Arsurile epigastrice

Options Arsurile epigastrice
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Monday, May 8, 2006 6:24 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
ARSURILE EPIGASTRICE

Cine nu a avut arsuri in sarcina a fost fericita !
Eu am avut parte si de astea !

De ce apar ele ? Cica digestia este mai lenesa in sarcina si sfincterul dintre stomac si esofag se relaxeaza si lasa sa treaca putin continut gastric in esofag, determinand aparitia arsurilor epigastrice.

Pe masura ce sarcina avanseaza, uterul apasa pe stomac si impinge continutul acid spre acel sfincter. Arsurile apar de obicei in primul trimestru de sarcina.

Ce am facut eu ca sa mai scap de aceste neplaceri:

- am incercat sa mananc mai putin si mai des
- am avut o perioada in care puteam sa mananc numai iaurt si pepene fara sa am arsuri
- am evitat lichidele carbogazoase, alimentele condimentate sau greu digerabile gen vinete, ciuperci, etc
- nu m-am asezat in pat imediat dupa masa, sau daca am facut-o nu am stat perfect intinsa ci sprijinita pe o perna cca 30 de minute dupa masa

Voi ati patit-o ? Ce ati facut ca sa mai reduceti din aceasta neplacere ?

Aveti aici un articol despre arsurile si indigestia in sarcina.

taki
Postat: Monday, May 8, 2006 6:31 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Eu nu am avut yes ras . Ramane un mister de ce oare nu au aparut...

Se zice ca daca copilul are mult par, apar arsurile la stomac ...Sasha totusi s-a nascut cu ceva par uff oare .

Se mai zice ca este bine sa bei un pahar de lapte inainte de culcare...eu, am baut si beau si acum pentru ca-mi place laptele ras !

Sanatate!
sousourel
Postat: Monday, May 8, 2006 8:34 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Am avut in ultimul trimestru, dar nu in mod exagerat. Am avut o alimentatie, zic eu, echilibrata asa ca au fost sub control.
stele_pe_cer
Postat: Monday, May 8, 2006 8:51 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu am avut ceva arsuri de vreo 3-4 ori, dar numai cand am mancat maioneza de ustutoi...si acum, daca mananc usturoi nu imi face bine nici la bila nici la burtica...ma balonez, ma doare burta...dar bine ca nici nu ma omor dupa el...

Cred ca in unele sarcini, arsurile nu au legatura neaparat cu alimentatia.Dar nu cred nici in babisme de genul"ai arsuri ca ii creste parul copilului".Pai, eu am avut arsuri si prin trimestrul II de sarcina,dar nu avea cum sa ii creasca atunci parul copilului.ras
Kiki
Postat: Monday, May 8, 2006 9:27 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu nu am avut. Sa inteleg ca am fost norocoasa....ras
gongutza
Postat: Friday, November 24, 2006 7:49 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
eu am rezolvat problema cu o lingurita de miere dimineata pe stomacul gol cu toate ca eu sunt in semestrul 2 de sarcina si nu ar trebui sa am aceste arsuri; dar poate este poSibil din cauza celor 2 bebei GEMENI
ana78
Postat: Thursday, January 31, 2008 12:41 AM

Nivel: Membru

Intrat: 1/12/2008
Postari: 88
nervi nervi nervi de cateva zile e jale am niste arsuri.... nici nu mai stiu ce sa fac angry angry angry
oanalaurisa
Postat: Thursday, January 31, 2008 10:19 AM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
ana78 wrote:
nervi nervi nervi de cateva zile e jale am niste arsuri.... nici nu mai stiu ce sa fac angry angry angry

Ia Rennie ca ai voie,eu am luat si m-am simtit foarte bine de la el.pupici Iar seara mananca paine prajita cu lapte dulce caldut si te vei simti mai bine...pupici
Rody
Postat: Thursday, January 31, 2008 12:11 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Si eu le am chiar in momentul de fatabanghead banghead banghead
ana78
Postat: Thursday, January 31, 2008 4:34 PM

oanalaurisa pupici pupici pupici am fugit la farmacie bounce bounce azi am fost la o matusa la tara si ma vazut ca am arsuri si mi-a dat huma (argila) si vad ca ma simt mai bine are un gust tare naspascratch
Rody: te inteleg e o senzatie naspascratch
oanalaurisa
Postat: Thursday, January 31, 2008 8:48 PM

ana78 wrote:
oanalaurisa pupici pupici pupici am fugit la farmacie bounce bounce azi am fost la o matusa la tara si ma vazut ca am arsuri si mi-a dat huma (argila) si vad ca ma simt mai bine are un gust tare naspascratch
Rody: te inteleg e o senzatie naspascratch

TI-a dat argila de unde?
ana78
Postat: Friday, February 1, 2008 11:48 AM

La tara, este un loc unde se gaseste aceasta argila se poate manca ea a zis ca din batranai mamicele asa se tratau cu acea argila.... ma simt tare bine nu mai am arsuri si am mancat numai o data sa zic maxim o lingura cry
oanalaurisa
Postat: Friday, February 1, 2008 12:25 PM

ana78 wrote:
La tara, este un loc unde se gaseste aceasta argila se poate manca ea a zis ca din batranai mamicele asa se tratau cu acea argila.... ma simt tare bine nu mai am arsuri si am mancat numai o data sa zic maxim o lingura cry

Argila gasesti de baut si in farmacie,dar eu nu ti-as recomanda sa mananci de aia de la tara,imi pare rau ca sunt sceptica,dar sa stii ca o gramada dintre leacurile babesti si ideile astea vechi sunt tare gresite.
Ai grija ce mananci ca totul trece la bebe si nu stiu cat de igienica e argila aia...faci cum crezi...
ana78
Postat: Friday, February 1, 2008 8:21 PM

oana mersi de sfat am mancat numai o data si ma simt bine orcum a fost mai mult de gura ei si ca sa nu o supar am facut un mic compromis de cand am mancat nu mai am arsuri... am vb si cu sotu si o sa incerc Rennie thumleft
lucy_katerina
Postat: Sunday, February 10, 2008 8:25 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/9/2008
Postari: 217
Locatia: Grecia - Syros
Eu am o gastrita de vreo cativa ani. Acum ma doare stomacul...of....si iau cate un anghirol. e facut din extract de anghinare. Sper sa nu dauneze micutului.
Mai multe voi sti dupa ce merg la prima consultatie.

oare
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed