Analize la sugar

Options Analize la sugar
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, January 25, 2007 2:29 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Am fost azi la un pediatru bun din oras in ideea ca ne va face un bilant de 1 an. tipul ne-a recomandat niste analize de sange (calciu, glicemie si altele dar nu le retin acum) precum si un exudat faringian (dat fiind faptul ca piciul are amigdalele congestionate si rosu in gat, cu febra!plans ).

trebuie sa ajung maine, la 7:30 cu el la laborator. nemancat, nebaut, nimic. cum sa il tin oare nemancat pe copil? iau cu mine bibi cu lapte sa ii dau dupa dar nici macar apa sau ceai nu are voie...

ati mai facut analize de acest gen? aveti ceva sfaturi? mi-e o groaza teribila de intepat in vena bietul copilas...plans pale cry
danab
Postat: Thursday, January 25, 2007 2:35 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Noi inca nu am facut, dar la un an urmam sa vedem care e starea efectiva a copilului. Apa nu e o problema sa-i dai, ca nu afecteaza mult. Nu dureaza nici mult recoltarea, asa ca o sticluta cu lapte sa pape imediat dupa e bine sa ai, ca sa nu urle de foame pe drum.
Pupici lui Andrie rotofei.pupici pupici
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, January 25, 2007 2:41 PM

pai mi-au zis sa nu ii dau nici macar apa ca trebuie sa ii recolteze exudat din gat si cica si aia influenteaza rezultatul...cry
MNiko
Postat: Thursday, January 25, 2007 2:45 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Anca la ce pediatru ai fost?
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, January 25, 2007 2:59 PM

vezi ca ai mesaj pe privat. dr Preda.
Kiki
Postat: Thursday, January 25, 2007 3:02 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Multa sanatate piticului. pupici
Maria & Mario
Postat: Thursday, January 25, 2007 3:20 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Noi le-am facut pe toate acestea la 11 luni. ( Avea rosu in gat si suspecta de anemie ).
Am adormit-o seara putin mai tarziu iar dimineata cum a facut ochi , imbracat si clinica direct. Am cantat pe drum ca sa isi ia gandul de la sticlutza de dimineata. Nu i-am dat nimik inainte.

La exudat , o secunda a durat ! Si-a facut greata , dar a trecut. A tinut-o cu forta ca nu statea neam !

La sange .... a fost tare urat.. A ramas inauntru cu bunicu', el a tinut-o . A durat 30 sec faza. Cum a iesit i-am pasat sticlutza cu lapte si a uitat imediat totul. A avut un plasture pus pe locushor injectat. Nimic deosebit !

Andrei, va fi bine, voinikule ! Sa fii viteaz ! pupici
sousourel
Postat: Thursday, January 25, 2007 8:14 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Noi am facut analize complete la 4 luni si jumatate. Nu se alimenteaza cu absolut nimic...ii iei la tine lapticul, pana acolo faci tot ce poti sa-i distragi atentia.

Inainte de exudat nu e recomandat sa bea nici macar apa.

Recoltarea de sange e mai ...dificila, mai ales ca ai un baiat voinic. Daca nu rezisti ia-ti ajutoare. Eu si soacra-mea am plans amandoua langa V cand i-a luat sange, dar i-a si luat f mult...2 sau 3 eprubete...poate ca la voi o sa mearga mai repede...

Pupicei si curaj pupici
Miri
Postat: Thursday, January 25, 2007 8:43 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Anca, mult succes!Nu ii da nimic sa bea, inainte de exudatul faringian!O sa fie bine, sunt sigura!pupici
MNiko
Postat: Thursday, January 25, 2007 9:26 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Andismom wrote:
vezi ca ai mesaj pe privat. dr Preda.

Merci Anca.
Eu i-am facut Cristinei pana la 6 luni analize aproape lunar la sange, dar ne interesa doar hemoglobina si putea manca. In plus nu-i facea decat o intepatura in deget si ii lua cateva picaturi ca aveau un aparat care nu necesita mai mult sange. O singura data a fost o problema cu aparatul ala si au incercat sa-i ia sange din brat. Au chinuit-o un pic ca era cam grasuta atunci si nu se vedeau vasele de sange. Au tinut-o 2 asistente in afara de mine si o atreia era cu seringa. Sper sa nu mai fie nevoie niciodata.
Andi&Mariuca
Postat: Friday, January 26, 2007 10:33 AM

avand in vedere ca a avut o noapte fff agitata, am decis sa nu il mai nenorocesc psihic si cu analizele si am amanat.
adevarul este ca mi-e o frica de intepenesc la gandul ca l-ar tortura cu ace si de aia am si amanat.

analizele la sange nu erau musai dar erau binevenite. ma interesa tare exudatul dar nu e momentul cel mai fericit sa il stresez acum.
poate imi fac curaj saptamana viitoare si merg cu el.
azi a fost la analize cu baiatul o prietena de-a mea (au aceeasi varsta) si mi-a zis ca a fost horror! asa ca mai bine lasa daca nu e chiar imperios necesar!!!

multumim de raspunsuri si de urari dragele mele!pupici
oana_nicole
Postat: Monday, June 22, 2009 10:50 AM

Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Doar o treime din nou-nascutii din Romania sunt testati pentru boli genetice

Doar 33 la suta dintre nou-nascuti sunt testati pentru boli genetice in Romania. In plus, in jur de 20 de copii se nasc anual cu o boala genetica grava - fenilcetonurie si jumatate dintre ei mor pentru ca au fost diagnosticati prea tarziu, spun medicii reuniti, duminica, la o conferinta de screening neonatal, transmite Mediafax.

Din cei 20 de copii care se nasc anual cu fenilcetonurie, jumatate mor pentru ca au fost diagnosticati prea tarziu, iar o treime sufera sufera din punct de vedere neurologic. Restul se dezvolta normal in anumite conditii stricte, cel mai important criteriu de supravietuire fiind dieta alimentara.

In tara, doar 33 la suta dintre nou-nascuti sunt testati pentru boli genetice, si acestea in numar de doua, respectiv fenilcetonuria si hipotiroidismul congenital, pe cand in Austria se realizeaza teste bebelusilor pentru 29 de boli, iar in America pentru 44. Testarea consta in recoltarea catorva picaturi de sange din calcai pe o hartie de filtru in primele 48-72 ore de viata si trimiterea acestor probe catre un laborator specializat.

"Bolile metabolice pot sa nu se manifeste de la nastere si o mica intarziere in stabilirea diagnosticului poate determina aparitia unor leziuni ireversibile. Din pacate, toate aceste boli au mecanism genetic si exista riscul reaparitiei lor la sarcinile ulterioare. Dieta are un rol esential in influentarea evolutiei bolii", a spus medicul Paula Avram, initiatoarea si coordonatorea evenimentului.

"Toti copiii diagnosticati tarziu de fenilcentonurie - chiar mai tarziu de 3-4 luni de viata - sunt oligofreni, retardati. Sunt niste legume. Pentru ca viata lor depinde de o dieta fara proteine", a spus Carmen Cordea, presedintele Asociatei "PKU Life Romania", care este si mama unei fetite diagnositicate la timp cu fenilcetonurie.

Ea a explicat ca, pentru ca acesti copii sa se dezvolte normal, au nevoie de strictete si de un substitut proteic, iar o cutie din acesta costa 112 euro, fiind nevoie de cel putin patru cutii pe luna. La care se adauga inlocuitor de oua, de paste, de orez, pe care femeia este nevoita sa le aduca din strainatate.

Conform UNICEF, Romania se situeaza pe locul trei in Europa la rata mortalitatii infantile (13 decese la o mie de nasteri in 2007), dupa Ucraina si Moldova, la egalitate cu Albania. Numarul deceselor pediatrice pe grupe de varsta demonstreaza ca decesele copiilor sub un an sunt duble fata de orice alta grupa de varsta.

Institutul National de Statistica precizeaza ca una din primele trei cauze de deces la copiii sub un an poate fi legata de bolile genetice, unele dintre ele putand fi depistate prin screening neonatal.

SURSA
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed