analize recomandate la 2 ani

Options analize recomandate la 2 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
lifeinhim
Postat: Wednesday, April 16, 2008 1:40 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/19/2008
Postari: 515
Exact, eu am zis ce-i gratuit numai pe programul lui Nicolaescu. Daca iti da bilet de trimitere medicul de familie, ai multe analize gratis.
Alyna eu nu i-as face asa multe analize deodata. As pleca de la cele mai simple, care le-am scris mai sus, apoi daca exista vreo suspiciune, continui sa investighez. De exemplu - gasesc marit nr de leucocite, limfocite - abia atunci fac VSH, fibrinogen.
Modificari la sumar de urina - fac urocultura.
Si asa mai departe.

Venera, mi-am mai adus aminte ceva ce sa faci - un coproparazitologic. Dar trebuie repetat din 3 scaune ca sa fii sigura, nu costa insa foarte mult, in jur de 10 lei.

Cu ecografia sunt de acord ca e ieftin, fara durere, rapid si iti poate da informatii importante.

Alyna
Postat: Wednesday, April 16, 2008 2:41 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
lifeinhim wrote:
Exact, eu am zis ce-i gratuit numai pe programul lui Nicolaescu. Daca iti da bilet de trimitere medicul de familie, ai multe analize gratis.
Alyna eu nu i-as face asa multe analize deodata. As pleca de la cele mai simple, care le-am scris mai sus, apoi daca exista vreo suspiciune, continui sa investighez. De exemplu - gasesc marit nr de leucocite, limfocite - abia atunci fac VSH, fibrinogen.
Modificari la sumar de urina - fac urocultura.
Si asa mai departe.

Venera, mi-am mai adus aminte ceva ce sa faci - un coproparazitologic. Dar trebuie repetat din 3 scaune ca sa fii sigura, nu costa insa foarte mult, in jur de 10 lei.

Cu ecografia sunt de acord ca e ieftin, fara durere, rapid si iti poate da informatii importante.

Si analizele se fac intr-un anumit context...Eu am dat minimum necesar ca sa investighezi tot ce e de investigat.E normal ca un parinte sa aiba o imagine foarte clara si precisa a starii de sanatate a copilului.La noi,au fost facute in situatia in care Matei tot racea si era mai mult bolnavior decat sanatos.In alte tari,civilizate,acestea sunt doar o mica parte din analizele obligatorii pe care locuitorii acelei tari sunt OBLIGATI sa le faca.Nu mai zic ca ei te obliga sa faci si endoscopie si RMN si cate si mai cate.Probabil de aia rata mortalitatii e f mica la ei iar la noi se moare inca din ignoranta.Eu am sa continui sa-i fac anual un astfel de set de analize,sa nu ma trezesc intr-o zi ca-i descopera mai stiu eu ce grozavie...In plus,daca ii descopera ceva in neregula la un set simplu de analize,trebuie sa-l intep iar,sa-l supun la o experienta traumatizantauff Matei,pana sa-i fac analizele(unde l-au intepat de mai multe ori si au forat mult timp dupa venabanghead banghead )nu avea nici o problema cu cabinetul medical si medicii.Acum,dupa,a urlat tot timpul cat a stat in cabinet...si fara sa-i faca nimic...a plans mititelu de ramanea fara aer...Eu una nu vreau sa-l supun inutil la astfel de traume.Ii iau sange o data si facem tot ce ne intereseaza(ca doar pentru asta suntem asigurati si macar atat sa faca statul pentru copii nostri).

Ps-in general,mie personal,mi s-au recomandat toate aceste analize(mai putin urocultura si exudatele)ca fiind de rutina(si sa fim seriosi,astea chiar sunt cele mai simple si ieftine analize pe care le poti face...sunt baza oricarei investigatii reusite.Eu una,ca medic,am sa le recomand tuturor pacientilor).
lifeinhim
Postat: Wednesday, April 16, 2008 2:59 PM

Alyna wrote:
In alte tari,civilizate,acestea sunt doar o mica parte din analizele obligatorii pe care locuitorii acelei tari sunt OBLIGATI sa le faca.Nu mai zic ca ei te obliga sa faci si endoscopie si RMN si cate si mai cate.Probabil de aia rata mortalitatii e f mica la ei iar la noi se moare inca din ignoranta.

Eu stiam ca e exact pe dos, cu exceptia catorva tari din Europa. Poate ne lamuresc fetele care traiesc prin strainatati. In America sigur nu-i asa.
Alyna
Postat: Wednesday, April 16, 2008 3:06 PM

lifeinhim wrote:

Eu stiam ca e exact pe dos, cu exceptia catorva tari din Europa. Poate ne lamuresc fetele care traiesc prin strainatati. In America sigur nu-i asa.

Mie mi-au zis profesorii care au facut stagii de pregatire prin alte tari si care au fost pe la diferite congrese(nu mai tin minte pe unde anume)...au laudat in continuu sistemul lor sanitar si cum poti sa-ti pierzi locul de munca daca nu te supuii legii si nu-ti faci analizele obligatorii.

Cred ca incepem sa fim off-topicsic Eu una am sa fiu un medic mai meticulosras sic
lifeinhim
Postat: Wednesday, April 16, 2008 3:38 PM

Ti-am trimis un PM ca sa nu o luam total pe aratura ras

Venera sa ne anunti ce decizi si ce ai rezolvat!
venera
Postat: Thursday, April 17, 2008 7:55 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
uau, fetelor multumesc mult de raspunsuri
sunteti foarte documentate, mi-am notat toate analizele astea si maine vedem pe care le facem,
in functie de cat sange e necesar...ras
mi-e groaza de trauma la care am de gand sa o supun, dar ma gandesc ca e pentru siguranta ei. nu e foarte bolnavicioasa, dar azi am observat mai multe pete albe pe ungii; o fi si asta vreo lipsa de ceva.
salut asa ca, vorba voastra, decat sa-i iau sange de mai multe ori, mai bine odata si bine, dar in limitele normalului.sic eu am fost odata la analize si mi-au luat 3 sticluteplans
lifeinhim
Postat: Thursday, April 17, 2008 9:58 AM

Numai bine, asteptam sa ne zici rezultatele.

Faza cu pete albe pe unghii e controversata, nimeni nu stie sigur. Unii zic ca e lipsa de calciu, altii ca de zinc, iar alta teorie este ca sunt un fel de "vanatai" adica locuri in care unghia a fost lovita.scratch
Alyna
Postat: Thursday, April 17, 2008 10:04 AM

venera wrote:
uau, fetelor multumesc mult de raspunsuri
sunteti foarte documentate, mi-am notat toate analizele astea si maine vedem pe care le facem,
in functie de cat sange e necesar...ras
mi-e groaza de trauma la care am de gand sa o supun, dar ma gandesc ca e pentru siguranta ei. nu e foarte bolnavicioasa, dar azi am observat mai multe pete albe pe ungii; o fi si asta vreo lipsa de ceva.
salut asa ca, vorba voastra, decat sa-i iau sange de mai multe ori, mai bine odata si bine, dar in limitele normalului.sic eu am fost odata la analize si mi-au luat 3 sticluteplans

Lui Matei,cand i-au facut cele nu stiu cate zeci de determinari,i-au luat relativ putin sange...Nu-ti fa grijipupici Acum se folosesc diferite aparate pentru determinari,aparate care necesita o cantitate mica de sange pentru a-si face treabathumright
venera
Postat: Friday, April 18, 2008 3:33 PM

am scapat. I-au luat 4 ml de sange. N-a plans foarte mult, ca i-a nimerit vene de prima data si s-a miscat repede.; o asistenta super. I-am zis o minciunica si se pare ca la 2 ani ai ei a tinut: fiica-mea bea cateodata apa din vana la baita desi i-am tot zis sa nu mai bea ca aia e cu viermi (- am auzit ca apa de aici are chisturii de lambrii, sau asa ceva). Si azi, la cabinet, i-am zis ca tanti o sa-i puna o albinuta pe mâna care o sa traga afara toti viermii aia si o sa-i pape, ca albinutele papa viermi. A fost nervoasa ca nu putea sa vada ce se intampla, dar am trecut cu bine peste experienta asta si se pare ca o perioada n-o sa mai bem apa din vana la baita.
I-am facut hemoleucograma completa, exsudat faringian, nazal din ambele nari (multumita voua, ca eu nu auzisem de asa cevaras ) si inca ceva analiza tot din nasuc pentru candida (credoare ), glicemia, sideremia, hemoglobina, calciu si fier, TGO, TGP. CAM ASTEA MI LE AMINTESC.
Au costat 140 lei (exsudatele alea au fost 80). Acum sa vedem cat de sanatosi suntem.
dya
Postat: Friday, April 18, 2008 10:24 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Cu ocazia recoltari ati scapat si de un obicei rau , va doresc sa iasa analizele cit mai buneangel . Asteptam rezultatele...pupici
mihaela75
Postat: Friday, April 18, 2008 11:22 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
La noi nu se facasa analize scratch ,Daria a vazut dr. doar la vaccinari si Arti la fel .De ce faceti voi asa multe analize la copii? oare
dya
Postat: Saturday, April 19, 2008 7:20 AM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Da Miha foarte buna intrebarea ta....eu i-am facut Cezarei de cind a venit pe lume doar analizele de la nastere (putine la numar , acum nu le mai stiu exact)iar acasa i-am facut de doua ori Hemoleucograma deoarece am avut o mica anemie , mai mult de atit nu am facut si daca o sa fie sanatoasa nici nu am de gind sa-i fac decit cele care o sa ni le recomande medicul de familie cind ii va veni si ei rindul la programul lui Nicolaescu.
venera
Postat: Sunday, April 20, 2008 9:04 AM

a, pai eu i-am facut toate astea ca sunt cam paranoica de felul meu cand e vorba de sanatate. Deci le-am facut mai mult pentru mine, sa fiu linistita ca mi-i sanatos puiul. nu prea bea lapte si m-am gandit sa nu fie vreo lipsa de calciu, mananca foarte putine feluri de alimente si mi-a fost teama de vreo anemie . Ea merge la cresa si pare sanatoasa, dar m-am gandit ca daca e ceva in neregula mai bine aflu la inceput si-a adaptez alimentatia in functie de ce o sa fie dupa analize. Ca nu vreau sa ajung sa-i dau suplimente din alea sintetice de calciu si alte minuni.
Nu-mi pare rau ca i-am facut analize, inclusiv exsudatele; acum cred ca voi fi mai linistita (in functie de rezultate, of course) si am de gand sa-i fac si un coproparazitologic (doar asa, pentru linistea noastra).
In colcluzie, eu consider ca e util sa-i faci un set de analize la varsta de 2 ani, chiar daca in aparenta e sanatos, iar inceputul primaverii pare cel mai in regula, ca atunci iesim din iarna dupa o alimentatie destul de saraca in vitamine si avem posibilitatea de a corecta pe cale naturala eventualele carente.
Va pup si va mltumesc de sfaturi.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, April 20, 2008 12:42 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
In afara de analizele din programul vestit, pt. Leea (3 ani) am primit si trimiteri pt. diverse alte analize (gratuite).

La calcemie stam prost tare desi lactatele sunt prezente in alimentatie, asa ca analiza a fost bine venita, noi mai avem antecxedente la acest capitol.nervi
venera
Postat: Wednesday, April 23, 2008 7:29 AM

buna fetelor
o parte din analize sunt gata, dar nu era nimeni azi dimineata sa mi le interpreteze, asa ca imi incerc norocul pe aici: la indici eritrocitari sunt probleme (habar n-am ce sunt astea) VEM= 74(REF. 80-96), HEM=24,4(REF. 27-32), LY=57,9(REF. 25-40), GR=37(REF. 40-75). Claciu, mg, fe stam bine, adica la limitaras si avem leucocitele marite ca este o infectie undeva in gat, nas, nu stim exact ca inca nu era gata analiza
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed