Andreea06

Profil: Andreea06
Despre
Utilizator: Andreea06
Nivel: Senior
Nume real:
Locatia
Ocupatie:
Interese:
Sex: nu e disponibil
Statistici
A intrat: Tuesday, February 28, 2017
Ultima vizita: Sunday, October 20, 2019 8:36 PM
Numarul de postari: 5,736
[0.57% din toate postarile / 5.94 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 10
Postat: Saturday, October 19, 2019 11:43 PM
Ella30 wrote:
Mamici, ce parere aveti despre chamomilla 15? Ne a recomandat o pediatra pt ca e f agitata fata din cauza gingiilor..
Se pare ca are si reflux, am gasit cauza mancatului haotic..i a schimbat formula de lapte, de la topfer va trebui sa trecem pe hipp ha. Stiti ceva despre el? Eu stiu doar ca l am cautat la 7 farmacii si nici una nu l are.

Tre sa cauti la farmacii cu profil homeopat. Altfel poti sa mai cauti Camilia, chamomilla ce ti-a dat cred ca sunt bilute si nu stiu cum o sa i le dai sub 6 luni, peste le dizolvai in putina apa.. sau le poti pune in lapte?
Camilia in schimb vine in doze lichide ca cele de ser fiziologic mici. Dar la pret cred ca e mai scump decat chamomilla.
Noi Camilia folosim pt perioadele de eruperi dentare, gel pe dinti nu imi accepta

Postat: Saturday, October 19, 2019 10:54 PM
MaryPoppins wrote:

E challenging cu alaptarea si delegatiile. Eu nu am planuri de intarcare si sunt convinsa ca nici ea nu va renunta pt cateva zile pe luna cat voi fi plecata. Mai mult ma macina ce va face ea fara alinare la titi. Si cum o sa reusesc eu sa gestionez lactatia si sanii astfel incat sa fie ok. Pe grupul Alapteaza sunt multe postari pe subiectul asta, eu am prins curaj dupa ce am citit experientele altor mame. Mai devreme de februarie anul viitor nu o sa plec fara ea si trag sperante ca va fi un pic mai mare atunci, astfel incat sa suporte mai bine despartirea si lipsa de titi. Periodic o sa-i iau si pe ei doi cu mine, dar totusi tati nu are decat 21 zile de concediu :)) Sotul tau nu il poate adormi pe Matti in sistem? Cu somnul la pranz cum faceti acum? Pe noi sfantul sistem ne salveaza cu somnurile. Si copiii oricum se adapteaza. Nu de mult a dormit Ana cu taica-su o noapte intreaga si mi-a zis ca a dormit chiar bine, si dc se trezea scancind adormea singura la loc. Se ridica sa o plimbe in brate numai daca se scula in fund si plangea. Pe mine probabil ma simte si asociaza readormitul cu titi, pt ca raaar se mai intampla sa doarma asa usa cum spune el :))

Da clar si la mine ma asociaza cu somn la titi. Dar soacra a incercat sa il adoarma in casa si culmea ca doar prima zi a mea de lucru, a reusit, dar in toate celelalte nu (bine ca nu a mai incercat zilnic dar va incerca de luni iar doar asa). Ei il culca cu masina, ies la plimbare si Matti adoarme repejor si se opresc la o padure aici in zona sau o manastire sau unde au ei chef. Sotul la fel in masina ce il mai adoarme.. dar nu am incercat inca sa il las noaptea cu el sa readoarma de ex.
Delegatia mea daca se confirma o sa fie noiembrie/dec o sapt.. poate vin si ei cu mine, sotul poate lucra de oriunde cu net. Altfel nu stiu nici eu cum va dormi, adormi etc. iar in primavara se preconizeaza o sapt in state..
eu nu sunt f contra alaptarii, adica nu a ajuns sa ma frustreze sau ceva atata ca ma tem ca nu adoarme altfel decat asa si de faptul ca inca ne luptam fff mult cu mesele... deci rau de tot.. nu mananca nimic gatit (doar o data mi-a acceptat pilaf), chiftele i le ascund in sandwich cald (doar o data a mancat cu pofta din ele), ou nu (doar in praji/clatite ce are), in rest mananca iaurt, cartofi oricand, briose/clatite 80% din datile cand ii fac, restul 20%mi le refuza de tot nu ca la o masa ca e satul sau ceva.. horror efectiv.. fructe mananca, biscuiti, batoane ovaz organix.. dar as vrea sa cred ca dupa ce intarc ar manca mai bine.. sper.

Subiect: Clubul aspirantelor - 76
Postat: Saturday, October 19, 2019 7:13 PM
Criss90 wrote:
Am o nelamurire legata de testele de sarcina ultrasensibile, cica ar depista sarcina cu 5 zile inainte de presupusa menstruatie, dar de multe ori implantarea are loc foarte aproape de ziua menstruatiei, in acest caz cum ar putea depista o posibila sarcina cu cele 5 zile inainte? Hormonul se secreta inainte de implantare?

Nu se secreta inainte. Mizeaza pe ideea ca implantarea poate avea loc cu min 6 zile dupa ovulatie (daca esti norocoasa asa repede) si atunci la un ciclu de 28 zile cu ov in ziua 14, cu 6 zile implantare e ziua 20 si lasi 2 zile sa se secrete hormonul ca sa poata depista testul.. ar fi ziua 22. Deci cu 5 zile mai devreme de cand ar fi sa vina.

Implantarea are loc in 6-12 zile dupa ovulatie. Tre calculat asa pt fiecare in parte si nu dupa cand e menstruatia pt ca poate fi ciclu de 25 zile sau 28 sau 35 zile etc (pt fiecare e diferit)

Postat: Saturday, October 19, 2019 3:04 PM
MaryPoppins wrote:
Andreea, la noi e mai ciudat :)) suntem un fel de colegi de apartament care se ciondanesc toata ziua. Eu stiu care e baiul, dar nu pot sa detaliez chiar tot aici pe forum :)) Chestia e ca m-am schimbat eu mult, inca dinainte de a se naste Ana treceam prin criza celor 30 ani si rand pe rand au inceput toate nemultumirile. Acum imediat se fac 32 de ani si eu tot n-am iesit din criza. Iar peste 12 ani de relatie cu acelasi barbat isi spun cuvantul, if you know what I mean... Vedem ce ne rezerva viitorul, eu momentan sunt focusata pe Ana si cariera mea. Eu nu sufar sau ceva, doar ma enervez pe el in draci :)) (e reciproca treaba, oricum)

Am inteles, vedeti voi atunci, important e sa nu va simta Ana si sa aveti armonie de fata cu ea :) si eu sunt f entuziasmata de cariera, imi place f mult proiectul, mediul, colegii.. chiar zilele trecute am iesit si eu o seara de board games si am stat pana la 9 ca nu a reusit sa il adoarma cu masina si a trebuit sa plec. Mi-a parut tare rau si eram frustrata pe al meu ca el de ex a iesit cu baietii (raaar face asta) si a stat cat a vrut si nu l-am stresat. Dar nu a fost vina lui acum atata ca m-am simtit neindreptatita si as mai fi stat si eu ‘la joaca’ :) nah. O sa vina si la mine vreo 2 delegatii si nu stiu cum ma fac sa intarc.. sau sa il invat sa adoarma singur.

Postat: Saturday, October 19, 2019 12:12 PM
Ella30 wrote:
Fetelor va tot citesc si incerc sa scriu dar bebelinda imi ocupa tot timpul de cand ne am mutat.
Mirela, iti voi raspunde tie prima. Te inteleg f bine. Si eu dorm cu fata, pana acum dormeam toti 3 in aceeasi camera dar de cand ne am mutat sotul are camera lui si eu cu fata camera noastra. Nici la noi nu e roz deloc situatia. Ca sa ti faci o idee, spun doar atat: luna a 7a de sarcina. Dupa aia ne am ferit ca ne temeam, dupa ce am nascut n am mai vrut eu. De sanchi. Cand bate vreun apropo am un stil al meu de a lua o privire de thaaaaaa si ma lasa in pace Lol nu e ok, dar vreau sa ma dedic fetei si sa i fiu mama pe care eu nu am avut o.
Incerc sa il implic in treburile casnice, cum zic fetele, dar a fost crescut cu ideea ca femeia tre sa faca si sa dreaga, sa ca iar nu mi bat capul. Ma ajuta, nu zic nu, atat cat stie . Sta cu fata, o hraneste daca e cazul, dar nu o schimba, nu o spala, nimic. Oricum, mai mult e la munca decat acasa.
Suntem colegi de apartament. Reprosuri?? Sa stea el cu fata o zi, sa faca mancare, un pic de curat macar cat apuc eu si apoi sa mi spuna daca mai are chef de tika taka.
Eu zic sa discuti cu el, sa gasiti amandoi o solutie. Mai multe sfaturi nu sunt in masura sa dau, marturiile fetelor sunt dovada ca toti trecem prin asa ceva, doar ca unii resimt mai intens ca altii.

Eu cred ca si fiziologic, corpul nostru se schimba dupa nastere. Si la mine e libidoul f scazut, poate doar in perioada fertila ce mai creste, cred ca asa suntem facute ca dupa nastere o vreme buna sa ne spuna corpul ‘acum tre sa te focusezi pe bebe’ Lol dar eu nu consider ca daca aveti o perioada asa fara sex, sunteti colegi de apart sau nu mai sunteti cuplu. Probabil ai zis asta cu gandul la mai multe dar ma uit la mine si desi clar viata e schimbata cu un copil, fata de cum eram noi inainte, acum ne-am consolidat ca si familie, suntem o echipa buna, ne mai frustram si enervam de timp, oboseala etc ca vreau si eu me time (pt ca eu inca alaptez si doar asa adorme si deci mie imi revine sarcina sa il culc, timp in care tati are his time).

Nu vreau sa ma laud ca la noi nu se resimte altfel relatia dupa bebe dar vreau sa va ganditi la rece daca nu puteti vedea altfel lucrurile, amandoi. Sa le explicati si lor prin ce treceti, ce simtiti, ca poate tre sa lucrati amandoi la intimitatea voastra cap coada ca atunci la inceput cand trebuia tatonat terenul, sa profitati de bunici sau frati surori 2-3 ore sa aveti un date ca la carte..

Mary, la voi e altceva? Ca spui ca e implicat ca tata, dar totusi va departati. Cum e el acum, lent, ce te mai enerveaza la el etc nu era si inainte de Ana?

As vrea tare mult sa mai scrieti despre astea, sa va descarcati si voi, sa mai auziti si de la alte mamici, ce a mers la ele, ce nu, pt ca o relatie trebuie mentinuta mereu si cred ca merita sa incercati sa ramaneti o familie daca se poate, daca nu exista abuz etc ci doar frustrari de la schimbarile aduse de un copil.

Postat: Friday, October 18, 2019 11:03 PM
MirelaD wrote:

Si la noi e asa, are un somn asa fin, ca imediat se trezeste daca vreau sa ma ridic sa merg la baie sau sa beau apa. Cu atat mai mult cu cat si patul scartaie:)) desi am incercat sa remediem problema asta. Trebuie sa stau fff linistita in pat:)

La noi s-a ivit alta problema, si tot aici la voi ma plang ca poate v-ati confruntat cu astfel de situatii.
E o chestie mai delicata asa..avand in vedere ca dorm cu fata in alta camera de 4 luni de acum, cum sa fac sa imbunatatesc cumva si partea de intimitate in cuplu? Apar deja reprosuri si sincer nu gasesc solutie. Efectiv nu am suficient timp liber si destul de rar se intampla ca atunci cand e treaza fata, sa stea linistita si singurica...simt ca incepe sa scartaie lucrurile la capitolul asta:( ma gandeam ca va fi mai ok cu cat creste dar nu prea:(
El lucreaza de dimineata pana la 6 seara, uneori si peste, si cand ajunge acasa intr-o ora 2 adoarme si fata, in mare parte din cazuri la mine pe piept. Si cateodata se face si 11 pana reusesc sa o mut pe pat fara sa se trezeasca... practic se cam duce timpul disponibil..nu stiu cum sa impart timpul ca simt ca ne indreptam intr-o directie nu foarte placuta:( si sincer aparitia fetei ne-a incercat deja destul relatia:(

De acord cu tot ce au zis fetele. Voiam doar sa mai completez ca totusi indiferent de relatia de cuplu, tu ca persoana ai nevoie de timp. Chiar si daca iti vine sa mergi la baie cat ea doarme.. si eu patesc des cand dureaza mai mult sa il adorm si ma trece si nici nu vreau sa il intrerup. Dar ideea e sa gasesti totusi niste elemente care sa o ajute sa doarma mai ok. Lumina cum e? Unii bebei prefera intuneric altii ceva f difuz, dar recomandat sa nu fie ecrane/tv, lumina calda (veioza mea are culori si o pun pe rosu ca e cea mai inchisa asa si placuta). Aveti un ritual inainte de nani? Ceva fraze sa ii zici sa stie ce urmeaza, acelea le zici mereu, faptul ca mergeti in camera unde faceti nani peste noapte, ca spuneti pa-pa si noapte buna lui tati, ca o schimbi de pampi si pijamale etc, baita e optionala ca nu toata lumea face zilnic la bebei, ceva muzica/melodie ? Noi aveam un catel cu sunete albe sau o vacuta cu sfoara de care tragi si canta lin o vreme.. sau orice, pe tel sa cante o melodie doua mereu cand e de nani. Si poate o poti pastra melodia si dupa ce o muti din brate. Legat de alaptat, poate e mai usor sa te retrago fara sa o trezesti daca stai pe o parte si ea pe pat nu pe tine. Daca totusi tre pe tine, vezi o paturica/muselina sa va separe/pe sub ea asa, ca sa o transferi cu tot si sa nu simta raceala patului vs caldura ta. Deasupra intre ea si tine poti pune ori tot muselina ori un plus, care la fel sa ramana cu ea la transfer. Un tricou purtat deja de tine plasat pe langa ea ii va da mirosul tau. Poate te ajuta chestiile astea, va dura un pic dar va invata zi de zi ce urmeaza, se va linisti la muzica aceea etc

Subiect: Gravidutele noastre dragi - 54
Postat: Tuesday, October 15, 2019 10:51 PM
Eugeia, stiu ca esti din Cluj, eu tot la gynia am nascut si stiu ca neonatologul de acolo e laudat asa din ce am citit dar mie nu mi-a placut ca nu a vorbit deloc cu mine. Poate in situatia ta cu bebe prematur e altfel, daca nu sa il trageti voi de maneca etc. sa va raspunda la toate intrebarile. Va tine acolo micuta sau recomanda transfer?

Postat: Tuesday, October 15, 2019 10:48 PM
Eugeia, recuperare usoara si sanatate multa fetitei sa se faca mare si sa ia in greutate rapid. Va fi bine!

Postat: Tuesday, October 15, 2019 12:17 AM
Felicitari Adina! Sa ai o recuperare rapida si bebe sanatos si fericit!

Postat: Monday, October 7, 2019 10:57 PM
kryssu92 wrote:

Am numar de înregistrare pe adresa cu care am anuntat ca sunt însarcinata, si am si eu o copie. Nu se pune probleme sa ma dea afara.

Alexandra, multumesc, sper sa fie una usoara sa nu ma caute nimeni.

Lori, sper sa fii bine. La beta 184 nu se vede nimic, eu vineri am facut ultimul beta din semnatura si luni am vazut doar sacul gol.

Adina, cum mai sunteti?

De missy mai ?tie cineva ceva?

La mine s-a vazut un punct mic atat, la beta 172 parca. Ca primul a fost 69 si al doilea l-am facut in ziua cu eco. Depinde de aparatura poate.. Multa bafta Lori sa fie bine!