Amorteala a degetelor

Options Amorteala a degetelor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Monday, July 24, 2006 10:43 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Astazi am patit o ciudatenie. Pe la ora 11:00 mi-a amortit prima falanga de la degetul aratator, mana stanga. Am crezut la inceput ca m-a ciupit ceva si m-am tot uitat dupa intepatura, dar nu se vedea nimic. Am asteptat sa imi treaca, dar treptat mi-a amortit tot degetul. Cand a inceput sa imi amorteasca si prima falanga de la mijlociu, deja am cam inceput sa ma sperii si l-am pus pe Tzepii sa caute pe net (eu sunt la curte si nu am net in cursul zilei) de la ce poate fi, pentru ca stiam ca amorteala in mana stanga poate fi si un semn de preinfarct.

Acum am in continuare degetul aratator amortit, mijlociul si-a revenit, dar tot nu stiu ce poate fi.

E tare ciudat si habar nu am ce sa fac. Acum am dat cu niste Fenistil Gel, preventiv, in cazul in care ar fi totusi vreo ciupitura.

Aveti vreo idee ce poate fi si ce as putea sa mai incerc?
Miri
Postat: Monday, July 24, 2006 11:49 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Sa vedem cam ce poate fi...
Poate o hipocalcemie?Poate o pozitie vicioasa a miinii,daca te-ai sprijinit in cot mai mult timp?Sau o artrita reumatoida(desi cam devreme!)?
Poate o problema la nivelul colanei cervicale,care produce compresie pe nervul ce inerveaza acea parte a miinii?Sau o problema de circulatie sangvina?

Sau poate nimic din toate astea!sic
E greu de spus ce poate fi,dar sper ca nimic din ce am scris mai sus!nu
Daca nu trece in 24 de ore,ar fi bine sa ceri sfatul unui medic,mai ales daca e prima data cind patesti asta!
Sanatate maxima si asteptam vesti!pupici
AdrianaC
Postat: Monday, July 24, 2006 11:53 PM

Da Miri, e prima data. Din toate cele, cred ca faza cu calciu e cea mai probabila, pentru ca am mai avut caderi urate de calciu. Sa vedem cum o mai fi si maine. Acum tot amortit e si e tare rau plans
Miri
Postat: Tuesday, July 25, 2006 12:09 AM

Poti sa incerci un masaj usor cu un unguent antitinflamator(fenilbutazona,diclofenac,fastum gel...)si ar trebui sa cedeze daca e de natura inflamatorie...
Ai grija ,pentru ca daca ai hipocalcemie s-ar putea sa ai si hipomagnezemie,poate nu ar fi rau sa faci o determinare de ca si mg!oare
Ai grija sa nu dormi cu capul pe mina cu problema,sa nu se agraveze amortelile.
In limbaj medical,amortelile se numesc parestezii,in cazul in care vrei sa citesti mai multe despre ele ,pe net!
Dar eu sper ca miine totul va fi ok!Cel putin,eu asta iti doresc!pupici
Mirandolina
Postat: Tuesday, July 25, 2006 12:17 AM

Nivel: Ambasador

Postari: 543
Adriana, are dreptate Miri, este posibil sa fie o lipsa de calciu. Alaptarea solicita foarte mult rezervele de calciu din organism si te sfatuiesc si eu sa-ti faci niste analize.
Miri
Postat: Tuesday, July 25, 2006 4:11 PM

Adriana, cum iti mai este?oare
AdrianaC
Postat: Tuesday, July 25, 2006 9:45 PM

Miri, nu s-a schimbat nimic. Tot amortit e degetul si e tare rau, nu pot sa fac nimic pentru ca practic nu prea il mai controlez plans . Oare la ce fel de medic ar trebui sa merg? Internist?
Miri
Postat: Tuesday, July 25, 2006 9:53 PM

Adriana, poti sa mergi la medicul tau de familie,sa-ti dea un bilet de trimitere pentru analizele de singe,iar daca hipocalcemia si hipomagnezemia ies din calcul,atunci cauti mai departe,la problemele mai grave!
Dureri ai ,undeva?
La nivelul coloanei sau a bratului?
AdrianaC
Postat: Wednesday, July 26, 2006 9:19 PM

Nu ma doare nimic altceva, decat ca am degetul amortit. Nici azi nu si-a revenit, dar acum e amortita numai prima falanga. Cand ajung acasa o sa dau o fuga si la medic. Pana atunci, sper sa imi treaca. Ultima data mi-am facut analizele la cateva luni de la nastere si mi-au iesit foarte bune.
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, July 26, 2006 10:00 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
AdrianaC wrote:
Nu ma doare nimic altceva, decat ca am degetul amortit. Nici azi nu si-a revenit, dar acum e amortita numai prima falanga. Cand ajung acasa o sa dau o fuga si la medic. Pana atunci, sper sa imi treaca. Ultima data mi-am facut analizele la cateva luni de la nastere si mi-au iesit foarte bune.

Adriana , imi pare rau ptr tine , sper din tot sufletul sa iti revii pana sa ajungi la medic !!!
Miri
Postat: Wednesday, July 26, 2006 10:58 PM

Adriana, ma bucur ca e mai bine,poate miine dimineata totul va fi ok!pupici
Miri
Postat: Saturday, July 29, 2006 10:24 PM

Adriana, cum te mai simti?Ce face degetul tau,si-a revenit sau e tot amortit?oare
AdrianaC
Postat: Sunday, July 30, 2006 7:10 AM

Si-a mai revenit dar nu de tot uff
AdrianaC
Postat: Sunday, August 7, 2011 2:17 PM

Istoria se repeta....

Din nou mi-au amortit de ieri degetul mic si cel inelar de la mana stanga, impreuna cu partea de jos, inferioara a palmei....

Nu stiu ce poate fi... cred ca trebuie sa ajung la un neurochirurg....

Din ce am mai citit pe net e posibil sa fie vorba de o afectare a nervului ulnar, cel mai frecvent datorata compresiunii la nivelul canalului ulnar sau unor probleme vertebrale cervicale ...

A mai patit cineva asta?
Ange blanc
Postat: Sunday, August 7, 2011 6:34 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/11/2010
Postari: 4221
Locatia: Belgique
Nu-ti sunt cumva extremitatile reci? Poate e un debut al bolii Raynaud. Nu te speria, e vorba de circilatie periferica deficitara, dar asta nu inseamna ca trebuie neglijata.
Sa ne spui cum esti. pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed