alina89

Profil: alina89
Despre
Utilizator: alina89
Nivel: Avansat
Nume real:
Locatia Bucuresti
Ocupatie:
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Tuesday, March 21, 2017
Ultima vizita: Monday, January 27, 2020 3:08 PM
Numarul de postari: 2,341
[0.23% din toate postarile / 2.24 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 12
Postat: Thursday, January 23, 2020 3:42 PM
Fluturaaaash, am ratat niste vesti pe aici??? majoreta hearts

Factor V G 1691A Leiden -/+;
SOE - decembrie 2018
Subiect: Clubul aspirantelor - 77
Postat: Saturday, January 18, 2020 9:57 AM
momof2 wrote:
Si raspunsul dr.Uscatescu:
"** as lua :

1. elevit nr 1 care are deja in el metafolin 

2.Mg cu B6  1 tb ptr B6 

3. ca antiagregant  ar fi suficient deocamdata 75 mg aspenter 

4. fiind iarna omega 3  1 gram 4 zile din 7 

5.cand va cade bine facem un control de etapa"

Ce o insemna control de etapa?...

Cred ca vrea sa mergi cand poti sa iti recolteze sa vada cum stai cu analizele in punctul asta. Tot ce ti-a raspuns tie am avut si eu din trim II.
Pe mine ma chema dupa fiecare eco si in special dupa morfologii sa se uite pe ele. Si pe fluxul pe artere.

SOE - decembrie 2018
Postat: Friday, January 17, 2020 3:51 PM
momof2 wrote:

I-am scris si eu ieri sa ii zic de sarcina noua, nu am zis nimic ca iau deja aspenter. Am intrebat-o ce inseamna " minim tratament" in caz de sarcina din ultimul mail. Daca raspunde in weekend va zic.
Al meu doctor m-a trimis si la dr. Tevet de la colentina pt a 2-a parere, i-am dat si dansei mesaj cu antecedentele si analizele de trombofilie si m-a chemat pe 30.01 direct in privat, 300 ron consultatia....

Asa este, este ff ocupata. Si probabil nici nu mai are rabdarea de alta data, raspunsurile sunt mai mult telegrafice asa. Si eu ramaneam nelamurita, dar ii multumesc lui Dumnezeu ca am dus sarcina pana la capat fara cea mai mica problema doar cu aspenter si ultimele 2 sapt injectabil. Avand in vedere mutatiile mele am fost fericita ca nu m-a trecut pe injectii de la test pozitiv, desi recunosc ca am stat cu stres.
La RM Antochi Emilia, e foarte draguta, calda si explica fiecare mutatie. Cu abonamentul meu am avut inclusa consultatia.

SOE - decembrie 2018
Postat: Friday, January 17, 2020 12:19 PM
Ca o paranteza, eu am ales sa ii dau bifido cu biberonul tocmai in caz de urgente sa am backup, sa stiu ca are ce sa ii faca sotul pana revin eu si nu urla de foame. Si sincer voiam sa fie invatat si cu altceva, nu doar san pt cand o sa incepem diversificarea. Iar picaturile i le-am dat de la nastere cu lingurita tocmai ca sa nu ii fie straina. Eu sunt foarte impacata asa. Poate sunt si norocoasa, dar nu consider ca se invata cu biberonul daca suge din el 5min pe zi. Avand in vedere proportia cat de mult sta la san... Suzeta o are de la nastere, dar o accepta doar afara, iar in casa daca e rupt de somn si nu reuseste sa adoarma altfel. Dar again.. eu nu sunt de acord cu muuulte de pe grupul de alaptare si probabil m-ar desfigura mamicile de acolo Lol

SOE - decembrie 2018
Postat: Friday, January 17, 2020 12:10 PM
Adina, daca nu accepta cu biberonul poti face proba si azi cand esti tu acasa ca sa nu aiba sotul surprize, eu mai incerc cu seringa de nurofen. Dar sa stii ca indiferent cu ce ii vei da trebuie sa ii scoata bine aerul apoi pt ca va inghiti muult aer cum nu stie sa gestioneze metoda asta de mancat.
Sau daca exista posibilitatea sa il plimbe afara in carut? Al meu prinde somn mai lung de la vremea asta si nu cere mancare pana ajung acasa sau sa ti-l aduca la salon si sa iei o pauza 10 min il alaptezi apoi pleaca acasa cu el.
Dar eu zic ca sigur se va descurca sotul si nu o sa ii fie fomica.

Cat legat de cantitate, D manca 150-180ml parca de lp, N nu stiu cat ar papa.

SOE - decembrie 2018
Postat: Friday, January 17, 2020 9:49 AM
Adina Mariana wrote:
Fetelor poimaine este botezul copilasului meu mult dorit si iubit.Cum gestionam emotiile mai ales cele din biserica cane il baga in apa?eu plang la emotii si nu vreau sa imi stric machiajulsic dar nu ma pot abtine.Am niste emotii de pe acum ca imi este sufletul cat un purice.Sper sa fie totul bine si sa ma controlez.Imi amintesc cat de mult mi-am dorit sa vina aceasta clipa....Bye2

Ps: Cum sa fac cu lapticul cand merg la machiaj si par?O sa stau cam 2 ore si jumatate timp in care el va trebui sa pape.Ii las sotului lapte muls dar Luca nu a baut din biberon deloc.Posibil sa se inece?oare se va descurca sotul meu?oare sa ii dea cu lingurita sau seringa mai bine ce spuneti?asa ma stresez si pt.treaba asta.E posibil sa imi refuze sanul daca ii dau odata din biberon?la botez o sa merg sa il alaptez de fiecare data cand va fi nevoie dar acum chiar nu stiu cum sa fac.El la 10 papa si doarme 40 minute si asa este obisnuit.

Adina, cu siguranta nu iti va refuza sanul pt ca ii dai odata cu biberonul. Eu ii administrez bifido baby dizolvat in putin lp doar cu biberonul de ceva timp si nu avem probleme, atat doar ca nu stie sa manance cu el si mai mult da pe langa decat in gurita..
Al meu cat am stat la coafor, tot cam 2h jumatate, nu a vrut papica deloc. L-am alaptat fix pana am iesit pe usa si apoi cum m-am intors. Dar a stat mama mea cu el, s-au jucat, l-a culcat, l-a plimbat etc.
Iar cu emotiile la mine functioneaza sa ma uit in sus la o sursa de lumina Lol eu sunt tare emotiva. Si acum am lacrimi la fiecare achizitie, la fiecare aniversare etc. Eu nici la multi ani nu le pot canta ca ma inund de lacrimi Lol nici la botez nici la zilele lor ras acum cand ma uit peste filmari ma loveste iar plansul. alcool

SOE - decembrie 2018
Postat: Thursday, January 16, 2020 3:50 PM
AlexandraRr wrote:
Alina, cred ca la 4 luni e prima regresie de somn. Sigur e doar o perioada si trece, sper sa treaca repede. Multa rabdare iti doresc SimplyLove

Stiu, abea astept sa treaca.se trezeste si pt ca exerseaza in somn achizitiile, nu ii ies, se enerveaza si incepe sa planga. Off bounce

Tocmai ce mi-a ajuns "lacrimi si crize de furie", acum am terminat ultimele pagini din "Bebelusul meu intelege tot" si ma apuc de ea. Sper sa fie la fel de interesanta ras

SOE - decembrie 2018
Postat: Thursday, January 16, 2020 1:43 PM
Bluuu de cat timp doarme asa bine? Crazy

Eu nu mai pot, azi-noapte din 30 in 30 min pe ceas m-a trezit. Tragea de 2 ori din san si se foia de 15 si apoi adormea 30 min si o luam de la capat, m-a distrus. Doamne si ma rog sa fie de la salt si sa treaca saltul sa isi revina la normal Cray se culca la 22:30, prima trezire intre 2 si 4 si a doua intre 5 si 6 apoi la 8 se trezea de tot. Acum se culca pe la 22 cu prima trezire la cel tarziu 23:30 si apoi incepe distractia.. deci.. sper si tot sper sa isi revina dupa salt. alcool

Intru si eu in clubul celor anti Coliban Lol

SOE - decembrie 2018
Postat: Tuesday, January 14, 2020 10:47 AM
Mihaela14 wrote:
Fetelor, eu am sa va dau o veste buna. Tocmai am facut un barza ultrasensibil si e pozitiv !Love

E supeeeerb!!! Felicitari din suflet! Doamne ajuta sa ai sarcina usoara si la termen!!!! computerlove

SOE - decembrie 2018
Postat: Sunday, January 12, 2020 10:43 PM
AlexandraRr wrote:

Daa, si mie mi-a placut. Am citit-o cand eram insarcinata. Nu stiu daca ai vazut dar era foooarte criticata pe grupurile de alaptare Lol mie mi-au placut ideile ei, va fi o lectura placuta :*
Mai are si o carte despre tantrum-uri dar eu am citit-o in limba engleza, nu stiu daca au tradus-o si in romana intre timp.

Daa, imi pot imagina de ce era criticata Lol eu tind sa fiu de acord ca nu trebuie sa il pun la san din orice si trebuie sa il mai las si sa planga, chiar daca la san se linisteste mult mai repede.
Eu nu am intrat in niciun grup de alaptare, am auzit povesti despre ele si nu vreau un stres in plus Lol

Cred ca la "lacrimi si crize de furie" te referi? O am pe lista si pe asta.

SOE - decembrie 2018