Am ajuns la DPN

Options Am ajuns la DPN
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Charlize
Postat: Tuesday, April 13, 2010 10:11 PM

Nivel: Membru

Intrat: 10/10/2009
Postari: 60
Locatia: Sibiu
Salutare!salut
Nu am mai intrat demult pe aici, iertare, am fost foarte prinsa cu toate, mutare, facultate, pregatiri.
Dar uite ca am ajuns in saptamana 39+ de sarcina, si revin alaturi de voi, putin mai libera, daaaar, foarte foarte emotionata. Cred ca ma intelegeti si stiti de ce.
Intr-un fel abia astept sa nasc, ma simt enorma, grea, inceata, ma dor toate cele, si, cel mai important, abia astept sa-mi vad capsunica, dar pe alta parte, cu cat stiu ca se poate intampla in orice moment, mi-e mai...nu stiu, teama, frica. E normal? Am auzit ca in mod normal cu cat trece timpul si se apropie nasterea, viitoarea mama ar trebui sa fie tot mai calma, linistita si impacata.
Eu de ce nu sunt asa?
Va rog spuneti-mi ca e ok cum ma simt, si daca nu cer prea mult, trimiteti-mi putin din incurajarile voastre.
Mii de multumiri!thankyou
Anelise
Postat: Tuesday, April 13, 2010 10:54 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Charlize, eu zic ca este cat se poate de normal, daaaarrr fruntea sus, sus! computerlove Eu nu am nascut natural, desi mi-am dorit foarte mult lucrul asta, am avut si eu emotii si griji o gramada, dar cand auzi primul scancet si saruti pentru prima oara minunea mica, nu-ti mai aduci aminte nimic! angel Nu am trait in viata mea ceva atat de coplesitor, emotionant! coeur Curaj, burtica draga! pupici Va fi totul bine si iti doresc o nastere super usoara! floare2
Ana
Postat: Wednesday, April 14, 2010 8:20 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Burtico,angel incearca sa te relaxezi,sa te plimbi ,sa iti faci lucrurile care iti plac,asa sunt ultimele zile,am vizionat si pozicile cu tine esti o scumpica,iti doresc nastere usoara si sa nu ne uiti,vrem pzici cu bebelecoeur computerlove
danab
Postat: Wednesday, April 14, 2010 9:19 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Charlize, e un eveniment atat de important ca nu are cum sa nu te incerce emotiile si o frica. Trebuie sa ai incredere in tine ca te vei descurca si in sotul tau ca iti va fi alaturi si te va calma in momentele de panica.
Am vazut pozutele cu burtica, nu se cunoaste decat burtica, in rest esti firava si micuta si o frumoasa, de fapt, amandoi sunteti frumosi, si bebe va avea mostenire buna hearts
Nastere usoara!
majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta
KRYS85
Postat: Wednesday, April 14, 2010 9:21 AM

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Charlize,burticutzo capul sus!!!majoreta majoreta majoreta Lasa emotiile si fa si tu altceva ,plimbate si gandeste-te ca mai e umpic si esti cu capsunica ta in brate!!!Nastere usoara!!!pupici pupici pupici computerlove computerlove computerlove majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta
Charlize
Postat: Wednesday, April 14, 2010 11:37 AM

Multumesc pentru sustinere!majoreta majoreta
Azi am sunat la dr si maine de dimineata merg la el in spital pt control inainte de nastere, si daca este posibil, a spus ca stabilim si daca e nevoie sa declanseze nasterea, si cand, in functie de examenul ecograf. La ultimul control, fetita era destul de micuta, probabil pentru ca si eu sunt mica. Eu as vrea sa nasc "programat", desigur natural, dar nu sa se intample cine stie cand, in miez de noapte, sau cand nu e medicul meu, si sa nasc cu cine e in spital. Mai ales ca la 39 de saptamani si o zi sunt chiar la termen.
Am finalizat si bagajul de spital, daca e sa se declanseze nasterea singura, sa fie totul pregatit. De saptamana trecuta am terminat pregatirea casei si camerei capsunicii. Numai pentru nume nu sunt decisi 100%. Tati ei vrea Nina, mie imi place Nina, dar mi se pare tare scurt si nu foarte deosebit. Ma gandesc sa aleg si eu un nume, sa aibe doua, dar ceva care sa "rimeze" cu Nina.
Voua cum vi se pare Nina?
Sigur ca va mai dau vesti, si voi pune si poze dupa ce vine pe lume capsunica.
Mai ales ca acum am atat de mare nevoie de voi, sigur in limita timpului voi ramane aici, pe forum.
Am mai citit azi noapte pe la alte sectiuni aici, la sarcina, la nastere.
Incerc sa fiu linistita dar sunt atat de grea incat nu pot sa uit si nu pot sa nu ma gandesc, ca abia astept sa scap.
Multumesc frumos de aprecieri, stiu ca sunt destul de micuta, si burtica e destul de micuta, dar este tot mai greu pentru mine, abia dorm, abia mai pot sta in pat, nici culcata, nici in sezut, ma dor toate, am contractii, ma doare burta, noaptea am mii de ganduri, mi-e teama, mi-e teama nu atat de durerea nasterii, ci mi-e teama ca nu ma descurc, vreau sa fie bine, sa nu o afecteze pe micuta, sa decurga totul normal. Si ma tot gandesc, nu pot nici sa dorm, nici sa ma linistesc.
Va pupacesc, si revin, si cu vesti, si cu poze. Pt ca daca nu nasc intre timp, vrem sa facem o sedinta foto, ultimele poze cu capsunica in burtica.
O zi frumoasa tuturor!
iloveyou
praslea_cel_voinic
Postat: Wednesday, April 14, 2010 2:30 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Charlize, e normal sa simti si sa gandesti asa...e primul bebe, nu stii cum e, nu stii ce te asteapta dar ...iti garantez ca o sa te descurci de minune, totul o sa vina de la sine si...daca are cine sa te ajute, primeste tot ajutorul care ti se ofera...mai ales in primele luni. O nastere usoara sa ai si recuperare rapida! pupici
madanuta
Postat: Wednesday, April 14, 2010 2:55 PM

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
Luana, stai cuminitica mami, fara ganduri ... ca totul va fi asa de frumos.coeur coeur coeur
Eu am uitat ziua cand am fost mireasa pentru ca mai importanta a fost ziua in care am devenit mamica. Nu-ti face griji si daca vrea bebe sa vina cand nu e doctorul tau, nu-ti face griji pentru nimic, bebe va veni cand va vrea Dumnezeu. Parerea mea e ca e foarte bine ca esti foarte tinerica. Parca retraiesc momentele cand eram eu aproape sa nasc. Tot studenta eram, tot tinerica eram...Rectific, eram foarte tinericahohot hohot hohot , fiindca si acum sunt tanararas ras ras Si tot fetita am.
Pup mamica de fetita si asatept cu drag sedinta foto.pupici pupici pupici
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, April 14, 2010 3:15 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Charlize, normal sa fii emotionata si cu mii de ganduri este primul copil si emotiile te coplesesc. Cred ca si daca ar fi al patrulea tot emotionata ai fi.
Nastere usoara, bebe sanatos si papacios, laptic din belsug si doar ganduri bune.pupici
Charlize
Postat: Wednesday, April 14, 2010 4:15 PM

Multumesc! Ma ajuta sa stiu ca ce simt acum e normal.steag Si ca nu sunt mama denaturata. Am fost o curajoasa toata sarcina, de fapt am fost atat de prinsa c toate ca am uitat cum trecea timpul, si pana nu au spus, saptamana trecuta, si mama, si soacra-mea, ca in curand nasc, nici macar nu pot spune ca am constientizat acest lucru. Este posibil sa fiu putin deprimata pe moment, si sa depasesc acest moment? De preferat inainte de a naste? Cred ca acum daca nu mai merg nici la facultate, si nu mai am nici in casa ce sa aranjez, simt ca ma gandesc prea mult, si mintea zburda la fel si fel de scenarii. Intr-un fel abia astept sa nasc, in alt fel as vrea sa nu vina prea curand acel moment, am impresia ca nu sunt inca pregatita.ceee
As vrea sa nu credeti ca incerc sa atrag atentia asupra mea, si fac din tantar armasar, mai ales ca voi sunteti mamicute de 1 sau mai multi copii. Dar am indraznit sa scriu starile mele aici. Sper sa treaca si sa prind curaj.
Acum voi iesi cu iubitul meu, tatal copilului meu (nu suntem casatoriti) si poate o plimbare ma va ajuta sa-mi lipezesc gandurile.
Multumesc de raspunsuri inca o data!thankyou
cute_babies_of_mine
Postat: Wednesday, April 14, 2010 4:39 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Charlize, nastere usoara si bebe sanatos si papacios.
Cat despre nume, mie imi place, pentru ca imi aduce aminte de Nina Cassian. Sau Nina Ricci, chiar daca era de alt sex! In general, stiu ca se foloseste simplu, dar daca vreti si o... completare, sunt sigura ca veti alege un nume la fel de frumos!pupici
mama Alessiei
Postat: Wednesday, April 14, 2010 6:45 PM

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
Charlize, e normal sa fii emotionata, ingindurata caci a inceput numaratoarea inversa, momentul mult asteptat al imbratisarii capsunicii tale soseste peste...citeva ore, o zi-doua-trei. Trebuie sa fii relaxata, increzatoare in fortele tale, instinctul tau matern va iesi la iveala, totul vine natural cind vezi gigilicea in bratele tale, ca are nevoie de caldura corpului tau, de laptele tau. Nastere usoara majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta majoreta
Nina e un nume dragut, daca vreti si un alt nume hotariti repede dance
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed