ARSURILE

Options ARSURILE
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanalaurisa
Postat: Friday, March 7, 2008 9:33 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
ARSURILE

IMPORTANT!

- Sunati la ambulanta daca arsurile afecteaza mai mult de o parte a corpului sau fata,gatul,mainile, picioarele. Sunati daca victima este un copil sau o persoana varstnica.

- Sunati la ambulanta daca arsurile sunt provocate de substante chimice.

- Daca banuiti ca victima a fost electrocutata.

- Daca victima are o arsura chimica la ochi.

- Daca victima a varsat o substanta chimica ce a provocat inghetarea pielii,dati primul ajutor pentru arsuri chimice,apoi dati primul ajutor pentru degeratura.

- Daca victima a varsat o substanta chimica ce se absoarbe prin piele fara sa o arda.

1.INDEPARTATI VICTIMA DE CAUZA CE A PROVOCAT ARSURILE.

2. SCOATETI TOATE HAINELE DI BIJUTERIILE DE PE ZONA ARSA.
ATENTIE: Nu scoateti hainele fierbinti sau care ard mocnit,care sunt uscate sau care s-au lipit de pielea arsa! Nu suflati si nu tusiti deasupra zonei arse!

3.ACOPERITI ARSURILE MICI CU SERVETELE UMEDE.
Daca zona arsa este mai mica decat dimensiunile toracelui victimei,acoperiti-o lejer cu un cearsaf sau prosop imbibat in apa rece sau tineti pielea arsa sub un jet de apa rece de la robinet.
ATENTIE: Nu puneti gheata pe pielea arsa! Nu spargeti veziculele,daca exista! Daca zona arsa are dimensiuni mai mari decat toracele victimei,nu aplicati apa si nu acoperiti arsura.

4.SEPARATI DEGETELE ARSE DE LA MAINI SAU DE LA PICIOARE.Daca degetele de la maini sau picioare au fost arse,asezati cu blandete intre ele pansamente din panza,uscate.ATENTIE: Nu folositi vata sau orice bandaje adezive!

5.ACOPERITI LEJER ZONA ARSA CU UN SERVET CURAT,USCAT.Daca prin servet zemuieste lichid ,puneti un alt servet deasupra .
ATENTIE: Nu aplicati pe arsura nici un fel de unguente,lotiuni,unt,bicarbonat de sodiu alimentar sau gheata!

6.RIDICATI UN BRAT SAU UN PICIOR ARS DEASUPRA NIVELULUI INIMII VICTIMEI.

ARSURILE PROFUNDE

In cazul arsurilor profunde (semnalate de pielea carbonizata sau alba), trebuie sa controlati si functiile vitale ale victimei.

HAINE IN FLACARI

1.ASEZATI PERSOANA PE PAMANT , ASTFEL INCAT HAINELE CARE ARD SA FIE DEASUPRA.

2.STINGETI FLACARILE CU O PATURA,HAINA SAU ORICE ALTA TESATURA CARE SE AFLA PE APROAPE SI LA INDEMANA.
Directionati flacarile in partea opusa fetei victimei sau SPUNETI-I ACESTEIA SA SE INTOARCA INCET DE PE O PARTE PE ALTA. ARSURILE CHIMICE

SIMPTOME

- URME DE ARSURA
- CEFALEE
- DIFICULTATI DE RESPIRATIE
- CONVULSII
- VEZICULE
- AMETEALA
- DURERI ABDOMINALE
- PIERDEREA CUNOSTINTEI

1.INDEPARTATI VICTIMA DE SUBSTANTA CHIMICA.

2.SPALATI DIN ABUNDENTA ARSURA CU APA SI SCOATETI HAINELE CONTAMINATE.
Mentineti zona arsa cel putin 15 minute sub jet de apa,pentru a dilua substanta chimica.In timp ce spalati arsura,scoateti bijuteriile sau hainele ce ar fi putut veni in contact cu substanta chimica.

3.CONTROLATI FUNCTIILE VITALE ALE VICTIMEI.

4.DACA VICTIMA NU RESPIRA,NU ARE PULS SAU NU II BATE INIMA,INCEPETI RCP (RESUSCITARE CARDIOPULMONARA).

5.ACOPERITI ARSURA CU UN SERVET CURAT,USCAT.
MNiko
Postat: Friday, April 11, 2008 11:00 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Primul ajutor in caz de arsuri
fdianamaria
Postat: Saturday, November 7, 2009 8:20 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
intrebare: pentru un copil de sub un an ce se poate pune pe arsura pentru a se vindeca mai repede (avand in vedere ca micutii de aceasta varsta baga manuta in gurita) ?? Ma refer la ceva leacuri babesti mai ales daca stiti...
Ely
Postat: Saturday, November 7, 2009 11:02 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Sper sa nu fie grav.Eu pun repede apa rece ,apoi ma ung cu putina miere si mereu mi-a calmat arsura.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, November 8, 2009 1:59 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
fdianamaria wrote:
intrebare: pentru un copil de sub un an ce se poate pune pe arsura pentru a se vindeca mai repede (avand in vedere ca micutii de aceasta varsta baga manuta in gurita) ?? Ma refer la ceva leacuri babesti mai ales daca stiti...

daca arsura nu e foarte profunda, noaptea poti da cu neopreol. ajuta la vindecarea rapida. asta pe langa ce a scris Ely.
Pupam bubuta!pupici
fdianamaria
Postat: Sunday, November 8, 2009 7:38 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Am niste prieteni ai caror baietel de varsta Elenei s-a ars urat la manuta ca atinsese tevile de caldura (au termoteca...) Acum are besica mare si plina de lichid parca dar e mare si urata chiar in palma.
bulibuli
Postat: Sunday, November 8, 2009 8:31 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
o fuguta pana la ambulatorul de chirurgie pediatrica pt decapare si badijonaj sau pansament, cum o fi cazul..
sousourel
Postat: Sunday, November 8, 2009 9:20 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Fuguta la medic! E un loc sensibil si dificil de tratat la bb asa mic.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed