Am racit.

Options Am racit.
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Tuesday, February 28, 2006 2:23 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Am o stare foarte proasta. plans Sotul meu a racit de vineri si chiar ma minunam aseara ca eu si baiatul nu am racit. Na, ca zi pe la pranz m-a luat durerea de cap, nasul infundat si curgator cateodata si o durere in gat de nu reusesc sa beau un ceai, darmite sa mai si mananc ceva. Ah, si sunt rosie in gat.
Ce sa iau? ca sa pot si alapta? Please, help. uff
taki
Postat: Tuesday, February 28, 2006 2:58 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
b]Chiar daca sunteti racita, puteti continua sa va alaptati copilul[/b]

In realitate, bebelusul a fost deja expus afectiunii de care suferiti chiar inainte ca dvs sa stiti ca sunteti bolnava. Cu 12-24 de ore inainte sa apara primele simptome de raceala este chiar perioada de maxima contagiozitate. Din fericire, imediat ce detecteaza prezenta intrusilor, organsimul dvs. incepe sa produca anticorpi pentru a-i distruge. Continand alaptarea va protejati, de fapt, copilul, caci el va primi, o data cu laptele, si pretiosii anticorpi. Daca incetati sa va alaptati copilul, copilul va fi lipsit de aparare impotriva virusilor si bacteriilor si va fi mult mai expus riscului de a se imbolnavi.
Retineti
Din cauza bolii, este posibil ca secretia de lapte sa scada. In nici un caz nu renuntati la alpatare! Dimpotriva, hraniti-va bebelusul la fel de des ca si inainte, pentru a stimula producerea laptelui. Beti multe lichide!

Tineti raceala departe de puiut!

Spalati-va cat mai des pe maini, obligatoriu de fiecare data, dupa ce ati folosit toaleta, inainte de gati si de a pune mana pe copil. Folositi apa calda si sapun, frecati energic mainile ( nu doar palmele, ci si incheieturile ), iar apoi stergeti-le bine cu un prosop curat.

Nu atingeti fata copilului cu fata dvs.. De asemenea, nu stranutati si nu tusiti cand sunteti in apropierea micutului, iar batistele de unica folosinta in care v-ati suflat nasul aruncati-le la cos imediat dupa utilizare.

Puneti-va pe fata o masca de protectie- o puteti cumpara din farmacii sau o puteti confectiona singura din tifon ( asezat in mai multe straturi ). Purtand o astfel de masca de protectie care sa va acopere nasul si gura limitati foarte mult riscul de a imprastia microbii in preajma copilului.

Cand va pregatiti de alaptare nu va descoperiti sanii decat dupa ce v-ati spalat bine pe maini si v-ati pus masca de protectie pe fata. Numai dupa ce ati luat aceste masuri puteti incepe alaptrea.

Nu dati masca jos decat dupa ce ati terminat cu alaptatul si ati asezat copilul in patutul sau.

Continuati sa luati toate aceste masuri de precautie timp de 7 zile, incepand cu prima zi de boala, de fiecare data cand hraniti bebelusul, il luati in brate, il schimbati, ii faceti baita...

Si daca e nevoie de tratament?

- Luati pastile prescrise de medic imediat dupa ce ati alaptat.
- Este de preferat sa luati doza minima recomandat din respectivul preparat si pe durata cea mai scurta.
- Tratati numai simptomele pe care le aveti, nu si pe cele " potentiale "
- Medicamentele cu actiune de scurta durata ( maximum 6 ore ) sunt in general mai bine tolerate decat cele cu actiune indelungata.
- Daca este posibil, folositi spray nazal in loc de pastile.
- Impotriva febrei si durerilor puteti lua preparate de baza de acetaminofen ( paracetamol ). Aspirina nu este recomandata din cauza posibilelor efecte secundare.
- Cele mai multe decongestionate nu ajung in laptele matern, dar se impun precautii in folosirea lor si in orice caz, nu trebuie sa abuzati de ele.
- Nu utilizati expectorante ce contin iod.
mama_Sonyei
Postat: Tuesday, February 28, 2006 3:45 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/24/2006
Postari: 1062
Locatia: Romania
Ceai caldut cu lamaie indulcit cu miere; pentru dezinfectarea gatului - 2-3 picaturi de albastru de metil sau badijonari sau pe o lingurita jumatate plina cu zahar si jumatate cu lamaie si supt amestecul (nu-l afecteaza pe bebe, este doar dezinfectant); Oscillococcinum 2 doze in 24 ore (una la 12 ore) apoi cate 1 pe zi timp de inca 3 zile; Stodal - sirop homeopat pentru orice fel de tuse - iti calmeaza putin iritatia din gat.
Aceste medicamente homeopate pot fi administrate fara probleme si bebelusilor, asa ca nu este o problema daca alaptezi, doar ai grija sa nu sufli direct pe fata lui bebe, sa nu-l pupi pe manute sau pe obraji, sa te speli mai des pe maini cand vii in contact cu el...

Sanatate iti doresc. pupici
Kiki
Postat: Tuesday, February 28, 2006 5:37 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
mama_Sonyei wrote:
Ceai caldut cu lamaie indulcit cu miere; pentru dezinfectarea gatului - 2-3 picaturi de albastru de metil sau badijonari sau pe o lingurita jumatate plina cu zahar si jumatate cu lamaie si supt amestecul (nu-l afecteaza pe bebe, este doar dezinfectant); Oscillococcinum 2 doze in 24 ore (una la 12 ore) apoi cate 1 pe zi timp de inca 3 zile; Stodal - sirop homeopat pentru orice fel de tuse - iti calmeaza putin iritatia din gat.
Aceste medicamente homeopate pot fi administrate fara probleme si bebelusilor, asa ca nu este o problema daca alaptezi, doar ai grija sa nu sufli direct pe fata lui bebe, sa nu-l pupi pe manute sau pe obraji, sa te speli mai des pe maini cand vii in contact cu el...

Sanatate iti doresc. pupici

sar'na mult.
Am luat deja un oscillococcinum, am baut 3 ceaiuri cu lamaie si iere - sunt la al patrulea si mi-a luat sotul de la farmacie o solutie Cedovix se cheama care este pentru gat, uz extern. Doamne ajuta sa treaca repede ca nu mai pot.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed