analize recomandate la 2 ani

Options analize recomandate la 2 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
venera
Postat: Wednesday, April 16, 2008 7:35 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
ne-a venit hartiuta aceea cu analize obligatorii si as vrea sa merg cu fetita mea sa-i fac niste analize de sange pentru ca ii cam transpira palmele si ma gandesc la o lipsa de claciu.
medicul de familie mi-a scris toate analizele care se fac si la adulti. Azis ca de calciu si magneziu nu beneficiaza gratis.
asta e ok, le platim noi, dar as vrea sa stiu ce analize sa cer sa ii faca, in afara de calciu, magneziu, fier, pentru a ma asigura ca e sanatoasa.
dya
Postat: Wednesday, April 16, 2008 8:03 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Eu stiu cam asa ceva...hemoleucograma completa, examen de urina, exudat faringian si creatina serica, sideremie, glicemie,transaminaze. Ca + Mg este foarte bine sa fie facute chiar daca se platesc.
venera
Postat: Wednesday, April 16, 2008 11:42 AM

mersi. oricum se pare ca le vom plati cam pe toate, ca doar la fier cica are dreptul gratuit.
dar nu conteaza, acum daca am prins curaj le facem pe toate. nu ma gandisem la exudat.
dya
Postat: Wednesday, April 16, 2008 11:47 AM

Mami pai hemoleucograma nu intra la gratuitate???what scratch Eu zic sa mai incerci la alt laborator care are contract cu casa de asigurari.
venera
Postat: Wednesday, April 16, 2008 11:49 AM

o sa intreb vineri, cand mergem.
noi ne-am mutat de curand in oraselul asta si sunt doar 2 laboratoare. si la cel pe care l-am ales se pare ca este o tanti foarte prietenoasa cu copilasii. mi-e groaza de ziua de vineri.
venera
Postat: Wednesday, April 16, 2008 11:50 AM

vad ca apare Cluj- Napoca in dreptul nostru. Ne-am mutat temporat la Turdaras
dya
Postat: Wednesday, April 16, 2008 11:52 AM

Revin cu noutatiras chiar acum am vorbit cu o prietena care lucreaza la un cabinet particular - medic de familie , care are si laborator de analize si a zis ca in contracutl cu casa pe care-l au ei toate cele mentionate de mine mai sus sunt suportate de catre casa de asigurari mai putin exudatul.
Sper sa-ti fi fost de folos.pupici
venera
Postat: Wednesday, April 16, 2008 11:56 AM

mersi, si nu conteaza vârsta pacientului? ras
ca mie asa mi-au zis: la adulti toate, la 2 anu doar fier.
mersi mult de raspunsuri, o sa-mi notez analizele de care mi-ai zis si vedem ce va fi.
dya
Postat: Wednesday, April 16, 2008 11:57 AM

Hai ca sunt ca vremea ...a studiat hirtiile si pe programul lui Nicolaescu apar la gratuite urmatoarele : CREATININA , HEMOLEUCOGRAMA , URINA , SIDEREMIE , GLICEMIE , TGP.
lifeinhim
Postat: Wednesday, April 16, 2008 12:08 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/19/2008
Postari: 515
Uite Venera, are dreptata laboranta. La 2 ani intra in program doar sideremia. Iti pun o lista cu analizele suportate prin programul asta si varsta de la care intra:

1 Hemoleucograma completa - peste 3 ani
2 Creatinina serica - peste 50 ani/sub 50 de ani la persoane cu risc"
3 Glicemie - peste 3 ani
4 Sideremie - copii cu vârsta 0-10 ani; gravide; femei cu vârsta peste 25 ani
5 Sumar de urina - peste 3 ani
6 Colesterol seric total - peste 40 ani/sub 40 de ani la persoanele cu risc
7 HDL colesterol - peste 40 ani/sub 40 de ani la persoanele cu risc
8 Trigliceride - peste 40 ani/sub 40 de ani la persoanele cu risc
9 TGP - peste 30 ani/sub 30 de ani la persoanele cu risc
venera
Postat: Wednesday, April 16, 2008 12:12 PM

mersi mult fetelor
banuesc ca n-or fi prea scumpe
oricum vreau sa-i fac tot ceea ce este necesar pentru a ma asigura ca e sanatoasa. cineva imi zisese de siliciu. asta ce-o mai fi?
lifeinhim
Postat: Wednesday, April 16, 2008 12:15 PM

Daca vrei sa faci o evaluare a starii de sanatate pt pustoaica ta, eu ti-as recomanda asa:

Hemoleucograma completa
Sumar de urina
Exsudat faringian
Glicemie
Sideremie
Calcemie
Magnezemie
ASLO (pentru streptococ)

La restul nu prea le vad utilitatea la varsta ei.
lifeinhim
Postat: Wednesday, April 16, 2008 12:16 PM

Ei, siliciu...
Alyna
Postat: Wednesday, April 16, 2008 12:50 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Ohoo...pai lui Matei i-am facut un card de analize gratis(mai putin exudatul nazal-cel faringian e gratis,imunograma si antigenul HBS)si fara programul national...Am primit bilet de trimitere de la medicul de famile.Ca si MG tot gratis le-am facut..nu se platesc.
Eu nu as zice ca anumite analize nu sunt necesarenu pentru ca nu stii niciodata de unde sare iepurele.Am vazut prin spitale zeci de pacienti care-si dadeau cu pumnii in cap ca nu si-au facut analizele,pe motiv ca se simteau bine..si au ajuns la medic cand boala era deja avansata.Eu lui Matei i-am evaluat cam toate sistemele,sa fiu eu sigura ca nu are nimi care sa pun probleme.A facut si o ecografie abdominala(pe care o recomand din inima tuturor mamicilor cu bebei mici).
Eu,recomand,urmatoarele(si am sa explic si de ce anume)
-hemoleucograma COMPLETA(detecteaza modificari la nivelul seriilor celulare sangvine,modificari date de:prezenta infectiei in organism,a unui parazit,a unei alergii si mai grav,a unui cancer)-aici sunt multe de spus deoarece trebuie discutata fiecare linie celulara in parte,cu fiziologic si patologi.

-TGO,TGP,elctroforeza,bilirubina(evalueaza functia hepatica)

-creatinina,uree(evalueaza functia renala)

-exudat faringian si nazal(recoltat din ambele nari,pe medii diferite)-Matei nu avea nimic in gat,nimic in nara stanga,in nara dreapta-STAFILOCOC AURIU(rezistent la TOATEwhat banghead antibioticele pe care le-a luat pana acum)

-urocultura(mai ales la fetite,care fac mai des infectii urinare din cauza unor particularitati structurale a uretrei-este scurta si dreapta favorizand astfel ascensiunea microbilor existenti la nivelul organelor genitale externe si a anusului)+sumar de urina(evalueaza functia renala).Urocultura se mai face obligatoriu in cazul in care bebe are subfebrilitate sau febra mare,fara alte simptome care sa indice o alta afectiune.

-Ca(pediatrii au tendinta de a suplimenta dieta copiilor cu suplimente pe baza de calciu.Daca bebe are calcemia in limite normale,excesul din aportul medicamentos poate,pe termen lung,sa provoace probleme cum ar fi,de exemplu,calculii renali)

-sideremia(concentratia de fier din plasma)si hemoglobina(detecteaza anemia feripriva care se corecteaza prin aport exogen de fier)

-VSH,fibrinogen,ASLO(toate sunt probe inflamatorii care ofera informatii asupra unui posibil proces inflamator in organism)

-ecografia abdominala,e bine de facut,mai ales ca nu este invaziva si nici iradianta,deoarece au fost depistate la copii,intamplator,procese tumorale sau anomalii congenitale de structura a diferitor organe.
dya
Postat: Wednesday, April 16, 2008 12:58 PM

Da daca se merge cu bilet de trimitere si nu pe programul lui Nicolaescu sunt mai multe analiza gratuite.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed