Am vomitat ceva galben si amar

Options Am vomitat ceva galben si amar
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tzepii
Postat: Thursday, March 4, 2010 6:06 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1830
Locatia: Romania-Bucuresti
Fetelor, am nevoie urgent de un sfat.

Azi dimineata am mancat un sandwich cu cascaval si unul cu salam, apoi am plecat prin oras. Pe la 14:30 cand am revenit acasa m-a luat o durere groaznica de cap. M-am intins in pat in speranta ca va trece (luasem si un algocalmin), dar nu a trecut. Pe la 16:00 am vomitat o parte, o zeama chioara si amaruie.

Acum, la 18:30, am vomitat iar dar ceva galben, o zeama galbena si foarte amara. Durerea de cap nu ma lasa in continuare si nu stiu ce sa mai fac. Ma simt foarte slabita, si pentru ca nu am mancat mai nimic azi...

Ce pot sa iau? Oare sa chem salvarea?

PS> Adriana sunt, am intrat la calculatorul lui Tzepii ras
mirela74chris
Postat: Thursday, March 4, 2010 6:46 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Buna Adriana!Daca cumva ai facut o toxiinfectie alimentara,cred ca ar fi bine sa mergi la spital,mai ales daca simptomele cresc in intensitate iar durerea de cap nu cedeaza..Ma gandesc sa nu fie altceva totusi.Ai cumva probleme cu vezicula biliara(fierea)?Ca simptome de-astea aveam eu cand mancam mezeluri sau ceva mai gras atunci cand aveam pietre la fiere.Nu stiam ca am asa ceva,iar la o investigatie de rutina am descoperit.Daca e ceva la fiere,ar fi bine sa incerci sa mai versi,ca sa elimini ce mai ai in stomac si te vei linisti.Oricum,nu e de gluma.Multa sanatate iti doresc
Mela
Postat: Thursday, March 4, 2010 6:58 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
da,la fiere ma gandesc si eu,numai ea te poate face sa vomiti atat de amar. al meu cam are probleme,cand i se incarca fierea varsa,are dureri de cap,transpiratii,stari de rau,abia se tine pe picioare...la ultima criza l-am convins sa mearga la medic,dar a trecut si nu s-a dus banghead
ingerash
Postat: Thursday, March 4, 2010 7:14 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Multa sanatate,Adriana!angel Mergi neaparat la medic.
delfinasa
Postat: Thursday, March 4, 2010 7:18 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Durerea de cap poate fi cauzata de foame si poate sa-ti creeze si disconfort biliar, de unde voma amara. Daca nu iti trece durerea cu un nurofen si te simti in continuare rau, nu poti sa mananci nimic, imbarcarea in masina si la spital. Sanatate multa! Sa ne tii la curent cum te mai simti pupici.
raly
Postat: Thursday, March 4, 2010 7:26 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Adriana asta e fierea 100% .Am patit si eu!Ai grija la ce mananci!Si conteacteaza un medic!Sa ne tii la curent cum te simti!computerlove computerlove
danamaria
Postat: Thursday, March 4, 2010 7:55 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
si eu spun ca e vorba de colecist (fiere). lamaie cit poti, mai ales dimineata pe stomacul gol....e cel mai bun drenor hepatic si biliar
o cura de o saptamina pe luna face minuni
multa sanatatecomputerlove
KRYS85
Postat: Thursday, March 4, 2010 7:59 PM

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Adriana ,sanatate multa!!!angel angel Mai asteptam vesti sa stim cum te simti si nu uita sa mergi la un medic!!!computerlove computerlove
miorita02
Postat: Thursday, March 4, 2010 8:03 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/12/2009
Postari: 304
eu zic ca de la fiere.si eu am fierea lenesa si tot asa pateam dureri groaznice de cap si voma mai mult lichid sau spuma si amar.cand ai amar in gura de la fiere e.eu luam metroclopramid sau colebil.
sper sa iti treaca repede.
monique
Postat: Thursday, March 4, 2010 8:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Adriana, multa sanatate! Cum te mai simti?
AdrianaC
Postat: Friday, March 5, 2010 5:59 AM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Am luat aseara pana la urma un metoclopramid si am reusit sa ma linistesc putin de la el si sa adorm. Pe la 02:00 m-am trezit iar, ca imi era si sete, si foame si inca ma mai durea capul, dar mult mai putin.

Acum dimineata mi-am facut 2 felii de paine prajita cu un ceai si mi-am pus sa imi iau la mine niste iaurt. Sper sa fi facut bine si sa nu fi mancat ce nu trebuie.

EU nu am mai avut probleme de genul asta pana acum, adica mai vomitam, dar nu galben si atat de amar...

O sa merg cat de curand la un medic si sa il rog sa imi dea sa fac si o ecografie...

Multumesc mult pentru sfaturi ! O sa incerc si cu lamaia dimineata si o saptamana o sa incerc sa tin putin regim. Nu stiu de la ce s-a putut declansa criza asta, dar simteam ca imi explodeaza capul.
computerlove
miorita02
Postat: Friday, March 5, 2010 9:15 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/12/2009
Postari: 304
poate ai mancat ceva greu cu maioneza sau cu ceapa,usturoi,mazare.mancare cu prajeala sau ceva vechii.
mariana71
Postat: Friday, March 5, 2010 9:20 AM

Intrat: 10/14/2009
Postari: 5442
Locatia: italia
Adriana ,e fierea sigur,ca si sotul are probleme din astea .Bea ceai de pojarnita sau sunatoare ii mai zice,macar doua cani pe zi,fara zahar.Multa sanatatepupici .
AdrianaC
Postat: Friday, March 5, 2010 10:13 AM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Multumesc fetelor !

Miorita, nu mancasem decat un sandwich cu cascaval si unul cu salam, ambele proaspete. Nu stiu de la ce a putut sa mi se traga.

Acum am mancat si un iaurt Activia Mic Dejun, sper sa nu imi faca rau, si am baut putina cafea slaba + 2 tigari uff , ca nu m-am putut abtine mai mult (de obicei pana la ora asta bagam vreo 6 tigari ras).

Mananc cu grija si incerc sa beau mai multa apa, ca sa ma hidratez.
Ana
Postat: Friday, March 5, 2010 10:52 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Multa sanatatecomputerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed