Anemia la bebelusi

Options Anemia la bebelusi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Sunday, January 6, 2008 10:33 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
oanalaurisa wrote:

De ce vrei sa le fractionezi?

Nu stiu daca e mai bine fractionate sau nu. Mi se pareau multe o data.
oanalaurisa
Postat: Sunday, January 6, 2008 10:34 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
MNiko wrote:

Nu stiu daca e mai bine fractionate sau nu. Mi se pareau multe o data.

Pai daca schema de tratament e asa,poti merge si pe varianta asta si pe varianta cu 5 pic de 3 ori pe zi,cum iti e mai comod.
MNiko
Postat: Sunday, January 6, 2008 10:45 AM

oanalaurisa wrote:

Pai daca schema de tratament e asa,poti merge si pe varianta asta si pe varianta cu 5 pic de 3 ori pe zi,cum iti e mai comod.

Merci de raspuns.
danab
Postat: Sunday, January 6, 2008 6:31 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Mihaela, mie mi-a recomandat doctorita sa ii dau portionat Fe, 3 x 3 picaturi - ca atat era doaza noastra atunci) pe considerentul ca o doza mai mica se absoarbe mai repede si mai bine.
Anca
Postat: Sunday, January 6, 2008 8:00 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/26/2006
Postari: 291
Locatia: Arad
In urma unor analize ptr dermatita atopica, Andi a fost "depistat" cu anemie, dr. pediatru care a vazut analizele ne-a recomandat Ferrum Hausmann picaturi, cate 20 pe zi, sau administrat cu seringa, 1 ml. Acum a fost prima data cand am aflat ca administrarea cu folos de fier se face in prezenta vit C si in absenta calciului, dr. recomandand o distanta de 3-4 ore intre fier si lapte sau altceva cu calciu.
Andi bea lapte praf de la 1 luna, pana in prezent, dar acum mai bea si lapte de vaca pasteurizat, care este sarac in fier. Diversificarea a fost inceputa devreme, carne si ou mananca de la 6 luni si nu i-au lipsit in nicio zi, si cu toate acestea, are carente de fier.
In afara analizelor, acum stiind ca Andi este anemic, corelez paloarea fetei si lipsa poftei de mancare cu aceasta lipsa de fier, dar numai pe baza acestora si fara analize nu i-as fi administrat nimic.
Ptr ca Andi serveste pe la 10 si pe la 22 o portie de lapte, plus alte produse cu calciu, branza, iaurt, smantana etc la mesele de dimineata si seara, a ramas doar pranzul sau la trezirea din somnul de amiaza ptr picaturile de fier. Dr. a specificat ca pot sa i le dau in doua reprize sau in una singura, dupa dorinta. Dupa ce ne razboim cu fierul, urmeaza recompensa cu "bobo", adica pastiluta cu vit. C.
Sper sa dea rezultate, ptr ca am citit in dr. Spock ca lipsa de fier afecteaza serios dezvoltarea creierului si implicit, copilul are probleme de invatare. In gluma, am zis ca o sa-i dau o bucata de fier sa linga pe ea ca pe acadea, ca poate se prinde mai repede amaratul asta de fier, care ne e atat de necesar.
oanalaurisa
Postat: Wednesday, January 9, 2008 7:25 PM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Vin cu cateva informatii despre tratamentul anemiei prin deficit de fier:

ADEVARUL DESPRE FIER SI SPANAC

Spanacul este de fapt un blocant al fierului.Aceasta leguma contine intr-adevar o cantitate semnificativa de fier,tehnic vorbind,insa la fel ca si fasolea lata,lintea , frunzele de sfecla si alte legume frunze,spanacul mai contine si fitat,o substanta ce impiedica ajungerea fierului in circulatia sanguina.
Deci,daca nivelul fierului din organismul dumneavoastra necesita un sprijin,incercati sa mancati ficat,care este bogat in fier asimilabil.Sau asortati la salata dumneavoastra de spanac felii de portocala, pentru ca fructele citrice contin vitamine si acizi ce combat efectele fitatului si favorizeaza absorbtia fierului.

MEDICINA CHINEZA

Conform medicinei traditionale chineze,anemia este un simptom al slabiciunii splinei.
In mod tipic,tratamentul cuprinde metode de stimulare a splinei,precum acupunctura si terapiile cu plante.
Cercetarile sugereaza ca ginsengul asiatic (Panax ginseng) este util ca tonic general pentru combaterea oboselii indusa de anemie.
Angelica (Angelica sinensis) , o alta planta asiatica utilizata in scopuri medicinale de mii de ani,poate fi prescrisa la femei cu flux menstrual abundent.

FITOTERAPIA

In istoria medicinei populare , intotdeauna s-a considerat ca substantele amare stimuleaza digestia si astfel favorizeaza absorbtia de substante nutritive valoroase.

GENTIANA (Gentiana lutea) - o planta amara,este un remediu popular in Europa pentru mai multe suferinte de origine nutritionala,inclusiv anemia.Poate fi preparata sub forma de ceai sau poate fi ingerata sub forma unui extract alcoolic,ambele forme disponibile in comert.

PAPADIA (Taraxacum officinale) - poate fi benefica pentru pacientii anemici,pur si simplu,pentru ca este bogata in vitamine si minerale.

Alte plante bogate in fier sunt PATRUNJELUL (Petroselinum crispum) si URZICA (Urtica dioica).

Printre plantele al caror efect de stimulare a digestiei a fost demonstrat se numara ANASONUL (Pimpinella anisum),CHIMENUL (Carum carvi), FENICUL (Cuminum cyminum), TEIUL (Tilia spp.) si LEMNUL DULCE (Glycyrrhiza glabra).

ALIMENTATIE SI DIETA

Modificarea alimentatiei este cea mai simpla,cea mai sanatoasa si cea mai durabila metoda de combatere a oricarei anemii legate de deficitele nutritionale. O mare varietate de alimente va pot creste nivelul de fier; printre acestea se numara painea si cerealele imbogatite,orezul,cartofii,morcovii,broccoli,rosiile,fasolea uscata,romul amestecat cu melasa,carnea rosie slaba,ficatul,carnea de pasare,fructele uscate,migdalele si crustaceele.
Cercetarile arata ca fierul din alimentele de origine animala se absoarbe mai usor decat fierul din plante.
Vitamina C si cuprul ajuta organismul sa absoarba fierul,astfel incat beti sucuri de fructe citrice la mese si asigurati-va ca multivitaminele pe care le luati zilnic contin cupru.
Evitati bauturile care contin cofeina si pe cele acidulate,antiacidele,suplimentele de calciu si ceaiul negru,deoarece toate aceste contin ingrediente ce perturba absorbtia fierului.

(MEDICINA IN FAMILIE)

Stiu ca aceste informatii se aplica mai mult la adulti,sper ca nu sunt off-topic prea mult.
dya
Postat: Wednesday, January 9, 2008 8:22 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Si noi ne-am pricopsit cu o anemie (hemoglobina este de 9,5 )banghead si luam Fe Haussman cite 2X 5 picaturi pe zi . De luat in greutate Cezara a luat foarte putin plans banghead , doar 500 g / luna asa ca am trecut la completarea tzitzici cu lapte praf ( Lactogen ) si ne-a mai dat niste vitamine sub forma de sirop ( VI-SOL)care ii plac foarte mult la printesa. Am vazut ca ati scris de vitamina C , stiam si eu ca este bine sa se asocieze cu fierul asa ca o sa trebuiasca sa incep sa-i dau suculet de portocale si lamiie (lamiia ii place foarte multsic ),
Kiki
Postat: Wednesday, January 9, 2008 8:26 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Pupam frumoasa cu ochi mari si-i dorim numai bine! pupici pupici pupici
dya
Postat: Wednesday, January 9, 2008 8:34 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Kiki wrote:
Pupam frumoasa cu ochi mari si-i dorim numai bine! pupici pupici pupici

pupicipupici pupici
MNiko
Postat: Wednesday, January 9, 2008 9:12 PM

dya wrote:
Si noi ne-am pricopsit cu o anemie (hemoglobina este de 9,5 )banghead si luam Fe Haussman cite 2X 5 picaturi pe zi . De luat in greutate Cezara a luat foarte putin plans banghead , doar 500 g / luna asa ca am trecut la completarea tzitzici cu lapte praf ( Lactogen ) si ne-a mai dat niste vitamine sub forma de sirop ( VI-SOL)care ii plac foarte mult la printesa. Am vazut ca ati scris de vitamina C , stiam si eu ca este bine sa se asocieze cu fierul asa ca o sa trebuiasca sa incep sa-i dau suculet de portocale si lamiie (lamiia ii place foarte multsic ),

Imi pare rau ca trebuie sa treceti prin asta. Vad ca voi aveti hemoglobina si mai mica decat aveam noi. Sa va refaceti cat mai repede.
pupici pupici
danab
Postat: Thursday, January 10, 2008 2:18 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Dya, multa sanatate Cezarei! Sa o urmaresti indeaproape anemia, ca sa nu se agraveze. Eu stiu ca la copii asa mici se da si acid folic pentru anemie (cel putin asa lua tratament baietelul unei prietene care s-a nascut cu anemie f mare). Miruna a evoluat bine dupa ce i-am schimbat Milumil cu Lactana Topfer.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed