ambitia

Options ambitia
Subiectul anterior · Subiectul urmator
alexana
Postat: Monday, November 12, 2012 9:23 AM

Nivel: Membru

Intrat: 11/12/2012
Postari: 4
Buna dragele mele
am si eu o problema cu fetita mea cea mica....;
tocmai am inceput clasa I si am observat la ea un lucru: are o ambitie care o face sa renunte...in ce sens: este foarte ambitioasa, si daca a gresit..renunta...cedeaza; am patit la niste liniute a depasit la una...a inceput sa planga i-am explicat ca e ok se mai intampla ,degeaba, nici nu a vrut sa ma scrie multa vreme;
mi-e frica de comportamentul asta...i-am explicat ca nu tot timpul o sa fie perfect ca mai se si greseste dar important e sa perseverezi...nu...teama ei cea mai mare e ca nu o sa aibe numai FB..de unde si pana unde habar nu am, ca nu i-am cerut niciodata asa ceva, nici celei mari....si nici ei, dar asta e obsesia ei;
la fel cu colegii e foarte timorata, nu socializeaza e foarte rusinoasa, sa nu cumva sa o certe cineva asta e cea mai mare spaima; sa nu o certe doamna...cu copiii nu se joaca sta retrasa si doar se uita la ei, i-am explicat ca trebuie sa-si faca prieteni sa se joace cu toi colegii sa nu mai stea retrasa si am observat ca a inceput sa ma minta, spune ca a jucat nu stiu ce joc in recreatie dar de fapt ea nu a participat la joc, spune numai ca sa nu o mai bat eu la cap ....sper ca ma intelegeti, poate ati intimpinat astfel de probleme cu copilasii vostrii si ma puteti ajuta in vreun fel...
bereea
Postat: Monday, November 12, 2012 9:45 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22669
Mie nu mi se pare deloc ambitiosa, ci un copil care renunta foarte repede.Nu are deloc incredere in ea insasi.Cred ca are nevoie de companie, poate sa faca un sport de echipa unde sa fie nevoita sa socializeze.
alexana
Postat: Monday, November 12, 2012 10:08 AM

este adevarat, nu are incredere in ea am simtit si eu asta, dar cum sa fac sa o schimb?
a fost la dansuri dar nu mai vrea...nu stiu cum sa procedez
aurishta
Postat: Monday, November 12, 2012 12:07 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Ce ii place ei cel mai mult? Poate balet, daca nu sport. Asta este un proces laborios, care poate dura luni sau chiar ani, deci trebuie sa tratezi cu multa rabdare problema. Spune-i istorioare amuzante despre greshelutzele celor pe care ea ii admira. Poti sa o asiguri ca si dna invatatoare a avut "purcei"ras in caiete pe cand era in cl.I.
Si, ca sa revin la ideea cu sportul, eu am fost si sunt mereu de parere ca un sport de contact, cum ar fi luptele libere, taekwando sau boxul fac minuni cu copiii timizi, le da aplomb, incredere in propriile forte.
alexana
Postat: Tuesday, November 13, 2012 2:08 PM

va multumesc frumos pentru raspunsuri;
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed