Anemia la bebelusi

Options Anemia la bebelusi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, June 30, 2006 2:43 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Cum o recunoastem si cum o tratam?
Miri
Postat: Monday, July 17, 2006 11:00 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Anemia feripriva

Anemia prin lipsa de fier (anemia feripriva)
-este frecventa la sugari si copii mici;
-cauza cea mai frecventa este lipsa unui aport insuficient de fier;
-mai poate apare in pirderi de fier prin sangerari(hemoragii,pierderi de sange prin scaun) , unele boli cronice (tuberculoza), infectii urinare;

Situatii care duc cel mai frecvent la anemie prin lipsa de fier:
-copil nascut inainte de termen (prematur),gemeni, la care rezervele de fier primite de la mama in cursul sarcinii sunt foarte mici si se epuizeaza repede , astfel ca in jurul varstei de 2 luni ei vor avea anemie;
-alimentatie artificiala (cu lapte praf sau lapte de vaca) prelungita ,lapte care este sarac in fier iar daca copilul nu primeste alimente bogate in fier (carne,galbenus de ou) in jurul varstei de 4-5 luni vor avea anemie;
-alimentatie excesiva cu fainoase (biscuiti, paine) care impiedica ca fierul sa se asimileze in organism;
-alimentatie saraca in carne,oua.

Cum diagnosticam aceasta boala
:
-daca copilul este palid, apatic, somnolent, indispus, nu creste in greutate, nu are pofta de mancare sau nu mai vrea sa suga trebuie sa-l duci la doctor sa-l consulte;
-analizele care confirma aceasta boala sunt :hemograma(hemoglobina,hematocritul) si dozarea fierului din sange.

Tratamentul anemiei prin lipsa de fier
Metode de a preveni anemia la copil:
-poate fi prevenita prin controlul sarcinii la gravidele in lunile 5-6, prin controlul hemoglobinei,iar daca aceasta este scazuta vor primi preparate care contin fier;
-la copii care sunt alimentati artificial(cu lapte praf) se va diversifica mai repede alimentatia in jurul varstei de 4-5 luni ,in supa de legume se vor adouga legume verzi,carne mixata,galbenus de ou(vezi articolul alimentatia sugarului);
-imbogatirea alimentatiei copilului cu alimente care contin fier:ou,carne,ficat,legume verzi(spanac) si evitarea alimentelor care impiedica absortia fierului,nu se vor oferi in exces fainoase(paste fainoase,paine,biscuiti);
-daca copilul nu primeste aceste alimente ca atare se pot incerca combinatii pe care el nu le sesizeaza (piure de legume amestecat cu carne mixata,ficat sau galbenus de ou,galbenus in branza de vaci);
-este posibil ca dupa ce copilul mananca supa sa nu mai vrea sa manance altceva,in acest caz ai putea sa-i oferi primul aliment piureul de legume cu carne sau galbenus de ou si apoi supa care are o valoare calorica mai scazuta si contin mai putine principii alimentare;

Tratamentul medicamentos al anemiei prin lipsa de fier:
-se face prin administrarea unor preparate care contin fier;
-in farmacii exista mai multe preparate de fier, difera intre ele prin concentratia in fier si prin absortia preparatului;
-sunt siropuri,solutii si tablete care contin fier;
-pentru copii care primesc cu greu medicamentele este mai util a le administra solutii care contin fier ,acestea sunt sub forma de picaturi si se pot amesteca cu alimentele,ceai astfel incat gustul este mai greu sesizat;
-preparate de fier (Feroronat,Ferrum Haussman sirop si solutie buvabila, Ferro Gradumet,Fer-sol,Ferglurom, etc...);
-doza si modul de administrare ti le va prescrie medicul de familie sau medicul pediatru.
Alina
Postat: Monday, July 17, 2006 11:10 AM

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Ambii mei copii au fost diagnosticati cu anemie;
Catinca la 4 luni, iar Tudor la 10, la Catinca nu mai tin minte detalii, pentru ca nu au fost probleme, ea mereu a macat bine si a luat bine in greutate, la Tudor, in schimb, m-am dat de ceasul mortii, nu manca nimic solid (cu exceptia fructelor), tzitzica oricum e favorita lui dintotdeauna si nu a lasat-o de fel si nu lua bine in greutate, asta intre 8 si 10 luni, am facut analize (hemoleucograma cu formula + siderimia) si a luat Fier Hausmann (1 luna, cred), cate 10 picaturi de 2 ori / zi (crescand de la 2 la 10 cu fiece zi); la fel a servit si Catinca; amandoi au avut lipsa de Ca si au luat Ca gluconic.

Concluzie: laptele meu (nu stiu daca de mama, in general) e sarca in Fe si Ca.
Miri
Postat: Monday, July 17, 2006 11:21 AM

Alina ,probabil ca si mama,daca are carente de Fe si Ca in organism,nu are de unde sa le transmita puiului ei,prin laptic.
Alina
Postat: Monday, July 17, 2006 11:22 AM

Miri wrote:
Alina ,probabil ca si mama,daca are carente de Fe si Ca in organism,nu are de unde sa le transmita puiului ei,prin laptic.

Stii care e culmea? Eu nu am aceste lipsuri, cel putin Fe- ul sigur nu-mi lipseste, Ca, oare oare
Miri
Postat: Monday, July 17, 2006 11:26 AM

Ce chestieoare uff
Alina
Postat: Monday, July 17, 2006 11:29 AM

Miri wrote:
Ce chestieoare uff

Da, din cauza aceasta, mereu am sustinut idee ca bebelusii alimentati artificial, cu lapte praf, imbogatit cu fe, nu ajung la anemie, dar cei alapati, da, oare gresesc?
Miri
Postat: Monday, July 17, 2006 11:31 AM

Cine stie,s-ar putea sa ai dreptate!
g_nicoleta2000
Postat: Monday, July 17, 2006 12:27 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Alina, ai dreptate! Copii alaptati la san sunt predispusi la anemie deoarece laptele este sarac in fier indiferent cat de bine sta mama cu analizele. Alex la 4 luni arata ca alba ca zapada si ne-a trimis la analize unde surpriza: eram perfect sanatoase! I-am dat o perioada preventiv MUltisanosvit, cam 2 luni, apoi nu a mai vrut sa inghita nici un fel de vitamina si din alimentatie reusim sa introducem suficiente vitamine.
In privinta calciului stiu ca laptele de mama are forma cea mai usor asimilabila de organismul copilului dar trebuie respectate niste reguli: a de da copilului vit d si a se stabili o doza corecta, a se face bai de soare pentru stimularea producerii provitaminei d din piele.
Si in privinta fierului trebuie respectate niste reguli pentru ca acesta nu se asimileaza in prezenta calciului deci daca-i dai ficatel la masa sau out si dupa aia ii dai desert tzatzica fierul din mancare nu se asimileaza. Apoi pentru o buna absorbtie a fierului este nevoie de vitamina C deci mai bine mancarea sa fie mana in mana cu fructele decat cu lapticul.
Ti-as recomanda sa faci copiilor o cura de 30 de zile cu oua de prepelita care te-ar scapa de mai multe probleme de sanatate, asimilari si altele legate de procesul de crestere.pupici
Alina
Postat: Monday, July 17, 2006 12:31 PM

g_nicoleta2000 wrote:
Alina, ai dreptate! Apoi pentru o buna absorbtie a fierului este nevoie de vitamina C Ti-as recomanda sa faci copiilor o cura de 30 de zile cu oua de prepelita care te-ar scapa de mai multe probleme de sanatate, asimilari si altele legate de procesul de crestere.pupici

Pai Fier-ul Hausmann (10 picaturi) a fost combinat cu 1/2 fiola de Vitamina C si 1/2 tableta Acid Folic + suc de citrice de doua ori pe zi- asta a fost reteta, nu Fe simplu.
Multumesc de sfatur; cu Catinca nu am mai avut necazuri, o data i-a iesit putin mai mare hemoglobina, sa vedem la Tudor, sper sa nu mai am necazuri.
g_nicoleta2000
Postat: Monday, July 17, 2006 12:34 PM

Bravo medicului tau! Sa stii ca foarte multi uita de vitamina C si da copiilor fier hausman de zor fara sa aiba si catalizatorul. Multa sanatate!pupici
Alina
Postat: Monday, July 17, 2006 12:37 PM

g_nicoleta2000 wrote:
Bravo medicului tau! Sa stii ca foarte multi uita de vitamina C si da copiilor fier hausman de zor fara sa aiba si catalizatorul.

Medicul meu e cel mai renumit din oras, nu ca sa ma laud, e la mine pe strada, deci ajung imediat, imi cunoaste copiii foarte bine, dar e tare scumpa (700.000 consultatia), asta-i viata, e cabinet particular, daca vrei, mergi, daca nu, nu.

g_nicoleta2000 wrote:
Multa sanatate!pupici

Multumesc, la fel, Nico. pupici pupici
g_nicoleta2000
Postat: Monday, July 17, 2006 12:47 PM

Sa stii ca merita 700000lei atata timp cat face treaba buna. Ca daca dai 300000 lei pe o consultatie aiurita nu ai facut nimic.
pupici
MNiko
Postat: Sunday, January 6, 2008 9:42 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Abia acuma am gasit acest topic. Eu pe Cristina am nascut-o cu anemie, desi analizele mele erau ok, cumva la ea nu s-a transmis tot ce trebuie. Ciudat pt ca stiam ca bebe isi ia el ce are nevoie in detrimentul mamei. Pana la 3 luni am incercat sa ii dam ferrum haussman, dar nu a asimilat deloc. In luna a patra am trecut pe lapte praf similac cu fier. Toata luna am chinuit-o cu laptele asta ca nu-i placea deloc, apoi am revenit la cel care i-l dadeam si inainte(bebelac)Un studiu printre cutiile din magazin mi-a dovedit ca Bebelac e al doilea ca si concentratie de fier dupa Similac cu fier. Nu s-a rezolvat nici atunci anemia( cu similac) dar s-a observat o mica crestere a hemoglobinei, dar...incepusem diversificarea. Dupa ce a facut patru luni eu i-am dat carne, si portocale aproape zilnic. In felul asta la 5 luni si jumatate nu mai aveam anemie.

Ma intreb daca nu cumva anemia este ereditare, pt ca si mama a avut cu mine probleme de anemie cand aveam 2-3 luni.

La 2 ani i-am facut Cristinei analizele obligatorii si desi nu avem anemie, o lipsa de fier totusi exista. medicul ei ne-a dat tratament cu ferrum haussman : 3-4 zile 5 pic, apoi 4-5 zile 7 picaturi, apoi o saptamana 10 pic, dupa care 15 pic pentru 2 luni. S-a gandit si la vitamina C daca sa ne dea sau nu, dar am stabilit impreuna ca decat pastile, mai bine postocale multe ca e si sezon. Vom vedea la sfarsitul acestei luni(mergem la control dupa o luna) daca ne da sa face iar analize sau nu si daca ramanem pe portocale sau trecem pe vit C.
Legat de tretamentul Cristinei am si eu o intrebare: am ajuns la cele 15 picaturi acum. Trebuie sa i le dau pe toate odata, sau le pot fractiona in 2-3 doze pe zi?
oanalaurisa
Postat: Sunday, January 6, 2008 10:27 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
MNiko wrote:
Abia acuma am gasit acest topic. Eu pe Cristina am nascut-o cu anemie, desi analizele mele erau ok, cumva la ea nu s-a transmis tot ce trebuie. Ciudat pt ca stiam ca bebe isi ia el ce are nevoie in detrimentul mamei. Pana la 3 luni am incercat sa ii dam ferrum haussman, dar nu a asimilat deloc. In luna a patra am trecut pe lapte praf similac cu fier. Toata luna am chinuit-o cu laptele asta ca nu-i placea deloc, apoi am revenit la cel care i-l dadeam si inainte(bebelac)Un studiu printre cutiile din magazin mi-a dovedit ca Bebelac e al doilea ca si concentratie de fier dupa Similac cu fier. Nu s-a rezolvat nici atunci anemia( cu similac) dar s-a observat o mica crestere a hemoglobinei, dar...incepusem diversificarea. Dupa ce a facut patru luni eu i-am dat carne, si portocale aproape zilnic. In felul asta la 5 luni si jumatate nu mai aveam anemie.

Ma intreb daca nu cumva anemia este ereditare, pt ca si mama a avut cu mine probleme de anemie cand aveam 2-3 luni.

La 2 ani i-am facut Cristinei analizele obligatorii si desi nu avem anemie, o lipsa de fier totusi exista. medicul ei ne-a dat tratament cu ferrum haussman : 3-4 zile 5 pic, apoi 4-5 zile 7 picaturi, apoi o saptamana 10 pic, dupa care 15 pic pentru 2 luni. S-a gandit si la vitamina C daca sa ne dea sau nu, dar am stabilit impreuna ca decat pastile, mai bine postocale multe ca e si sezon. Vom vedea la sfarsitul acestei luni(mergem la control dupa o luna) daca ne da sa face iar analize sau nu si daca ramanem pe portocale sau trecem pe vit C.
Legat de tretamentul Cristinei am si eu o intrebare: am ajuns la cele 15 picaturi acum. Trebuie sa i le dau pe toate odata, sau le pot fractiona in 2-3 doze pe zi?

De ce vrei sa le fractionezi?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed