur.

Acum ce sa spun... poate am fost sfatuita prost din start, poate ca nu am inteles eu bine si ei mi-au promis mai multe ca sa ma castige de client...

Kali, si eu am patit bucuria cu asigurarea in caz de cezariana.Sa stii ca sunt niste chichite pe care agentul nu ti le spune.De exemplu si la mine scria alb pe negru ca e asigurata cezariana dar care cezariana asta e misterulangry Numai cezariana venita ca urgenta adica dupa vreo 12 ore de impins nu iese bebele si n-ai incotro tre sa te opereze.Plus ca nici o companie nu asigura femei gravide si nu acopera cheltueli de sarcina.Dar nici asta nu-ti spune clar agentul ci te tot invrte pe deget .Mai rau la mine tampitul de agent mi-a spus ca don't worry,sunt asigurata chiar daca sunt gravi.Mintea pe fata si cu asa patos ca chiar l-am crezut.Si dupa ce am nascut m-am trezit cu un bill de vreo 10 000 $ ca aici sunt mai scumpe serviciile,ma rog.Deci atentie la asigurarile pentru femei gravide.Si cum zici daca agentul nu a fost cinstit bine ca ai renuntat si la cea de viata ca cine stie si acolo ce minuni mai semnai .Cauta un agent cinstit, deschis , cu cunostinte in domeniu, pune multe intrebari si apoi incheie asig de viata.La noi tot venea agentul sa ne pacaleasca si cu o asig de viata ca intr-o zi satul de nesimtirea lui aproape ca l-a luat kaze la bataie box2 Unii sunt fara scrupule, nesimtiti si profitori ,din asta traiesc.duel
codruta
Postat: Monday, February 9, 2009 6:38 PM

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
chiar azi si-a platit sotul polita de asigurare la AIG. Cand si-a incheiat asigurarea eu eram gravi iar agentul macar a fost sincer cu mine ca mi-a spus ca nu ma incadrez.Daca n-am facut-o atunci, cred ca nici n-o mai fac.
oana_nicole
Postat: Tuesday, February 10, 2009 11:24 AM

Cred ca e ok sa dam si numele societatii de asigurari, dupa cum preciza si Cristina, atata timp cat vorbim despre "patanii" personale. Intr-adevar, din necunostinta si lipsa noastra de informare la momentul respectiv pot invata altii cum sa se fereasca.

Oana, ufff, te-ai trezit intr-adevar cu o mare pacoste pe cap. Tot raul in povestea asta e ca nu ai stiut si partea mai putin frumoasa despre asigurarea respectiva, ce se intampla daca te retragi inainte de expirare si ce costuri implica asta.

Oricum, raman la convingerea ca o asigurare de viata este foarte utila. Pacat ca la noi pe piata nu se vand produsele respective asa cum trebuie, "si cu bune si cu rele". Oamenii nu inteleg ce cumpara, sunt clauze "ascunse printre randuri" si de aici atat de multe probleme. Poate ma repet dar, inainte de a incheia orice fel de asigurare, incercati sa va documentati foarte bine si mai ales sa intelegeti conditiile de asigurare.
kali
Postat: Tuesday, February 10, 2009 4:12 PM

Miru wrote:

Banuiesc ca e vorba de ING

ras
Daca as fi stiut atunci cele povestite de tine, poate as fi procedat altfel...

Mihaela, alta asigurare nu-mi mai trebuie. M-am lecuit.

Oana, eu aveam impresia ca am inteles ce inseamna sa te retragi mai repede. Dupa cum spuneam, aveam un desfasurator cu sumele care mi s-ar fi cuvenit in functie de cati ani de plata aveam in momentul retragerii.
Problema mea e ca realitatea nu corespundea cu foaia nici pe jumatate. Atunci mi-am pus problmea ca dupa 25 de ani de plata s-ar putea sa nu iau suma pentru care m-am asigurat... ca tot pe foaie era si aia.

In plus, am terminat Dreptul, deci am pretentia ca sunt familiarizata- cat de cat- cu diferite tipuri de contract. Are dreptate si Mihaela cu cezariana... in ceea ce priveste asigurarea de sanatate...
In fine, oricum avem amandoi asigurari facute de firmele la care lucram... nu stiu ce mi-a mai trebuit.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed