animale de curte

Options animale de curte
Subiectul anterior · Subiectul urmator
marivic
Postat: Tuesday, January 12, 2016 1:15 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Miriam,acum nu le mai am......Am doar 2 gaste,doua rate si 12 gaini sic doi caini si 4 pisici hohot hohot hohot
miriam
Postat: Tuesday, January 12, 2016 1:33 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4986
Locatia: bh
marivic wrote:
Miriam,acum nu le mai am......Am doar 2 gaste,doua rate si 12 gaini sic doi caini si 4 pisici hohot hohot hohot

Ajunge, si pt astea daca vrei sa pleci de acasa trebuie sa lasi pe cineva sa le hraneasca. Doar ca in Ro poti sa lasi veciniiras
ingerash
Postat: Tuesday, January 12, 2016 2:46 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Succes Mihaela majoreta coeur si eu as vrea vaca,capra chiar si cai.Va admir!
marivic
Postat: Tuesday, January 12, 2016 3:08 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Nu prea pot lasa vecinii.....Cu unii nu vorbesc iar la ceilalti,care-mi sunt si rude nu apelez...caci nu am apelat niciodata.Fiecare are griji de ce le-ar mai trebui si cele din partea noastra.Intotdeauna am incercat sa ramana cineva din familie acasa.De aceea sotulmeu nu prea este de acord cu faptul de a avea din nou,,lighioane'' hohot hohot hohot A spus ca a stat destui ani sluga,acum vrea sa fie mai libertin hohot hohot Voi vedea pana la urma cum il voi convinge caci tare mult as vrea sa am carnea din ograda proprie Crazy
t-mihaela
Postat: Tuesday, January 12, 2016 6:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
La noi se pare ca e un trend sau o miscare sa-i zic asa, tot mai multe femei se intorc catre farming pt ca ele au de crescut copii si ele fac cumparaturile si ca si mine se simt vinovate pt ce pun in gura copiilor.Eu cumpar carne ,lapte oua ,miere de la o ferme dar sincer nu mai imi permit, e f scumpa fiind produse locale,ei produc pt ei si putinul surplus il vand .Asa vreau si eu sa fac , sa produc pt noi dar preferabil sa nu am surplus .Nu pot trece pe carne de supermarket, am incercat ca e mai economic , am gatit un pui si a a sfarsit in castronul lui Kobi .Trebuie neaparat sa imi cresc singura mancarea altfel dau faliment ...s-ar putea sa dau faliment oricum dar macar sunt sanatos-falit nu bolnav-falit cu cont la farmacie.Nu ma sperie saracia, ca nu e saracie in sensul ca n-ai ce manca ci in sensul ca nu mai ai bani cash , fermierii mici nu au cash ei au produse si folosesc mult trocul sau banii sunt blocati in utilaje ,e un alt fel de viata ,nu prea vezi banii la culoare decat daca ai surplus si vinzi.Asta e teoria...practica o vedem alcool
kali
Postat: Wednesday, January 13, 2016 9:07 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Mihaela, tu esti o sursa inepuizabila de surprize si de... energie. De obicei lumea cu greu iese din zona de comfort si prefera rutina comoda, in schimb tu... esti ca un titirez.

Sa se concretizeze tot ce-ti propui si sa fie pe masura asteptarilor! Asteptam foto.
lori16ro
Postat: Wednesday, January 13, 2016 1:51 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
parerea mea este sa cresti animalele care le poti hrani cu ce produce pamantul tau , daca cumperi furaje, graunte, nu rezolvi nimic
eu as incepe cu oi sau capre si gaini,
t-mihaela
Postat: Wednesday, January 13, 2016 5:57 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Kali, multumescpupiciE adevarat ca ma plictisesc repedeCrazy Poze cred ca prin martie aprilie daca totul merge dupa plan topai Acum suntem in curatenie ,tre sa punem casa in vanzare pana la sfarsitul lunii.Deci e cu bataie lunga.
Lori,daca compari cu produsele din supermarket, nu se merita .Dar comparatia trebuie facuta cu produlele de la tara, locale .Ori pe astea eu nu mi le mai permit,nu mai pot da 100$ pe un curcan si 10$ pe un pumn de carne tocata si e foarte frustrant sa vad ca nu imi permit sa mananc decat bombele cu ceas din supermarket iar maine sa-mi vad numele la farmacie printe clienti fideli cu discountNuImiPasa .
Am uitat sa mentionez ca la noi laptele direct de la ferma e interzis.Daca vrei lapte neprocesat ,direct de la moo moo ,tre sa-ti cresti vaca singur si nu ai voie sa dai nimanui ca daca omul face o gripa si se afla ca seara a baut laptele tau faci puscarie.Practic laptele sanatos a disparut ce luam din magazine e" waste product".De asta vreau vaca .dar cred ca incep cu o capritza doua ca nu stiu ce sa fac cu asa mult late nu stiu inca cum sa-l prepar.Chiar si de la o capra poti avea lapte mai mult decat are familia nevoie deci , nu stiu, pana la urma tre sa invat sa fac branza, unt toate astea majoreta
kali
Postat: Monday, January 18, 2016 3:08 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
t-mihaela wrote:
Kali, multumescpupiciE adevarat ca ma plictisesc repedeCrazy Poze cred ca prin martie aprilie daca totul merge dupa plan topai Acum suntem in curatenie ,tre sa punem casa in vanzare pana la sfarsitul lunii.Deci e cu bataie lunga.

Doamne ajuta! Daca pui suficienta energie in asta s-ar putea sa va iasa!!

Ce sa zic? Si eu am fantezii cu gaini dupa ce ma mut la casa de rade blondu' de mine si face basca de fiecare data cand aduc vorba. Bine, sa intelegeti, eu nu am avut tangente cu ele in viata mea deci ar fi noutatea noutatii - asta pe langa faptul ca-s destul de pretioasa, asa, si mi-e greata de kk strain. Parca ma vad cu masca de gaze si costum de protectie NASA ducandu-ma la gobai - cine stie cunoaste ce-s aleaLol - numa' sa pun pe masa copiilor oul ou si carnea carne.

Sunt destul de determinata iar miza e prea mare ca sa ma razgandesc asa ca prevad ca o sa-i cada blondului rasu-n san da' nu ma zic nimic pana nu se si concretizeaza.

Intre timp facem si noi eforturi sa cumparam gaini " adevarate ". Uneori ne iese, alteori nu.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed