Asigurarea de viata

Chestionar intrebare: Ati incheiat o astfel de asigurare?
Alegere Voturi Statistici
Da, este o alegere foarte buna. 14 63%
Nu, dar intentionez sa inchei una. 5 22%
Nu ma intereseaza un astfel de produs. 3 13%
Alte variante. 0 0%

Options Asigurarea de viata
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Wednesday, February 11, 2009 7:12 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
E bine de stiut...mi-a trecut pofta de facut asigurari.

Vara trecuta cineva tot insista sa-mi fac asigurare pe viata.Mai -mai ca ma convinsese , dar mi-a cerut certificat de la medic precum ca sunt sanatoasa.i-am spus ca acum sunt sanatoasa, dar ca in trecut am fost bolnava de cancer.I-a trecut repede interesul.
Ely
Postat: Wednesday, February 11, 2009 8:34 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Kali urata experienta.uff .
Din cate stiu aici se face asigurare pe viata si daca-ti deschizi un cont(sotul stie mai bine).In fine eu mi-am facut o asigurare de sanatate si mi-a zis ca timp de un an daca ramana insarcinata nu am drept.Am zis ca accept ,dar daca vine bebe atunci nu am sa apelez la ei,merg cu asigurarea gratuita pe care o am ,dar este bine ca macar m-a anuntat.
oanalaurisa
Postat: Wednesday, February 11, 2009 9:32 PM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
Miru wrote:

Banuiesc ca e vorba de ING (imi pare rau, Kali, de experienta), dar toti sunt la fel, nu platesc nimic de bunavoie (decat in relatiile cu persoane juridice care nu glumesc cand vine vorba de bani, cum sunt bancile, de exemplu). Eu am lucrat ca agent alcool o scurta perioada ca sa imi suplimentez veniturile, dar se pare ca sunt incapabila sa vand asa ceva. Dar macar m-am lamurit cam cum se lucreaza la noi. Cu parere de rau, trebuie sa o spun ca am intalnit foarte putini agenti de succes care sa fie si corecti, adica sa iti spuna adevarul si numai adevarul. Si asta pentru ca oamenii cumpara asigurari numai de la cei care mint frumos. Daca le spui ce sume nu sunt in realitate asigurate si care sunt riscurile, majoritatea te trimit la plimbare. TOATE formele de contracte de asigurare cu economisire sunt niste tzepe. Am si eu 2 bucati facute cu mana mea... nervi banghead si pe care daca le-as rascumpara acum, dupa 8 ani, nu cred ca as recupera jumatate din banii depusi. Cititi cu atentie conditiile contractuale, macar atunci se produce evenimentul asigurat, si notificati compania NUMAI IN SCRIS si daca se poate si pe mail si prin posta si la telefon si personal si PASTRATI dovada faptului ca i-ati notificat in termenul prevazut in contract si ca ati depus toate hartoagele solicitate. Cereti informatii numai in scris, si pastrati mailurile. Daca nu se rezolva, nu ezitati sa va adresati companiei mama (cel mai bine - daca exista si puteti intocmi o plangere in engleza) sau Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor. Ca o concluzie, tratati orice companie de asigurari ca un potential escroc si nu glumesc cand o spun.

Daca tot esti familiarizata cu ING,zi-mi te rog despre pachetul DEBUT 18 pentru copii,ce stii despre?
Oare e tot o teapa? Ca eu platesc pt Mira lunar...
mommy
Postat: Wednesday, February 11, 2009 10:03 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Oana, am intuit ca e ING, pt ca acum cativa ani erau singurii care aveau si asigurare de sanatate atasata la cea de viata, eu nu am lucrat la ei, dar nu conteaza atat produsul/asigurarea pe care ai ales-o, ci in cazul celor de tip unit-linked (care au si componenta de economisire) conteaza programul de investitii in care ai ales sa ti se duca banii: toate companiile au mai multe programe: in lei, in valuta, cu risc mai mare, mediu sau mic, si in functie de program, banii se investesc in actiuni sau in obligatiuni de stat sau in conturi la banci etc. Tu trebuie sa urmaresti evolutia programului pt care ai optat pe situl companiei. Eu cand am zis ca sunt tzepe, m-am referit in primul rand la faptul ca din banii depusi o parte foarte mare este retinuta pt comisioane si doar o mica parte efectiv investita, iar cat repezinta exact fiecare parte nici o companie nu o explica in detaliu (adica in procente, sa zicem), asta e marea smecherie la produsele de tip unit-linked.
oanalaurisa
Postat: Thursday, February 12, 2009 8:06 AM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
Miru wrote:
Oana, am intuit ca e ING, pt ca acum cativa ani erau singurii care aveau si asigurare de sanatate atasata la cea de viata, eu nu am lucrat la ei, dar nu conteaza atat produsul/asigurarea pe care ai ales-o, ci in cazul celor de tip unit-linked (care au si componenta de economisire) conteaza programul de investitii in care ai ales sa ti se duca banii: toate companiile au mai multe programe: in lei, in valuta, cu risc mai mare, mediu sau mic, si in functie de program, banii se investesc in actiuni sau in obligatiuni de stat sau in conturi la banci etc. Tu trebuie sa urmaresti evolutia programului pt care ai optat pe situl companiei. Eu cand am zis ca sunt tzepe, m-am referit in primul rand la faptul ca din banii depusi o parte foarte mare este retinuta pt comisioane si doar o mica parte efectiv investita, iar cat repezinta exact fiecare parte nici o companie nu o explica in detaliu (adica in procente, sa zicem), asta e marea smecherie la produsele de tip unit-linked.

Mersi de raspuns!pupici
lori16ro
Postat: Friday, February 20, 2009 3:42 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
Dar in alta ordine de idei stiti pe cineva , care a beneficiat de o astfel de asigurare pe viata sau de sanatate in urma unei spitalizari?
Ca persoane care cotizeaza stiu destul de multe
lori16ro
Postat: Friday, February 20, 2009 12:29 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
Nimeni nu stie ?
imi poate raspunde si pe privat sa nu fie reclama,
serarg
Postat: Friday, September 10, 2010 9:19 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/10/2010
Postari: 3227
Locatia: bucuresti
Buna seara
Am intrat sa citesc despre pitici si am gasit subiectul despre asigurari.Sunt consultant la o companie de asigurari si daca aveti nevoie de lamuriri va raspund cu draga inima.Mentionez ca nu va obliga la nimic sa cereti informatii,oferte,lamuriri.Pentru lori16ro :eu chiar am o clienta care are si o asigurare pentru bebel si una de sanatate,iar la vreo 6 luni dupa incheierea contractului ,bebelul a suferit 2 interventii chirurgicale.Pot sa-ti spun ca si-a recuperat banutii cheltuiti si chiar mi-a spus ca a trecut mai usor peste perioada aceea urata.
only_for_fun
Postat: Saturday, June 4, 2011 1:35 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna ziua, citesc pe tot felul de forumuri fel si fel de discutii despre asigurari de viata, si sincer mi se face foarte mare sila.Este adevarat ca in Romania au fost multe tzepe, bine foarte multe tzepe.Este adevarat ca ar trebui schimbata toata societatea romaneasca de la un cap la altul, dar daca genetic acceptam ca suntem in halul in care suntem, atunci nu mai avem nici o sansa. Ar trebui sa ne scoatem de pe cap ochelarii de cal si sa incercam sa ne educam umpic. Ar trebui sa privim mai mult si mai atent la ceea ce se intampla in alte parti. Avem foarte multe de invatat, in momentu de fatza nu stim decat exact atat cat au vrut altzii sa stim.
Eu lucrez la o companie despre care din fericire nu am auzit pe nimeni sa se vaite.Pentru cei care nu considera toate companiile de asigurari niste grupari de oameni care dau tzepe la alti oameni.Pentru cei care sunt interesati sa economiseasca pentru necesitatile lor, dar nu sunt pe deplin convinsi in privinta beneficiilor acestui tip de investitie, sau nu pot sa se hotarasca cu ce companie este cel mai bine sa colaboreze, sau pentru cei care au orice alta problema sau nelamurire, adresa mea este : just_for_fun_zzz@yahoo.com

P.S. Intai ar trebui sa intelegeti ca nimeni nu o sa incerce sa va faca de bani, sau sa va bage ceva pe gat. Calmati-va !!
ingerash
Postat: Saturday, June 4, 2011 2:05 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
only_for_fun wrote:

P.S. Intai ar trebui sa intelegeti ca nimeni nu o sa incerce sa va faca de bani, sau sa va bage ceva pe gat. Calmati-va !!

hohot hohot hohot hohot mda....Reclama interzisa!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed