apa

Options apa
Subiectul anterior · Subiectul urmator
andrada74
Postat: Thursday, February 18, 2010 10:16 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/25/2006
Postari: 137
Locatia: iasi
Am o nelamurire. Stie cineva cam cita apa ar trebui sa bea un copil de 3 ani pe zi? Stiu ca la adulti se vehiculeaza cifra de 2 l pe zi. Baiatul nostru, un copil sanatos de altfel (doar mici raceli pina acum), cere des apa. Daca i-as da cit ar vrea cred ca ar bea 2 litri. Mi s-a parut normal, insa si bona a zis ca i se pare ca vrea cam des apa (uneori bea apa si dupa laptele de seara). Nu vreau sa par panicarda, de aceea pun aceasta intrebare.
Fluturas
Postat: Thursday, February 18, 2010 10:29 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
si karina mea bea foarte multa apa,niciodata nu mi-am facut griji.si sa nu mai zic,mai nou...au o sticluta de apa langa pat noaptea,si dimineata se vede ca au baut din ea
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, February 18, 2010 2:14 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Andrada, depinde si de cat de cald este in camera, ce mananca pe parcursul zilei, cat de multe legume si fructe proaspete papa. Oricum ar fi bine sa-i notezi intr-o saptamana exact cat si ce papa si cata apa bea si daca nu se justifica setea lui trebuie sa te duci la pediatru, stiu ca poate fi un semn de diabet. Poate este totusi prea cald in camera, se joaca mult, papa mancare prea satioasa sau a descoperit cat de distractiv este balaceala.ras
andrada74
Postat: Friday, February 19, 2010 2:24 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/25/2006
Postari: 137
Locatia: iasi
stiam si eu de treaba cu diabetul insa zic ca nu e cazul. Parca bea mai multa apa cind e cald, insa in camera nu avem mai mult de 22-23 grade. De mincat, maninca ciorbita, piure, branza cu unt slab, ii dam putine dulciuri, incercam sa fie de casa.
Ce e drept ii si place sa bea si se joaca si cu sticluta. Am sa incerc sa monitorizez cit bea pe zi.
tiramisu
Postat: Friday, February 19, 2010 3:14 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/4/2009
Postari: 488
Locatia: Ardeal
Si al meu bea tare multe lichide chiar daca e mai mic. Nu cred ca e nicio problema, cel putin asa mi-a spus medicul de familie.Am incercat pe cat posibil sa nu-i mai dau cu biberonul, dar si cu paharul sau cu paiul tot asa multa apa bea.
marivic
Postat: Friday, February 19, 2010 6:08 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Eu am avut aceasta problema cu baietelul meu cel mai mic,ajungea si la 2 l de apa pe zi;eram panicata,nu stiam ce sa mai fac,i-am facut analizele de teama diabetului,si nimic.Medicul lui mi-a spus sa-i dau cat vrea el;cred intr-un final ca copilul meu a crescut cu apa,mix de fructe si iaurturi cu fructe.Asta era tot ce consuma el cat a fost mic,si cred ca cu astea a crescut.Si acum are 6 anisori si nu are alte probleme.Da-i cat iti cere,asa are metabolismul el format;nu a murit nimeni ca a baut apa,ci mai degraba sa te ingrijorezi cand nu iti bea,...ras Sanatate ca-i mai buna decat toate,si nu te nelinistii,...mie mi-i se pare normal.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed